සුවඳ විලවුන් ගැන ඔබ දැනගත යුතු සියල්ලම දැන ගන්න

සුවඳ විලවුන්වලට අපි කවුරුත් කැමතියි. ඒත් අපි ඒවා ගැන දන්නේ මොනතරම් අල්පයක් ද? මේ ලිපිය කියෙව්වොත් ඔබ සුවඳ විලවුන් ගැන විශේෂඥයෙක් වෙිවි.

කොකෝ චැනල් Coco Chanel  වරක් පැවසුවේ “සුවඳ විලවුන් නොගන්නා කාන්තාවකට අනාගතයක් නැත A woman who doesn’t wear perfume has no future ” යන්නයි. එය අතිශයෝක්තියක් විය හැකි නමුත්, කාන්තාවක් සුවඳ දැනෙන ආකාරය, ඇයට හැඟෙන ආකාරය, පෙනුම හා අවබෝධය යන සියල්ල අතර වෙනසක් ඇති කරන බව ඇත්ත ය. 

ලතින් භාෂාවෙන් ‘පර් ෆියුමස්’ ‘per fumus’, වෙතින් ලබාගත් ‘සුවඳ විලවුන්’ ‘Perfume’, වචනයේ පරිසමාප්ත අර්ථයෙන්ම ‘දුම හරහා’ ‘through smoke’. යන්නයි. පුද්ගලික සුවඳෙහි පූර්ණ බලපෑම දැනෙන්නේ වචනාර්ථයෙන් දුම් හරහා ය. සුවඳකින් ඔබට හැඟීමක් හා ආකර්ෂණීය පෙනුමක් ලබා දිය හැකිවා පමණක් නොව, එය විශ්වාසය වැඩි කරයි, ආතතිය අඩු කරයි, සහ නිවැරදි සුවඳ විලවුන් භාවිතා කරන්නේ නම්, ඔබේ සතුට ප්‍රමාණයද වැඩි කළ හැකිය! මෙම අලංකාරය ගැන ඔබ දැනගත යුතු සියල්ල මෙන්න.

සුවඳ විලවුන් ඉතිහාසය

ස්ත්‍රී

සුවඳ විලවුන් සෑදීමේ කලාව සියවස් ගණනාවකට පෙර සිට පැවැත එන්නකි. පුරාණ රෝම, පර්සියානුවන්, අරාබිවරුන්, පෙරදිග හා ඉන්දියානුවන් දක්වා එහි ඉතිහාසය දිගුවේ.  

මෙසපොතේමියාවේ සුවඳ විලවුන් නිෂ්පාදකයෙකු වන තප්පූටි Tapputi ක්‍රි.පූ 1200 දක්වා දිවෙන ප්‍රථම සුවඳ විලවුන් නිෂ්පාදකයා ලෙස ප්‍රකටය. රසානඥවරියක වන ඇය සුවඳ විලවුන් නිස්සාරණය කිරීමේ පළමු නව ක්‍රමවේදයන් සකස් කළ අතර ‘කියුනිෆෝම් ටැබ්ලට්වල’cuneiform tablets මෙම භූගත ශිල්පීය ක්‍රම ලේඛනගත කළාය. 

ඉන්දියාව ද සුවඳ විලවුන් නිෂ්පාදනයට අමුත්තක් නොවේ. පුරාණ ආයුර්වේද ග්‍රන්ථ වන චරක සමිතා සහ සුෂ්රූතා සමිතා වැනි දෑ ‘ඉත්තාර්’ හෝ සුවඳ විලවුන් ආසවනය කිරීමේ ක්‍රියාවලිය පිළිබඳව විස්තරාත්මකව විස්තර කරයි. 

කෙසේ වෙතත්, පැරණිතම සුවඳ විලවුන් සයිප්‍රසයට අයත් වන අතර, පුරාවිද්‍යාඥයින් විසින් කැණීම් කරන ලද අතර වර්ග මීටර් 4,000 ක දැවැන්ත සුවඳ විලවුන් කර්මාන්ත ශාලාවක් අනාවරණය විය. එය සහස්‍ර හතරකට පෙර ලෝකඩ යුගයේදී පැවතුනි! 

6 වන සියවසේ සිට ඉස්ලාමීය රටවල් නවීන සුවඳ විලවුන් සෑදීමේ ක්‍රියාවලියට දායක වී ඇති අතර, වෙළඳුන් වූ බැවින් ඔවුන්ට භාවිතා කිරීමට ගෝලීය අමුද්‍රව්‍ය ලබා ගත හැකි විය. කස්තුරි, රෝස මල්, ජැස්මින්, ඇම්බර්, කුළුබඩු, ඖෂධ පැළෑටි, පැඟිරි ගෙඩි සහ දැවමය සුවඳ වැනි සුවඳ විලවුන් වර්ග කිරීම සඳහා ස්තූති කිරීමට ඔබට අරාබිවරුන් සහ පර්සියානුවන් සිටී. 

සුවඳ විලවුන් පිළිබඳ සංකල්පය යුරෝපයට පැමිණියේ දහහතරවන සියවසේ අරාබියේ වෙළෙන්දන්ගෙන් වන අතර, හංගේරියානු ජාතිකයන් ප්‍රථම වරට සුවඳ තෙල් භාවිතා කළේ ඇල්කොහොල් ද්‍රාවණයක වන අතර නවීන සුවඳ විලවුන් සෑදීමේ ක්‍රියාවලිය ආරම්භ කළේ අද අප දන්නා පරිදි ය. 

ප්‍රංශය වැඩි කල් නොගොස්, දහඅටවන සියවසේ සිට XV වන ලුවී රජකම් කළ කාලය දක්වා – මේ දක්වා ලොව පුරා සුවඳ විලවුන් කේන්ද්‍රස්ථානය ලෙස සැලකේ. 

සුවඳ විලවුන් සාදා ගන්නේ කෙසේද?

ස්ත්‍රී

පළමුවෙන්ම, වාෂ්ප ආසවනය, ද්‍රාවක නිස්සාරණය, මැසේරේෂන් maceration සහ ප්‍රකාශනය expression වැනි ක්‍රියාවලීන් හරහා පලතුරු හා මල් වැනි ස්වාභාවික ද්‍රව්‍ය වලින් තෙල් ලබා ගනී. 

තෙල් එකතු කළ පසු ඒවා සුවඳ විලවුන් හෝ සමාගමක් විසින් සකස් කරන ලද විශේෂ සූත්‍රයකට special formula අනුව මිශ්‍ර කරනු ලැබේ. සුවඳ සූදානම් වූ පසු, එය අපේක්ෂිත අනුපාතයට ඇල්කොහොල් හා ජලය සමඟ මිශ්‍ර කරනු ලැබේ. සුවඳ විලවුන් වයින් වැනි ය – වඩා මිල අධික ප්‍රභේද මාස ගණනක් වයස්ගත වේ, නැතහොත් සමහර විට අවසාන මිශ්‍රණය සිදුවී වසර ගණනාවකට පසුව ඒවා බෝතල් කර අවසානයේ විකුණනු ලැබේ.

සුවඳ විලවුන් වර්ගයක විවිධ වර්ග මොනවාද?

ස්ත්‍රී

සුවඳ විලවුන් නිපදවනු ලබන්නේ පරෙස්සමින් සාදන ලද අත්‍යවශ්‍ය සුවඳ තෙල් ද්‍රාවකවල මිශ්‍ර කළ විටය – සාමාන්‍යයෙන් මත්පැන් සහ ජලය. සුවඳක ජීවන චක්‍රය තුන් වරක් වේ. ඉහළින් ආරම්භ වී හදවතට ගමන් කර අවසානයේ මූලික සටහන් සමඟ සමථයකට පත් වේ. 

Top notes – ඉහළ සටහන

ස්ත්‍රී

ඔබ සුවඳ විලවුන් වර්ගයක් මත ඉසින විට, ඔබ මුලින් සුවද හමන්නේ ‘top notes ‘ ලෙසිනි. මෙය සැහැල්ලු, වාතයේ සුවඳ වන අතර එය වාතය හරහා විහිදෙන අතර ඔබට පහර දෙන අතර ඔබේ සුවඳ සාන්ද්‍රණය මත පදනම්ව මිනිත්තු 15 සිට 120 දක්වා ඕනෑම තැනක පැවතිය හැකිය. බලා සිටිය යුතු සාමාන්‍ය ඉහළ සටහන් අතර පැඟිරි හා පලතුරු සුවඳ මෙන්ම ලැවෙන්ඩර් වැනි සැහැල්ලු මල් ද ඇතුළත් ය.

