විමල්ගේ නිවසේ මරණයට පත්වු ජනිත් මිනිස් බිල්ලක් ඉල්ලා හොල්මන් කරයි! යකදුරු සහය ඇමති සාගලගෙන්..!

තවත් දවසක් රාත්‍රීයේ විමල්ගේ ආරක්ෂාවට සිටින පොලිස් නිළධාරින් දෙදෙනා නිදාගෙන සිටින අවස්ථාවෙ එම එක් නිලධාරියෙකු කකුලෙන් ඇද බිමට දමා ඇති අතර එම වැටිමෙන් ඔහුගේ වම්පස උඩු ඇන්දේ දත් දෙකක් ගැලවිමටද ලක්ව තිබේ.එම සිද්ධියෙන් පසුව දැඩි කම්පනයට හා භීතියට පත්වු එම නිළධාරින් එමස්ථානයේ නිදා ගැනිමද ප්‍රතික්ෂප කර තිබේ.

ජාතික නිදහස් පෙරමුණේ නායක විමල් වීරවංශ මහතාගේ නිවසේ සිටියදි මිය ගිය ලහිරු ජනිත් දිසානායක තරුණයා මේ වනවිට විමගේ නිවසේ අවතාරයක් ලෙස හොල්මන් කිරිමට පටන් ගැනිමත් සමග විමල් සහ පවුලේ සමාජිකයන් දැඩි කැලබිල්ලට පත්ව් සිටින බව lankaleaks විශේෂ වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.

මාස කිහිපයකම සිට මෙම තත්ත්වයට විමල්ගේ පවුල මුහුණ් දෙමින් සිටින අතර එය ජනතාවගෙන් වසන් කරගෙන සිටිම සදහා විවිධ වර්ගයේ උපක්‍රම භාවිත කලද මේ වනවිට දිගින් දිගටම දේශපාලන වශයෙන් ඩිල් දමමින් යකදුරන් හමුවිම මහින්ද හමුවිමට වඩා සිදුකිරිමට විමල්ට සහ ඔහුගේ බිරිද වන ශසීට සිදුවිමත් සමග සම්පූර්ණ කතාව අනාවරණය වි තිබේ.

විමල්ගේ පුතා රුසියාවට…

ලහිරු ජනිත් දිසානායක තරුණයා මිය යන අවස්ථාවේදී ‘ව්‍යාඝ්‍රා’ අධි මාත්‍රාවක් ගෙන සිටි බව එම මරණය සම්බන්ධ පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණය සිදු කළ කළුබෝවිල රෝහලේ විශේෂඥ වෛද්‍ය පී.බී දසනායක මහතාගේ වාර්තාවේ පැහැදිලිව සදහන් වන බව තලංගම පොලිස් ආරංචි මාර්ග ද තහවුරු කර තිබුනද පසුව විමල් රනිල් සමග දැමු ඩිල් වල ප්‍රතිපලයක් ලෙස එම කතාව් යට ගස ගැනිමට සමත් විය.

ලහිරු ජනිත් දිසානායකගේ මරණයෙන් පසුව විමල්ගේ පුතාගේ දැඩි වෙනස්කම් රැසක් දකින්නට ලැබුන අතර සිගරැට්ටුවක් හෝ නොබන මාංශ පවා ආහාරයට නොගන්නා විභූති පසුව අධික ලෙස ගංජා පානයට ඇබ්බැහි වු අතර සති ගණන් නා නැතුව සිටිමටද නිරන්තරයෙන් පැත්තකට වි ඔහෙ බලාගෙන සිටිම හේතුවෙන් සශී ඒ තම පුත්‍රයා සම්බන්ධයෙන් සාස්තරයක් බල ඇති අතර එහිදි පවසා ඇත්තේ විභූතිට කාගේ හෝ බැල්මක් වැටි ඇති බවත් ඒ හේතුවෙන් වහාම ඔහුව රටෙන් පිටකරන්බ ලෙසයි. ඒ අනුව විභූති වහාම රුසියාව බලා පිටත් කර යැවිමට විමල් සහ සශී කටයූතු කර තිබේ.

