කොරෝනා වසංගතයට නිර්මාණාත්මකව මුහුණ දෙන “නිරෝධායන සංස්කෘතිය”

පුද්ගලයෙකුගේ සැබෑ ස්වරූපය අර්බුදයකදී හෙළි වන බව‘ කියනු ලැබේ. මේ වන විට ගෝලීය ව්‍යසනයක් බවට පත්ව ඇති කොරෝන වෛරසය වසංගතය අපට, රටකට මෙතෙක් කිසිවක් උගන්වා ඇත්නම් ඒ ඉහත ප්‍රකාශය යි.

කොරෝන වෛරසය පැතිරීම මන්දගාමී කිරීම සඳහා ලෝකය වැඩි වැඩියෙන් බංකර් ගසමින් සිටින විට, සිදුවෙමින් පවතින වඩාත් සිත්ගන්නාසුලු සංසිද්ධියක් වන්නේ විවිධ නගර සහ රටවල් වසංගතයට සාර්ථකව මුහුණ දීමට ඔවුන්ගේම “නිරෝධායන සංස්කෘතිය” නිර්මාණාත්මක, විචක්ෂණශීලී හා ප්‍රබෝධමත් කරන ක්‍රම අත්හදා බලමින් සිටීමයි.

පසුගිය සති කිහිපය තුළ, ජාතියක සංස්කෘතිය කොරෝනා වයිරසයට වඩා ශක්තිමත් බව ලෝකය දැනගෙන ඇත (ණය: ණය: පියරේ සූ)
පසුගිය සති කිහිපය තුළ, ජාතියක සංස්කෘතිය කොරෝනා වයිරසයට වඩා ශක්තිමත් බව ලෝකය දැනගෙන ඇත

බොහෝ ආකාරවලින්, මෙම ගෝලීය වසංගතය විවිධ ජාතීන්ට සැබවින්ම වැදගත් වන දේ හෙළි කරමින් සිටින අතර, එම ක්‍රියාවලියේදී රටක ස්වභාවය පිළිබඳව බොහෝ දේ හෙළි කරයි. මේ ලෝකය මෙතරම් විස්මයජනක ලෙස විවිධාකාර කරවන බොහෝ පුද්ගලයින්, ස්ථාන සහ සංස්කෘතීන් ද එය අපට මතක් කර දෙයි.

අපි පසුගිය දා අපගේ පාඨකයින් කිහිප දෙනෙකුගෙන් ඉල්ලා සිටියේ ඔවුන් ජීවත් වන නිරෝධායන සංස්කෘතීන් ගැන කතා කරන ලෙසයි.

ප්‍රංශය

ප්‍රංශය එහි Boulangeries / පාන් බේකරි නොහැතිව කුමක් කරන්න ද? පාන් විලාසිතාවෙන් බැහැර වී ඇති නමුත් සාම්ප්‍රදායික  Franch baguette වසංගතයකදී පවා කිසි විටෙකත් එසේ නොවනු ඇත.

ඉතාලියේ නායකත්වය අනුගමනය කරමින් ප්‍රංශ රජය විසින් පැරීසියේ දැඩි අගුලු දැමීමේ පියවරයන් පනවා ඇති අතර එමඟින් තම නිවසින් පිටවන ඕනෑම කෙනෙකුට ඔවුන් පිටත සිටින්නේ ඇයිද යන්න සාධාරණීකරණය කරමින් අත්සන් කරන ලද පෝරමයක් ඉදිරිපත් කළ යුතුය. 

එය “අත්‍යවශ්‍ය නොවන” සියලුම ව්‍යාපාර වසා දමා ඇත. මෙම අවශ්‍යතාවය තුළ සුපිරි වෙළඳසැල් සහ ඖෂධහල් දිගටම පවත්වා ගෙන යන අතර, ප්‍රංශ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශය විසින් නිකුත් කරන ලද නිල නියෝගය ව්‍යතිරේක 40 ක් පමණ ලැයිස්තුගත කර ඇත. බේකරි, මස්කඩ, බාර්, චීස් අලෙවි සැල් ද ඇතුළත් ඒවා “ජාතියේ ජීවිතයේ අඛණ්ඩ පැවැත්මට අත්‍යවශ්‍ය” යැයි සලකනු ලැබේ.

ප්‍රංශය සියළුම "අත්‍යවශ්‍ය නොවන" ව්‍යාපාර වසා දමා ඇත - නමුත් ජාතියේ ආදරණීය බෝලැන්ගරි විවෘතව තබා ඇත (ණය: ණය: ස්ටෙෆනි කාර්දිනල් / ගෙටි රූප)
ප්‍රංශය සියළුම “අත්‍යවශ්‍ය නොවන” ව්‍යාපාර වසා දමා ඇත – නමුත් ජාතියේ ආදරණීය බේකරිෙ විවෘතව තබා ඇත

දැන්, පැරීසියේ සිට ප්‍රොවෙන්ස් දක්වා සෑම උදෑසනකම ප්‍රංශයේ හිස් වීදි හරහා නැවුම්ව පිළිස්සූ පාන් සුවඳ වහනයවේ. ප්‍රංශය පුරා බේකරි 33,000 ක් පමණ විවෘතව පවතී. මා ජීවත් වන නගරයේ පිහිටි පාන් බේකරියේදී ද, අසල්වැසියන් එකිනෙකාගෙන් ආරක්ෂිත සමාජ දුරක් සහතික කරමින් නැවුම් බෑගට් එකක් තෝරා ගැනීමේ දෛනික චර්යාව දිගටම කරගෙන යයි.

National Confederation of French Patisseries and Bakeries (CNPBF) සභාපති ඩොමිනික් ඇන්රැක්ට අනුව, “පාන් ප්‍රංශ සංස්කෘතියේ සංකේතයකි.” 

ප්‍රංශ පුද්ගලයෙකුගේ ජීවිතයේ බේකරි විසින් ඉටු කරනු ලබන වැදගත් කාර්යභාරය ඇනරැක්ට් පැහැදිලි කළේය. “ඔබ කුඩා දරුවෙකු ලෙස සංචාරය කරන පළමු ස්ථානය පාන් මිලදී ගැනීම සඳහා වූ බේකරිය / බුලන්ගරි යි. වැඩිහිටියන් සඳහා, දිවා කාලයේ ඇති එකම මිනිස් සම්බන්ධතාවය බොහෝ විට දේශීය බුලන්ගර් (බේකරි) සමඟ වේ. ”

වසංගතයක් තුළ බේකරි විවෘතව තබා ගැනීමට ගත් තීරණය පරිපූර්ණ අර්ථයක් ලබා දෙයි. 

“ප්‍රංශ ජනතාව පෝෂණය කිරීම සඳහා බූලන්ගරි යනු මූලික අවශ්‍යතාවයක් වන අතර ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් සුපිරි වෙළඳසැල් වලට සමීපව ජීවත් නොවෙති.”

වයින් මේ දිනවල පැරිසියේ අත් සනීපාරක්ෂක යන්ත්‍රය තරම්ම වටිනා බව පෙනේ. 

“ප්‍රංශ ජාතිකයින්ට වයින් පානය නොකර හොඳ ආහාර වේලක් ගැනීම ගැන සලකා බැලිය නොහැකියි. එය පාන් නැති ආහාරයක් වගේ ”යැයි ප්‍රංශයේ වයින් රස බැලීමේ උපදේශක තියරි ගිවෝන් පැවසීය. 

සමහර දේශීය වයින් සාප්පු නිරෝධායන යටතේ දිවි ගෙවන පදිංචිකරුවන්ට වයින් බෝතල් හයක් හෝ 12 ක් “දිවි ගලවා ගැනීමේ ඇසුරුම්” ලබා දීමට පටන් ගෙන තිබේ.

