කොරෝනා අවතක්සේරු කළ බවට ට්‍රම්ප්ට චෝදනා

තමාට කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බවට පැතිර යන කටකතා සාවද්‍ය බව බ්‍රසීල ජනාධිපති ජෙයාර් බොල්සොනාරෝ Jair Bolsonaro  (13) අද සිය ෆේස්බුක් පිටුවේ පළ වූ සටහන් කළා. ඔහු සදහන් කළේ තමා පරීක්ෂාවට ලක් වූ බවත් එහි ප්‍රතිඵල ඍණාත්මක බවයි.

ජනපතිවරයා මේ බව සදහන් කළේ තම රටේ ජනපතිවරයාට කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බව එරට පුවත්පත් කිහිපයක් විසින් වාර්තා කිරීමෙන් පසුවය.

බොල්සොනාරෝගේ පුත් එඩ්වාඩෝ ද ෆොක්ස් නිව්ස් Fox News  වෙත පැවසුවේ “පරීක්ෂණය ඍණාත්මක” බවයි.

එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් සහ උප ජනාධිපති මයික් පෙන්ස් Mike Pence යන දෙදෙනා මුණගැසුණු ෆ්ලොරිඩාවේ සංචාරයකින් පසු බ්‍රහස්පතින්දා ඔහුගේ සන්නිවේදන ලේකම් ෆේබියෝ වජ්ගාර්ටන්ට Fabio Wajngarten කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බව හඳුනා ගැනීමෙන් පසුව බොල්සොනාරෝ පරීක්ෂාවට ලක් කර තිබේ. ට්‍රම්ප් සහ පෙන්ස් පරීක්ෂාවට ලක් කරන්නේද යන්න පිළිබඳව වජ්ගාර්ටන්ගේ රෝග විනිශ්චය පිළිබඳ ප්‍රවෘත්ති වාර්තා විය.

COVID-19 සඳහා ට්‍රම්ප් හෝ පෙන්ස් පරීක්ෂාවට ලක් නොකළ බව ධවල මන්දිරය බ්‍රහස්පතින්දා ප්‍රකාශ කළේ ඔවුන් රෝග ලක්ෂණ නොපෙන්වන නිසාත් බ්‍රසීලියානු සහායකයා සමඟ සීමිත සම්බන්ධතා පැවැත්වූ නිසා බවයි.

ට්‍රම්ප් කියා සිටියේ බ්‍රසීලියානු සහායකයා වෛරසය සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කර ඇති බවට වාර්තා වීමත් සමඟ තමා ඒ ගැන තැකීමක් නොකරන බවයි. බොල්සොනාරෝ බ්‍රහස්පතින්දා සමාජ මාධ්‍යවල සංසරණය වූ ඡායාරූපවල මුහුණු ආවරණයක් පැළඳ සිටියේය.

ට්‍රම්ප් මෙන් බ්‍රසීල ජනාධිපතිවරයාට වෛරසයේ තර්ජනය අවතක්සේරු කළ බවට චෝදනා එල්ල වී තිබේ. මේ මස මුලදී බොල්සනාරෝ පැවසුවේ මූල්‍ය වෙලඳපොලවල ඇති වූ නොසන්සුන්තාව “මනංකල්පිතයේ” ප්‍රතිඵ ලයක් බවත් එය අර්බුදයක් නියෝජනය නොකරන බවත්ය. 

කොරෝනා වයිරසය මේ වන විට ගෝලීය වශයෙන් පුද්ගලයින් 132,000 ක් ආසාදනය වී ඇති අතර ලොව පුරා 4,900 කට වැඩි පිරිසක් මිය ගොස් ඇති බව ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය පවසයි. 

රෝගීන් 68,000 ක් පමණ සුවය ලබා ඇති බව වෛරසය පිළිබඳ සොයා බලන ජෝන්ස් හොප්කින්ස් විශ්ව විද්‍යාලය පවසයි.

අල් ජසීරා මාධ්‍ය වාර්තාවක් ඇසුරිණි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.