විවෘත අධිකරණය හමුවේ සාක්ෂි ලබාදුන් විමල්ගේ ලහිරු ජනිත් දිසානායකගේ මිත්‍රයා වු පුත් විභූති වීරවංශ කියා සිටියේ,

“මම අංක 74, මංගල මාවත, දකුණු හෝකන්දර ලිපිනයේ පදිංචිව සිටිනවා. දැනට වයස අවුරුදු 19යි. ආනන්ද විද්‍යාලයේ අධ්‍යාපනය හදාරා විශ්ව විද්‍යාලයට ඉල්ලුම් කර තිබෙනවා. 2016-10-25 දින මට හොඳට මතකයි. මගේ යහළුවන් නිවෙසට පැමිණියා. අර්ජුනයි, ඩිලකයි, ළහිරු අයියාත් පැමිණියා. ඒ හවස 4ට පමණ. අපි නිවසේ උඩ තට්ටුවට ගොස් කතා කරකර හිටියා. ඒ සමග ටී.වී. බැලුවා. සවස 6.30ට පමණ අම්මා නිවෙසට ආවා. අම්මා කියන්නේ ශෂි වීරවංශ මහත්මියයි.”

“ටී.වී. බලමින් සිටි අපි අම්මා ආවිට පහළට ගියා. අපි නිකම් කතා කරකර සිටියා. ළහිරු අයියා රාත්‍රී 9ට පමණ එළියට ගියා. එළියට ගිහින් නැවත 9.30ට පමණ ආවා. අම්මට වැදලා අපි උඩට ගිහින් ටී.වී. බැලුවා. අපි 12.30 පමණ වෙනතුරු ටී.වී. බැලුවා. පසුව නිදාගත්තා. මම මගේ කාමරයේ නිදාගත්තා. අර්ජුනයි, ඉසුරුයි, ඩිලකයි මගේ කාමරයට යාබද කාමරයේ නිදාගත්තා. ළහිරු අයියා උඩතට්ටුවේ සාලයේ මෙට්ටයක් දමා නිදාගත්තා.”

“පසුදින මා අවදිවුණේ 9.30ට 10 විතර. එවිට ළහිරු අයියා නිදාගෙන සිටිනු දුටුවා. මම ළහිරු අයියට කතා කළා. අවදි වුණේ නෑ. මම හිතුවේ විහිළුවට ඉන්නවා කියලා. පසුව උදෑසන ආහාර ගැනීමට පහළට යනවිට නැවතත් ළහිරු අයියාට කතා කළා. ප්‍රතිචාරයක් දැක්වූයේ නෑ. මම එයාව අනෙක් පැත්තට පෙරළුවා. එහිදී ඔහුගේ අමුත්තක් දැනුණා. මම පහළට ගිහින් අම්මාට මේ බව කිව්වා. අම්මා විශ්වාස කළේ නෑ. මම තැතිගෙන සිටි නිසා පහළට වී සිටියා. “

ලහිරු ජනිත් දිසානායකගේ හොල්මන එලිපිට නැටුම්…

පලමු සිදුවිම …

විමල්ගේ දකුණු හෝකන්දර විශාල නිවසේ පහල තට්ටුවේ විමල්ගේ පවුලේ සාමජිකයන් ජිවත් වන අතර මරණය සිදුවු දෙවැනි තට්ටුවේම විමල්ගේ ආරක්ෂාවට සිටින පොලිස් නිළධාරින් දෙදෙනා නතර වි සිටි.ඊට අමතරව සමහර අවස්ථාවවල විමල්ගේ රියදුරු මෙන්ම පෞද්ගලික ආරක්ෂකයන්ද එම තට්ටුවේම නතර වි සිටි.ඒ සදහා පිටතින් පැමිණිමේ පඩිපෙලක් ඇත.

හදිසියේම එක් දිනක රාත්‍රීයේ මෙම පොලිස් නිළධාරි දෙදෙනා නැවි යන ලෙස විශාල වතුර පාරක් එල්ල වන අතර ඔහුන්ද් කෑ ගසමින් ඇහැරි ඇත්තේ කවුරුන් හෝ විහිලුවක් කරන්නට ඇති බව සිතාගෙනය. නමුත් අවදි වි බැලු අවස්ථාවේ කිසිවෙකු නොසිටි අතර විමල්ගේ පවුලේ සමාජිකයන් සහ ගේදර වැඩට සිටින කාන්තාවද පැමිණ ඇති අතර වතුර පහරක් වැදි තිබුනද එය එල්ල කල කෙනෙකු හෝ අඩුම තරමේ වතුර ගෙන ආ බේසමක් හෝ නොතිබිම හේතුවෙන් කාගේහෝ විහිලුවක් ලෙස සලකා අතහැර දමා තිබේ.

