ජනාධිපති හා එජාප ගැටුමට වන්දි ගෙවන්නේ රටේ ජනතාවයි

ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතාට එක්සත් ජාතික පක්ෂය කෙරෙහි දැඩි විරසකයක් සහ විවේචනයක් පැවැතියද වත්මන් ආණ්ඩුව දිගටම ගමන් කරන බවත් ඒ හේතුවෙන් වන්දි ගෙවීමට සිදුවන්නේ මේ රටේ ජනතාවට බවත් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ සභාපති මහාචාර්ය ජී.එල්. පීරිස් සඳහන් කළේය.

පසුගියදා බණ්ඩාරනායක අනුස්මරණ ජාත්‍යන්තර සම්මන්ත්‍රණ ශාලාවේදී පැවැති සේනානායක ගුණ සමරු උළෙලට එක්වෙමින් ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන එක්සත් ජාතික පක්ෂය සම්බන්ධයෙන් සිදුකළ ප්‍රකාශය පිළිබඳ අදහස් දක්වමින් ඒ මහතා මේ බව සඳහන් කළේය.

ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ ආර්ථික පර්යේෂණ ඒකකය විසින් ඊයේ (23දා) පුංචි බොරැල්ල පිහිටි වජිරාශ්‍රමයේදී පැවැත්වූ මාධ්‍ය හමුවට එක්වෙමින් ඔහු මෙසේද පැවැසීය.

මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා කිව්වා ඩී.එස්. සේනානායක, ඩඩ්ලි සේනානායක යුගයේ දූෂණ වංචා තිබුණේ නැහැ කියලා. නමුත් දැන් තත්ත්වය වෙනස්ලු. ජනාධිපතිතුමාට තේරුම් ගිහින් තියෙන්නේ පස්සේ. ඔහු අවසානයට කිව්වා ඩී.එස්ලා, ඩඩ්ලිලා, ඉඳපු එක්සත් ජාතික පක්ෂයක් යළි බිහිවේවා කියලා ප්‍රාර්ථනා කරනවා කියලා. මේ වගේ ඉතාම විරසකයක්,දරුණු විවේචනයක් තියෙන්නේ එතුමාට. නමුත් මේ ආණ්ඩුව දිගින් දිගටම යනවා. ඒක වෙනස් වෙන්නේ නැහැ. කවුද ඒකට වන්දි ගෙවන්නේ මේ රටේ ජනතාව.

තෙල් මිල සූත්‍රය කිසිම නැවුම් ගතියක් නැහැ. මේ රටට ආනයනය කරන ඕනෑම භාණ්ඩයක් සම්බන්ධයෙන් තියෙන විග්‍රහයම තමයි මේ මිල සූත්‍රයට ඇතුළත් වෙලා තියෙන්නේ.

රටේ ඇතිවෙලා තියෙන ආර්ථික අර්බුදයට හේතුව විදේශීය ගැටලු නෙවෙයි. ඒ වගේම පසුගිය ආණ්ඩුව ගත්ත තීරණ නෙවෙයි. ඒ සියල්ලටම හේතුව මේ ආණ්ඩුවේ තිබෙන ව්‍යාකූලතා හා දුර්වලතා. අපි වගකියන විරුද්ධ පක්ෂයක් විදියට අපි විකල්ප යෝජනා ඉදිරිපත් කළ යුතුයි. රට පත්වෙලා තියෙන තත්ත්වයෙන් ගොඩ එන්න කෙටි කාලීන හා දීර්ඝ කාලීනව ගත යුතු පියවර සහ ප්‍රායෝගික ප්‍රතිකර්ම මොනවාද? කියලා අපි ගැඹුරු විග්‍රහයක් කරනවා. එළඹෙන නොවැම්බර් 05 වැනිදා ඉදිරි අයවැය ඉදිරිපත් කරනවා පාර්ලිමේන්තුවට. ඊට සමාන්තරව අපේ අදහස්, උදහස් යෝජනා ප්‍රතිපත්ති මාලාව අපි ඉදිරිපත් කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.

අද උතුරේ පළාත් සභාවත් අහෝසියි. දැන් පළාත් සභා නමයෙන් හයක් අහෝසියි. මෙය ආර්ථිකයට බලපානවා. උතුරේ ආණ්ඩුකාර රෙජිනෝල්ඩ් කුරේ මැතිතුමා ළඟදි විදේශ සංචාරයකදී ප්‍රකාශයක් කළා සම්පූර්ණ අවුරුද්දක කාලයකට උතුරේ ආර්ථිකය භාරව ඉන්නේ එතුමා කියලා. එතුමාට තමයි සියලු වගකීම් තියෙන්නේ උතුරේ ආර්ථිකය මෙහෙයවීමට කියලා. මෙය සම්පූර්ණ නීති විරෝධී වැඩක්, ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව අමු අමුවේ උල්ලංඝනය කරන ක්‍රියාපටිපාටියක්. ආණ්ඩුකාරවරුන් සියලු බලතල අත්තනෝමතිකව පාවිච්චි කරන්නයි හදන්නේ.

-මව්බිම-

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *