කොරෝනා ව්‍යාප්තිය සමග චීනයේ වායු දූෂණයේ අඩුවීමක් – NASA

මහජන චීනය සැලකෙන්නේ ලෝකයේ වායු දුෂණය ඉහළම අගයක් ගන්නා රාජ්‍යයක් විදිහට. ඒත් කොරෝනා වෛරසයේ අධි ව්‍යාප්තිය සමග ‘ඇතැම්විට’ ධනාත්මක යැයි සිතිය හැකි සිදුවීමකුත් චීනයේ වායු දූෂණය සම්බන්ධයෙන් දැන් වාර්තා වෙනවා.

නාසා ආයතනය සහ යුරෝපීය අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය  NASA and the European Space Agency විසින් නිකුත් කරන ලද චන්ද්‍රිකා ඡායාරූපවලින් හෙළි වන්නේ කොරෝනා වසංගතයෙන් පසු චීනයේ වායු දූෂණය අඩු වී ඇති බවයි.

කොරෝනා වසංගතය හේතුවෙන් චීනයේ බොහෝ කර්මාන්තශාලාවල නිෂ්පාදන කටයුතු නවතා දමා ඇති අතර වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා ප්‍රවාහනය සීමා කර තිබෙනවා.

ජනවාරි 1 සිට 20 දක්වා පින්තූර චීනයට වඩා වැඩි නයිට්‍රජන් ඩයොක්සයිඩ් Nitrogen dioxide ප්‍රමාණයක් පෙන්නුම් කරන නමුත් පෙබරවාරි 10 සිට 25 දක්වා වායුවේ අංශු මාත්‍රයක් නොපෙනේ. නයිට්‍රජන් ඩයොක්සයිඩ් යනු මෝටර් වාහන, විදුලි බලාගාර සහ කාර්මික පහසුකම් මගින් විමෝචනය වන කහ-දුඹුරු වායුවකි. එය කැස්ස, ඇදුම සහ හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතා වැනි ශ්වසන ආබාධ ඇති කළ හැකියි.

වුහාන් පිළිබඳ පින්තූර මගින් දූෂක සංඛ්‍යා පහත වැටෙන නමුත් නැවත ඉහළ යන බවක් නොපෙනෙන බවයි නාසා වාර්තාව කියන්නේ.

නාසා විද්‍යාඥයින් පවසන්නේ පුපුරා යාම ආරම්භ වූ වුහාන් හරහා මෙම වැටීම මුලින් ම දැකගත හැකි වූ බවයි.

‘විශේෂිත සිදුවීමක් සඳහා මෙතරම් පුළුල් ප්‍රදේශයක් පුරා මෙතරම් නාටකාකාර ලෙස පහත වැටීමක් මා දුටු පළමු අවස්ථාව මෙයයි’ යනුවෙන් නාසා හි ගොඩාඩ් අභ්‍යවකාශ පියාසර මධ්‍යස්ථානයේ වායු ගුණාත්මක පර්යේෂක ෆී ලියු  Fei Liu, an air quality researcher at NASA’s Goddard Space Flight Center ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියා.

සැමරුම් සඳහා බොහෝ ව්‍යාපාර වැසෙන බැවින් පරිසර දූෂණය චන්ද‍්‍ර අලුත් අවුරුද්ද දක්වා පහත වැටෙනු ඇත. කෙසේ වෙතත්, පර්යේෂකයන් විශ්වාස කරන්නේ මෙම අඩුවීම හුදෙක් නිවාඩු හෝ කාලගුණය ආශ්‍රිත බලපෑමකට වඩා වැඩි බවයි.

‘පසුගිය වසරවලට වඩා මෙම වසරේදී අඩු කිරීමේ අනුපාතය වඩා වැදගත් වන අතර එය දිගු කාලයක් පැවතුණා’ ලියු පැවසුවා.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.