දෙවැනි සිදුවිම ….

තවත් දවසක් රාත්‍රීයේ විමල්ගේ ආරක්ෂාවට සිටින පොලිස් නිළධාරින් දෙදෙනා නිදාගෙන සිටින අවස්ථාවෙ එම එක් නිලධාරියෙකු කකුලෙන් ඇද බිමට දමා ඇති අතර එම වැටිමෙන් ඔහුගේ වම්පස උඩු ඇන්දේ දත් දෙකක් ගැලවිමටද ලක්ව තිබේ.එම සිද්ධියෙන් පසුව දැඩි කම්පනයට හා භීතියට පත්වු එම නිළධාරින් එමස්ථානයේ නිදා ගැනිමද ප්‍රතික්ෂප කර තිබේ.

තුන්වැනි සිදුවිම…

සවස් කාලයේ විමල්ගේ ගෘහ සේවිකාව විමල්ගේ ආරක්ෂාවට සිටින පොලිස් නිළධාරින් දෙදෙනා සදහා තේ රැගෙන පඩිපෙල ඔස්සේ ගමන් කරමින් සිටියදි කෑ ගසමින් පඩි කිහිපයක්ම පහලට ඇද වැටි ඇති ඇය භයෙන් භීරාන්තව ගොලුවි සිට තිබේ.පසුව ඇය මාළබේ නෙවිල් ප්‍රනාන්දු රෝහලට ඇතුලත් කර ඇති අතර දින දෙකකට පසුව ඇය පියවි සිහිය ලැබිමෙන් පසුව පවසා ඇත්තේ තමන් තේ රැගෙන යමින් සිටියදි මරණයට පත්වු ජනිත් කහ පැහැති ටී ෂර්ට් එකකින් සැරසි පඩිපෙලේ ඉදගෙන සිටින අයුරු තමන් දැක්ක බවයි.

එම සිද්ධියෙන් පසුව දැඩි ලෙස කම්පණයට පත්වු විමල් සහ සශී මේ සම්බන්ධයෙන් වහාම කටයුතු කිරිම සදහා කපුවන් සොයා මෙහෙයුම් දියත් කර තිබේ.ඒ අතරතුර 4 වැනි සිද්ධියද සිදුව තිබේ…

එනම් රාත්‍රීයේ දෙවන මහලේ විදුලි බල්බ නිකන්ම දැල්විම,නාන කාමර වල ජල කරාම විවෘත විම වැනි භයානක සිදුවිම් වන අතර ඒ හේතුවෙන් විමල්ගේ ආරක්ෂාවට සිටින පොලිස් නිළධාරින් දෙදෙනා එම මහලින් ඉවත්ව ගොස් ඇති අතර ඔහුන් පහල ගරාජ් කාමරයේ නිදා ගැනිමට කටයුතු කර තිබේ.

පසුව අවිස්සාවේල්ල ප්‍රදේශයේ ඉතා ප්‍රසිද්ධ අදුන් බලන්නේකු හරහා සශී අදුනක් බලා ඇති අතර එහිදි ජනිත් තරුණයා සම්බන්ධයෙන් අනාවරණය කර ඇති අතර ජනිත්ගේ හොල්මන බිල්ලක් නොගෙන නිවසින් පිටව නොයන බවද අනාවරණය කර තිබේ.

පසුව මළගිය ආත්ම ගෙන කතා කරන ස්ථානයකට ගොස් ජනිත් සමග කතා කිරිමට උත්සහ ගත්ත්ද ඔහු එම සෑම අවස්ථාවක්ම ප්‍රතිකේෂ්ප කර දමා තිබේ.

යකදුරුන් පස්සේ යැම…

මේ අතර විමල්ගේ දියණිය වන වීමාෂා වීරවංශ සමග ප්‍රේම සම්බන්ධක් පවත්වාගෙන යන එවකට නීතිය හා සාමය අමාත්‍ය සාගල රත්නායකගේ පෞද්ගලික ආරක්ෂක බලකායේ සිටින තරුණයෙකු හරහා යකදුරුකු නිවසට ගෙන්වාගෙන ඇති අතර එම යකදුරා සාගලගේ දෙණියාය ,කිරම ප්‍රදේශයේ සාගලට ඉතාමත් සමිප අයෙකුද වේ.

