සතියේ දේශපාලන රසකතා: මත්තල නම් දෙන්න බෑ – මහින්ද මෝදිගේ මූණටම කියයි

ලියන්නේ : ගජබා නාගවත්ත

අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාගේ ඉන්දීය රාජ්‍ය සංචාරයට පෙර

ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදී මහතා 2020/01/03 දින ලිපියක් සහිත ආරාධනයක් ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙත යොමුකර තිබිණි. එහි සදහන් වූයේ සිව් දින රාජ්‍ය සංචාරයක් සදහා පෙබරවාරි මස දෙවැනි සතියේ ඉන්දියාවට පැමිණෙන ලෙස අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙත කළ ආරාධනයකි. ඒ අනුව ඉන්දිය සංචාරය සදහා අවශ්‍ය කටයුතු සූදානම් කෙරණි.

මේ සදහා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඇතුළු 21 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත කණ්ඩායමක් සූදානම් කෙරුණු අතර ප‍්‍රජා සවිබල ගැන්වීම් සහ වතු යටිතල පහසුකම් සංවර්ධන අමාත්‍ය ආරුමුගන් තොන්ඩමන්, ධීවර හා ජලජ සම්පත් අමාත්‍ය ඩග්ලස් දේවානන්දා , අග‍්‍රාමාත්‍ය ජ්‍යෙෂ්ඨ උපදේශක හිටපු අමාත්‍ය මහාචාර්ය ජී. එල්. පීරිස්, පාර්ලිමේන්තු මන්තී‍්‍ර ප‍්‍රසන්න රණවීර, ජනාධිපති ලේකම් පී. බී. ජයසුන්දර, අග‍්‍රාමාත්‍ය ලේකම් ගාමිණී සෙනරත්, මුදල් අමාත්‍යංශ ලේකම් එස්.ආර්. ආටිගල, විදේශ සබඳතා අමාත්‍යංශ ලේකම් රවිනාත් ආරියසිංහ, යන පිරිස ¥ත පිරිසට අයත් විය. නිල සාකච්ඡුාවලට අමතරව වාරානාසි බුද්ධගයාව ඇතුළු සංස්කෘතික ස්ථානවල සංචාරය කිරීමේ අවස්ථාව ද ඉන්දීය රජය සලසා තිිබූ බැවින් ¥ත පිරිසට සහය පළ කිරීම සඳහා 04 දෙනෙක්, විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශයෙන් 02 දෙනෙක්, ආරක්ෂක අංශය 4 දෙනෙක් සහ මාධ්‍ය සම්බන්ධීකරණය සදහා 02ක් ද මෙම කණ්ඩායමට ඇතුළත් විණි.

රාජකාරී කටයුත්තක් සදහා පිටත්ව යන අග‍්‍රාමාත්‍ය කාර්ය මණ්ඩලයේ නිලධාරීන් රාජකාරී නිවාඩු අනුමත කරවා ගැනීමේදී එම ගමනට අදා ගුවන් ටිකට්පත්වල පිටපත් ඉදිරිපත් කිරීම සාමාන්‍ය ක‍්‍රමවේදයයි. මෙම ගමනට සහභාගි වූ පිරිසේ නිලධාරීන්ට ඉන්දියාව බලා පිටත්ව යාම සදහා අදාල ගුවන්ටිකට්පත පමණක් හිමිවීම විමතියට කරුණක් විය. මේ සම්බන්ධයෙන් විමසිලිමත් වූ ඔවුන් දැන ගන්නේ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඇතුළු පිරිසට නැවත ලංකාවට පැමිණීම ස`දහා විශේෂ ගුවන් යානයක් ඉන්දීය රජය මගින් සූදානම් කර ඇති බවයි.

අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාගේ ඉන්දීය සංචාරය

ඉකුත් පෙබරවාරි 07 වැනිදා ලංකාවේ වේලාවෙන් පස්වරු 1.45ට ශී‍්‍ර ලංකන් ගුවන් සමාගමට අයත් යූ. එල්. 195 ගුවන් යානයෙන් ඉන්දායාව බලා පිටත්වූ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඇතුළු කණ්ඩායම ඉන්දියාවේ නවදිල්ලි ගුවන් තොටුපොළට පැමිණි අවස්ථාවේ ඉන්දියාවේ මානව හිමිකම් සංවර්ධන, සන්නිවේදන, විද්‍යුත් හා තොරතුරු තාක්ෂණ රාජ්‍ය අමාත්‍ය දෝර් සංජය ෂර්මා මහතා සහ නවදිල්ලියේ ශ‍්‍රී ලංකා මහකොමසාරිස් කාර්යාලයීය කාර්ය මණ්ඩලය විසින් අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා උණුසුම් අන්දමින් පිළිගත්තේය.

