ලෝකයේ පළමු ‘පිරිමි උපත් පාලන එන්නත’ අතළඟ

අපේ අසල්වැසි ඉන්දියාව පවසන්නේ ලොව ප්‍රථම ‘පිරිමි උපත් පාලන එන්නත’ ළඟදීම වෙළෙඳපොළට නිකුත් කිරීමට තමන්ට හැකියාව ඇති බවයි

උපත් පාලනය’ ගැන කතාකරන විට එය සැලකෙන්නේ ‘කාන්තාවන්ට’ පමණක් හිමි දෙයක් ලෙසයි. ඒ නිසා පිරිමි උපත් පාලනය දිහා ඇහැක් ඇරලා බලන්නවත් උනන්දු වන්නේ නැහැ. එහි අවසාන ප‍්‍රතිඵලය අපි කවුරුත් දන්නවා. ‘අනවශ්‍ය ගැබ් ගැනීම්’ ඒ අතර ප‍්‍රධානයි.

ඒත් වෛද්‍යවරුන් කියන සහ අපි බොහෝ දෙනෙක් (ඇතැම් විට) දන්න ආකාරයට නම් දීර්ඝ කාලයක් තිස්සේ පිරිමින් ද උපත් පාලනයට යොමු වුණා. එහෙත් පිරිමින්ට තිබුණේ උපත් පාලන විසඳුම් /ක‍්‍රමවේද 02ක් පමණයි. ඒ බොහෝ දෙනෙක් දන්න ‘වඳ සැත්කම්’ ‘වාසෙත්කම්’ vasectomy (ශිෂේණයට ශුක්‍රාණු ගෙන යන නළ දෙක කපා දැමීම) හෝ ලිංගික ඇසුරකදී ‘කොන්ඩම්’ එකක් පැළඳිම පමණයි. එයින් ඔබ්බට ගොස් කාන්තාවන්ට මෙම විවිධාකාර පෙති වර්ග (මිතුරි වැනි) එන්නත් වර්ග පිරිමින්ට තිබුණේ නැහැ.

මෙවැනි තත්ත්වයක් තුළ පිරිමින් අතරින් ද ‘උපත් පාලනය සඳහා අලුත් ක‍්‍රමවේවලට’ සැලකිය යුතු ඉල්ලුමක් තිබෙනවා. ඒත් පෙති හෝ එන්නත් ගැන සැලසුම් තිබුණේ තවමත් බොහෝ ඈත.

පිරිමින් සම්බන්ධ උපත් පාලනය මේ ආකාරයෙන් අභියෝගාත්මක වෙද්දී අපේ අසල්වැසි ඉන්දියාව පවසන්නේ ලොව ප්‍රථම ‘පිරිමි උපත් පාලන එන්නත’ ළඟදීම වෙළෙඳපොළට නිකුත් කිරීමට තමන්ට හැකියාව ඇති බවයි. The world’s first male birth control injection.

සුජෝයි ගුහා
සුජෝයි ගුහා 

දිල්ලියේ වෙසෙන 78 හැවිරිදි ජෛව වෛද්‍ය ඉංජිනේරුවෙකු වන සුජෝයි ගුහා Sujoy Guha විසින් සොයා ගන්නා ලද මෙම ක‍්‍රමවේදය මගින් වෘෂණ කෝෂයේ සිට ශිෂ්ණය දක්වා ශුක්‍රාණු රැගෙන යන නල අවහිර කරන ඖෂධයක් එන්නත් කරනවා. එම ඖෂධය හෝමෝන නොවන non-hormonal, අතර දිගුකාලීනව උපත් පාලනය සඳහා භාවිත කළ හැකි බවයි පර්යේෂකයෝ කියන්නේ. මේ සඳහා ඔවුන් වසර 13ක් පර්යේෂණ සිදුකර තිබෙනවා.

වසර ගණනාවක පුරා පර්යේෂණාගාර සතුන් යොදා ගනිමින් සිදු කළ අත්හදා බැලීම්වලින් පසුව සාර්ථක ප‍්‍රතිඵල පෙන් වූ මෙම නව ඖෂධය මගින් ශුක්‍රාණු ආපසු හැරවිය හැකි බවයි පර්යේෂකයෝ කියන්නේ. මේ සඳහා පර්යේෂකයින් විසින් ‘රිසුග්’ Risug යන නම ලබාදී ඇති අතර එම ඖෂධය ‘ශුක්‍රාණු අක්‍රිය කරන’ ජෙල් වර්ගයක් බව ද ඔවුන් පවසනවා.

ශුක්‍රාණු
එන්නත ශුක්‍රාණු අක්‍රීය කරයි

අදාළ ඔෂෟධය එන්නත් කරගත් පුරුෂයාට යළි දරුවකු බිහිකර ගැනීමට අවශ්‍ය වුවහොත් ප‍්‍රතිකාරයෙහි දෙවන පියවර වෙත යා යුතුව තිබෙනවා. එහිදී යළි ජෙල් එන්නත් කිරීමක් සිදුවන අතර එම ප‍්‍රතිකාර මගින් ශුක‍්‍රානු නාල යළි යථා තත්ත්වයට පත් වෙන බවයි පර්යේෂකයෝ පෙන්වා දෙන්නේ.

මෙම එන්නත ආරම්භයේදීම එහි ප‍්‍රධාන දුර්වලතාවක් ගැන ද සඳහන් වෙනවා. ලිංගිකව සම්ප්‍රේෂණය වන ආසාදනවලින් ආරක්ෂා වීම සඳහා හැකියාවක් මෙම එන්නතට නොවීමයි.

‘මෙය පිරිමින් සඳහා ලෝක මට්ටමේ උපත් පාලන ක්‍රමයක් වනු ඇති. එය ආරක්ෂිත හා ඵලදායී වන අතර එය දිගු කලක් පවතින බව ද සහතිකයි. නුදුරු අනාගතයේ දී එය නිෂ්පාදනය සඳහා නිෂ්කාශනය වනු ඇතැයි අපි අපේක්ෂා කරනවා’ යැයි දිල්ලියේ පිහිටි ඉන්දියානු කවුන්සිලයේ ප්‍රජනක ජීව විද්‍යාඥ R.S ෂර්මා RS Sharma, a reproductive biologist at the Delhi-based Indian Council of Medical Research and the drug’s lead researcher. පවසනවා.

නමුත් මෙය සැබවින්ම ‘ශුක‍්‍රාණු’ ආපසු හැරවිය හැකි උපත් පාලන ක්‍රමයක්ද යන්න පිළිබඳව ප්‍රශ්න කිහිපයක් තිබෙනවා.

සමහර විද්‍යාඥයින් පවසන්නේ ‘රිසුග්’ යනු සැබවින්ම ශල්‍ය සනාල විස්ථාපන සඳහා ආදේශකයක් බවයි. එය ඉන්දියානු පර්යේෂකයන් සම්පූර්ණයෙන්ම ප්‍රතික්ෂේප නොකරන දෙයක් බවයි ඔවුන් කියන්නේ.

‘ඖෂධයේ උපත් පාලන අංශය තවමත් පුළුල් කළ හැකි ප්‍රතිවර්තතා අධ්‍යයනයන් සමඟ තක්සේරු කළ යුතුව තිබෙනවා. වර්තමානයේ එය විෂබීජහරණය කිරීමේ ප්‍රවේශයක් සේ දැකිය හැකියි. ඖෂධය උපත් පාලන ක්‍රමයක් බවට පත්වීමට ඉඩ සැලසීමට අවශ්‍ය ප්‍රතිවර්තතාව තහවුරු කළ යුතුයි’ යනුවෙන් වොෂිංටන් ප‍්‍රාන්ත විශ්වවිද්‍යාලයේ ප‍්‍රජනක ජීව විද්‍යාඥ මයිකල් ස්කිනර් Michael Skinner, a reproductive biologist at Washington State University කියනවා.

ආචාර්ය ගුහා ඊට සිය එකඟත්වය පළ කරනවා.

‘අපි මිනිස් අත්හදා බැලීම්වලින් සාර්ථකත්වය කරා ළං වෙමින් සිටින බව මට විශ්වාසයි. මේ මොහොතේදී ඖෂධය වසංගත විද්‍යාව වැඩිදියුණු කිරීමක් ලෙස ස්ථානගත කරනු ඇති අතර එය ශල්‍යකර්මවලට ලක්වන පිරිමින්ට අඩු කම්පනයක් ඇති කරනු ඇති බවයි අපේ විශ්වාසය වන්නේ’

මේ වසර මුලදී වෛද්‍ය ෂර්මා විසින් ඖෂධයේ සායනික අත්හදා බැලීම්වල ප්‍රතිඵල ප්‍රකාශයට පත් කළා. ඒ අනුව වයස අවුරුදු 41 ට අඩු හා අවම වශයෙන් දරුවන් දෙදෙනෙකු සිටින විවාහක පිරිමින් 139 දෙනෙකුට එක් එන්නතක් ලබා දී මාස හයක් තිස්සේ නිරීක්ෂණය කර තිබෙනවා.

පර්යේෂණයට ලක් වූ පිරිමින් හය දෙනෙකුගේ භාර්යාවන් අනාරක්ෂිත ලිංගික unprotected sex ඇසුරකින් පසු ගැබ් ගෙන ඇති අතර ඒ සඳහා හේතු පර්යේෂකයින් විසින් හඳුනා ගෙන තිබෙනවා. ඒ සිරින්ජයෙන් ඖෂධ කාන්දු වීම නිසා හෝ ශුක්‍රාණු රැගෙන යන නල වලට සිදුරු සිදු වූ නිසා හෝ ඖෂධය අදාළ පුද්ගලයින් වෙත සාර්ථක ප‍්‍රතිඵල ලබාදී නැහැ.

එහෙත් වොෂිංටන් සරසවියේ වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය මහාචාර්ය ස්ටෙෆනි පේජ් Stephanie Page, professor of medicine at the University of Washington School of Medicine වැනි සමහර පර්යේෂකයන්ට මෙම සුළු අසාර්ථක අනුපාතය පවා වැදගත් බව අමතක නොකළ යුතුයි.

‘එය අතුරු ආබාධ සහ අසමත් වීමේ අනුපාතය අනුව ස්කැපල් වැසෙක්ටෝමයට improvement on vasectomy වඩා වෙනස් නොවිය හැකියි. නමුත් අපට තවත් බොහෝ දත්ත අවශ්‍ය වෙනවා’ මහාචාර්ය පේජ් පවසනවා.

සමස්තයක් ලෙස ගත් කල මහාචාර්ය පේජ් විශ්වාස කරන්නේ තීරණාත්මක තුන්වන අත්හදා බැලීමේ අධ්‍යයනය ‘ධනාත්මක’ බවයි. නමුත් ස්වේච්ඡා සේවකයන්ගේ සංඛ්‍යාව (139) සීමිත වූ අතර පසු විපරම් කාලය (මාස හයක්) ‘බොහෝ ප්‍රමිතීන්ට අනුව දිගු නොවේ’ යැයි විශ්වාස කරනවා.

ලොව පුරා බහුලව භාවිතා වන උපත් පාලන ක්‍රම

කාන්තා වන්ධ්‍යාකරණය – මුලාශ්‍රය: එක්සත් ජාතීන්, 2015

ඉන්දියානු පර්යේෂකයන් පවසන්නේ 1990 දශකයේ මුල් භාගයේ සිට ස්වේච්ඡා සේවකයන් 500 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් සම්බන්ධ කර ගනිමින් රිසුග් විසින් මිනිස් අත්හදා බැලීම් වට තුනක් කර ඇති බවයි. ගර්භණීභාවය වැළැක්වීම සඳහා එහි කාර්යක්ෂමතාව විදහා දැක්වීම සඳහා දශක තුනකට වැඩි කාලයක් තිස්සේ කරන ඖෂධය පිළිබඳ අධ්‍යයන දුසිම් දෙකක් උපුටා දක්වා තිබෙන බව ද ඔවුන් කියනවා.

මෙම එන්නත ‘දැරිය හැකි සහ ගැබ්ගැනීම් වළක්වා ගත හැකි කල් පවතින ක්‍රමයක් බව’ ඔවුන් පවසනවා. ඔවුන් පවසන්නේ ස්වේච්ඡා සේවකයන්ට ලිබිඩෝ හෝ ප්‍රධාන අතුරු ආබාධ නැති වී ඇති බවයි. ඉන්දියාවේ ඖෂධ නියාමක ආයතනය අදාළ ඖෂධය මහජනයාට නිෂ්පාදනය කිරීම හා විකිණීම සඳහා ඉක්මනින් නිකුත් කිරීමට කිරීමට අපේක්ෂා කරන අතර බොහෝ දුරට රජය විසින්ම එය සිදු කරනු ඇති බවයි විශ්වාස කරන්නේ.

දැන් පිරිමි උපත් පාලන ක්‍රමයක් සඳහා කාලය පැමිණ තිබෙනවා. දශක ගණනාවක් තිස්සේ, සැලසුම් රහිත ගැබ්ගැනීම්වල බර කාන්තාවන් විසින් දරනු ලැබුවේ

‘දැන් පිරිමි උපත් පාලන ක්‍රමයක් සඳහා කාලය පැමිණ තිබෙනවා. දශක ගණනාවක් තිස්සේ, සැලසුම් රහිත ගැබ්ගැනීම්වල බර කාන්තාවන් විසින් දරනු ලැබුවේ’ ඔවුන් පවසනවා.

ගර්භණීභාවය ජීවිතයට තර්ජනයක් වන බැවින් කාන්තාවන් සඳහා ආරක්ෂිත හා ඵලදායී ප්‍රතිංධිසරාේධක අත්‍යවශ්‍යතාවයන් පිරිමි උපත් පාලනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයට පෙර ඇති බව පර්යේෂකයෝ පවසනවා. විද්‍යාත්මක හා සමාජීය ප්‍රයත්නයන් කාන්තා ක්‍රම කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඇති බවයි ඔවුන් පවසන්නේ.

එක්සත් ජනපදයේ පළමු උපත් පාලන පෙති ලබාගෙන වසර 60කට ආසන්න කාලයක් ගතවී ඇතත් අද කාන්තාවන් අනවශ්‍ය ගැබ් ගැනීම් වැළැක්වීම සඳහා උපත් පාලන ක්‍රම දුසිමකට වඩා විශ්වාස කරනවා. පෙති සහ පැච්, එන්නත් සහ තැන්පත් කිරීම්, මුදු සහ එන්නත් සහ ස්පොන්ජ් ඒ අතර ප‍්‍රමුඛයි.

මේ තත්ත්වය තුළ ‘රිසුග්’ සම්බන්ධයෙන් සැලකිය යුතු ජාත්‍යන්තර උනන්දුවක් නිර්මාණය වීම පුදුමයක් නොවෙන බවයි පර්යේෂකයෝ පෙන්වා දෙනවා.

වෛද්‍ය ගුහා විසින් මෙම ඖෂධය එක්සත් ජනපදයේ දියත් කිරීම සඳහා බර්ක්ලි පදනම් කරගත් ලාභ නොලබන ‘පාර්ස්මස් පදනමට’ Berkeley-based non-profit, Parsemus Foundation, බලපත්‍ර ලබා දී ඇති අතර ඊට සම්බන්ධ උපත් පාලන ක්‍රමයක් වන වාසල්ගල් තවමත් පූර්ව සායනික මාර්ගවලයි පවතින්නේ.

යුරෝපීය රටවල් හයක ඖෂධයේ සායනික අත්හදා බැලීම් සිදු වෙමින් පවතිනවා. බිල් සහ මෙලිනා ගේට්ස් පදනමේ Bill and Melina Gates Foundation ප්‍රදානයක් සමඟ මිසූරිහි ශාන්ත ලුවී විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය කායික විද්‍යාව පිළිබඳ ආචාර්ය උපාධියක් ලබා ඇති වෛද්‍ය ගුහා, කාන්තාවන් සඳහා ඖෂධයේ ප්‍රභේදයක් පිළිබඳව කටයුතු කරමින් සිටිනවා.

Vasectomy illustration
සමහර පිරිමින්ට සැත්කම සාර්ථකව ආපසු හරවා ඇතත්, සනාල විද්‍යාවක් ස්ථිර ලෙස නිර්මාණය කර ඇත

ඉතින් පිරිමින් ඔවුන්ගේ කාර්යභාරය ඉටු කරයිද ?

ඉන්දියාව වැනි පීතෘමූලික සමාජවල පිරිමින් අතර උපත් පාලන ක්‍රම භාවිතය අඩු මට්ටමකයි පවතින්නේ. නිල දත්තවලට අනුව විවාහක යුවළයන්ගෙන් සියයට 90කට වඩා කොන්ඩම් භාවිතා කරන්නේ නෑ. ඔවුන් අතර ජනප‍්‍රියම උපත් පාලන ක‍්‍රමය වන්නේ කාන්තාවන්ගේ ‘බීජානුහරණ සමය’ භාවිතයට ගැනීමයි.

පර්යේෂකයන් විශ්වාස කරන්නේ ලොව පුරා ආකල්ප වෙනස් විය හැකි බවයි.

‘කාලය හා ආකල්ප ගෝලීය වශයෙන් වෙනස් වෙමින් පවතිනවා. ප්‍රතිංධිසරාේධක සඳහා පිරිමින් සම්බන්ධ නොවීමට එක් හේතුවක් නම් ඔවුන්ට විකල්ප කිහිපයක් තිබීමයි. ක්ෂේත්‍රයේ පරමාර්ථය වන්නේ පිරිමින් සඳහා උපත් පාලන ක්‍රම පිළිබඳ මෙනුවක් සකස් කිරීමයි. එය ලබා ගත හැකි වූ විට පමණක් පිරිමින් සැබවින්ම ප‍්‍රතිසංරෝධකයේ බර ඔවුන්ගේ හවුල්කරුවන් සමඟ බෙදා ගැනීම කරනු ඇතැයි අපි විශ්වාස කරනවා’ ආචාර්ය පේජ් පවසනවා.

ඔහු පවසන්නේ නව නිෂ්පාදනයේ අවශ්‍යතාව සහ උපයෝගීතාවය ‘කාලය විසින් තීරණය කරනු ඇති බවයි’

Text by bbc health – Thushadhavi

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.