ලෝක සම්මතය විනාශ කරමින් රෝගී ජීවිත බිලිගන්නා ඇමති වියරුව..

නිලධාරීන්ගේ සංගමය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කරුණු පැහැදිලි කර සිටී.
මෙම කුප්‍රකට ඇමතිවරයාගේ වියරුව සම්බන්ධයෙන් රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය නිකුත් කළ නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් මෙසේ සඳහන්වේ.
වෛද්‍ය අධ්‍යාපනය සහ වෛද්‍යවරුන්ගේ ගුණාත්මකභාවය නියාමනය කිරීම වෛද්‍ය සභාවේ කාර්යය බව ලෝක සම්මතයයි. රජයක පරම වගකීම ලෝක සම්මතය ආරක්ෂා කිරීමයි. නමුත් ශ්‍රී ලංකාව තුළ අද “සයිටම් අර්බුදය” ඇතිවීමේ මූලිකම හේතුව මෙම ලෝක සම්මතය බිඳ වැටීමයි. එම බිඳවැටීම තුලින් සිදුවනුයේ රෝගී ජීවිත අනතුරේ වැටීමයි. රජයේ වෛද්‍යවරුන්ගේ සංගමය හා අනෙකුත් වෘත්තීය සමිති, දෙමවුපියන්, සිවිල් සංවිධාන, ශිෂ්‍ය ප්‍රජාව මෙම ලෝක සම්මතය ආරක්ෂා කරගැනීම වෙනුවෙන් දැඩි ලෙස පෙනී සිටියි. එහි මුඛ්‍ය පරමාර්ථය රෝගී ජීවිත ආරක්ෂා කර දීමයි.
ගරු ජනාධිපතිතුමා, අගමැතිතුමා, බහුතර ඇමතිවරුන් පිරිසක්, පක්ෂ විපක්ෂ දේශපාලඥයින් බහුතරයක් මෙම ලෝක සම්මතය ආරක්ෂා කර ගැනීමේ වැදගත්කම අවබෝධ කරගෙන සිටී. ඒ නිසාම මෙම අර්බුදය රෝගීන්ට අගතියක් නොවන ආකාරයට විසඳීමට උත්සහයක් ගනිමින් සිටී. ඒ සඳහා වෘත්තීය සමිති හා සහයෝගයෙන් කටයුතු කරමින් සිටී.
නමුත් මේ සියළු උත්සහයන් බිඳ දැමීම සඳහා වියරු වැටුණු ඇමතිවරයෙක් කටයුතු කරමින් සිටී. ඒ සඳහා ක්‍රමානුකූලව සම්මතය ආරක්ෂා කරන පිරිස අසම්මත ලෙස මර්දනය කරමින් සිටී. ඇමතිබලය සහ ජාවාරම්කරුවන්ගේ මුදල් බලය යොදාගෙන සූක්ෂමව ක්‍රියාත්මක කළ සංවිධානාත්මක වැඩපිළිවෙලක් වියරු ලෙස ක්‍රියාත්මක කරමින් සිටියි.
මේ සියළු ක්‍රියාමාර්ග අනුගමනය කරනුයේ ලෝක සම්මතය බිඳ දමා සයිටම් නීතිගත කර රජයේ මතය, මහජන මතය පරදවා තම පෞද්ගලික අරමුණු ඉටුකරගැනීම පැහැදිලිය.
ලෝක සම්මතය ආරක්ෂාකර ගනිමින් රෝගී අයිතිවාසිකම් රැකගැනීමේ අරගලය ජයග්‍රහණයෙන් අවසන් කිරීමට රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය දැනටමත් තීරණය කර අවසන්ය. ඒ නිසා ඇමති වියරුව හමුවේ අපි නොනැමෙන බව අපි දැඩිව අවධාරණය කරමු.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *