අපිව පාරේ අවිද්දනවා කිව්ව අයත් අද අපෙන් නාම යෝජනා ගත්තා – බැසිල්

අපිට තවත් වරක් පරදින්න බැහැ. පැරදුනොත් ආයෙත් රටක් ඉතිරි වන්නේ නැහැ. අපි ළඟ යම් යම් අඩුපාඩු ඇති. ඒවා විසඳාගෙන ඉදිරියට යන්න ඕන. අපේ පක්ෂය බොහොම විවෘතයි. අපේ අඩුපාඩු හදාගෙන ප්‍රසන්න වැනි අය සමඟ ඉදිරියට යමු. ඉහළම ඡන්ද ප්‍රමාණයකින් ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කය දිනාගත යුතු වෙනවා.

‘ප්‍රසන්න – පොදුජන අරගලයේ නොකී කථාව ග්‍රන්ථය එළි දැක්වීමේ උත්සවයේදි බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා කළ සම්පූර්ණ කතාව

වැරදි කළ අයට සමාව දිය හැකි වුවද ඔවුන් කළ වැරදි අමතක කළ නොහැකි යැයි ශ්‍රී ලංකා පොදු ජන පෙරමුණේ ජාතික සංවිධායක හිටපු අමාත්‍ය බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා අවධාරනය කරයි. ඔහු පෙන්වා දෙන්නේ පොහොට්ටටුව පාරේ ඇවිද්දෙව්වා කිව්ව අයත් අද පොහොට්ටුව ලකුණට පැමිණ සිටින බවයි. පොහොට්ටුව පැරදුනොත් රටක් ඉතිරි නොවන බව පැවසූ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා අඩුපාඩු හදාගෙන ඉදිරියට යාම අපෙක්ෂාව බවද පෙන්වා දුන්නේය. 

ඒ මහතා මේ බව සඳහන් කළේ “ප්‍රසන්න” පොදුජන අරඟලයේ නොකී කතාව ග්‍රන්ථය එළිදැක්වීම වෙනුවෙන් වේයන්ගොඩ, නයිවල ජයසිංහ සිටි සෙන්ටර් හිදී ඊයේ (11) පැවැති උත්සවය අමතමිනි.

“ප්‍රසන්න” පොදුජන අරඟලයේ නොකී කතාව ග්‍රන්ථය “දිනමිණ” පුවත්පතේ මාධ්‍යවේදී ධනුෂ්ක ගොඩකුඹුර මහතා විසින් රචනාකර තිබෙන අතර හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා පසුගිය 2015 වසරේ ජනවාරි මස 8 දා පැවැති ජනාධිපතිවරණයෙන් පරාජයට පත්වීමෙන් පසුව පසුගිය 2019 වසරේ නොවැම්බර් මස 16 දා පැවැති ජනාධිපතිවරණය තෙක් කාල පරිච්ඡේදි ප්‍රසන්න රණතුංග ඇමතිවරයාගේ දායකත්වයෙන් මෙම ගෘන්තය මගින් අනාවරණය කරයි.  සිදුකළ අරඟලය කාර්මික අපනයන හා ආයෝජන ප්‍රවර්ධන, සංචාරක හා ගුවන් සේවා ඇමැති ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා දකින ආකාරය මෙම ග්‍රන්ථය මඟින් පෙන්වාදෙයි.

එහිදී වැඩිදුරටත් අඳහස් පළකළ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා,

ප්‍රසන්න රණතුංග මහතාට ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ නොකී කතා ගොඩක් කියන්න පුළුවන්. ඒ මහතා තමයි මේ පක්ෂය නිසි මඟ ගන්නටත් එඩිතර තීන්දු තීරණ විටින් විට ගන්න මට සිටි ප්‍රධාන කෙනෙක්. මොකක් හෝ සිදුවන විට මම ප්‍රසන්නගේ ඉරියව් බලනවා. ප්‍රසන්න අපිට වඩා ජනතාව සමඟ සිට හරි දේ කියනවා. අපි තරඟ කරන්නේ මොන ලකුණින් ද කියා අපි බැලුවා. මට ප්‍රසන්න තමයි මුලින්ම කිවුවේ අනිවාර්යෙන් අපි පොහොට්ටුවෙන් තරඟ කරන්න ඕන කියලා.

පළාත් පාලන ආයතනවලටත් තරඟ කරන්නත් මිනුවන්ගොඩින් තමයි යෝජනාව සම්මත කර ගත්තේ. අපිට ප්‍රසන්නගේ නොකියන කතාව කියවන්න ආසයි. එතුමා අපිට අමතක කරන්න බැරි කාර්යයක් පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේ දී කළා. ඇත්තටම ඒ මැතිවරණායේ දී අපි දිස්ත්‍රික්ක සාකච්ඡා කරනවිට අපි උතුරු නැගෙනහිර දිස්ත්‍රික්කවලින් විශාල ලෙස පසුබසින බව දැන සිටියා. ඒ අවස්ථාවේ ප්‍රසන්න කිවුවා ගම්පහින් ඒ සියල්ල පරාජය කරන්න අවශ්‍ය ඡන්ද අරන් දෙනවා කිවුවා. ඒක ඒ ආකාරයෙන්ම ඉටුකළා. ඒකට සහාය දුන් සැමට මගේ ගෞරවය පිරිනමනවා. ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා හොඳින් තමන්ට පැවරෙන වැඩ කොටස ඉටුකරනවා. ජනතාව සමඟ ඉන්නවා. ඔහු ජනතා උපාධිය ලැබූ කෙනෙක්.