ඒ සදහා සාගල සaජුවම දායක වි ඇති අතර නිවසට පැමිණි නිවසට පැමිනී යකදුරන් සිය යාග-හෝම පවත්වා ජනිත්ව බොතලයකට දමාගෙන රැගෙන යන බව පවසා තිබේ.එම පුජාව සදහා ලක්ෂ 3 හමාරකට අධික මුදලක් වියදම් වි ඇති අතර සාගලගේ නීයෝග මත එම් මුදල කොළඹ ප්‍රධන පෙලේ ව්‍යාපාරිකයෙකු විසින් ගෙවා දමා තිබේ.

යකදුරුන්ටත් වැඩ වරදි…

ගෙවි ගියේ දින කිහිපයකි යලිත් ජනිත් හොල්මන් කරන්නට පටන්ගෙන් තිබේ.පසුව සාගලගේ මැදිහත් විමක්ද ඇතුව අම්බලන්ගොඩ ප්‍රදේශයේ යකදුරුකු එවා ඇති අතර ඔහු දැඩි ආරක්ෂක රැකවල් යොදවා ජනිත්ට නිවසට එමට ඇති මාර්ග සියල්ලම වසා දමා තිබේ. ඒ සදහ මුළු නිවසේම හතර කොන් සහ වත්තේ සෑම කොනකම ආරක්ෂක මුට්ටි එල්ලා ඇති අතර යාගය උදැසන නතර කරනවිට වත්තේ හතර කොනේම් මුට්ටි සියල්ලම පුපුරා ගොස් තිබේන බව දැක තිබේ.

ඒ අනුව ජනිත් බන්ධනය කිරිම ලෙසි පහසු වැඩක් නොවන බව දැනගත් විමල් සහ සශී ආපසු අවිස්සාවේල්ල මන්ත්‍රාචාර්‍යවරයාගේ සහය පතා තිබේ.පසුව ඔහු විසින් තවත් ආරක්ෂාවක් කර ඇති අතර නිවසේ සියලුම දෙනාගේ ඉණට විශේෂ ආරක්ෂක නුලක්ද ගැට ගසා තිබේ.ඊට අමතරව දින 21 යනතුරු නිවසේ වත්පිළිවෙත් කරන ලෙසත් මස්,මාංශ අනුභව නොකරන ලෙසත් කිසිදු කිල්ලකට හසුනොවන ලෙසටත් උපදෙස් ලබාදි තිබේ.

කෙසේ නමුත් සශීගේ ඉණට ගැටගසා තිබු නුළ කැඩි වැටි ඇති අතර මිට දින කිහිපයකට පෙර රාත්‍රීයේ නිවසට පැමිණේන අවස්ථාවේ ගෙට්ටුව අසලම ජනිත් සිටිනු සශි විරවංශ දැක තිබේ.පසුව නැවතත් අවිස්සාවේල්ලන් අදුනක් බල ඇති අතර එහිදි කියවි ඇත්තේ ජනිත්ගේ ආත්මය නිවසට ඇතුල් විමට නොහැකිව වත්තේ ඇවිදිමෙන් සිටින බවයි. ඒ අනුව මේ වනවිට විමල් පවුල දැඩි ලෙස භීතියට පත්ව ඇති අතර විමල්ට උදවු කිරිමට ඉදිරිපත් වු සාගල මේ වනවිට විමල්ගේ සමිපතම මිත්‍රයා බවටද පත්ව සිටි.

මේ වනවිට රහසක් ලෙස සගවාගෙන සිටිමට උත්සහ කල ජනිත්ගේ හොල්මන් ආත්මය පිළිබඳව ජනිත්ගේ මවද දැනගෙන ඇති අතර ඇය අපගේ විශේෂ වාර්තාකරු සමග පවසා ඇත්තේ “මගේ පුතා කාටවත් කරදරයක් කරපු කෙනෙක් නෑ.. එයාට හැමෝම ආදරය කළා … මම දන්නේ නෑ ඇයි සශී නංගිලාගෙන් මේ විදියට එයා පලි ගන්න හදන්නේ කියලා… ආත්මයක් නිකන් කාගෙන්වත් පලිගන්න නෑ ” යනුවෙනි.

ජනිත්ගේ අවතාරයට එරෙහිව විමල්ගේ ඊළග පිම්ම කුමක්ද..?

උපුටනය: lankaleaks.net

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *