ඉන්දියාවේ දුප්පතුන්ට කොරෝනයි – අගුළු දැමීමයි දෙකම එම භීතිය ගෙනෙයි

සමාජ දුරස්ථභාවය මධ්‍යම පංතියේ වරප්‍රසාදයකි – ඉන්දියාවේ මුඩුක්කු වැසියන්ට එය කළ නොහැකි වනු ඇත

36 හැවිරිදි දිලිත් සනීපාරක්ෂක සේවකයෙකු වන ජීටෙන්දර් මහේන්දර් ඉන්දියාවේ උතුරු මුම්බායි හි වල්මිකි මුඩුක්කුවල පිහිටි තම නිවසට වී දින දෙකක් තිස්සේ නිකරුණේ බලා සිටී. ඔහු කළ එකම කටයුත්ත වූයේ වැසිකිළියට යාම පමණකි.

ඔහුගේ තත්වය මංමුලා සහගතය. කුඩා නිවසට ජලය හෝ වැසිකිළියක් නොමැත, ඔහුගේ පවුලේ අයට ආහාර අඩුය. ඔහු රැකියාවට නොගිය විට ඔහුට මුදල් ලැබෙන්නේ නැත.

ග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි දින 21 ක රට පුරා අගුලු දමා ඇති අතර එය රටේ බිලියන 1.3 ක ජනතාව අතර කොරෝන වෛරසය තවදුරටත් පැතිරීම නැවැත්වීමට උපකාරී වේ. 

මේ වන විට ඉන්දියාවේ රෝගීන් 1,024 ක් සහ මරණ 27 ක් වාර්තා වී තිබේ.

“සමාජ දුරස්ථභාවය යනු රෝගීන් සඳහා පමණක් නොව, ඔබ සහ ඔබේ පවුලේ අය ඇතුළු සෑම පුද්ගලයෙකුටම” යැයි මෝඩි පසුගිය සතියේ දේශනයකදී පැවසීය.

මේ දොරගුළු දැමීම ඉන්දියාවේ මධ්‍යම හා ඉහළ පංතියට කිසිදු පීඩාකාරී බලපෑමක් කර නැත. ඔවුන්ට නවීන තාක්‍ෂණය උපයෝගී කරගනිමින් බොහෝ දේ කළ හැකිය. අන්තර්ජාලයේ සැරිසැරීම, චිත්‍රපට නැරඹීම පමණක් නොවන තවත් බොහෝ දේ කළ හැකිය. ඒ සමග නිවසට වී සිටින ‘විවේක කාලය“ තුළ නිවස අලුත්වැඩියා කිරීමට හෝ පිරිසිදු කිරීමට, උද්‍යාන සකස් කිරීමට හැකිය. ඔවුන්ගේ ආහාර ගබඩා සහ ශීතකරණ පිරී ඇති නිසා හොදින් ආහාර ලබා ගත හැකිය. විධායක නිලයන් දරන ඔවුන්ට නිවසසේ සිට වැඩ කිරීමට හැකි විය හැකිය.

එහෙත් එවැනි සුව පහසුවක් හෝ වාසනාවක් ඉන්දියාව පුරා ජීවත් වන රටේ ජනගහනයෙන් 6/1ක් වන මුඩුක්කු වැසියන්ට නැත. ඔවුන් සංඛ්‍යාත්මකව මිලියන 74ක් පමණ වන අතර ඔවුන්ට තිසිදු ආදායමක් නොමැතිව, පහසුකමක් නොමැතිව බලා සිටීමට සිදුව ඇත.

මේ විෂම තත්ත්වය තුළ සමාජ දුරස්ථභාවය භෞතික හා ආර්ථික වශයෙන් කළ නොහැකි වනු ඇත.

2020 මාර්තු 28 වන දින ඉන්දියාවේ නවදිල්ලියේ මායිමේ දී රටපුරා අගුලු දැමීම අඛණ්ඩව සිදුවන බැවින් ඉන්දීය සංක්‍රමණික කම්කරුවෝ තම ගම්වලට ආපසු යාම සඳහා බස් රථවලට නැගීමට බලා සිටිති.
2020 මාර්තු 28 වන දින – ඉන්දියාවේ නවදිල්ලියේ මායිමේ දී රටපුරා අගුලු දැමීම අඛණ්ඩව සිදුවන බැවින් ඉන්දීය සංක්‍රමණික කම්කරුවෝ තම ගම්වලට ආපසු යාම සඳහා බස් රථවලට නැගීමට බලා සිටිති.

