සකර්බර්ග් සෙනට් මණ්ඩල දැඩි ප්‍රශ්න කිරීම් හමුවේ පිළිතුරු දෙයි; සංවර්ධනයට තවත් ආධාර (සම්පුර්ණ වාර්තාව – වීඩියෝ සමඟ )

ෆේස් බුක් පරිශීලකයන්ගේ දත්ත පසුගිය අමෙරිකානු ජනාධිපතිවරණය සඳහා යොදාගත් බවට එල්ල වන චෝදනාවලට පිළිතුරු විමසීම සඳහා ලොව විශාලතම සමාජ ජාලයේ නියමුවා වන ෆේස් බුක් හිමිකරු මාර්ක් සකර්බර්ග් මහතා සෙනට් මණ්ඩලය වෙත කැඳවා තිබූ අතර එහි ඔහු දැඩි ප්‍රශ්න කිරීම්වලට ලක්විය.

ඇමරිකාවේ සෙනට් මණ්ඩලයේ ප්‍රශ්න කිරීම් හමුවේ මාර්ක් සකර්බර්ග් මහතා කෙටි සෘජු පිළිතුරු ලබාදුන් අතර එහිදී තම සමාගමට රුසියානු හැකර්කරුවන් විසින් එල්ලවන ප්‍රහාරත්, දත්ත සොරකම් කිරීම් වැනි නිරන්තර අභියෝගත් සම්බන්ධයෙන් ඔහු අනාවරණය කර සිටි අතර එවැනි දෑ තුලින් තම ෆේස්බුක් පරිශීලිකයින්ගේ දත්ත පිටතට යෑම සම්බන්ධයෙන් තමා සමාව අයැද සිටින බවත්, ඒ සම්බන්ධයෙන් කනගාටුව පල කරන බවත් පැවසීය.

ෆේස්බුක් සමාගම නිරන්තරයෙන් තම පද්ධතීන් යාවත්කාලීන කරන බවත්, පරිශීලිකයින්ගේ ආරක්ෂාව සහ තොරතුරු සම්බන්ධයෙන් ඔවුන් සමඟ වන පරිශීලක ගිවිසුම් මත බැඳී සිටින බවත් මාර්ක් සකර්බර්ග් මහතා සෙනට් සාමාජිකයින්ගේ ප්‍රශ්න කිරීම් වලට පිළිතුරු දෙමින් පවසා සිටියේය.

මෙලෙස ෆේස්බුක් නිර්මාතෘ සහ එහි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී මාර්ක් සකර්බර්ග් මහතාගෙන් සෙනට් මණ්ඩල කිරීම් සිදුකරන අවස්ථාවේ ලෝක වෙළෙඳ පොල තුල ෆේස්බුක් සමාගමේ කොටස් මිල ඉහළ යෑම කැපී පෙනුනි. තම රටේ පුරවැසියෙකුට අයත් මෙන්ම ඇමරිකානු සමාගමක්ද වන ලොව අද්වීතිය සමාජ ජාලය වන ෆේස්බුක් වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා එරට රජය අවශ්‍ය ආධාර සහ සහයෝගය ඉතා ඉහළින් ලබාදීමට තීරණය කර ඇති බවද වාර්තාවේ.

සෙනට් සභික බිල් නෙල්සන්: මගේ පෞද්ගලික තොරතුරු හඳුනාගත හැකි දත්ත මගේ සමාගමේ දත්ත නොවේ. ඒක එහෙමද?

සකර්බර්ග්: නැහැ, සෙනෙට් මන්ත්රී. ඇත්ත වශයෙන්ම, අපගේ සේවා නියමයන්හි පළමු පේළිය ඔබ ෆේස්බුක් මත තබා ඇති තොරතුරු සහ අන්තර්ගතය පාලනය කොට හිමිකරගෙන සිටින බවයි.

නෙල්සන්: මෑත සෝචනිය නිසා එය මිලියන 87 ක් බලපෑවා පමණක් නොවෙයි, එය නිසැකවම කලකිරී ඇති බව පෙනේ. එහෙත් එය වසර ගණනාවකට පසු ආපසු ගෙන යන සමාගම විසින් අඩු දත්ත දත්ත භාවිතයේ කොටසක් ලෙස පෙනේ.

කෙලි: තවත් එක් සෙනවැරටියක ඉලිනොයිස් ඩිමොක්රටික් ඩික් ඩර්බින් එම ස්ථානයේ දෙගුණ විය.

ඩික් ඩර්බින්: සක්බර්බර්ග් මහතා, ඔබ ඊයේ රාත්රියේ රැඳී සිට ඇති හෝටලයේ නම අප සමඟ බෙදා ගත හැකිද?

සකර්බර්ග්: (සිනා)

ඩර්බින්: ඔබ මේ සතියේ කිසිවෙකුගේ පණිවුඩ හුවමාරු කර ගන්නේ නම්, ඔබ පණිවිඩ හුවමාරු කරගත් අයගේ නම් ඔබ සමඟ බෙදාගන්නෙහිද?

සකර්බර්ග්: සෙනෙට් සභික, නෑ, මම ඒක ප්රසිද්ධියේම කරන්න යනවා.

ඩර්බින්: මම හිතන්නේ මේ සියල්ල ගැන කුමක් සිදුවේද? – පුද්ගලිකත්වය, ඔබේ පෞද්ගලිකත්වයේ අයිතියේ සීමාවන් සහ ඔබ ලොව පුරා සිටින මිනිසුන්ව සම්බන්ධ කිරීමෙහි නමින් නවීන ඇමෙරිකාවේ කොපමණ ප්රමාණයක් ලබා දෙන්නේදැයි යන්නයි.

කෙලි: මේ අතරතුර, උතූන්ගේ රිපබ්ලිකන් ඔර්ලින් හැච් ප්රචාරණ ඉලක්ක කිරීම සඳහා දත්ත යොදා ගනිමින් සමාගම ගැන සැලකිලිමත් විය.

හච්: ෆේස්බුක් සහ ගූගල් නොවූයේ ඇයිදැයි මේ පුද්ගලයින්ගෙන් කිසිවෙකු කවදා හෝ නතර කළේද? – වෙනස් නොකරන්න – ප්රවේශය සඳහා අය නොකිරීමටද? ජීවිතයේ කිසිවක් නොමිලයේ නැත. සෑම දෙයක්ම වෙළඳාම් කිරීමයි. ඔබට මුදල් අවශ්ය නොවී යමක් අවශ්ය නම්, ඔබට එය වෙනත් ආකාරයකින් ගෙවීමට සිදු වනු ඇත, එය මට පෙනේ. ඒවගේම අපි මෙතන දකින දේ.

ප්රවේශය සඳහා අය නොකරන මෙම විශිෂ්ඨ වෙබ් අඩවි – වෙනත් ආකාරයකින් වටිනාකම් උපුටා ගනී. ඔවුන් කරන්නේ කුමක්ද යන්න ගැන ඔවුන් කලබලයට පත්වන තාක් කල් ඒ සම්බන්ධයෙන් වැරදි දෙයක් නැත. මෙහිදී මගේ ප්රශ්නය නම් විනිවිදභාවයයි.

කෙලී: කොන්ග්රසයේ ප්රතිචාරය ඕනෑවට වඩා නීතියක් නොකළ යුතු බවට හැච් අනතුරු ඇඟවීය.

කොර්නේෂ්: රුසියානු ප්රශ්නය ගැන රුසියානු ජාතිකයන් විසින් ප්රකාශයට පත් කර ඇති බව වාර්තා වේ. කැලිෆෝර්නියාවේ ඩිමොක්රටික් ඩැනියෑන් ෆයින්ස්ටයින්, ඇගේ ප්රශ්න කිරීම් ආරම්භ කළ විට, අනාගතයේ මේ ආකාරයේ ක්රියාකාරිත්වය නතර කිරීමට ෆේස්බුක් කටයුතු කරන්නේ කුමක් දැයි විමසන්න. එම මැතිවරණයෙන් පසුව ෆේස්බුක්ගේ වැඩිදියුණු වාර්තාවක් වූ බව ඔහු පැවසීය.

ඩයන් ෆින්ස්ටයින්: වාර්තාව ගැන වඩා හොඳ කුමක්ද කියා පැහැදිලි කරන්න.