අනතුරුව අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඇතුළු පිරිසට නවාතැන් සපයා තිබූ හෝටලය වෙත පැමිණී අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා එදිනම හිටපු ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍ය මන්මෝහන් සිං මහතාත්, ඉන්දීය කොංග‍්‍රස් පක්ෂ හිටපු නායක රාහුල් ගාන්ධි මහතාත් හමුවිය.

පසුදිනඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය සුබ‍්‍රමනියම් ජයශංකර් මහතා සමග සාකච්ඡුා පැවැත්වීමෙන් අනතුරුව අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙනුවෙන් පැවැත්වෙන විශේෂ පිළිගැනීම් උත්සවයක් සදහා එක්විය. රාජ්‍ය නායකයෙකු සදහා ලබා දෙන විශේෂ හමුදාමය උත්තමාචාර ලබාදිමක් ඉන්දීය රජය මගින් සූදානම් කර තිබූ අතර මේ අවස්ථාව සදහා ඉන්දීය ජනාධීපති මන්දිරය වන රාෂ්ටපතිභවාන්් දක්වා අග‍්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා කැදවා ගෙන එනු ලැබුවේ අශ්වාරෝහකයින් පිරිවරා ගනිමිනි. හමුදා උත්තමාචාර පිළිගත් අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා එම ස්ථානයෙන් පිටව යාම සදහා මෝටර් රථයට ගොඩවීමට පෙර එතැනට පැමිණි ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මහතා ස`දහන් කලේ දෙරටේ පවතින මිත‍්‍රත්වය ශක්තිමත් කර ගැනීමට මේ සියලූම දේවල් ඉවහල් වන බවයි.

දිල්ලියේ රාජ් ගාර්ට් හී පිහිටි මහත්මා ගාන්ධි සිහිවටන පිළීරුවට පුෂ්පෝපහාර දැක්වීමටද මේ සංචාරය තුළ අමතක නොකළ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා එහි පැමිණෙන අමුත්තන් සමරු සටහන් තබන පොතෙහි සටහනක්ද තැබීය.

සංචාරයේ සුවිශේෂී අවස්ථාව

මෙම රාජ්‍ය සංචාරයේ විශේෂිතම අවස්ථාව වූ ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මහතාගේ හා ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ නිල හමුව නවදිල්ලියේ හයිද්‍රාබාද් නිවසේදී පැවැත්වුනේද සංචාරයේ දෙවැනි දිනයේදියි. දෙරටේ අග‍්‍රාමාත්‍යවරුන්ට පමණක් සීමා වූ විනාඩි 10ක පමණ සාකච්ඡුාවක් එහිදී පැවැති අතර පසුව දෙපාර්ශ්වයේ ධූත ණ්ඩායම් අතර සාකච්ඡුා පැවැත්විණි.

ඉන්දියාවේ මැදිහත්වීමෙන් ශී‍්‍ර ලංකාවේ කි‍්‍රයාත්මක වෙන ව්‍යාපෘති සම්බන්ධයෙන් එහිදී දෙපාර්ශවයේ අවධානය යොමු විය. එසේම ඉන්දියාවේ සහාය ඇතිව ශී‍්‍ර ලංකාවේ ආරක්ෂක සහයෝගීතාවය වර්ධනය කිරීම සම්බන්ධයෙන්ද මෙහිදී දෙපාර්ශවය අතර සාකචඡුා පැවැත්විණි. මෙම සාකච්ඡුාවලින් අනතුරුව ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් ශී‍්‍ර ලංකාවෙන් පැමිණී පිරිස ස`දහා දිවා භෝජන සංග‍්‍රහයක් ද පැවැත්විය.

අග‍්‍රාමාත්‍යවරුන් දෙපල අතර පෞද්ගලික මට්ටමින් පැවැති සාකච්ඡුාවේදී තමා බලයේ සිටින අවස්ථාවේදී මෙන්ම බලයේ නොමැති අවස්ථාවලදිත් එක ලෙස පිළිගනිමින් ආගන්තුක සත්කාර පැවැත්වීම සම්බන්ධවයෙන් ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඉන්දිය අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට විශේෂ ස්තූතියක්ද පළ කළෙය.