ඒ සඳහා ඒ මහතාට තමන්ගේ බිරිඳගේ සහායත් ලැබෙනවා. දියණියගෙනුත් විශාල ශක්තියක් ලැබෙනවා. හොඳ කාර්ය මණ්ඩලයක් ඉන්නවා. දිස්ත්‍රික්කයේ සියලු දෙනා නියෝජනය කරමින් ඒ කාර්යය කරනවා. ඒ ශක්තිය තමයි ගොඩක් වැඩ කරන්න අවස්ථාව ලැබී තිබෙන්නේ. මේ අය දක්වන සහාය අපි අගය කරනවා. අපිට දැන් මේ පක්ෂය පිහිටුවලා ජාතික මැතිවරණ දෙකකට මුහුණ දුන්නා. ඒ දෙකම අපි ජය ගත්තා. මුලින්ම පළාත් පාලන ඡන්දය, දෙවැන්න ජනාධිපතිවරණය. අපි දැන් තෙවැනි ඡන්දයට පැමිණ තිබෙනවා.

පසුගිය කාලයේ අපි පළාත් පාලන ඡන්දයට යනවිට මහින්ද අගමැති කරමු කියා පෝස්ටර් ගැසුවා මම දැක්කා. එම ඡන්දයෙන් මහින්ද අගමැති කරන්න නොහැකි බව හොඳටම දන්නවා. නමුත් ඒක තමයි බලාපොරොත්තුව අපි ඇති කළේ. ජනාධිපතිවරණය කරද්දී රටට අවශ්‍ය සංවර්ධනය, ආර්ථිකය, ජනතා අපේකෂාවන් ඉටුකරන්න පුළුවන් වෙයි කියා කිවුවා. නමුත් අපිට ඒක කරන්න අපහසු බව අපිට පෙනුනා. එක්සත් ජාතික පක්ෂය හොඳටම දැන සිටියා ඒ අය ජනාධිපතිවරණයෙන් පරාජයට පත්වන බව. ඒ නිසාම සෑම ආණ්ඩුවක්ම නොවැම්බර් මාසයේ පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරන විසර්ජන පනත් කෙටුම්පත ඉදිරිපත් නොකර සිටියා. එය සිතාමතා කළේ. ඔවුන් දැන සිටියා නොවැම්බර් මාසයේ 17 දා පත්වන ජනාධිපතිවරයාට මාර්තු මාසයේ පළමු වැනිදා වනතුරු පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවන්න බැහැ කියා. පාර්ලිමේන්තුව සතු මුදල් බලය නොමැති නම් මේ රටේ ජනතාවට අවශ්‍ය සේවාවන් කරන්න හැකියාවක් ලැබෙන්නේ නැහැ.

ඒ නිසාම ඔවුන් අයවැය ඉදිරිපත් නොකර සිටියා පමණක් නොව අයවැයේ සඳහන් නොවුණු බොහෝ වැඩ මැතිවරණ සමයේ කළා. ඒ වෙනුවෙන් විශාල මුදලකට රජය සිරවුණා. ඒ අවස්ථාවේ ඇමැතිවරු මහන්සි වී රජය බාරගත් හිස් භාණ්ඩාගාරය සහ කඩා වැටුණු ආර්ථිකය යම් ආකාරයට ගෙනයන්න උත්සාහ ගත්තා. නමුත් ප්‍රතිපාදන නොමැතිකමින් සිරවී තිබුණා. එතන දී පැහැදිලිව දැක්කා ඉතා ඉක්මණින් මහා මැතිවරණයකට ගොස් එහි බලය අපි ලබාගත යුතුබව. අන්න ඒ කාර්යය අද වනවිට ඇතිව තිබෙනවා. අද සුබ මොහොතින් අපේ දිස්ත්‍රික් නායකයින් නාමයෝජනා අපි අත්සන් කළා. ඒ අත්සන් කළේ පොහොට්ටුව ලකුණින්. වෙන අයත් අපි සමඟ ආවා. ඒ අයත් පොහොට්ටුව පාරේ ඇවිද්දවනවා කිවුවා. අපි ඒ වෙනුවෙන් වැඩ කරනවා.

අපිට ඕන කෙනෙකුට සමාව දෙන්න පුළුවන්. නමුත් අපි අමතක කළයුතු නැහැ. අපි අමතක කරන්නෙත් නැහැ. අපි අමතක කරන්නේ නම් හරිමඟ යන්නේ නැහැ. මේ ඡන්දයෙන් පත්වන මැති ඇමැතිවරු සමඟ අපි කටයුතු කරන්න ඕන. අපිට වගකීම් රාශියක් තිබෙනවා. ඉදිරියේ දී පාර්ලිමේන්තුවට, පළාත් සභාවට, නගර සභාවට, ප්‍රාදේශීය සභාවට යන සියලු දෙනාටම මේ වගකීම හරියට කරන්න ඕන. අපිට තවත් වරක් පරදින්න බැහැ. පැරදුනොත් ආයෙත් රටක් ඉතිරි වන්නේ නැහැ. අපි ළඟ යම් යම් අඩුපාඩු ඇති. ඒවා විසඳාගෙන ඉදිරියට යන්න ඕන. අපේ පක්ෂය බොහොම විවෘතයි. අපේ අඩුපාඩු හදාගෙන ප්‍රසන්න වැනි අය සමඟ ඉදිරියට යමු. ඉහළම ඡන්ද ප්‍රමාණයකින් ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කය දිනාගත යුතු වෙනවා.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.