හෘද සටහන Heart notes

ස්ත්‍රී

ඉහළ සටහනේ බලපෑම ඉවත් වූ පසු, ඔබට එහි ප්‍රධාන සාරය වන සුවඳ විලවුන්වල හදවත සුවඳ කළ හැකිය. ඔබ සුවඳ විලවුන් ඉසීමෙන් පසු පැය භාගයක් පමණ මෙම සටහන් පිටවීමට පටන් ගන්නා අතර පැය හතරක් පමණ පවතිනු ඇත. වඩාත් සුලභ හෘද සටහන් බර මල් heavy florals (රෝස වැනි) වේ, මේවා ඔබේ සම රසායන විද්‍යාව සමඟ ඇසුරු කරන විට සුවඳ වඩාත් සුවිශේෂී සුවඳ ලබා දෙයි.

මූලික සටහන Base Notes

ස්ත්‍රී

ඔබ සුවඳ විලවුන් වර්ගයක් භාවිතා කළ පසු ඔබ උදෑසන අවදි වන විට, එය කල් පවතින, හුරුපුරුදු සුවඳක් ඇත. මේවා මූලික සටහන් වේ – හෘද සටහන් මැකී යන්නට පටන් ගත් පසු එය පෙරමුණට පැමිණීමට පටන් ගන්නා අතර සුවඳ විලවුන් ඉසීමෙන් පැය 12 ක් පමණ ගත වේ. සාමාන්‍ය පාද සටහන් වල කස්තුරි වැනි දැවැන්ත සුවඳ, දැව සුවඳ සහ වැනිලා සහ වෙටිවර් vetiver වැනි ඖෂධ පැළෑටි ඇතුළත් වේ. 

ලබා ගත හැකි විවිධ සුවඳ විලවුන් වර්ග මොනවාද?

ස්ත්‍රී

සුවඳ වර්ග ප්‍රධාන වශයෙන් වර්ග හතරක් ඇත

මල් Floral : නමට අනුව, මෙම විවිධ සුවඳ මල් එකක් හෝ වැඩි ගණනක් ආවරණය වන අතර වඩාත් සුලභ හා සම්භාව්‍ය සුවඳ විලවුන් වර්ග වේ. සුවඳ විලවුන් සඳහා බහුලව භාවිතා වන මල් අතර රෝස මල්, ජැස්මින්, ලිලී මල්, නෙළුම්, වයලට් සහ මැරිජෝල්ඩ් ඇතුළත් වේ. බොහෝ සම්මානලාභී සුවඳ විලවුන් වල අවම වශයෙන් එක් මල් සටහනක්වත් අඩංගු වන අතර මේවා සැබවින්ම ස්ප්‍රිට්ස් මත ඇති වඩාත්ම ආදර සුවඳ විලවුන් වේ! 

නැවුම් Fresh :  නැවුම් සුවඳ විලවුන්වල පලතුරු, විශේෂයෙන් පැඟිරි පලතුරු මෙන්ම හරිත සුවඳ ද ඇතුළත් වේ. ලෙමන් / වර්බෙනා,දොඩම් , මිදි, පීච් සහ බෙරි යනු විචිත්‍රවත් හා විනෝදජනක සුවඳ විලවුන් සඳහා බහුලව යොදා ගන්නා පලතුරු කිහිපයකි. හරිත සුවඳ විලවුන් වලට කොළ, පාසි සහ ඖෂධපැළෑටි සුවඳ ඇතුළත් වන අතර ඒවා යුනිසෙක්ස් (නැවුම් ලෙස කපන ලද තණකොළ ගැන සිතන්න!).

Oriental : සුවඳ දුම් වලින් සාදන ලද සුවඳ, ඇම්බර්, සඳුන්, පැචූලි සහ වෙටිවර් යනු සුවඳ විලවුන් සඳහා සඳහා බහුලව යොදා ගන්නා Oriental අමුද්‍රව්‍යවල උදාහරණ වේ. 

Woody : දැවමය සටහන් බරම හා ශක්තිමත්ම වන අතර දිවා කාලයට වඩා සවස් වරුවේ නිර්භීත, සරාගී ප්‍රකාශයක් කිරීමට සුදුසු ය. විවිධ ඕක්දැව වර්ග, කස්තුරි, දුම්කොළ සහ සම් leather දක්වා දැවමය සුවඳ වඩාත් මිල අධික හා ඉල්ලුමට ලක් වේ.

ඔබ සුවඳ විලවුන් වර්ගයක් තෝරා ගන්නේ කෙසේද?

ස්ත්‍රී

ස්ටුඩියෝ වෙස්ට් සුවඳ විලවුන් මිලදී ගැනීමේ ප්‍රධානී උමාෂාන් නයිඩූ Umashan Naidoo, Buying head – StudioWest  පවසන්නේ “සුවඳ පුද්ගලිකයි. සමහර අය ඇසුරුම්කරණයට ඇලුම් කරති, සමහරු ප්‍රසිද්ධ වෙළඳ දැන්වීම්වලට උනන්දු වෙති ! සරාගී, නිර්භීත, ධෛර්ය සම්පන්න සහ වික්‍රමාන්විත බවට පොරොන්දුවක් ලෙස එහි පැන යාම පොරොන්දු වී ඇත්තේ ඉන්ද්‍රජාලික ද්‍රවයක් ස්ප්‍රිට්ස් හෝ ස්පර්ට් එකක් මගින් එම උත්කර්ෂවත් හා තරු ලෝකයට ඔබව තල්ලු කරනු ඇත. 

සුවඳ විලවුන් වර්ගයක් විස්තර කිරීම සඳහා සටහන් හතරක් ඇත – මල්, දැව, පෙරදිග හා නැවුම්.

”ඔබට සුවඳ විලවුන් වර්ගයක් ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, සෑම විටම එය අත්හදා බලන්න, මන්ද එකම සුවඳ වෙනස් පුද්ගලයන් දෙදෙනෙකුට වෙනස් සුවඳක් ලබා දිය හැකි බැවිනි. මෙයට හේතුව ඔබේ සමේ රසායන විද්‍යාව, පරිසරය සහ ඔබේ ආහාර වේල පවා! එය අත්හදා බලන්න, එය පැයක් පමණ ඔබ අසල රැදීමට ඊට ඉඩ දෙන්න. ඉන්පසු ඔබට එය මිලදී ගැනීමට අවශ්‍ය දැයි තීරණය කරන්න. සුවඳ විලවුන් වර්ගයක් තෝරා ගැනීම ඉතා බරපතල කරුණකි. එබැවින් ඔබේ නාසයට විවේකයක් දෙන්න, වරකට තුනකට හෝ හතරකට වඩා උත්සාහ කිරීමෙන් වළකින්න – නැතහොත් ඔබට සුවඳ හඳුනා ගැනීමට සහ වෙන්කර හඳුනා ගැනීමට නොහැකි වනු ඇත. ඔබ ගඳ සුවඳ දැන ගන්නේ කෙසේදැයි කල්තියාම සොයා ගන්න. ඔබට ආලෝකය සහ මල් සුවඳ දැනීමට අවශ්‍යද? 

ඔබ සුවඳ විලවුන් ආලේප කරන්නේ කෙසේද?

ස්ත්‍රී

සුවඳ විලවුන් භාවිතා කිරීම ඔබ අසා ඇති, බොහෝ විශේෂඥයින් සුවඳ විලවුන් භාවිතා කරන ‘ස්පන්දන ලකුණු pulse points ගැන කතා කරයි. ඉතින් මේවා හරියටම කුමක්ද? 

‘ස්පන්දන ලක්ෂ්‍ය’ යනු ඔබේ රුධිර නාල සමට සමීප වන ප්‍රදේශ වේ. මෙම ස්ථානවල සම මතුපිටට යටින් රුධිර සංසරණය සිදුවන බැවින්, පිටවන තාපය සුවඳ වඩාත් ඵලදායී ලෙස මුදා හැරීමට උපකාරී වේ. 

අවධානය යොමු කළ යුතු ස්පන්දන ලක්ෂ්‍ය වන්නේ මැණික් කටුවෙහි අභ්‍යන්තර කොටස, ඔබේ බෙල්ලේ පාමුල, කන් පිටුපස, වැලමිට ඇතුළත සහ දණහිස පිටුපස ය. 

ඔබේ මැණික් කටුවෙහි සුවඳ විලවුන් ආලේප කරන අතරම ඒවා එකට අතුල්ලන්න උත්සාහ කරන්න. ඉහළ, හදවත සහ පාද සටහන් වල සුවඳ විලවුන් සංයුතියට ඔබ බාධා කරනු ඇත. එසේම, අවශ්‍ය වන තෙක් නැවත ඉසින්න එපා – ඔබ ඉහළ, හෘද හා පාද සටහන් තැබීමට බාධා කරනු ඇත, කිසිවෙකුට තේරුම් ගත නොහැකි අධික සුවඳ! 

අවසාන වශයෙන්, සුවඳ විලවුන් ඔබේ ශරීරයට මිස ඔබේ ඇඳුම් සඳහා නොවේ. ඔබේ ඇඳුම් නිසැකවම ඔබේ ශරීරයේ සුවඳ දැනෙන අතර, එය ඉසීමෙන් මේ සඳහා සෘජුවම දායක නොවන්න! එය මෙතෙක් පැවති නරකම සුවඳ පමණක් නොව, තෙල් වර්ග ඔබේ ඇඳුම් ස්ථිරවම පැල්ලම් කළ හැකිය.

සාන්ද්‍රණය මත පදනම්ව විවිධ සුවඳ විලවුන් වර්ග මොනවාද?

ස්ත්‍රී

සුවඳ විලවුන් වර්ගීකරණය කළ හැක්කේ ඒවායේ අමුද්‍රව්‍යවල සාන්ද්‍රණය පදනම් කරගෙන වන අතර එමඟින් ඒවා කෙතරම් ශක්තිමත්ද සහ කොපමණ කාලයක් පවතින්නේද යන්න බලපායි. 

මත්පැන් වලට වඩා සුවඳ විලවුන්වල අනුපාතය වැඩි වන තරමට සාන්ද්‍රණය වැඩි වේ. එබැවින් පූර්ණ ‘පර්ෆම්’ Parfum’ සඳහා වැඩි ආයු කාලයක් ලැබෙනු ඇති අතර ඕනෑම තැනක සාන්ද්‍රණය සියයට 15 ත් 40 ත් අතර වේ. බොහෝ පර්ෆම් වල සියයට 20 ත් 30 ත් අතර ප්‍රමාණයක් අඩංගු වේ. මේවා වඩාත්ම මිල අධික වුවද ඒවා වඩාත් ඵලදායී වන අතර ඇල්කොහොල් අන්තර්ගතය අඩු බැවින් අසාත්මිකතා වලට ගොදුරු වන අයටද වඩා හොඳය. 

ඊළඟට පේළිය ඊඕ ඩි පර්ෆම් (ඊඩීපී) Eau de Parfum (EDP),  වන අතර එය සාමාන්‍යයෙන් පැය පහක් පමණ පවතින අතර සාන්ද්‍රණය සියයට 15 සිට 20 දක්වා අඩංගු වේ. මෙය වෙළඳපොලේ බහුලව භාවිතා වන්නේ එය පිරිවැය සහ කාර්යක්ෂමතාව යන දෙකෙහිම මධ්‍යස්ථ නිසාය. 

තෙවන ඉහළම සාන්ද්‍රණය ඊ ඩි ටොයිලට් (ඊඩීටී) Eau de Toilet (EDT)  තුළ දක්නට ලැබේ – එය සියයට 5 සිට 15 දක්වා. එය දිනකට හෝ වැඩ සුවඳකට වඩාත් සුදුසු වන්නේ එය ලාභදායී වන අතර අධික ලෙස බල නොපාන බැවිනි. 