එදිනම පස්වරුවේ රාෂ්ටපතිභවාන් හී දී ඉන්දීය ජනාධීපති රාම්නාත් කෝවින්ද් මහතා සමග නිල සාකච්ඡුා පැවැත්වූ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට නවාතැන් පහසුකම් සපයා තිබූ හෝටලයේදී ද හිංදුස්ථාන්, හින්දුස්ථාන් ටයිම්ස් පුවත්පත්වලට හා හිංදු ටුඩෙ ටී.වී රූපවාහිනි නාලිකාවටත් සම්මුඛ සාකච්ඡුා ලබාදුන්නේය.

මෝදිගෙන් පෑනක්

අග‍්‍රාමාත්‍යවරු දෙපල සමුගැනීමට පෙර ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රෘමාත්‍යවරයාගේ ඉන්දීය සංචාරය සිහිපත් කිරීමක් ලෙස සමරු සටහනක් තැබීමද සිදුවිණි. ඒ ස`දහා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා භාවිතා කළ පෑන ඒ මොහොතේම රදවනයක දමා අග‍්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට තිළීණ කිරීමට අග‍්‍රාමාත්‍ය මෝදි විසින් කටයුතු කර තිබිණි. ඉන්දියාවට පැමිණෙන රාජ්‍ය නායකයින් සමග සාකච්ඡුා පවත්වන හයිද්‍රාබාද් හවුස් නිවසේ ඇති පැරණිම පෑන එය බවත් මෝදි අගමැතිවරයා පැවසීය.

මත්තල ගුවන්තොටුපල බෑ

ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා සහ ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා අතර පැවැති සාකච්ඡුාවලදී ශී‍්‍ර ලංකාවේ කි‍්‍රයාත්මක වන ව්‍යාපෘති සම්බන්ධයෙන්ද අදහස් පළවිණි. මත්තල ගුවන්තොටුපල පිළිබදව මෙහිදී විශේෂයෙන් සාකච්ඡුා විණි.

මත්තල ගුවන් තොටුපලේ මෙහෙයුම් කටයුතු ඉන්දියාවට ලබා දෙන්නේ නම් එය අගය කරන බව එම සාකච්ඡුාවලදී කියැවුනද, ඒ සෑම අවස්ථාවකම ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රෘමාත්‍යවරයා සදහන් කලේ මත්තල ගුවන් තොටුපල ශී‍්‍ර ලංකා ආර්ථිකයේ සුවිශේෂී මධ්‍යස්ථානයක් බැවින් ගුවන්තොටුපලේ සියලූ කටයුතු ශී‍්‍ර ලංකා රජයේ අධීක්ෂණය යටතේ කි‍්‍රයාත්මක කිරීමට තමන් තීරණය කර ඇති බවයි.

මෝදි නාමල් ගැන අසයි

ඉන්දීය රාජ්‍ය සංචාරයට එක්වූ ශී‍්‍ර ලංකාවේ පිරිසට ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මහතා විසින් ලබා දුන් දිවා භෝජන සංග‍්‍රහයෙන් අනතුරුව ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඉන්දීය අගාත්‍යවරයාගෙන් සමුගත්තේ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට අතට අත දෙමිණී. ඒ අවස්ථාවේදී නාමල් රාජපක්ෂ මන්තී‍්‍රවරයා සම්බන්ධයෙන් විමසීමට ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා අමතක නොකළේය.

මේ දිනවල නාමල් අතිශය කාර්ය බහුල තත්ත්වයක සිටින බව එහිදි අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාස`දහන් කලේය.

අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙනුවෙන් විශේෂ ගුවන්යානයක්

ඉන්දීය සංචාරයට අදාල රාජ්‍ය තාන්ත‍්‍රක හමුවීම්වලින් පසුව ඉන්දියාවේ පිහිටි විශේෂ ආගමික ස්ථානවල සංචාරය කිරීම ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට අවශ්‍ය පහසුකම් සැපයීමටද ඉන්දීය රජය පියවර ගෙන තිබිණි. ඒ සදහා ඉන්දියාවේ අභ්‍යන්තර මගී ප‍්‍රවාහනය සදහා යොදා ගැනෙන එයාර් ඉන්දියා ගුවන් සේවයට අයත්ඒ.බී. 320 ගුවන් යානයඅග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙන් කර තිබිණි.