අප සමාජයෙන් දුරස්ව වැලඳ ගැනීම නිසා කම්මුල් සිප ගැනීමේ පුරුද්දට බාධා ඇති විය හැකි නමුත් කිසිදු වසංගතයක් අපගේ ප්‍රීතිමත් ආත්මය ප්‍රතික්ෂේප නොකරයි.

ජර්මනිය

බර්ලිනයේ රාත්‍රී ජීවිතය පුරාවෘත්තයට වඩා අඩු දෙයක් නොවේ. දශක ගණනාවක් තිස්සේ, ට්‍රෙසෝර් සහ බර්ගයින්  Tresor and Berghain වැනි සමාජ ශාලා ජර්මන් ජනතාවට සහ සංචාරකයින්ට දෙව්ලොවක් මවාදී තිබේ. ඒ සමග ලෝක තාක්ෂණික අගනගරය ලෙසත් නගරයේ තත්වය තහවුරු කර තිබේ. 

නමුත් ජර්මානු රජය මෑතකදී දෙදෙනෙකුට වඩා රැස්වීම් තහනම් කිරීමත්, චාන්සලර් ඇන්ජෙලා මර්කල් පවා ස්වයං හුදකලාවට ලක්වීමත් සමඟ, සිකුරාදා (හෝ අඟහරුවාදා හෝ ඉරිදා) රාත්‍රියක මෙහි සාදයක් පැවැත්විය යුත්තේ කොතැනද යන ප්‍රශ්නයට ඇත්තේ එකම පිළිතුරකි: නිවස. 

ස්වාධීන සමාජ ශාලා හා ප්‍රසංග වේදිකා 245ක පමණ සංගමයක් වන ‘බර්ලිනයේ ක්ලබ්කොමිෂන් සමාජ ශාලාවේ‘ සිට දිනපතා සජීවීව විකාශනය වන ඩීජේ උත්සව හරහා සාදය සජීවීව තබා ගනී. 

‘‘අපි සාමාන්‍යයෙන් 02:00 හෝ ඊට පසුව සමාජ ශාලාවෙන් පිටත පෝලිමේ සිටියත්, සජීවී ප්‍රසංග රාත්‍රී 19:00 සිට මධ්‍යම රාත්‍රිය දක්වා පවත්වනු ලබන අතර නිරෝධායන බලපෑමට ලක්වූ සමාජ ශාලා සහ කලාකරුවන්ට ආධාර කිරීම සඳහා පරිත්‍යාග කිරීමට ප්‍රේක්ෂකයින් දිරිමත් කරනවා‘‘

නිරෝධායන රේවර්ස් සඳහා රාත්‍රී ප්‍රසංග සජීවීව විකාශනය කිරීමෙන් බර්ලින් පක්ෂය ලෝකයේ තාක්‍ෂණික අගනුවරට ගෙන යමින් සිටී (ණය: ණය: ජෝන් මැක්ඩොගල් / ගෙටි ඉමේජස්)

1991 දී ට්‍රේසර් සමාජ ශාලාව ආරම්භ කළ දිමිත්‍රි හෙග්මන් පැවසුවේ “මෙම UWS online party බර්ලින් සමාජ ශාලා අතර ගැඹුරු සහයෝගීතාවයක් පෙන්නුම් කරයි. පුදුම සහගත කාලයන් වුවද, බර්ලිනයේ රාත්‍රී ජීවිතයේ ආත්මය ඉක්මණින් පහව යන්නේ නැත. අවම වශයෙන් මිනිසුන්ට සැබවින්ම එකට එකතු විය හැකි වුවත්. වසංගතය අවසන් වූ පසු? 

“දිගු කාලීනව කුමක් සිදුවේදැයි මම නොදනිමි. මම දන්නවා කොරෝන වසංගතයෙන් පසු මිනිසුන් පිටත් වන අතර සාදය නතර නොවනු ඇත.” හෙග්මන් පැවසීය. 

ඉන්දියාව

කොරෝන වෛරසය පැතිරීම මන්දගාමී කිරීමේ උත්සාහයක් ලෙස ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මේ සතියේ ඉන්දියාව දින 21ක් වසා දමන බව  බව නිවේදනය කරමින් බිලියන 1.3 ක ජනතාවකට ගෘහස්ථව සිටීමට නියෝග කළේය. අගුලු දැමීමේ ප්‍රවණතාව සහ ඔවුන්ගේ අත්‍යවශ්‍ය සාප්පු සවාරි හා වෛද්‍ය අවශ්‍යතා සපුරාලන්නේ කෙසේද යන්න තේරුම් ගැනීමට මිනිසුන් තවමත් අරගල කරමින් සිටියද, අප මෙතෙක් වැසිකිලි කඩදාසි ගබඩා කර නොමැත.

මෝඩිගේ නිවේදනයෙන් ටික කලකට පසු ඉන්දියාවේ ජනප්‍රිය කීර්තිමත් යුවළක් වන ඉන්දීය ක්‍රිකට් නායක විරාත් කෝලි සහ ඔහුගේ ආදරණීය බොලිවුඩ් නිළි බිරිඳ අනුෂ්කා ෂර්මා ට්විටර් වෙඩ් අඩවියට පිවිස මිලියන 55 ක අනුගාමිකයින්ට පවසා සිටියේ “අපට පවසා ඇති දේ අනුගමනය කර එක්සත් වන්න” යනුවෙනි. ” එහෙත්, ඉදිරි සති තුන තුළ ඉන්දියානුවන්ට දුෂ්කර විය හැකි දෙය නම්, වචනාර්ථයෙන් – බෙදී යන්නේ කෙසේද යන්න ඉගෙන ගැනීමයි.

හුණු ඇදගත් කවයන් සමඟ සෞඛ්‍ය සම්පන්න සමාජ දුරක් පෝලිම් ගැසෙන ආකාරය බලධාරීන් ඉන්දියානුවන්ට උගන්වයි (ණය: ණය: හින්දුස්ථාන් ටයිම්ස් / ගෙටි රූප)
හුණු කවයන් සමඟ සෞඛ්‍ය සම්පන්න සමාජ දුරක් පෝලිම් ගැසීමට බලධාරීන් ඉන්දියානුවන්ට උගන්වයි

දැන්, ඉන්දියානුවන් වන අපට බොහෝ වටිනා ගුණාංග තිබිය හැකි නමුත් පෝලිම් ගැසීම ඒවායින් එකක් නොවේ. බොහෝ මිනිසුන් සිටින රටක, පුද්ගලික අවකාශය පිළිබඳ සංකල්පය ප්‍රායෝගිකව නොපවතී. මෙහි පැමිණ ඇති ඕනෑම අයෙකු දන්නා පරිදි, සරල රේඛාවක් යනු සාමාන්‍යයෙන් ආගන්තුකයන් දුසිම් ගණනක් එකට රවුමට ගොස් එකිනෙකාට කෑ ගසමින් සාප්පු කවුන්ටරයක් ඉදිරිපිට පොරකෑමයි.

ඉතින්, අගුලු දැමීම මධ්‍යයේ, සුපිරි වෙළඳසැල් ඉන්දියානුවන්ට ආරක්ෂිත දුරක් වෙන්ව සිටිය යුතු ආකාරය ඉගැන්වීමට උත්සාහ කර ඇති අතර සාප්පු වලින් පිටත හුණු සමග අංක රවුම් ඇඳීමෙන් පළමු වරට පැමිණෙන අයට සේවය කළ හැකිය. 

බටහිර බෙංගාල ප‍්‍රාන්තයේ මහ ඇමතිනිය වෙළඳපොළ වෙත සැලසුම් සහගතව සංචාරය කර පාරේ රවුම් ඇඳීමටත්, සමාජයෙන් ඈත්වීමේ සංකල්පය ජනතාවට පැහැදිලි කිරීමටත් උපදෙස් දුන්නාය.

පෝලිම් යනු අප ඉගෙන ගන්නා එකම පාඩම නොවේ. පසුගිය දින කිහිපය තුළ, ඉන්දියාවේ දුරකථන ඇමතුමක් ලබා ගන්නා ඕනෑම කෙනෙකුට කැස්ස සහ අත් සේදීම අතරතුර ඔබේ මුඛය වසා ගැනීමේ වැදගත්කම පිළිබඳව පටිගත කරන ලද පණිවිඩයකට සවන් දීමට සිදුවිය. 

නමුත් කේරළ පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුවේ මෙම  වෛරස් වීඩියෝ පටය කිසියම් දෙයක් සනාථ කරන්නේ නම්, බොලිවුඩ් විලාසිතාවේ විචිත්‍රවත් නර්තනයක් සහිත ගීතයක් සහ නර්තනයක් සමඟින් අත් සනීපාරක්ෂාව පිළිබඳ වැදගත්කම අපට දැකගත හැකිය.

බ්‍රිතාන්‍යය

බ්‍රිතාන්‍ය පබ් එක සෑම විටම පවතින ආකාරයටම පවතී. එක්සත් රාජධානියේ අගමැති සහ මෑතදී කොවිඩ් 19 ආසාදිත බොරිස් ජොන්සන් පැවසූ පරිදි, බ්‍රිතාන්‍යයන්ට “පබ් එකට යෑමට” ඇති අයිතිය අහිමි කළ නොහැකි අතර එය ඔවුන් උපතින්ම ලද අයිතියකි.

කොරෝනා වයිරස් වසංගතය ඒ සියල්ලට අවසන් කළේය. මාර්තු 20 වන සිකුරාදා අපගේ පරම අයිතිය අපට අහිමි කරන ලද අතර පබ් වසා දමන ලදි. ඊනියා සමාජ දුරස්ථභාවය ඒ සියලු සතුට අපට අහිමි කළේය.

නමුත් WhatsApp, Skype, Zoom සහ HouseParty වැනි යෙදුම් සමඟ ශාන්ත ඉව්ස් සිට ස්වන්සී සිට ෂෙට්ලන්ඩ් දක්වා මිතුරන් සමඟ සබැඳිව විනෝද වීමට වේදිකාවක් ලබා දීමත් සමඟ ‘ඩිජිටල් පානය කිරීමේ‘ ප්‍රීතිමත් පැය බිහි වී තිබේ. එවැනි එක් පබ් එකක් වන ඩන්ඩි හි පිහිටි  ජිම් පැනීස් වර්චුවල් පබ් හි දැන් අනුග්‍රාහකයන් 13,000 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් සිටින අතර එය සවස් යාමයේ කදිම සමාගමකි.

බ්‍රිතාන්‍යයේ වසා දැමූ මත්පැන්හල් අතථ්‍ය ප්‍රීතිමත් පැය සහ කෝවිඩ් සීලිඩ් (ණය: ණය: ක්ලයිව් බ්‍රන්ස්කිල් / ගෙටි ඉමේජස්)
බ්‍රිතාන්‍යයේ වසා දැමූ මත්පැන් හලක්

ඉතින්, අපි සයිබර් උපන්දින සාද, ඔන්ලයින් ස්ටාග් ඩෝ සහ තිරයේ පබ් ප්‍රශ්නාවලිය වැලඳගෙන සිටිමු. ලැන්කෂයර් හි වර්චුවල් පබ් ප්‍රශ්නාවලිය වෙත  මේ සතියේ දී ලොව පුරා 340,000 ක් උනන්දුවක් දැක්වීය. අපගේ නවතම ඩිජිටල් බව්තීස්මය?  

ඉතින්, ඔබ මේ අගුලු දැමීමේ සති අන්තයේ කරන්නේ කුමක්ද? ඔබේම ඩිජිටල් පබ් එකක් විවෘත කිරීමට තවමත් කාලය තිබේ, නැතහොත් ඔබට සමලිංගික ගෝර්ඩන්ස් හෝ හයිලන්ඩ් බාන් නැටුමකට යා හැකිය. 

