‘කරු’ව ඉල්ලා එජාපයේ මැති ඇමතිවරු 40ක් කබීර්ගේ ගෙය පෙරළයි; සජිත් හරහා රනිල්ගෙන් තවත් බෝලයක් (Exclusive)

එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මුලිකත්වයෙන් ක්‍රියාත්මක යහපාලන ආණ්ඩුව ඉදිරියට ගෙන යෑම හෝ එජාපයේ තනි ආණ්ඩුවක් යටතේ පාලනය ඉදිරියට ගෙන යෑම සඳහා මේ වන විට එක්සත් ජාතික පක්ෂ මන්ත්‍රීවරුන් දැඩි අරගලයක නිරත වේ. මේ මොහොතවන විට එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මහලේකම් කබීර් හසීම් මහතාගේ නිවසේ එජාප මන්ත්‍රීවරුන් සහ ඇමතිවරුන් 40 කට අධික පිරිසක් කරු ජයසුරිය මහතාව අගමැති ලෙස පත්කර මේ ආණ්ඩුව ඉදිරියට ගෙන යන ලෙසට බලකරමින් සාකච්ඡා සිදුකරමින් සිටින බව එම පක්ෂයේ අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග වාර්තා කරයි.

වසර ගණනාවක් දහ දුක් විඳ ලබාගත් ආණ්ඩු බලය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේ බලලෝභීත්වය හේතුවෙන් අහිමි වීමට දිය නොහැකි බව ඔවුන් දැඩිව අවධාරණය කරමින් සිටින අතර, මෙම අවස්ථාව ගිලිහී යෑම පක්ෂයේ අවසානය බවත්, අපට තවදුරටත් පාක්ෂිකයින්ට මුහුණ දිය නොහැකි බවත්, එම නිසා වහාම මේ මොහොතේ උපක්‍රමශීලීව ජනාධිපතිවරයාගේ අභිමතයට ඉඩ දී කරු ජයසුරියව අගමැති කොට ආණ්ඩු බලය රැකගත යුතු බව ඔවුන්ගේ දැඩි ඉල්ලීම වී තිබේ.

කෙසේ වෙතත් කබීර් ගේ නිවසේ මෙම පෙරළිය සිදුවෙමින් තිබෙන බව දැනගත් රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා වහාම නියෝජ්‍ය නායක සජිත් ප්‍රේමදාස මහතා හරහා එතැනට තවත් බෝලයක් පාස් කර ඇත. රනිල් මෙලෙස සජිත් අත යවා ඇති පණිවුඩය වන්නේ, කරු ජයසුරියට අගමැතිකම නොව, පක්ෂ සභාපතිකම සහ ප්‍රබල ඇමතිකම් දෙකක් ලබාදීමට තමා එකඟ බවයි. එසේම පක්ෂයේ මහලේකම් තනතුර ඉමිතියාස් බාකීර් මාකර් මහතාටත්, නියෝජ්‍ය නායකත්වය සජිත් ප්‍රේමදාස මහතාටත් වන පරිදි ලබාදීමට තමා කැමති බවයි. මෙය රනිල් විසින් කට්ටි පැනීම උදෙසා ගැසූ තවත් ගැටයක් වන අතර, රනිල්ගේ මෙම කූට යෝජනාව රැගෙන ආ සජිත්ටද එහි රැස්ව සිටි මන්ත්‍රීවරුන් බැන වැදී ඇත.

කෙසේ වෙතත් මෙම 40කට අධික එජාප මන්ත්‍රීවරුන්ගේ ඒකමතික ඉල්ලීම වී ඇත්තේ මේ මොහොතේ උපක්‍රමික ලෙස අප පසුබසින බව පෙන්වා ජනාධිපතිවරයා ඉල්ලන කරු ජයසුරියව අගමැති ලෙස පත්කොට ඔහු ලවා යළි පෙරට වඩා දැවැන්ත ප්‍රහාරයක් ජනාධිපතිවරයා නායකත්වය දරන ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට එල්ල කිරීමට අවස්ථා සකසා ගත යුතු බවයි. වත්මන් නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා යටතේ එවැනි කිසිඳු සංවිධානාත්මක ප්‍රහාරයකට යා නොහැකි බවත් ඔවුන් පෙන්වා දී ඇත. මේ නිසා මේ මොහොතේ ජනාධිපතිවරයාට වඩා එක්සත් ජාතික පක්ෂයට සහ පාක්ෂිකයාට මෙම වෙනස අත්‍යවශ්‍ය බව ඔවුන් දැඩිව කබීර් හසීම්ට අවධාරණය කර ඇති අතර එය තමාද එකහෙලා පිලිගන්නා බව ඔහුද පවසා ඇත.

මේ අතර පස්වරුවේ අමාත්‍ය පාලිත රංගේ බණ්ඩාර මහතා රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අගමැතිධුරයෙන් සහ පක්ෂ නායකත්වයෙන් ඉල්ලා අස්නොවන්නේ නම් ඔහු යටතේ තවදුරටත් එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ කටයුතු කළ නොහැකි බව පවසමින් අද පක්ෂයෙන් ඉල්ලා අස්වූ අතර ඔහුගේ එම ඉල්ලා අස්වීමේ ලිපිය පක්ෂ මහලේකම් කබීර් හසීම් මහතාට භාර දී ඇත. එය ඔහු විසින් භාරගත නොහැකි බව පවසා ඇති අතර එහෙත් අමාත්‍ය රංගේ බණ්ඩාර මහතා පවසා ඇත්තේ තමා පාර්ලිමේන්තුවේ ස්වාධීන මන්ත්‍රීවරයෙකු ලෙස කටයුතු කරන බවයි.

ආශ්‍රිත පුවත්: කුජිත වූ රනිල්ගේ බලලෝභය හේතුවෙන් පාලිත රංගේ බණ්ඩාර එජාපයෙන් ඉවත්වෙයි..(Exclusive)

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.