ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මෙතැනින් කොතැනටද ?

නීතිඥ චන්ද්‍රසිරි සෙනෙවිරත්න විසිනි.

රාජපක්‍ෂලා නිරාවරණය වෙමින් පවතී. රාජපක්‍ෂවරු  රාජ්‍ය පාලනය සඳහා තුනෙන් දෙක ලබා ගැනීමට කඩිමුඩියේ පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරියාහ. රාජපක්‍ෂලා රාජ්‍ය සේවක පුහුණුව ආරම්භ නො කර ඡන්දයක් දිනන්න බැරි තැනට  පත්ව ඇත. එය  බෙහෙවින් ඛේදජනකය.  පුහුණුව නතර කළ පසුව ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවට ටිකක් සැරෙන් කතා කළේ ය. ඊටත් වඩා සැර කතාවක් හෙතෙම  නිදහස් දවසේ ජාතිය අමතමින් කිය. එහි අර්ථය රටේ ජනතා අවශ්‍යතා ඉටු කිරිමේදී රාජ්‍ය සේවය ව්‍යවස්ථාදායකය හෝ අධිකරණය බාධාවක් නොකළ යුතු බවය. එසේම ශ්‍රී ලංකා නීතිඥ සංගමය අමතා පසුගිය පෙබරවාරි 14 වෙනිදා මීගමුවේදි සංවර්ධනය සඳහා විධායකය ගනු ලබන ප්‍රයත්නවලදි අධිකරණය බාධා නොකළ යුතු ය යන  බරපතල පණිවිඩය නිකුත් කළේය.  

මැතිවරණ කොමිෂම පාලකයන්ගෙන් අපූරු ප්‍රශ්නයක් ඇසීය. ඔය වැඬේ ඉවර කර පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා නො හැරියේ ඇයි? එයින් කියැවෙන්නේ  අතපය හයියෙන් සහ ඔ`ථවෙන් කළ හැකි දේ පටලවා නො ගත යුතු බවය. හෝ වෙනම තේරුම් ගත යුතු බව ය. රටේ නීතියක් පවත්නා බව සහ ඊට ඉහළින් කිසිවෙකුට යා නොහැකි බව ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ නො දන්නවා නොවේ. වීරකැටිය සොහොනට වැය කළ රාජ්‍ය මුදල් පරීක්‍ෂණ ආරම්භ කළ වහාම ආපසු ගෙවන ලද්දේ ඒ නිසාය.  එය විනයකි. වරද තේරුම් ගැනිමකි.  පරම්පරා නාමය රාජපක්‍ෂ වුණාට මහින්ද කළ දේ ගෝඨාභයගෙන් මේ රටේ මිනිස්සු අපේක්‍ෂා නො කරති. එසේම කරන්නත් බැරිය. රටේ ජනාධිපති මහින්ද නො වන බව රටම දනිති. ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂත් ඒ ටික දැනටම යම් ප්‍රමාණයකට තේරුම් ගත යුතුවේ. නීතිය අතට ගත් මහින්දට වැරදුණේ ඒ ටික නො දැන සිටි නිසාය. පාලකයන් ලෙස රාජපක්‍ෂලාගේ කැරැට්ටුව යහපත් නැත. රනිල් වික්‍රමසිංහට පින් සිද්ධ වෙන්න එකදු රාජපක්‍ෂ කෙනෙකු හෝ හිරේ විලංගුවේ නො වැටුණේ නැත. ඒත් නඩු කෝටියකි. මේ කතා කරන්නේ දේශපාලනය නොවේ.

තෝමස් හොබ්ස්ට අනුව ලෝකයේ ආණ්ඩු ක්‍රම තුනකි. ඒ රාජාණ්ඩු රදළ ආණ්ඩු සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදි ආණ්ඩු යනුවෙනි. හොබ්ස් මේ න්‍යායන් දක්වා සිය ලෙවියානන් කෘතියෙන් වඩාත් යහපත් යයි වර්ණනා කළේ රාජාණ්ඩු ක්‍රමයයි. හොබ්ස් අගය කළ රාජාණ්ඩු ක්‍රමයේ ලාංකේය අත්දැකීම කුමක්ද? ශ්‍රී වික්‍රම රාජසිංහ කුදලා එංගලන්තයේ රජුට භාරදී,  රටේ අයිතිවාසිකම් ගිවිසුමකකින් තහවුරු කර ගැනීමට රටේ ජනතාවට සිදුවිය.  විනිසුරුවන් එළවා, විවේචකයන් මරා පවත්වා ගෙන ගිය මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ රදළ ආණ්ඩුව 2015දී ජනතාව විසින් පළවා හැරියාහ.  අද රටේ ඇත්තේ ව්‍යවස්ථාදායකය, අධීකරණය විධායකය වෙන්ව පවත්නා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදි ආණ්ඩු ක්‍රමයකි. කුඹුරක් වපුරා අස්වැන්න ගෙට ගැනීමේ  ක්‍රියාවලිය ගොවියාට භාරය.  එහෙත් මීයාටත් වවුලාටත් ගැඩවිලාටත් පැවරුණ  කුඹුරේ කිසිදු රාජකාරියක් ගොවියා පවරා නොගත යුතු බව තුන් සිංහලයම දනිති.

පසුගිය නොවැම්බර් මැතිවරණය ප්‍රතිපලය සාධාරණ මෙන්ම නිදහස් නිවහල් එකකි. හේතුව රටේ මැතිවරණ නීතිය හරියටම ක්‍රියාත්මක වීමය. ඒ ගෞරවය එළඹෙන මහ මැතිවරණය ප්‍රතිපලයට  නො ලැබෙන බවට කරුණු පෙළ ගැසෙනු පෙනේ. බත් දන්සැල් විවෘත වේද? සිල් රෙදි බෙදයිද? ජනාධිපති මැතිවරණය දිනුවේ රටේ නිතියක් පැවති නිසාය. ඒ නෛතික රාමුව තුළ මහ මැතිවරණය ජයගත යුතුව ඇත. රටේ නිතිය එයයි.

2010දී මහින්දට තුනෙන් දෙක නො ලැබිණ. අල්ලස්දී රනිල්ගේ ගෝලයන් බාගෙන තුනෙන් දෙක හදා ගත්හ. 18 වෙනි සංශෝධනය හරහා  රාජපක්‍ෂවරු ස්වාධීන කොමිෂන් සභා අහෝසි කළහ. 19 වෙනි සංශෝධනය හරහා යළි ස්වාධින කොමිෂන් සභා නැවත ස්ථාපිත විය. ඒ කොමිෂන් සභා ක්‍රියාත්මක රටේ ඡන්ද නීතියට  අත තැබීමට 2015 බැංකු කඩා අසුවූ  රනිල්ලාට නොහැකි විය. ඒ හපන්කම 2020 කර පෙන්විිමට 2015ට පෙර බැංකු කැඩූ රාජපක්‍ෂලා සැලසුම් කරමින් සිටිති.

17 වෙනි සංශෝධනයේ ගෙළ මිරිකිමට පෙර  මහින්ද රාජපක්‍ෂ කීවේ වීරකැටියේ පොලිසියේ ඕඅයිසි මාරු කිරීමට මට බැරි නම් ඒ නිතියෙන් පලක් නැති බවය. ශිරානි බණ්ඩාරනායක සිද්ධියේදි කීවේ අපේ මිනිහෙක් නම් මම ශේප් කරලා දානවා කියාය. නීතිය යනු පාලකයා කැමති දේ කිරිමට නොහැකි කමය. පාලකයාට නීතිය යටත් විය යුතුද? අකුරැස්සේ සාරුව සුනිල්ලා හිච්චි කෙල්ලන් විනාස කර පාටි දැමුවේ මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ ඕඅයිසී මාරු කරන ක්‍රමය යටතේය. එය නැවත මේ රටේ ඇති නොවිය යුතු බව ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ තේරුම් ගත යුතුව ඇත. නිදහස් දින ප්‍රකාශ කළ පරිදි  ජන වරමක් ලැබි ඇති බව සැබෑය.

ජන වරම යනු ගම් දනව් විනාස කරන ලැව් ගින්නක් නොවේ. ජනාධිපති පත් වුණේ රටේ නීතියට අනුවය.  නීතියට අනුව පත්වූ ජනාධීපති රටේ නිතියට යටත් ය. හෙතෙම  රටේ නිතිරිති ගණන් ගත යුතු නැතැයි කෙහේවත් ලියා නැත.  ගෝඨාභයගේ ලොකු අයියා මාව විදුලි පුටුවට ගෙනියන්න හදනවෝ කියා කෑ ගැසුවා මතකද? ඒ රටේ නීතිය කඩා සෙල්ලම් පෙන්නූ මහින්ද ලෝක නීතියක් පවත්නා බව පිළිගත් හෙයිනි. ප්‍රංශ ජනතාව කැරළි ගසා රජු සහ පවුල මරා දැමීය. හිට්ලර් සිය පවුලට වස කවා වෙඩි තබා දිවි නසා ගත්තේය. ඉතිහාසය යනු නැවත නැවත නොවෙනස්ව සිද්ධවන ක්‍රියාදාමයකි. ව්‍යවහාර වසර පනහක් යනු ඉතිහාසයේ සමහර විට එක දවසකි. ඒ අර්ථයෙන් විධායක ජනාධිපතිගේ සිව් අවුරුදු කාලය ඉතිහාසය අනුව නම් තත්පර ගණනකි.

යම් නීතියකින් බැරි නම්…….? එහි අර්ථය කුමක්ද? අර්ථය කුමක් වුනත් සිරිසේන වැනි කඩ මාල්ලක් වනවා, ජනතාව මහින්ද ගෙදර ඇරියේ ඒ අවකල් ක්‍රියා නිසාය. නීතියක් ඇති නිසාය. නැවත එතැනට තල්ලු වෙන්නේ මහින්ද නොවේ. ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ ය. ගෝඨා ඊට කැමතිද? වියත් මග ඊට කැමතිද? එළිය ඊට කැමතිද? සිංහල බෞද්ධයන් ඊට කැමතිද? මල්වත්ත අස්ගිරිය  ඊට කැමතිද? කාදිනල් මැල්කම් රන්ජිත් ඊට කැමතිද? මේ කී සියලු පාර්ශ්ව නොවැම්බරයේ පොහොට්ටුවට කතිරය ගසා බලය දුන්නේ ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂටය.

ස්වාධීන කොමිෂන් සභා හරහා කොණ්ඬේ දිග ගැහැනු  ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට පත් කළ නොහැකි විය. විධායක ජනාධිපත සිරිසේනට අගමැති මාරු කිරිමට තබා පොලිස් කාරයෙකු මාරු කිරිමට ඉඩ නො ලැබිණ. එය නරකද? මේ අවස්ථාවේ ඉල්ලා සිටින තුනෙන් දෙක ගැනද යමක් කිව යුතුවේ. පාර්ලිමේන්තුව ඒකමතිකව බල ගැන්වූ 17 වෙනි සංශෝධනය අහෝසි කොට  18 සංශෝධනය පාස් කර ගත්තේ  කුලියට ගත් එජාප මන්ත්‍රී කට්ටන් ලවාය. 19 වෙනි සංශෝධනයට තුනෙන් දෙක ගෙනාවේ පාර්ලිමේන්තුවේ එකෙක් පමණක් විරුද්ධ වූ අති බහුතරයක් විසිනි. ඒ ටික නැවත සිද්ධ වෙනවාට රටේ ජනතාව කැමති නැත.

මහින්ද චින්තනය යනු බණ්ඩාරනායක චෙල්වනායගම් ගිවිසුම මෙන් ඉතිහාසය ඉරා විසි කළ කොළ කිහිපයකි. යහ පාලනයත් වචන හරඹයක් පමණක් බව රනිල් වික්‍රමසිංහ තහවුරු කළේය. රනිල් වික්‍රමසිංහලා සජිත්ලා පරදවා ගොඨාභය රාජපක්‍ෂ පත් කළේ යහ පාලනය අහවර කිරිමට නොවේ.   දේශපාලනඥයන්ගේ අව කල්ක්‍රිය නතර කිරිමටය. අවකල් ක්‍රියා යනු කුමක්ද? දුලාංජලී ප්‍රේමදාස  අත පැවති හොර සල්ලි කොළ සිද්ධියෙන් ඇය බේරුණේ මහින්දගේ අවකල් ක්‍රියා හෙවත් නීතිය යටපත් කිරිම  නිසාය.

අද සජිත් ප්‍රේමදාසලා මහින්දට ණය ය. රනිල්ට එරෙහිව පිටකෝට්ටේ පාර බ්ලොක් කිරිමට යුඇන්පි කාරයන් ආ දවසේ පිට කෝට්ටේ පාරට තාර දැමීමට පාර වසා රනිල් බේරුවේ මහින්ද විසිනි. ඒ උදව්වට රාජපක්‍ෂලාගේ සියථ දූෂණ රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින් යටපත් කළේය. විරවංශ බේරුවේත් රනිල්මය. අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් රට පටවා නිතියෙන් බේරුවේද රනිල්මය. මේවා අවකල් ක්‍රියා වෙති. ඔවුන් බලය එකිනෙකාගේ වාසියට හුවමාරු කර ගනිමින් සිටිති. ගෝඨාභය දිනූ දවසේම 19 වෙනස් කිරිමට එජාපය කැමති බව ලක්‍ෂමන් කිරිඇල්ල කීවේ ඒ නිසාය. එහි තේරුම් සජිත් ආවත් රනිල් ආවත් 19ට එරෙඑිව තුනෙන් දෙක දෙන බවය. ඒ නිසා එන මහ මැතිවරණයේදී එජාපයේ ලක්‍ෂ ගණනක් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට කතිර ගසනවාය. ජවිපෙය ආසන 10ක් ලැබුණත් ඔවුන් ආසන සියක හයියෙන් විරුද්ධ වෙනවාය. ඒ රටට නිතිය යහ පාලනය උවමනා නිසාය.  රනිල් සජිත් සමග ආසන සියක් දිනුවත් ඒ සියලු දෙනාම රාජපක්‍ෂලාට අත ඔසවනවාය. රනිල් ආවත් සජිත් ආවත් දෙන්නාම මැදමුලනට හීලෑ අපතයන් බව රහසක් නොවේ. පෝලිං ගස්වා හිර කාරයන් මැරූ කාලය නැවත අවශ්‍ය නැත.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.