පුද්ගලයින් 165කට ගමන් කිරීමේ පහසුකම් සහිත මෙම ගුවන්යානය අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාගේ සංචාරය නිමවන තෙක් කිසිදු ගමනාගමන කටයුත්තක් වෙනුවෙන් යොදා නොගෙන අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඇතුළු ලාංකීය කණ්ඩායම වෙනුවෙන් වෙන් කර තිබීම විශේෂත්වයකි. මෙම ගුවන්යානයේ ගමන්බිමන් යන අතරතුරදි විශේෂ ඉන්දීය ආහාර වර්ගවලින් පිරිසට සංග‍්‍රහ කිරීමටද කාර්ය මණ්ඩලය පියවර ගත්තේය.

ඒ අනුව අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඇතුළු පිරිස ඉන්දියාවේ නවදිල්ලි පලාම් ගුවන් හමුදා ධාවන පඨයෙන් පිටත්ව වරනාසිය දක්වා පැමිණියේය. අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා විශේෂ ආගමික ස්ථානවලට යාමට පෙර එම ස්ථානවල අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙනුවෙන් විශේෂ ආගමික පූජා පැවැත්වීමට සූදානම් කර තිබිණී. එමෙන්ම අගමැතිවරයාගේ ආරක්ෂාවට අවශ්‍ය ආරක්ෂක පියවර ගැනීමටද ඉන්දිය රජය පියවර ගෙන තිබිණි.

අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට ඉහළ ආරක්ෂාවක්

ඉන්දියාවට පැමිණි අවස්ථාවේ සිටම ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙනුවෙන් ඉන්දීය අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට ලබා දෙන ආරක්ෂාවට සමාන ආරක්ෂාවක් ලබා දීමට ඉන්දිය රජය පියවර ගෙන තිබිණි. ඉන්දීය රජයෙන් ලබාදී තිබූ විශේෂ ගුවන් යානය තුළත් ආරක්ෂක අංශ යොදවා සිටි අතර ඊට අමතරව ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශ නිලධාරීන් ද සංචාරය පුරා සම්බන්ධීකරණ කටයුතු වෙනුවෙන් යොදවා තිබිණී.

පසුව ජම්බුද්වීප විහාරස්ථානයට පැමිණි අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාව භික්ෂූන් වහන්සේ සහ ශී‍්‍ර ලාංකිකයින් විසින් ඉතා උණුසුම් අන්දමින් පිළීගත් අතර මෙහිදී අශෝක ස්ථම්භයක් ඇතුළු තවත් තිළිණ රැුසක් අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාට පිරිනැමීමද සිදුවිය.

බුදුන් වහන්සේ පළමු ධර්ම දේශනාව සිදුකළ ඉසිපතන මිගදාය පූජාභූමිය, සාරානාත් කෞතුකාගාරය, මූලගන්ධ කුටි විහාරය හා ඉන්දු – ශී‍්‍ර ලංකා බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානයේ ද අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා සංචාරය කලේය.

ඉන්දීය අගමැතිගේ නමාමි ගංගේ සංවර්ධන වැඩසටහන

ඉන්දීය ජනතාව පූජනීයත්වයෙන් සලකන ගංගා නදිය නැරඹීමට එක් වූ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ගංගා නදිය පිරිසිදු කිරීම සදහා අග‍්‍රාමාත්‍ය මෝදි මහතා විසින් කි‍්‍රයාත්මක කර තිබෙන නමාමි ගංගේ සංවර්ධන වැඩසටහන පැසසුමට ලක් කළේය

ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙනුවෙන් උණුසුම් පිළිගැනීම්

අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඉන්දියාවට පැමිණි මොහොතේ සිට යන එන මග තොට සැමතැනකම දෙරටේ අග‍්‍රාමාත්‍යවරුන්ගේ රුව සහිත බැනර් මග දෙපස ප‍්‍රදර්ශනය කිරීමක් මෙම සංචාරය පුරාවටම දැකගත හැකි විය.

දෙරටේ සහයෝගීතාවය වර්ධනය කිරීමක් වශයෙන් ද සංවිධානය වූ මෙම රාජ්‍ය සංචාරයේදී ඉන්දියාවට පැමිණි ශී‍්‍ර ලංකා අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා වෙනුවෙන් මෙවැනි පිළිගැනීම් බොහෝ ස්ථානවල සංවිධෘනය කර තිබිණි.