සකර්බර්ග්: එබැවින් මැතිවරණවලදී මැදිහත්වීමට උත්සාහ කිරීම හෝ වැරදි තොරතුරු පැතිරීම සඳහා ව්යාජ ගිණුම් හඳුනාගැනීම සඳහා වඩා හොඳ රැකියාවක් කරන නව ඒඅයි මෙවලම් අපි යොදවා ඇත. එම මැතිවරණ තුන අතරතුරදී, අපට දස දහස් ගණන් ගිණුම් ඉවත් කිරීමට හැකි වූ අතර ඒවාට සැලකිය යුතු හානියක් සිදුවිය හැකි විය.

කෙසේ වෙතත්, මෙම ප්රහාරයන්ගේ ස්වභ්ාවය නම්, ඔබ දන්නවා, රුසියානුවන් සිටින මිනිසුන් සිටින අතර, එය අපගේ පද්ධති සහ අනෙකුත් අන්තර්ජාල පද්ධති සහ වෙනත් පද්ධති ගසාකෑමට උත්සාහ කිරීමයි. මේක ආයුධ වර්ගයක්. ඔවුන් මේ සඳහා වඩා හොඳ තත්ත්වයේ සිටීමට යන්නේ, එසේම මේ සඳහා වඩා හොඳ තත්ත්වයේ සිටීමට අප ආයෝජනය කළ යුතුය.

කොර්නේෂ්: මේ සියල්ල ගැන මුම්බායි රජයට තාක්ෂණික කර්මාන්තය නියාමනය කළ යුතුද යන කාරණය විය.

කෙලි: දකුණු කැරොලිනාවේ රිපබ්ලිකන් සෙනෙට්ටිර් ලින්ඩ්සි ග්රැහැම් මේ ගැන කල්පනා කළා – පාරිභෝගිකයින්ට ෆේස්බුක්ට විකල්පයක් තිබේද?

ලින්ඩේසි ග්රාහැම්: මම ෆෝඩ් මිලදී ගන්නේ නම් එය හොඳින් වැඩ නොකරන අතර මා එයට කැමති නැත. මම චේවී මිලදී ගත හැකිය. මම ෆේස්බුක් සමඟ කලබල වූවා නම්, මම ලියාපදිංචි වීමට යන්නට සමාන සමාන නිෂ්පාදනයක් කුමක්ද?

සකර්බර්ග්: හොඳයි, එහෙනම් – මම කතා කරන්නට යන දෙවන කාණ්ඩයට …

ග්රාහැම්: මම ප්රවර්ග ගැන කතා කරන්නේ නැහැ. මම කථා කරන්නේ, ඔබ මුහුණ දෙන සැබෑ තරඟකාරිත්වයක් නිසා – මෝටර් රථ සමාගම් විශාල තරඟයකට මුහුණ දෙයි. ඔවුන් දෝෂ සහිත මෝටර් රථයක් බවට පත් වුවහොත් එය ලෝකයෙන් පිටතට එයි. මිනිස්සු ඒ කාර් එක මිලදී ගන්න නතර කරනවා. ඔවුන් තවත් එකක් මිල දී ගනී. පෞද්ගලික අංශයේ ෆේස්බුක් සඳහා විකල්පයක් තිබේද?

සකර්බර්ග්: ඔව්, සෙනෙට්. සාමාන්ය ඇමරිකානුවන් තම මිතුරන් සමඟ සන්නිවේදනය කිරීම සඳහා විවිධ යෙදුම් අටක් භාවිතා කරන අතර, පාඨකයන්ගේ සිට ඊමේල් දක්වා විද්යුත් තැපැල් මාර්ගයෙන් …

ගාරාම්: ඔබ සපයන එකම සේවාව කුමක්ද?

සකර්බර්ග්: අපි වෙන වෙනම සේවාවන් ගණනාවක් සපයනවා.

ග්රැහැම්: ට්විටර් ඔබ කරන දේට සමානද?

සකර්බර්ග්: අපි කරන දේ වලින් කොටසක් සමඟ එකට වැටෙයි.

ඔබ හිතන්නේ නැහැ ඔබ ඒකාධිකාරියක් ඇති කියලා.

සකර්බර්ග්: එය මට ඇත්තටම හැඟෙන්නේ නැහැ.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *