මාධ්‍යයට තඟ දමන ඇමති මංගලගේ සහචරයෙකු වූ තුසිත හල්ලොලුවට එරෙහිව නීතිය ක්‍රියාත්මක කරනු! – NMWJ

අන්තර්ජාලය තුළ ඉතාම ප්‍රසිද්ධියට පත් ව ඇති දේශපාලන කතිකාවක් වන SLVLOG මාධ්‍යවේදීන්ට මුදල් හා ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධානි තුසිත හල්ලොලුව විසින් අසභ්‍ය වචනයෙන් බැන වදිමින් තර්ජනය කිරීම වෙබ් මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාතික ව්‍යාපාරය දැඩි ලෙස හෙලා දකිනවා.

ඊයේ (03) මාධ්‍ය වෙත නිවේදයක් නිකුත් කරමින් එම සංවිධානය විමසා සිටින්නේ විකල්පධාරාවේ මාධ්‍ය මර්දනයට ආණ්ඩුව උපයෝගී කරගන්නා නවතම මාර්ගය වන්නේ තම දේශපාලන හෙංචයියන් හරහා මාධ්‍ය වෙත තර්ජනය කිරීමද යන්නයි.

එසේම රටේ යහපාලනය, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය, ස්ථාපිත කිරීම පිළිබඳව මහත් උද්දාමයෙන් කතා කරන ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යවරයාගේ කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධානියා විසින් ම අමාත්‍යවරයාගේ දේශපාලන බලය පාවිච්චි කොට මාධ්‍යයට තර්ජනය කිරීම දැඩි පිළිකුලට හේතුවන කාරණයක් බවත් එම ව්‍යාපාරය සිය නිවේදනය හරහා සඳහන් කරනවා.

එම සම්පූර්ණ නිවේදනය,

SLVLOG මාධ්‍යවේදීන්ට තර්ජනය කල ජනමාධ්‍ය ඇමතිගේ කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධානී තුසිත හල්ලොලූවට එරෙහිව වහාම නීතිය ක්‍රියාත්මක කරනු!

ඉතාමත් කෙටි කාලයකින් අන්තර්ජාලය හරහා දේශිය හා විදේශිය වශයෙන් ඉතා ජනප්‍රියත්වයක් අත්කරගෙන සිටින දේශපාලන කතිකාව (Political Vlogger) වන SLVLOG මාධ්‍යවේදීන්ට මුදල් හා ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යවරයාගේ කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධානීයා ලෙස හදුන්වන තුසිත හල්ලොලූව නැමැත්තා දුරකතනය ඔස්සේ තර්ජනය කිරිම වෙබ් මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාතික ව්‍යාපාරය තරයේ හෙළාදකිමු.

SLVLOG විසින් අනාවරණය කර ඇති හඬ පටය මගින් අසභ්‍ය වචන භාවිත කරමින් හා දැඩි තර්ජනාත්මක ස්වරූපයෙන් SLVLOG කාර්යය මණ්ඩලය ඉලක්ක කර තුසිත හල්ලොලුව තර්ජනය කර කරන ආකාරය ඉතාම පැහැදිළිව හඳුනා ගත හැකි අතරම SLVLOG කාර්ය මණ්ඩලයේ ජීවිත වලට මරණීය තර්ජන පවා එල්ලකරන ආකාරය හදුනගත හැකිය. දේශපාලන බලය පදනම් කර ගනිමින් මෙලෙස තර්ජනය කරන මෙම අමාත්‍ය කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධානියා නීතිය හමුවට වහාම ගෙනවිත් ඔහුට එරෙහිව නීතිය ක්‍රියාත්මක කළ යුතු බව වෙබ් මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාතික ව්‍යාපාරයේ මතයයි.

එසේම එම හඬ පටය මගින් පැහැදිළිවම අසභ්‍ය වචනයෙන් තර්ජනය කිරීමට අමතරව “ඕකාගේ තට්ටේ පලනවා ..”, ” පුලුවන් නම් ගුවන්තොටුපලෙන් ලංකාවට ඇවිල්ලා පෙන්වන්න ” යනුවෙන් පවසන ආකාරය හඳුනා ගත හැකිය. ලංකාවේ අපරාධ නීතිය අනුව පුද්ගලයෙකුට එරෙහිව තර්ජනය කිරීම අපරාධමය වරදක් ලෙස පිළිගෙන ඇති අතර, රටේ යහපාලනය, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය, ස්ථාපිත කිරීම පිළිබඳව මහත් උද්දාමයෙන් කතා කරන ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යවරයාගේ කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධානියා විසින් ම අමාත්‍යවරයාගේ දේශපාලන බලය ඇඟට ගෙන, ඔලුවට ගෙන මෙලෙස මාධ්‍යයට හා මාධ්‍යවේදීන්ට තර්ජනය කිරීම ඉතාම පිළිකුල් සහගත ක්‍රියාවක් බව පවසනු කැමැත්තෙමු.

රටේ පුරවැසියන්ට, මාධ්‍යවේදීන්ට එලෙස ජීවිත තර්ජන කිරීමට හා අසභ්‍ය වචනයෙන් බැන වැදීමට තුසිත හල්ලොලුවට බලය දුන්නේ කවුරුන්දැයි අපි ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යවරයාගෙන් අසනු කැමැත්තෙමු. එසේම මෙවැනි දෙවන පෙළ දේශපාලන අතකොළුවන් තම නොහැකියාව වසා ගැනීමට දේශපාලන බලය යොදා ගෙන තර්ජනය කිරීම ඔවුන්ගේ බියගුළුකම ප්‍රදර්ශනය කිරීමක් බවත් අප අමුතුවෙන් කිව යුතු නොවේ.

SLVLOG යනු YouTube නාලිකාවක් ලෙස ක්‍රියාත්මක වන රටේ ප්‍රසිද්ධ විකල්ප ධාරාවේ සමාජ ජාලාවක් වන අතර රටේ දේශපාලනය හසුරුවන පුද්ගලයන් විසින් කරනු ලබන දුෂණ,වංචා මෙන්ම සමාජ සාධාරණත්වය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ජනප්‍රිය තලයේ වැඩසටහනකි. එසේ තිබියදි ආණ්ඩුව විකල්ප මතවාදි මාධ්‍ය මර්දනය කිරීමට යොදා ගන්නා අලුත්ම මෙවලම වන්නේ මෙලෙස තම හෙංචයියන් හරහා දුරකතනයෙන් මාධ්‍ය වෙත අසභ්‍ය වචනයෙන් බැන වැදීම හා තර්ජනය කිරීමද?යන්න අපට ප්‍රශ්ණාර්ථයකි.

පසුගිය මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව සමයේද මේ අකාරයටම දේශපාලන බලය අවභාවිතාවේ යෙදවු දේශපාලඥයින් මෙන්ම ඔවුන්ගේ අතකොළුවන් ඕනෑතරම් මේ රටේ ක්‍රියාත්මක වු අතර එකළ පාලකයන් ඒ සම්බන්ධයෙන් අනුගමනය කළේ ගොළු බිහිරි ප්‍රතිපත්තියකි. ඒ හේතුව නිසාම මේ රටේ මාධ්‍ය ආයතන බෝම්බ ගැසිම් මෙන්ම ගිනී තැබිම් වලට ලක් වූ අතර මාධ්‍යවේදීන්ට තර්ජනයන්ට ලක්විමට මෙන්ම තම ජිවිත වලින්ද වන්දි ගෙවිමටද සිදුවු අවස්ථා අපමණය.

රටේ ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යවරයාගේ කාර්යය මණ්ඩල ප්‍රධාණියා ලෙස පෙනී සිටිමින් මෙම තුසිත හල්ලොලූව නැමැත්තා මේ අකාරයට සමාජ ජාලා මාධ්‍යවේදින්ට තර්ජනය කිරිම රටේ කිසිදු පාර්ශවයක් අනුමත නොකරයි.එමෙන්ම රජයේ මතවාදයට පටහැණිව ක්‍රියා කරන වරද දුටු තැන විවේචනය කරන මාධ්‍යවේදීන්ට තර්ජනවලට මුහුණ දීමට සිදුවිම යහපාලන ප්‍රතිපත්තියක්ද නොවන බව වෙබ් මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාතික ව්‍යාපාරයේ අදහසයි.

එම නිසා වහාම SLVLOG මාධ්‍යවේදීන්ට තර්ජනය කල තුසිත හල්ලොලූව නැමැත්තාට එරෙහිව නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන ලෙසත් තවදුරටත් රටේ දේශපාලකයන්ට හෝ ඔවුන්ගේ අතකොලුවන්ට රටේ මාධ්‍ය නිදහසට අත තැබිමට ඉඩ නොතබන ලෙසත් අපි වගකිවයුතු පාර්ශවයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිමු.

කැදවුම්කරු

දුමිදු දිසානායක

වෙබ් මාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාතික ව්‍යාපාරය -ශ්‍රි ලංකා
இணையத்தள ஊடகவியலாளர்களின் தேசிய இயக்கம் – இலங்கை
National Moment of WEB Journalist- Sri Lanka

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.