කොරෝනා උණුසුම් දේශීය පුවත් සියල්ල කෙටියෙන් සහ නිවැරදිව

සරසවි ප්‍රවේශ අයදුම්පත් භාරගැනීම කල්යයි

2019 වර්ෂයේ අ.පො.ස උසස් පෙළ විභාග ප්‍රතිඵල මත 2019/2020 අධ්‍යයන වර්ෂවල විශ්ව විද්‍යාල ප්‍රවේශ සඳහා අයදුම්පත් එවිමේ දිනය අප්‍රේල් 9 වෙනි දින දක්වා දිර්ඝ කළ බව උසස් අධ්‍යාපන , තාක්ෂණ හා නවෝත්පාදන අමාත්‍යාංශය අද (17) දින නිකුත් කළ නිවේදනයක සදහන් වෙනවා.

එම නිවේදනයේ සදහන්ඒ වන්නේ උසස් අධ්‍යාපන , තාක්ෂණ හා නවෝත්පාදන අමාත්‍ය ආචාර්ය බන්දුල ගුණවර්ධන මහතාගේ උපදෙස් පරිදි විශ්ව විද්‍යාල ප්‍රතිපාදන කොමිසන් සභාව මඟින් දින දෙකක කාලයක් මෙලෙස දිර්ඝ කර ඇති බවයි.

අයදුම්පත් භාරගැනිමේ අවසන් දිනය ලෙස නම් කළ තිබුණේ මේ මස 26 වන දිනය වුවත් රටේ පවතින වාතාවරණය සැලකිල්ලට ගනිමින් මෙලෙස දිර්ඝ කිරිමට සිදු වු බව එම නිවේදනයේ වැඩිදුරටත් සඳහන් වෙනවා.

කටාර්, බහරේන්, කැනඩා සිට එන අයට ශ්‍රී ලංකාවට ඇතුළුවීම තහනම්

කටාර්, බහරේන් සහ කැනඩා යන රට වලින් පැමිණෙන සියලු මගීන්ට අද (17) මධ්‍යම රාත්‍රියේ සිට වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි ශ්‍රී ලංකාවට ඇතුළු වීමට අවසර නොමැති බව සිවිල් ගුවන්සේවා අධිකාරිය නිවේදනය කරයි.

නාම යෝජනා දීමේදී දෙදෙනෙක් පමණක් එන්න – පොලීසිය

පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණය සඳහා නාම යෝජන භාරදීමේදී නාම යෝජනා භාරදෙන තැනැත්තා හා තවත් අයෙක් පමණක් නාම යෝජනා ශාලාවට පැමිණෙන්නේ නම් එය අගය කරන බව පොලිස් මූලස්ථානය සදහන් කරයි. එසේම නාමයෝජනා ශාලාව අවට දේශපාලන පක්ෂවල ආධාරකරුවන් රැස් කරවීමෙන්, කැඳවීමෙන් හා පෙළපාලි යෑමෙන් වළකින ලෙසත් පොලීසිය දන්වා සිටියි.

අමෙරිකා වීසා සම්මුඛ පරීක්ෂණ තාවකාලිකව අත්හිටුවයි

නිවාඩු කාල සීමාවක් ප්‍රකාශයට පත්කර තිබීම හමුවේ ලබන සිකුරාදා (20)දක්වා, සංක්‍රමණ නොවන වීසා සම්මුඛ පරීක්ෂණ නොපැවැත්වෙන බව කොළඹ පිහිටි අමෙරිකා තානාපති කාර්යාලය පවසයි. 

නව දින ලබාගෙන වේලාවක් වෙන් කරවා ගන්නා ලෙසට තානාපති කාර්යාලය දැනුම් දීමක් ද කරනු ලැබේ. අමෙරිකානු තානාපති කාර්යාලය නිකුත් කල ට්විටර් පණිවිඩයක ඒ සඳහා අමතර ගාස්තුවක් අය නොකෙරෙන බවද සඳහන් වේ.

තැපැල් ඡන්ද අයඳුම්පත් භාර ගැනීමට කල් දෙයි

පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයට අදාළව තැපැල් ඡන්ද අයදුම්පත් භාර ගැනීමේ අවසන් දිනය අද (17) මධ්‍යම රාත්‍රී 12.00ට අවසන් බවට ප්‍රකාශ කර තිබුණ ද 17, 18, 19 රජයේ නිවාඩු දින ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති බැවින් ඉදිරි දිනවලදී ලැබෙන තැපැල් ඡන්ද අයදුම්පත් අද දිනයේ ලැබුණු අයදුම්පත් ලෙස සලකා කටයුතු කරන බව මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව සදහන් කරයි.   

කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම පාලනය කිරීම සදහා රජය ගනු ලබන ක්‍රියාමාර්ග අනුව තැපැල් ඡන්ද අයදුම්පත් භාර ගැනීමේ අවසන් දිනය පසුව නිවේදනය කරනු ලබන බව ද මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව නිකුත් කළ නිවේදනයේ සදහන් වේ.

පොදු ප්‍රවාහන සේවාවල මගීන්ගේ ආරක්ෂාව වැඩපිළිවෙළ රැසක්

නිවාඩු දින 03ක් ප්‍රකාශයට පත් කර තිබුණ ද, දුම්රිය හා බස් රථවල ගමන් ගන්නා මගීන් ප්‍රමාණය සැලකිල්ලට ගනිමින් විෂබීජානුහරණ වැඩසටහන් ක්‍රියාත්මක කරන්නැයි අමාත්‍ය මහින්ද අමරවීර මහතා දුම්රිය බලධාරීන්ට උපදෙස් දි තිබේ.

මගී ජනතාවගේ ආරක්ෂාව උදෙසා ප්‍රවාහන  කළමනාකරණ අමාත්‍යාංශය විසින් විශේෂ ආරක්ෂණ වැඩපිළිවෙලක් ආරම්භ කරන ලෙස ද බලධාරීන්ට උපදෙස් දුන් අමාත්‍යවරයා තමා ඒ ගැන පුද්ගලිකව නිරික්ෂණය කරන බව අවධාරණය කර තිබේ.

අමාත්‍යවරයාගේ උපදෙස් අනුව දැනට ආසන ගණනට පමණක් මගීන් ඇතුළත් කර ගැනීම මෙන්ම දුම්රියේ මගීන් ගමන් කරන විට මීටරයක් පමණ දුරක් තබාගෙන එකිනෙකා ගමන් කිරීම හා සියලුම දුම්රිය හා බස් රථ නැවතුම් පොළවල අත් සෝදා ගැනීමේ පහසුකම් ස්ථාපිත කිරීම වැනි පියවර රැසක් ගෙන තිබේ.   මේ හැර කොරෝනා වෛරසය පිළිබඳ මගී ජනතාව දැනුම්වත් කිරීමේ වැඩසටහන් ද ආරම්භ කර ඇත.

පුත්තලම මුලික රෝහලේ කොරෝනා සඳහා වෙනම ඒකකයක්

කොරෝනා ආසාදිතයින් වෙනුවෙන් පුත්තලම මුලික රෝහල තුළ වෙනම ඒකකයක් ස්ථාපිත කල බව පුත්තලම මුලික රෝහල් අධ්‍යක්ෂ සුමිත් අත්නායක මහතා (17) පැවසිය.

මේ වන විට පුත්තලම දිස්ත්‍රික්කය තුළ  පවතින තත්ත්වය සැලකිල්ලට ගෙන පුත්තලම මුලික රෝහල තුළ කොරෝනා බවට යම් ලෙසකින් තහවුරු වුවහොත් ඔවුන් මෙම ඒකකට ඇතුලත් කර ප්‍රතිකාර ලබා දිමට කටයුතු කර ඇති රෝහල් අධ්‍යක්ෂවරයා කියා සිටියේ.

මෙම ඒකකය සදහා විශේෂිත කාර්ය මණ්ඩලයක්  මේ වන විට පුහුණු කර ඇති බවත් අදාළ ඒකකය තුළ කටයුතු කිරිමට පහසුකම් හැකි අයුරින් සලසා දි ඇති බවත් සදහන් කළ රෝහල් අධ්‍යක්ෂවරයා පුත්තලම මුලික රෝහලට පැමිණෙන සැක සහිත රෝගින් සෙසු රෝගින්ට වෙත යාමට නොදි  බාහිර රෝගි අංශයේ සිටම වෙන් කර ආරක්ෂිත ලෙස අදාළ  ඒකකයට යොමු කිරිමටද කටයුතු අරඹා ඇති බව ද සදහන් කළා.

ඓතිහාසික ස්ථානවල සංචාරය කිරීමෙන් වළකින්නැයි ඉල්ලීමක්

රජය ප්‍රකාශයට පත්කර ඇති නිවාඩු කාලසීමාව තුළ දේශීය ඓතිහාසික හා පුරාවිද්‍යා ස්ථානවල සංචාරය කිරීමෙන් වළකින ලෙස බුද්ධශාසන, ආගමික හා සංස්කෘතික කටයුතු අමාත්‍යාංශය ජනතාවගෙන්ඉ ල්ලා සිටියි. එහි ලේකම් බන්දුල හරිස්චන්ද්‍ර මහතා සංචාරක නියෝජිත ආයතන හා සංචාරක මගපෙන්වන්නන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ, විදේශීය සංචාරකයින් එවැනි පුරාවිද්‍යා ස්ථාන වෙත රැගෙන යාමෙන් වළකින ලෙසය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.