මට? මම සෙනසුරාදා රාත්‍රියේ ග්ලාස්ගෝ සහ එඩින්බරෝ හරහා මිතුරන් 12 දෙනෙකු සමඟ මගේ පළමු ඩිජිටල් ප්‍රීතිමත් පැය සඳහා සහභාගී වෙමි. මේ දිනවල නිදහසට කරුණක් අවශ්‍ය නොවී, අපි ඕනෑම ආත්මයක් ඔසවන්නෙමු‘‘ – මයික් මැක් ඊචරන්

ඕස්ට්‍රේලියාව

කිඹුලන්, මෝරුන් සහ මාරාන්තික සර්පයන් සහ මකුළුවන්ගෙන් පිරී ඉතිරී යන දූපතක දිවි ගලවා ගැනීම සඳහා ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට එළිමහනේ ඇති ආදරය, පසුගාමී ආකල්පය සහ දක්ෂතාවය ඒකාබද්ධ කරන එක් සම්ප්‍රදායක් තිබේ නම්, එය පාස්කු කඳවුරු බැඳීමකි. 

සාමාන්‍යයෙන් අවුරුද්දේ මේ කාලය වන විට, අපේ සීතල ශීත කාලය ආරම්භ වීමට පෙර, නිවාඩු දින සති අන්තයේ මිතුරන් හා පවුලේ අය සමඟ කඳවුරක් තුළ බාබකියු කිරීම සඳහා ඕස්ට්‍රේලියානු කණ්ඩායම් සූදානම් වනු ඇත.

රටම නිවාස තුළට කොටු කිරීම නැතහොත් ගෘහස්ත පසුබැසීම නිසා පාස්කු නිවාඩු අවලංගු වන්නට ඇත, නමුත් ඕස්ට්‍රේලියානුවන් වන අපි නව නිපැයුම් කිරීමට රුසියෝ වෙමු.

300,000 කට වඩා ඕස්ට්‍රේලියාව සාමාන්‍යයෙන් පාස්කු ඉරිදා කඳවුරු බැඳ ගනු ඇත.  ඒ වෙනුවට බොහෝ දෙනෙක් ගෘහස්ථව කූඩාරම් ගසනු ඇත.  (ණය: ණය: ජේම්ස් බෝයර් / ගෙටි රූප)
300,000 කට වඩා ඕස්ට්‍රේලියාව සාමාන්‍යයෙන් පාස්කු ඉරිදා කඳවුරු බැඳ ගනු ඇත. ඒ වෙනුවට බොහෝ දෙනෙක් ගෘහස්ථව කූඩාරම් ගසනු ඇත.

මේ පාස්කු සති අන්තයේ ෙ ඕස්ට්‍රේලියාවේ කැරවාන් හිමියන් 300,000 කට අධික පිරිසකට ඔවුන්ගේ ගෘහ උද්‍යාදනයේ හෝ විසිත්ත කාමරවලො කූඩාරමක් දැමීමට දිරිගැන්වීම ආරම්භ කර තිබේ.

කොවිඩ් -19 බොහෝ දුරට අපගේ නිවෙස්වලට පමණක් සීමා වී ඇත. නමුත් ඕස්ට්‍රේලියානු ජන ජීවිතය සම්පූර්ණයෙන් බිද දැමීමට එයට හැකියාවක් නැත. අපි අපේ සීමිත අවකාශයන් තුළ ඔසී සංස්කෘතිය භුක්ති විදින්නෙමු. – කැතරින් මාෂල්

කොරියාව

රාත්‍රී වෙලඳපොලවල්, වැඩ කරන කාලසටහන් සහ අවිනිශ්චිත ස්මාර්ට්ෆෝන් සංස්කෘතිය අතර, සෝල් යනු ‘උදේ සන්සුන් දේශය‘ නමින් හැඳින්වෙන සුන්දර, නමුත් අතිෂයින් කාර්යබහුල නගරයකි. නමුත් පසුගිය සති කිහිපය තුළ, දකුණු කොරියාවේ  සමාජ දුරස්ථ භාවයට දුන් නියෝගය මගින් මිහිිරි සන්සුන් බවක් ඇති කරන ගෝලීය ප්‍රවණතාවක් ඇති කර තිබේ.

