ඈවරයි..දෑවරයි..තුන් ඈවරයි.. මන්ත්‍රී පුටුවක් ලක්ෂ 75යි… එජාපය දිනු සීතාවක මුල් පුටුව පොහොට්ටුවට

පසුගිය දිනෙක අප වාර්තා කල අන්දමට සීතාවකපුර නගර සභාවේ නගරාධිපතිධුරය ජයග්‍රහණය කිරීමට පොදුජන පෙරමුණේ අපේක්ෂක කේ.ඒ රණවීර සමත්වූයේ බල අරගලයක නිරත වූ එජාපයේ වැඩ බැරි ටාසන්ලා දෙදෙනෙක් වන හිටපු සභාපති පින්තූ සහ හිටපු උප සභාපති හරිස්චන්ද්‍ර යන දෙදෙනා පරාජය කරමිනි..

වැඩිම ඡන්ද ප්‍රතිශතය වාර්තා කල හිටපු එජාප ආසන සංවිධායක උපුල් වීරසිංහ හට සභාපති අපේක්ෂකත්වය වත් ලබා නොදුන් මේ මෝඩ ජෝඩුව සිදුකල දේශපාලන නාඩගමේ අවසාන ප්‍රතිපලය බවට පත්වුයේ කල දුටුකල වල ඉහගන් න්‍යායෙන් කරලියට පැමිණි පොහොට්ටු අපේක්ෂකයා වසර ගණනාවක් එජාපයට බලය හිමිව තිබු සීතාවකපුර නගර සභාවේ බලය හිමිකරගනිමයි…

විශ්වාසකටයුතු ආරංචිමාර්ග තහවුරු කල පරිදි එක් මන්ත්‍රී ඡන්දයක් සදහා ලැබුණු වටිනාකම ලක්ෂ 50 සිට ලක්ෂ 75 දක්වා ඉහලගිය බවත් මුළු ධුර කාලයම බලයේ සිටියත් උපයා ගත නොහැකි එම ධනස්කන්ධය වෙනුවෙන් මන්ත්‍රීවරුන් තමනට රිසි සේ ජනතා පරමාධිපත්‍යය පාවාදෙමින් කටයුතු කල බවත්ය..

කෙසේවෙතත් අප මේ පිලිබදව අවිස්සාවේල්ල හිටපු එජාප සංවිධායක උපුල් වීරසිංහ මහතාගෙන් කල විමසීමකදී ඔහු පවසා සිටියේ තම දේශපාලන අනාගතය විනාශ කිරීම සදහා අවිස්සාවේල්ල ආසනයේ එජාප සංවිධායකවරයා සහ මුල්‍ය හොරකමකට සම්බන්ධව මේ දිනවල කතාබහට ලක්ව සිටින තවත් එජාප ප්‍රබලයෙකුගේ බලපෑම මත සිදුවූ කුමන්ත්‍රණයක අවසාන ප්‍රතිපලය ලෙස සීතාවක බලය පොදුජන පෙරමුණට හිමිවූ වගයි…

අප වාර්තාකරු මේ ප්‍රතිපලය පිලිබදව සීතාවකපුර නගර සභා බල ප්‍රදේශයේ විවිධ තරාතිරමේ පුද්ගලයන්ගෙන් අදහස් විමසීමක් සිදුකල අතර එහිදී බහුතර අදහස බවට පත්වුයේ පසුගියවර තම උපන් ගමේදී රෙදි ගලවාගත් හිටපු උප සභාපති – සභාපති දේපල මුදලට විකිණී පක්ෂය දෙකඩ කර නගර සභාව රන් බන්දේසියක තබා පොහොට්ටුවට ලබාදුන් වගයි…

ජන මාධ්‍ය පුවත වාර්තා කල තිබු අයුරු.. 

සීතාවකපුර නගර සභාවේ සභාපතිවරයා ලෙස ශී‍්‍ර ලංකා පොදු ජන පෙරමුණේ කේ් ඒ රණවීර මන්තී‍්‍රවරයා අද (06) තේරී පත්වුණා. ඒ සභාපතිවරයා තෝරා ගැනීම සඳහා වන විවෘත ඡන්ද විමසීමේදී ඡන්ද 11ක් හිමිකර ගනිමින්.

පසුගිය පළාත් පාලන මැතිවරණයේ ප‍්‍රතිපල අනුව සීතාවකපුර නගර සභාවේ වැඩි මන්තී‍්‍ර ආසන සංඛ්‍යාවක් හිමිවුණේ එක්සත් ජාතික පක්ෂයටයි. ඔවුන්ට හිමිවූ මන්තී‍්‍රධුර සංඛ්‍යාව 11ක්. ශී‍්‍ර ලංකා පොදු ජන පෙරමුණට මන්තී‍්‍රධුර 8ක් හිමිවූ අතර එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයට මන්තී‍්‍රධුර 3ක් සහ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට එක් මන්තී‍්‍රධුරයක් හිමිවුණා.

අද පැවැති ඡන්ද විමසීමේදී සභාපතිධූරය සඳහා තිදෙනෙකු ඉදිරිපත්ව සිටියා. එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මන්ති‍්‍රවරුන් වන ලාල් පිංතු සහ සඳුන් හරිස්චන්ද්‍ර යන දෙදෙනාම ඒ සඳහා තරග වැදීම විශේෂත්වයක්. ඔවුන් දෙදෙනාට ඡන්ද 5 බැගින් හිිමිවුණා.

වෙන්න යන දේ කලින්ම අප වාර්තා කලේ මෙලෙසිනි…

මන්ත්‍රිධුරයක් ලක්ෂ 50යි…. එජාපය දිනු සීතාවකපුර නගරාධිපතිධුරය කළු සල්ලි මතින් තීරණය වන ලකුණු…

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *