කොරෝනා වෛරසය යුරෝපය ගිලගනී – ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ ප්‍රධානියා පැවසුවේ චීනය නොව යුරෝපය දැන් ලෝකයේ කොරෝනා වයිරස් වසංගතයේ කේන්ද්‍රස්ථානය බවයි. අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් ටෙඩ්‍රොස් අද්නාම් ගෙබ්‍රෙයිසස් ජිනීවාහි වාර්තාකරුවන්ට පැවසුවේ “චීනයේ වසංගතයේ උච්චතම අවස්ථාවේ වාර්තා වූවාට වඩා සෑම දිනකම වැඩි සංඛ්‍යාවක් දිනපතා වාර්තා වන” බවයි.

යුරෝපය දැන් ගෝලීය කොරෝනා වසංගතයේ “කේන්ද්‍රස්ථානය” බවට පත්ව ඇති බවත්, එය චීනයේ වසංගත ව්‍යාප්තිය උච්චතම අවස්ථාවේ දී සිදු වූවාට වඩා දෛනික සිද්ධීන් වාර්තා කරන බවත් ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය අනතුරු අඟවා තිබේ.

චාල්ස් කුමරු ජෝර්දානයේ සයිප්‍රසයේ බොස්නියාවට යන ගමන අවලංගු කරයි.
බ්‍රිතාන්‍ය රජය විසින් උපදෙස් ලබා දීමෙන් පසු චාල්ස් කුමරු සහ ඔහුගේ බිරිඳ කැමිලා බොස්නියාව, සයිප්‍රසය සහ ජෝර්දානය යන සංචාරය අවලංගු කර ඇති බව රාජකීය යුවළගේ ප්‍රකාශකයෙක් සිකුරාදා පැවසීය.
දෙවන එලිසබෙත් රැජිනගේ වැඩිමහල් පුත් සහ උරුමක්කාරයා ලබන බදාදා සිට සංචාරය කිරීමට නියමිතව තිබූ නමුත් ඔහුගේ කාර්යාලය පැවසුවේ “කොරෝනා වෛරස් වසංගතය සමඟ දිග හැරෙන තත්වය හේතුවෙන්” සංචාරය අත්හිටුවා ඇති බවයි.

සිකුරාදා (13) පැවති ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ ප්‍රධානී ටෙඩ්‍රොස් අද්නාම් ගෙබ්‍රෙයෙසස් පෙන්වා දුන්නේ චීනය හැරුණු විට ලෝකයේ සෙසු රටවලට වඩා යුරෝපා මහාද්වීපයෙන් COVID-19 ආසාදන හා මරණ වාර්තා වී ඇති බවයි.

වසංගතයේ ගෝලීය මරණ සංඛ්‍යාව 5,000 කට ආසන්න වී ඇති අතර ගෝලීය රෝගීන් සංඛ්‍යාව 132,000 ඉක්මවා ඇති බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සෞඛ්‍ය ඒජන්සිය පවසයි. වෛරසයට ගොදුරු වූ 68,000 ක් පමණ සුවය ලබා ඇති බව ජෝන්ස් හොප්කින්ස් විශ්ව විද්‍යාලය පවසයි.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය කොරෝනා වසංගතයක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළේ  ඉතාලිය නිරෝධායනය දැඩි කිරීමත් එක්සත් ජනපදය යුරෝපයට ගුවන් ගමන් තහනම් කිරීමත් නිසා ය.

මේ අතර, වෛරසය අප්‍රිකානු මහාද්වීපයේ අවම වශයෙන් රටවල් 18 ක් දක්වා පැතිරී ඇති අතර කෙන්යාව, ඉතියෝපියාව, සුඩානය සහ ගිනියාව යන රටවල් සිය පළමු රෝගීන් සිකුරාදා තහවුරු කර තිබේ.

පැරීසියේ ලුවර් කෞතුකාගාරය වසා ඇත
ප්‍රංශ අගනුවර වන පැරීසියේ ලුවර් කෞතුකාගාරය පැවසුවේ කොරෝනා වයිරසය නිසා එය “වැඩිදුර දැනුම් දෙන තුරු” වසා දමන බවයි. පසුගිය වසරේ මිලියන 9.6 ක් නරඹන්නන් සිටි කෞතුකාගාරය වසා දැමීම සිකුරාදා GMT 17:00 සිට ක්‍රියාත්මක වේ. වෛරසය පැතිරීම සීමා කිරීම සඳහා 100 කට අධික පිරිසකගේ සියලු රැස්වීම් ප්‍රංශ රජය විසින් තහනම් කිරීමෙන් පසුව මෙය සිදුවිය.

ඉතාලිය නව මරණ 250 ක් සමඟ එක්දින වාර්තාවක් තැබීය

නිල දත්ත වලට අනුව ඉතාලියේ නව කොරෝනා වයිරසයෙන් මියගිය සංඛ්‍යාව 1266ක් බව වාර්තා වී තිබේ. ඒ අනුව පසුගිය පැය 24 තුළ මරණ 250 ක් වාර්තා වූ අතර සමස්ත ආසාදන 17,660 කි. බ්‍රහස්පතින්දා සවස සිට මේ දක්වා 2,547 ක වැඩිවීමක් දක්නට ලැබේ.

ස්පාඤ්ඤය හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කිරීම 

කොරෝනා වෛරසයට වඩා හොඳින් සටන් කිරීම සඳහා ස්පාඤ්ඤය ඉදිරි දින 15 තුළ හදිසි තත්වයකට පත්වනු ඇතැයි අගමැති පේද්‍රෝ සැන්චෙස් පැවසීය. ආසාදන 4,200 කට වඩා වැඩි වීමෙන් 120 ක් මියගොස් තිබේ.

“දින 15 ක් පුරා රට පුරා සෝදිසියෙන් සිටින රාජ්‍යයක් ප්‍රකාශයට පත් කිරීම සඳහා හෙට කැබිනට් රැස්වීමක් පැවැත්වෙනු ඇත,” සැන්චෙස් පැවසීය.

“අවාසනාවට, ඉදිරි සතිය තුළ ආසාදන 10,000 කට වඩා වැඩි සංඛ්‍යාවක් ඇතිවිය හැකි බව අපට බැහැර කළ නොහැකිය.”

හදිසි අවස්ථා වලදී තාවකාලිකව වාසය කරන කර්මාන්තශාලා හෝ පෞද්ගලික නිවාස හැර වෙනත් ඕනෑම පරිශ්‍රයක් ඇතුළුව පුළුල් පරාසයක ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට රජයට බලය ලබා දෙනු ඇත.

 ඉරානයේ ආරක්ෂක හමුදා නගර වීදි හිස් කිරීමට යයි 

නව කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා ඉදිරි පැය 24 තුළ ඉරානයේ ආරක්ෂක හමුදා සිය නගරවල වීදි හිස් කරන බව රාජ්‍ය පුවත් ඒආර්එන්ඒ සිකුරාදා වාර්තා කළේය. චීනයෙන් පිටත වසංගතයෙන් වැඩිපුරම පීඩාවට පත්ව ඇත්තේ ඉරානය වන අතර, මරණ සංඛ්‍යාව 514 ක් වන අතර, ආසාදිතයින් 11,364 ක් හඳුනාගෙන ඇත.

ගිනි නිවන භටයෙක් ඉරානයේ ටෙහෙරානයේ ටබියාට් පාලමේ පදික මාර්‍ගයේ විෂබීජ නාශක ඉසිමින්

 ප්‍රංශය 100 කට වැඩි පිරිසකගේ රැස්වීම් තහනම් කිරීම

කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම නැවැත්වීම සඳහා ප්‍රංශ භූමියේ ප්‍රසිද්ධ ස්ථානයක 100 කට අධික පිරිසකගේ රැස්වීම් තහනම් කිරීමට ප්‍රංශ රජය පියවර ගෙන ඇති බව අගමැති එඩ්වඩ් පිලිප් ටීඑෆ් 1 රූපවාහිනියට පැවසීය. “අපි 100 දෙනෙකු එක්රැස් කිරීම සඳහා මෙම සීමාව ඉක්මවා යන්නෙමු,” ඔහු TF1 වෙත පැවසීය.

උතුරු කොරියාව හමුදාව ‘දින 30 ක් වසා දමා තිබුණි’

උතුරු කොරියාව සිය හමුදා බලකාය දින 30 ක් පමණ වසා දමා තිබූ අතර එක් අවස්ථාවකදී ඔවුන් දින 24 ක් ගුවන් යානයක් පියාසර නොකළ අතර කොරොන වයිරස් පිළිබඳ කිසිදු සිද්ධියක් තහවුරු වී නොමැති බව දකුණු කොරියාවේ එක්සත් ජනපද හමුදා ප්‍රධානියා පැවසීය.

“ඔවුන්ගේ ත්‍රිවිධ හමුදාව මූලික වශයෙන් දින 30 ක් පමණ අගුලු දමා ඇති අතර මෑතකදී ඔවුන් නැවත පුහුණුවීම් ආරම්භ කර තිබේ” යැයි ජෙනරාල් රොබට් ඒබ්‍රම්ස් පෙන්ටගනයේ වාර්තාකරුවන්ට පැවසීය. රට තුළ වෛරසය ව්‍යාප්ත වී ඇති බවට තමා තරයේ විශ්වාස කරන බව පැවසීය. උතුරු කොරියාව කිසිදු කොරෝනා වෛරස් රෝගයක් තහවුරු කර නොමැති අතර දේශසීමා පරීක්ෂාවන් වේගවත් කර නිරෝධායන පියවර ගෙන තිබේ.

කෙන්යානු හෙදියන් නයිරෝබි හි එම්බගති රෝහලේ ආරක්ෂිත ආම්පන්න සමග

වාර්තාව සහ ඡායාරූප අල් ජසීරා ඇසුරිණි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.