“අපි ජීවත් වන මුඩුක්කු නිවාස පේලි අතර මංතීරු කෙතරම් පටු ද යත්, අපි එකිනෙකා පසුකොට යන විට අනෙක් පුද්ගලයාගේ ඇගේ නොගෑවී අපට ගමන් කළ නොහැකිය ” මහේන්දර් පැවසීය. 

“අපි හැමෝම එළිමහනේ පොදු වැසිකිළියකට යනවා. මගේ කුඩා නිවස අසල පවුල් 20 ක් ජීවත් වෙනවා. අපි ප්‍රායෝගිකව සියල්ලෝම එකට ජීවත් වෙනවා. අපෙන් කෙනෙකු අසනීප වුවහොත්, අපි සියලු දෙනාම අසනීප වෙනවා”

මුම්බායි මුඩුක්කු නිවාසයක අවම වශයෙන් එක් අයෙකු මේ වන විටත් කොරෝනා වයිරසය සදහා ධනාත්මක බව දක්වා ඇත

ඉන්දියාවේ වඩාත් අවදානමට ලක්විය හැකි අය මුඩුක්කු වාසීන් අතර කොරෝනා වෛරස් භීතිය වර්ධනය වන විට, ඒවායේ ජීවත් වූ සංක්‍රමණික කම්කරුවන් දහස් ගණනක් තම ග්‍රාමීය නිවෙස්වලට, බස් රථයකින් හෝ පයින් ගමන් කරමින් මුඩුක්කු වලින් පලා යාමට උත්සාහ කරති.

පසුගිය ඉරිදා (29) ගුවන්විදුලි දේශනයක දී, අගුලු දැමීම ඉන්දියාවේ දුප්පතුන් ගෙන ආ අවුල් සහගත බව පිළිගත් මෝඩි ජාතියෙන් සමාව ඉල්ලා සිටියේය. 

‘නමුත් වෙනත් විකල්පයක් නොමැති බව වටහා ගන්නා ලෙස‘ ඔහු ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

පුද්ගලයින් 1,440 ක් සඳහා වැසිකිළියක්

ඉන්දියාවේ දුප්පතුන්ට දිනපතා නිවසින් පිටව යාමට ඇති ලොකුම හේතුව ජලයයි.

නවදිල්ලිය අසල ගුරුග්‍රම්හි මුඩුක්කු වාසීන් හා සංක්‍රමණික ඉදිකිරීම් කම්කරු කාන්තාවක වන සියා අලුයම 5 ට අවදි වී ගෘහස්ථව රැඳී සිටින ලෙස මෝඩි කළ ඉල්ලීම ප්‍රතික්ෂේප කරයි. 

හේතුව? සංක්‍රමණික ඉදිකිරීම් කම්කරුවන් 70 දෙනෙකුගෙන් යුත් ඇගේ මුඩුක්කු නිවාසයට හිමි ජල ටැංකියකට ඇය මීටර් 100 ක් (අඩි 328) ඇවිදිය යුතුය.

ඇය පමණක් නොවේ. ඉදිකිරීම් භූමියේ මුඩුක්කු නිවාසයේ බොහෝ කාන්තාවන් සෑම උදෑසනකම එකට මුහුණකට සෝදාගෙන දවසට අවශ්‍ය ජලය එකතු කරති. ඔවුන්ගේ නිවෙස්වල වැසි හෝ නාන කාමර නොමැති බැවින් මෙම ජල ටැකිය ඔවුන්ගේ එකම ජල ප්‍රභවයයි.

මෝදි විසින් යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීම සහ විවෘත අපවිත්‍රකම් තුරන් කිරීම සඳහා 2014 දී දියත් කරන ලද ‘පිරිසිදු ඉන්දියානු මෙහෙවර‘ කියා සිටින්නේ ඉන්දියානු කුටුම්භවලින් සියයට සියයකට  දැන් වැසිකිළි පහසුකම් ඇති බවයි.

වෝටර් ඒඩ් ඉන්දියාවේ රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයේ ප්‍රතිපත්ති කළමණාකරු පූනීත් ශ්‍රීවස්තවා මහතා පැවසුවේ පිරිසිදු ඉන්දියානු මෙහෙයුමේ වැඩි වශයෙන් අවධානය යොමු වී ඇත්තේ ගෘහස්ථ වැසිකිළි තැනීම සඳහා බවත්, පැල්පත් වැනි කලාප සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයක් ඇතුළත් කර නොමැති බවත්ය.

නිදසුනක් වශයෙන්, මුම්බායි හි ධරාවි හි පදිංචිකරුවන් 1,440 දෙනෙකුට ඇත්තේ එක් වැසිකිළියක් පමණක් බව මෑත කාලීන සීඑෆ්එස් අධ්‍යයනයකට අනුව හෙළි විය. මුම්බායිහි මුඩුක්කු නිවාසවල ප්‍රජා වැසිකිළිවලින් සියයට 78කට ජල සැපයුමක් නොමැති බව 2019 මුම්බායි මහ නගර සංස්ථා සමීක්ෂණයදී හෙළිවිය. නිවාස හා නාගරික කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් දුර්ගා ශංකර් මිශ්‍රා ඉරිදා පැවසුවේ ඉන්දියාවේ 100% ක් වැසිකිළි ආවරණයක් පවතින බවත්, මිනිසුන්ට මුඩුක්කු නිවාසවල පුද්ගලික වැසිකිළි පහසුකම් තිබේද නැද්ද යන්න ප්‍රශ්නයක් නොවන බවත්ය. ඔවුන්ට ප්‍රජා වැසිකිළි භාවිතා කළ හැකිය.

ජාතික අගනුවර සිරවී සිටින ඉන්දීය සංක්‍රමණික කම්කරුවන් නැවත සිය ගම්වලට යාමට බස් රථවලට නැගීමට උත්සාහ කරති.
දිල්ලි අගනුවර සිරවී සිටින ඉන්දීය සංක්‍රමණික කම්කරුවන් නැවත සිය ගම්වලට යාමට බස් රථවලට නැගීමට උත්සාහ කරති.

ජලය, සනීපාරක්ෂාව, සනීපාරක්ෂාව සහ ශ්වසන රෝග පිළිබඳ කටයුතු කරන වසංගත රෝග විද්‍යාඥවරියක් වන සනියා අෂ්රෆ් පැවසුවේ පිරිසිදු ඉන්දියානු වැඩපිළිවෙළ මගින් පෞද්ගලික වැසිකිළි මෙන්ම ප්‍රජාව හෝ ගෙවීම් සඳහා පොදු වැසිකිළි ආවරණ වැඩි කර ඇති නමුත් වසංගත කාලයකදී, හවුල් වැසිකිළිය යනු කිසිසේත් යහපත් විකල්පයක් නොවන බවයි.

තවද, දුර්වල වාතාශ්‍රය මගින් “වෛරසය සම්ප්‍රේෂණය කිරීමට පහසුකම් සපයයි” යනුවෙන් අෂ්රෆ් පැවසීය.

කම්කරුවන් අවදානමට ලක්ව ඇත

මුඩුක්කු වැසියන්ට හුදෙකලා වීමට නොහැකි ඊළඟ හේතුව සරල ය: ඔවුන් වැඩ කළ යුතුය. ජාත්‍යන්තර කම්කරු සංවිධානයට අනුව දෛනික වැටුප් ලබන සංක්‍රමණික කම්කරුවෝ සාමාන්‍යයෙන් දිනකට ඉන්දියානු රුපියල් 138-449 (ඩොලර් 1.84- $ 5.97) අතර ආදායමක් උපයති.

“ඔවුන් අයත් වන්නේ අසංවිධිත අංශයටයි. ඔවුන් රැකියාවට නොයන දවසේ ඔවුන්ට වැටුප් ලැබෙන්නේ නැහැ” යැයි ආර්ථික විද්‍යාඥ අරුන් කුමාර් පවසයි. 

“එය අගුලු දැමීම ආරම්භ වී පසුගිය දින කිහිපය පමණක් නොව, ඒ සඳහා වූ වේගය පසුගිය දින 20 තුළ වර්ධනය වෙමින් පවතී. සැපයුම් දාම වසා දමා ඇත. රැකියා අහිමි වී ඇත. අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ මිලදී ගැනීමට ඔවුන්ට මුදල් නැත. ධනවතුන් මෙන් නොව ඔවුන්ට තොග ගබඩා කර තැබිය නොහැක. ඔවුන් දිනපතා මිලදී ගන්නා නමුත් දැන් රාක්ක හිස් ය.” අරුන් කුමාර් පවසයි. 

ධරාවි මුඩුක්කු නිවාසයේ වෙසෙන 21 හැවිරිදි ගුරුවරියක වන සෝනියා මැණික්රාජ් පැවසුවේ “මට ආහාර මිලදී ගැනීමට අවශ්‍යයි. ඒත් මෙහි සිල්ලර වෙළඳසැල් විවෘතව ඇත්තේ පෙරවරු 11 සිට පස්වරු 3 දක්වා පමණයි. මෙහි මාර්ග තරමක් පටු බැවින් එහි සැමවිටම අධික තදබලයකින් යුක්තයි”

එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස කම්කරුවන් දැඩි උභතෝකෝටිකයකට මුහුණ දී සිටිති: රැකියාවට ගොස් ආසාදන අවදානමට ලක්වීම හෝ නිවසේ රැඳී සිටිමින් අධික කුසගින්නකට මුහුණ දීම ඔවුන්ට ඇති විකල්පයයි.

ඉන්දියාවේ මුම්බායි සහ නිව්යෝර්ක් අතර ජනඝනත්වයෙ වෙනස

ඉන්දියාවේ මුම්බාහි වර්ග කිලෝ මීටරයකට ජනඝනත්වය 277136ක් වන අතර ඇමෙරිකාවේ නිව්යෝර්කි නුවර එය 9151කි.

සමහර කම්කරුවන්ට වෙනත් විකල්පයක් නැත. නිදසුනක් ලෙස, පිරිසිදු කරන්නන් අත්‍යවශ්‍ය සේවාවක් සැපයීමට සලකනු ලබන අතර, එම නිසා ඒවා අගුලු දැමීමෙන් නිදහස් වේ.

“ඔවුන් සෑම දිනකම රැකියාවට යා යුතුය” යනුවෙන් කම්කරු ගැටළු පිළිබඳව අවධානය යොමු කළ මුම්බායි හි සංවිධානයක් වන කච්රා වහතුක් ශ‍්‍රාමික් සංග් හි නිර්මාතෘ මිලින්ද් රණඩේ පැවසීය. 

“සමහරු රෝහල් අපද්‍රව්‍ය එකතු කර නැවත පැමිණ මෙම ජනාකීර්ණ කුටිවල (මුඩුක්කු) වාසය කරනවා‘

මුහුණු ආවරණ හෝ අත්වැසුම් වැනි කිසිදු ආරක්‍ෂිත ආම්පන්නයක් ඔවුන්ට ලබා දී නොමැති බවත්, කොරොන වයිරස් සම්ප්‍රේෂණය වීමේ අන්තරායන් පිළිබඳව ඔවුන් දැනුවත් කිරීම සඳහා දැනුවත් කිරීමේ ව්‍යාපාරයක් පවත්වා නොමැති බවත් රණඩේ පැවසීය.

“ඔවුන් අසනීප වූ විට කුමක් සිදුවේද?” රණදේ මහතා පැවසීය.

රජයේ ඩොලර් බිලියන 22.5 ක ආර්ථික උත්තේජක පැකේජයට රජයේ රෝහල්වල හෙදියන්, වෛද්‍යවරුන්, පරිපූරක වෛද්‍යවරුන් සහ පිරිසිදු කරන්නන් වැනි පෙරටුගාමී සේවකයින් සඳහා එක් පුද්ගලයෙකුට රුපියල් මිලියන 5 ක (ඩොලර් 66,451) වෛද්‍ය රක්ෂණ ආවරණයක් ඇතුළත් වේ.

“එය සනීපාරක්ෂක සේවකයා ආවරණය කළ හැකි නමුත් මුඩුක්කු නිවාසයේ ඔහු වටා ජීවත් වන සහ ඔහුගෙන් රෝගය වැළඳීමේ අවදානමට ලක්ව සිටින අනෙක් සියල්ලන් ගැන කුමක් කිව හැකිද?” මුම්බායි හි සනීපාරක්ෂක සේවකයින්ගේ වෘත්තීය සමිති නායක රාජු කගාඩා පැවසීය.

මුඩුක්කු නොමැතිව මුඩුක්කු වාසීන් පවසන්නේ රටපුරා අගුලු දැමීමේදී රැකියාවට යාමට නොහැකි බැවින් කුසගින්නෙන් ඔවුන් කොරොන වයිරස් නොවන බවයි.
මුඩුක්කු වාසීන් පවසන්නේ රටපුරා අගුලු දැමීමේදී රැකියාවට යාමට නොහැකි බැවින් කුසගින්නෙන් පසුවන ඔවුන්ට කොරෝන අභියෝගයක් නොවන බවයි.

ඉන්දියානු වෛද්‍ය පර්යේෂණ කවුන්සිලයට අනුව මාර්තු 29 වන විට ඉන්දියාව විසින් පරීක්ෂණ 34,931 ක් පවත්වා ඇති අතර එය මිලියනයකට පරීක්ෂණ 19 ක් පමණ වේ. ඉන්දියාවේ පෞද්ගලික රෝහලක හෝ විද්‍යාගාරයකදී පරීක්ෂා කිරීම සඳහා රුපියල් 4,500 ක් (ඩොලර් 60)ක් වැය වන අතර රජයේ රෝහල්වල නොමිලේ පරීක්ෂණ කළ හැකි වුව ද ඒවා ඉතා සීමිතය.

මුම්බායි හි නේවාසික ප්‍රජාවක පිරිසිදු කරන්නෙකු වන මහේන්දර් මසකට රුපියල් 5,000 ක් (ඩොලර් 66 ක්) උපයන අතර එය ඔහුගේ බිරිඳ, දරුවන් තිදෙනා සහ ඔහුගේ 78 හැවිරිදි පියාව ද පෝෂණය කිරීම සඳහා ඇති එකම ආදායම් මාර්ගයයි. ඔහුට වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර අවශ්‍ය නම් එය උත්තේජක පැකේජ ප්‍රතිපාදන මගින් ආවරණය නොවේ.

“මගේ දුරකථනය නොනවත්වා නාද වී ඇති අතර මා පිරිසිදු කරන ගොඩනැගිල්ලේ පදිංචිකරුවන් මට නැවත වැඩට කැඳවා තිබේ” යනුවෙන් ඔහු පැවසීය. 

“නමුත් මම එක් එක් පුද්ගලයාගේ නිවසින් නිවසට ගොස් ඔවුන්ගේ කුණු එකතු කළ යුතුයි. මට මුහුණු ආවරණ හෝ අත්වැසුම් ලබා දී නැහැ. මගේ කෑමට පෙර අත් සේදීමට සබන් පවා නැත. මම දන්නවා මම අද නොගියහොත් ඔවුන් වෙනත් අයෙකු කුලියට ගනීවිද?” ඔහු කණස්සල්ලෙන් විමසයි.

ගෙදර යාමට කැමති සංක්‍රමණිකයන්

සති අන්තයේ දී, ඉන්දියාවේ මිලියන 45ක් පමණ සංක්‍රමණික කම්කරුවන් දස දහස් ගණනක් ඔවුන්ගේ ග්‍රාමීය ගම්මාන වෙත දිගු හා දුෂ්කර ගමනක් ආරම්භ කළහ. ඉන්දියාවේ දුම්රිය ජාලය තාවකාලිකව වසා දමා තිබීම නිසා බොහෝ දෙනෙකුට සැතපුම් සිය ගණනක් දුර ඇති සිය නිවාස වෙත පයින් ගමන් කිරීම හැර වෙනත් විකල්පයක් නොතිබුණි.

අගුලු දැමීම හේතුවෙන් බොහෝ දෙනෙකුට නගරවල රැකියා අහිමි වී ඇති අතර මුඩුක්කු වලට වෛරසය පැතිරීම පිළිබද අවධානමක් ද ඇත.

