දින 100 න් විසඳන්න ගිය කුණු කන්දේ ප්‍රශ්නය වවාගෙන කෑවේ කවුරුන්ද..? (විශේෂ)

දශක ගණනාවක් තිස්සේ විවිධ රජයෙන් යටතේ මේ රටේ කසල කළමනාකරණ කිරීමට නිසියාකාර ව්‍යාපෘතියක් සිදුනොවීමට ඇත්තටම හේතු කාරණා මොනවාද යන්න මේ රටේ ජනතාව දැනගත යුතුය.
පසුගිය රජයන් විසින් විවිධ ව්‍යාපෘති මේ සඳහා ඉදිරිපත් කළද ඒවාද ක්‍රියාත්මක නොවී යටයන ලදී. අතීතය රජයන් ගැන යළි කතාකොට දේශපාලන කුණු ඇවිස්සීම ඵලක් නැත. එහෙත් ජනතාවට නැවුම් පොරොන්දු ලබාදෙමින් පත්වූ වත්මන් යහපාලන රජය මෙම කුණු ප්‍රශ්නයේදී අසමත් වීමට හේතුව සොයාබැලීම වැදගත් වන්නේ වර්තමානයේ බලය ඇත්තේ ඔවුන් සතුව බැවිණි.

කුණු කන්දේ ගඳ විකුණන NGO කපුටන්

කොලොන්නාව, මීතොටමුල්ල කුණු කන්ද පිළිබඳ ප්‍රශ්නය වත්මන් යහපාලන රජයේ ‘දින 100’ වැඩපිළිවෙළ යටතේ විසඳීමට 2015 මාර්තු මාසයේදී උත්සහ ගන්නා ලද අතර ඊට ආගමික බළල් අතකින් මීගමුව මුලස්ථානය කොට ගෙන රටේ දේශපාලන සහ විවිධ සිවිල් ප්‍රශ්න උත්සන්න කිරීම වෙනුවෙන් ක්‍රියාත්මක වන රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයක් සහ මීතොටමුල්ලේම ජවිපෙ විසින් මෙහෙය වන රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයක් විරෝධය දක්වා එම අවස්ථාව වැළකීය. 2015 මාර්තුවේදී වත්මන් රජය මීතොටමුල්ලේ කුණු කන්ද මෙම ස්ථානයෙන් ඉවත්කොට ප්‍රතිචක්‍රීකරණ ව්‍යාපෘතියක් වෙනුවෙන් වෙනත් ස්ථානයකට ගෙනයෑමට උත්සහ කළ අතර ඒ සඳහා මුතුරාජවෙල රක්ෂිතය ආසන්නයේ ඉඩම් ප්‍රමාණයක් යොදාගැනීමට තීරණ වී තිබිණ. මෙම ඊනියා රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන දෙක විසින් එම ප්‍රදේශයට ගොස් කුණු ගේනවාට විරුද්ධව එම ප්‍රදේශයේ ජනතාවගේ වෙස් ගෙන විරෝධතා දක්වා ඇත. එහි කණගාටුදායකම කරුණ නම් මීතොටමුල්ලේ කුණු කන්දට එරෙහි ව්‍යාපාරයේ අයවලුන්ද කුණුකන්ද මීතොටමුල්ලෙන් ඉවත්කරගෙන වෙනත් තැනකට ගෙනයනවාට විරුද්ධව සහය දැක්වීමයි.

චම්පික තම සිහිනය වෙනුවෙන් කුණු බදාගත් හැටි

ආණ්ඩු පෙරළීමේ සටනට උරදීම වෙනුවෙන් ඇමති චම්පිකද විශාල භාගයක් ඉල්ලා සිටි අතර ඒ වෙනුවෙන් ඔහු මහා නගර සහ බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍යංශය නමින් අළුත්ම අමාත්‍යංශයක් පිහිටුවා හිමිකගත්තේය. ඒ තුළින් කොළඹ කුණු ප්‍රශ්නයට විසඳුම් සොයන බවට ඇමති චම්පික රණවක කීවද සැබැවින්ම ඔහුත් කළේ ඊට අනෙක් අයට විසඳුම් දීමට තිබූ අවස්ථා වියර්ත කිරීමයි. ඊට හොඳම උදාහරණය නම් වත්මන් බස්නාහිර පළාත් මහ අමාත්‍ය ඉසුර දේවප්‍රිය මහතා මීතොටමුල්ල කුණු කන්ද ඉවත්කිරීමටත්, කසළ කළමනාකරණය කිරීමටත් ඒ සඳහා ආයෝජකයින් ගෙනැවිත් ව්‍යාපෘති ක්‍රියාත්මක කිරීමටත් ගත් උත්සහයත් පාඨලී චම්පික අමාත්‍යවරයා විසින් වළකාලීමට කටයුතු කිරීමයි.

කුණු කන්ද අරක්ගෙන එය විකිණීම ජීවිකාව කරගත් මරික්කාර්

කොලොන්නාව, මීතොට මුල්ල කුණු කන්දෙන් පාර්ලිමේන්තු රිංගාගැනීමටත්, එය තමන්ගේ දෛනික දේශපාලන අලෙවි භාණ්ඩයක් කරගෙන සිටින වත්මන් රජයේ කුප්‍රකට මන්ත්‍රීවරයා මරික්කාර් කීවොත් ඊට කිසිවෙකු විරුද්ධ නොවනු ඇත. කුප්‍රකට ජාතිවාදී, අන්තවාදී චරිතයක් වන මර්ක්කාර් මෙම කුණුකන්දෙන් පාර්ලිමේන්තු ගියා පමණක් නොව එය තම දෛනික ලාභ උපයන දේශපාලනික ව්‍යාපෘතියක් බවටද පත්කරගත් බව අපට වඩා හොඳින් ඒ ගැන දන්නා කොලොන්නාවේ ජනතාවම පවසති.
මේ කරුණු කාරණා සියල්ල තුළින් අපට පෙනෙනා සත්‍ය නම් මෙම කුණු කන්දටත්ද මේ රටේ කසල ප්‍රතිචක්‍රීකරණයටත් තවමත් නිසි විසඳුමක් ලබාදීම වෙනුවට විවිධ දේශපාලඥයින්ගේ සහ පක්ෂවල පටු අරමුණු මෙම ප්‍රශ්නය තවදුරටත් වවාගෙන කන බවයි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.