දකුණු කොරියාවේ මිත්‍රත්වය ආරම්භ වීම හා පවත්වා ගෙන යාම බොහෝ විට අදහස් කරන්නේ ආපන ශාලාවක හමුවීමයි. රොයිටර් වාර්තාවකට අනුව ලෝකයේ ඒක පුද්ගල කෝපි හල්වල ඉහළම ඝනත්වය පවතින්නේ දකුණු කොරියාවේය. 

නමුත් දැන් කොරෝනා බිය නිසා කෝපිහල්වල අඩු පිරිසක් සිටින විට, කොරියානුවන් අපේ කැෆේ සංස්කෘතිය නිවසේදීම ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීමට තෝරාගෙන ඇත්තේ සීනි, කිරි සහ අයිස් සමඟ ක්ෂණික කෝපි පානය කරන ආකාරය පිළිබඳ ඡායාරූප හෝ වීඩියෝ අන්තර්ජාලයට එක් කිරීමෙනි.

ඩල්ගෝනා කෝපි

ගුගල් ප්‍රවණාත්වන්ට අනුව මෙම උමතුව පසුගිය පෙබරවාරි මස අග සිට ඉහළට නැගීමට පටන් ගත්තේය. ලොව පුරා වෙසෙන බොහෝ දෙනෙක් නිවසේ සිරවී සිටින හෙයින්, ලොව පුරා වැඩි වැඩියෙන් ජනයා කොරියානු කෝපි පානය කිරීමට උත්සාහ කරති. ඒ නිසා අන්තර්ජාල අවකාශය කොරියානු කෝපිවලින් පිරි ඉතිරී ගොසිනි.

මෙහි ඇති ඩල්ගෝනා කෝපි වලට වඩා රසවත් එකම දෙය වන්නේ අතින් ලියන ලද ස්තුති සටහන් අතහැර දැමීමේ ප්‍රවණතාවයයි. (සමහර විට කුඩා තෑගි සමඟ) කොරියානු සංස්කෘතිය තුළ, අත් අකුරින් ස්තූති කිරීම වාචික හෝ විද්‍යුත් තැපැල් ස්තූතියට වඩා කෘතඥතාවයේ ගැඹුරු සලකුණකි. 

කොරියානු ටයිම්ස් පුවත්පත එක් අවස්ථාවක කොරියානු භාෂාමය සංගමයක සාමාජිකයෙකු උපුටා දක්වමින් සදහන් කළේ, “අපේ මුතුන් මිත්තන් විශ්වාස කළේ අතින් ලියන ලද ලිපි මගින් පුද්ගලයෙකුගේ හැඟීම් පෙන්නුම් කරන බවයි.”

කොරියානු භාෂාවෙන් අත් අකුරින් ලියන ලද ස්තුති සටහන් සහ යාඥා පෙන්වන ඉන්ස්ටග්‍රෑම් පින්තූර දහස් ගණනක් අතරින්, මේ දක්වා ජනප්‍රියම වාක්‍ය ඛණ්ඩයක් වන්නේ, “කොරොන වයිරසයට ගොදුරු වූවන් තවත් නොමැති බව මම විශ්වාස කරමි.” යන්නයි.

ඉතිං, කොරෝනා අප අසල්වැසියාට මහත් භීතියක් උරුම කර ඇති අවස්ථාවකට පවා අපට නවීකරණය කරන ලද නිර්මාණශීලී අවකාශයක අපේ සංස්කෘතිය නව මානයකින් පවත්වා ගෙන යාමට හැකියාව උදාවී ඇත.

බී.බී.සි. ට්‍රැවල් හි පළ වූ ලිපියක දළ පරිවර්තනයකි. – සැකසුම තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.