තිරසාරභාවය පිළිබඳ මධ්‍යස්ථානයේ පසුගිය සතියේ කියා සිටියේ කොවිඩ් -19 සඳහා ප්‍රජනන අනුපාතය (කොරෝනා වයිරසය නිසා ඇති වන රෝගය) ගෝලීය වශයෙන් සියයට 2-3ත් අතර අනුපාතයක් විය හැකි වුවත් ඉන්දියාවේ මුඩුක්කු වල එය 20% කින් ඉහළ යා හැකි බවයි.

මේ අතර මුඩුක්කුවාසීන් සිය ගම්බද නිවාස වෙත නික්මයාම ආරම්භ වන විට පසුගිය සෙනසුරාදා උත්තර් ප්‍රදේශ්, බිහාර් සහ හර්යානා ප්‍රාන්ත රජයන් සංක්‍රමණිකයන් සිය නිවෙස් කරා ගෙන යාම සඳහා බස් රථ සිය ගණනක් සූදානම් කළ නමුත් දහස් ගණනක් දුම්රිය ස්ථානවලට බැස බස්රථවලට නැගීමට උත්සාහ කරන විට අවුල් සහගත තත්ත්වයක් ඇති විය.

සංක්‍රමණික කම්කරුවන් සහ ඔවුන්ගේ පවුලේ සාමාජිකයන් තම ගමට ආපසු යාම සඳහා මංමුලා සහගත ලෙස මහා මාර්ගයක ගමන් කරති.
සංක්‍රමණික කම්කරුවන් සහ ඔවුන්ගේ පවුලේ සාමාජිකයන් තම ගමට ආපසු යාම සඳහා මහා මාර්ගයක ගමන් කරති

කෙසේ වෙතත්, පසුගිය ඉරිදා (29) අගමැති මෝඩි සියලු ප්‍රාන්ත ආණ්ඩුවලින් ඉල්ලා සිටියේ වෛරසය ග්‍රාමීය ප්‍රදේශවලට සංක්‍රමණය වීම වැළැක්වීම සඳහා ඔවුන්ගේ දේශසීමා මුද්‍රා තබන ලෙසයි. 

දින 14 ක් නිරෝධායනය කිරීම සඳහා ඒ වන විටත් රට පුරා කුඩා නගර සහ ගම්මාන වෙත ආපසු පැමිණි මිලියන සංඛ්‍යාත සංක්‍රමණික කම්කරුවන් සොයා ගැනීමට නිලධාරීන් පොරකමින් සිටිති.

ගුරුග්‍රම් හි ඉදිකිරීම් භූමියේ ජීවත් වන සියාට තම ගම වෙත යාමට බස් රථයක් අල්ලා ගැනීමට නොහැකි වූවාය. කොරෝනා වයිරස් පුපුරා යාමේදී ඉන් බේරී සිටිමට ඇයට ඇති විකල්පයන් අඩුය.

“අපේ වැඩ නතර වී ඇති නිසා, මට දින 20 ක් වැටුප් ගෙවා නැහැ. මට දිනකට ඩොලර් 5 ක් ගෙව්වා. මා උපයන සුළු මුදල මගේ පවුලේ අයගේ ආහාර සදහා වැය කළ යුතුයි” ඇය පැවසුවාය.

“සෑම දෙයක්ම වසා දමා ඇති හෙයින්, නගරයේ දරිද්‍රතාවයේ හා අපිරිසිදුකමේ ජීවත් වීම හැර අපට වෙනත් විකල්පයක් නොමැති බව මම විශ්වාස කරමි.” සියා අවසානයේ බලාපොරොත්තු විරහිතව පැවසුවාය.

අගමැති මෝදිගේ රට අගුළු දැමීම දුප්පතුන්ට ශාපයක් වී ඇත්තේ මේ ආකාරයෙනි. ලංකාව ද ඇතුළු ලොව බොහෝ රටවල දුප්පතුන් අද මුහුණ දෙන ලොකුම අභියෝගය කොරෝනා නොව කොරෝනා නිසා හාමතේ මිය යාමේ අවදානමයි.

සී.එන්.එන් හි 2020 මාර්තු 30 වැනි දින පළ වූ වාර්තාවකි – සැකසුම තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.