වාරානාසි හී සංචාරය නිමා කළ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා නැවතත් වාරානාසි ගුවන් තොටුපොළ දක්වා පිටත්ව යන අතරතුර ම`ග දෙපස ශී‍්‍ර ලංකා ජාතික කොඩි ලෙලවමින් පාසල් දරුවන් ඇතුලූ විශාල ජනාතවක් රැුස්ව සිටීම ද විශේෂත්වයකි.

තිරුපති

ඉන්දීය සංචාරයේ අවසන් දිනය වූ පසුගිය 11 වැනිදා පෙරවරුවේ තිරුපති කෝවිලේ පැවැති විශේෂ ආගමික පූජාවකට ද අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා එක්විය. තිරුපති පූජාභූමියට අයත් ප‍්‍රදේශයේ විශ්ව විද්‍යාලයක්, පාසලක්, රෝහලක්, ආදී සියලූ පිහිටීම් අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාගේ අවධානයට ලක්ව තිබිණි.

අගමැතිවරයා වෙනුවෙන් තිරුපති හි සංවිධානය කර තිබූ ආගමික වතාවත්වලට එක්වූ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා ඉන් අනතුරුව තමන්ගේ අවධානයට ලක්වූ පූජාභූමිය සම්බන්ධයෙන් පූජකවරුන්ගෙන් විමසිය. මෙතරම් ජනකායක් යන එන ස්ථානයක් අලංකාරවත්ව හා පිරිසිදුව තබාගන්නේ කෙසේදැයි අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් විමසූ අවස්ථාවේ ඔවුන් සදහන් කළේ තිරුපතිවලට දිනකට 75000ක පමණ ප‍්‍රමාණයක් යන එන බවත් සති අන්තයේ ලක්ෂයකට අධික ප‍්‍රමාණයක් තිරුපති වන්දනා කිරිම සදහා පැමිණෙන බවයි.

පූජාභූමියේ පිරිසිදු කිරීම් සදහා වෙනමම පිරිසක් යොදවා ඇති අතර එහි පැමිණෙන ජනතාවත් කොළ කැඹැල්ලක් හෝ බිම වැටෙන්නට නොදී පිරිසිදු කරන බවත් ඔවුන් අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා හා පැවසිය. පූජාභූමියේ ඇති රෝහල් අධ්‍යාපන ආයතන ආදි සියල්ල නඩත්තු කරනනේ තිරුපති පැමිණෙන ජනතාවගේ ආධාර මුදල්වලින් බවත් ඔවුන් මෙහිදී විශේෂයෙන් සදහන් කර තිබිණි.

අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා නැවතත් ලක්බිමට

ඉන්දීය සංචාරය නිමවූ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා විශේෂ ගුවන් යානයෙන් මෙරටට පැමිණියේ 11 වැනිදා 12.45ට පමණ කටුනායක ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපලට ලගා විණි. ගුවන් යානයේ කාර්ය මණ්ඩලය දැක්වූ සහයෝගය අගය කරමින් ඔවුන්ට විශේෂ තිළීණ පිළිගැන්වීමටද අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා කටයුතු කර තිබිණි. ඉන්දියාවට පැමිණි මොහොතේ සිට තමන්ගේ ආරක්ෂාව සම්බන්ධයෙනුත්, සංචාරයේ කටයුතු සම්බන්ධයෙනුත් සහාය වූ ආරක්ෂක නිලධාරීන් ඇතුළු සියලූ දෙනාට ස්තූති කිරිමටත් අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා කටුයතු කර තිබිණි.

ශී‍්‍ර ලංකාවට පැමිණි අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා පිළීගත්තේ කාර්මික අපනයන සහ ආයෝජන ප‍්‍රවර්ධන, සංචාරක සහ ගුවන් සේවා අමාත්‍ය ප‍්‍රසන්න රණතුංග මහතායි. මේ අවස්ථාවට ප‍්‍රසන්න රණතුංග ඇමැතිවරයාගේ දියණියද එක්විය.

ප‍්‍රසන්නගෙන් තේ

ගුවන්තොටුපලේදී සංචාරයේ නිරතව ලංකාවට පැමිණී පිරිසට තේ කෝප්පයකින් සංග‍්‍රහ කිරීමට ද ප‍්‍රසන්න රණතුංග ඇමැතිවරයා පියවර ගෙන තිබිණි. ගුවන්තොටුපලෙන් පිටත් වූ අග‍්‍රාමාත්‍යවරයා අනතුරුව විජේරාමයේ පිහිටි නිවස බලා පිටත් විය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.