අවසාන වශයෙන්, ඉතා අඩු සාන්ද්‍රණයක් (සියයට 2 සිට 4 දක්වා) සහ මෘදු සුවඳ සහිත ඊ ඩි කොලෝන් (ඊඩීසී) Eau de Cologne (EDC) විශාල බෝතල් වලින් පැමිණෙන අතර සෑම පැයකටම ඉසිය යුතු වේ. එය ද ඉතා ස්ථර නොවන බැවින් ඉහළ, හෘද සහ පාද සටහන් වල සංකීර්ණත්වය ඔබට සොයාගත නොහැක. 

ඊටත් වඩා මෘදු හා සැහැල්ලු සුවඳක් සොයන්නේ නම්, ඇල් ෆ්‍රේච් Eau Fraiche යනු ඇල්කොහොල් හා ජලයෙහි සියයට 1 සිට 3 දක්වා තෙල් වර්ග පමණක් ලබා ගත හැකි වඩාත්ම තනුක කළ අනුවාදයයි! 

සුවඳ විලවුන් වර්ගයක ආයු කාලය නිෂ්පාදිත දින සිට අවුරුදු 3 සිට 5 දක්වා ඕනෑම තැනක පවතී, නමුත් පුද්ගලයෙකු මිලි ලීටර් 50 බෝතලයකින් ඉසින සාමාන්‍ය වාර ගණන 700 ට වඩා වැඩිය, එබැවින් ඔබ එය දිනකට දෙවරක් භාවිතා කරන්නේ නම් එය ඔබට පැවතිය යුතුය අවුරුද්දකට ටිකක් අඩුයි.

සුවඳ විලවුන් භාවිතා කරන විට මා මතක තබා ගත යුත්තේ කුමක්ද?

ස්ත්‍රී

සුවඳ විලවුන් සම මත හොඳින් විසුරුවා හැරිය යුතු අතර එමඟින් සුවඳ වඩාත් ශක්තිමත් වන අතර දිගු කල් පවතිනු ඇත. සුවඳ විලවුන් රහිත දියරයකින් ඔබේ සම තෙතමනය කර ගැනීම මෙය සාක්ෂාත් කර ගැනීමට උපකාරී වන අතර ඔබ සුවඳ විලවුන් ඉසින ලද ප්‍රදේශ වියළී යාමෙන් ආරක්ෂා කරයි. 

එසේම, ඔබේ කොණ්ඩය මත සුවඳ විලවුන් භාවිතා නොකරන්න. ඇල්කොහොල් අන්තර්ගතය වියළි ස්වභාවයට හේතු වේ. සාමාන්‍ය බුද්ධිය ඉල්ලා සිටින්නේ ඔබේ සුවඳ විලවුන් බෝතලය තදින් නැවැත්විය යුතු බවයි, එසේ නොමැතිනම් අන්තර්ගතය වාෂ්ප වීමට පටන් ගත හැකි අතර වාතය සහ පරිසරය සමඟ ඇති සම්බන්ධතාවය නිසා සුවඳ ද වෙනස් විය හැකිය. 

සුවඳ විලවුන් ගල්වා ගැනීමෙන් පසු කෙලින්ම අව්වෙන් පිටතට යාමෙන් වළකින්න. මෙයට හේතුව ගබඩා මිලට ගත් සුවඳ විලවුන් වල විවිධ රහස් අමුද්‍රව්‍ය 14 ක් අඩංගු විය හැකි අතර ඒවා ලැයිස්තුගත කර නොමැති අතර සමහර ඒවා හානිකර පාරජම්බුල කිරණ ආකර්ෂණය කරන රසායනික ද්‍රව්‍ය වේ. 

අවසාන වශයෙන්, සමහරුන්ට හොඳ දේ අනෙක් අයට හොඳ නොවිය හැකිය! සුඛෝපභෝගී වෙළඳ නාමවල පවා හෝමෝන කඩාකප්පල් කිරීම හා අසාත්මිකතා ප්‍රතික්‍රියා සමඟ සම්බන්ධ රසායනික ද්‍රව්‍ය ඇති බැවින්, තත්පරයට සුවඳ විලවුන් යනු නව තත්පර දුමාරයක් වන අතර වෙනත් කෙනෙකුගේ ආශ්වාස කිරීම ඔබට හොඳ නොවනු ඇත. 

ස්ත්‍රී

Text by Femina.in

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.