තවත් පරම්පරාවකට පසු ලෝකය පාලනය කරන්නේ කවුද ?

වසර 30 ක් තුළ ලෝකයේ විශාලතම ආර්ථිකයන් බොහෝමයක් වර්තමානයේ මතුවෙමින් පවතින එක්සත් ජනපදය, ජපානය සහ ජර්මනිය වැනි වර්තමාන බෙහෙමොත් අභිබවා යනු ඇත.

Brexit , කොරෝනා වයිරස් සහ වෙළඳ ගාස්තු trade tariff ආර්ථික අවගමනනයක් / අවපාතයක් ඇති කළ හැකි නමුත් ක්ෂණික අභියෝග තිබියදීත්, ඉදිරි දශක කිහිපය තුළ ලෝක ආර්ථිකය වේගයෙන් වර්ධනය වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත. ඇත්ත වශයෙන්ම, 2050 වන විට ගෝලීය වෙළෙඳපොළ එහි වර්තමාන ප්‍රමාණය මෙන් දෙගුණයක් වනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇත. එක්සත් ජාතීන්ගේ පුරෝකථනය කළ පරිදි ලෝක ජනගහනය වර්ධනය වන්නේ 26% කින් පමණි.

PwC හි The World in 2050 වාර්තාවට අනුව 2050 දී ඉහළම ආර්ථිකයන් 10 මේවාය.

1. චීනය
2. ඉන්දියාව
3. එක්සත් ජනපදය
4. ඉන්දුනීසියාව
5. බ්‍රසීලය
6. රුසියාව
7. මෙක්සිකෝව
8. ජපානය
9. ජර්මනිය
10. එක්සත් රාජධානිය

මෙම වර්ධනය සමඟ බොහෝ වෙනස්කම් ගෙන එනු ඇත. අනාගතය කෙබඳු වේදැයි හරියටම අනාවැකි කීම අභියෝගයක් විය හැකි නමුත් බොහෝ ආර්ථික විද්‍යාඥයන් එක දෙයකට එකඟ වෙති: අද සංවර්ධනය වෙමින් පවතින වෙළඳපොලවල් හෙට ආර්ථික සුපිරි බලවතුන් වනු ඇත.

වෘත්තීමය සේවා සමාගමක් වන PwC විසින් සම්පාදිත විශේෂඥ වාර්තාවක් අනුව අදින් වසර 30 ක් තුළ, එනම් 2050දී වර්තමානයේදී නැගී එන ආර්ථිකයින් හිමි රාජ්‍ය හයක් හෝ හතක් ඉදිරියට එනු ඇති අතර වර්තමානයේ ලෝකයේ විශාලතම ආර්ථිකය හිමි ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය තෙවැනි ස්ථානයට පත් කරනු ඇතැ.ඒ අනුව චීනය අංක 01 බවටත් ඉන්දියාව අංක 02 බවට පත්වනු ඇති අතර එක්සත් ජනපදය 03 වැනි තැන දක්වා පහත වැටෙනු ඇත. වර්තමානයේ ගෝලයේ විශාලතම 04 වැනි ආර්ථිකය හිමි ජපානය 08 වැනි තැන දක්වා පහත බසිනු ඇති අතර අද ජපානය දරන 04 වැනි ස්ථානය ඉන්දුනීසියාව විසින් හිමිකර ගනු ඇත. ජපානය (4 වන දක්වා පහත වැටේ 8 වන) වර්තමානයේ 05 වැනි ස්ථානයේ සිටින ජර්මනිය 09 වැනි තැන දක්වා පහත බසිනු ඇති අතර බ්‍රසීලය 05 වැනි තැන හිමිකර ගනු ඇත. (5 සිට 9 දක්වා පහත වැටීම).  වියට්නාමය, පිලිපීනය සහ නයිජීරියාව වැනි වර්තමානයේ කුඩා ආර්ථිකයන් පවා ඉදිරි දශක තුන තුළ ඔවුන්ගේ ශ්‍රේණිගත කිරීම්වල විශාල පිම්මක් දකිනු ඇතැයි The World in 2050 report හි දැක්වේ.

දැනටමත් වර්ධනය වෙමින් පවතින වේගවත් වෙනස්කම් වලට ඔවුන් ගමන් කරන්නේ කෙසේද, මෙම ස්ථානවල ජීවත්වීමෙන් ලැබෙන ප්‍රතිලාභ මොනවාද සහ ඔවුන්ගේ රටවල් ශ්‍රේණිගත කිරීම් කරා ළඟා වන විට ඔවුන් මුහුණ දෙන අභියෝග පිළිබඳව සොයා බැලීමට අධි වර්ධන හැකියාවක් ඇති රටවල් පහක වෙසෙන පදිංචිකරුවන් සමඟ අපි කතා කළෙමු.

චීනය

රටවල් අතර මිල මට්ටමේ වෙනස්කම් සඳහා ගැලපෙන බලශක්ති සමානාත්මතාවය Purchasing power parity (PPP) මිලදී ගැනීමෙන් දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය විසින් මනිනු ලබන පරිදි, චීනය දැනටමත් ලෝකයේ විශාලතම ආර්ථිකය වේ. පසුගිය දශකය තුළ ආසියානු බෙහෙමොත් The Asian behemoth විශාල ආර්ථික වාසි අත්කර ගෙන ඇති නමුත් ආර්ථික විද්‍යාඥයින් සදහන් කරන්නේ එය අයිස් කුට්ටියේ මුදුන The iceberg මෙන් තත්ත්වයක් වන බවයි.

ෂැංහයි යනු චීනයේ වඩාත්ම ජනාකීර්ණ නගරය වන අතර ලොව විශාලතම වරායන්ගෙන් එකකි (ණය: ණය: යොන්ග්යුවාන් ඩයි / ගෙටි රූප)
ෂැංහයි යනු චීනයේ වඩාත්ම ජනාකීර්ණ නගරය වන අතර ලොව විශාලතම වරායන්ගෙන් එකකි

විශාල ආර්ථික වෙනස්කම් සිදුවන්නේ චීන වැසියන්ගේ ඇස් ඉදිරිපිටම ය. 

“පසුගිය වසර කිහිපය තුළ සියල්ල නොසිතූ ලෙස දියුණු විය. මගේ නිවස, සුෂෝ හි කාර්මික උද්‍යානය, සාප්පු සංකීර්ණ, උද්‍යාන, ආපනශාලා සහ ගමනාගමනය යන සියල්ල අලුතින් බිහි විය. අද නාගරික පාරාදීසයකි. නමුත් මම පළමු වරට චීනයට පැමිණි විට [මීට වසර 15 කට පෙර] මුළු ප්‍රදේශයම වගුරුබිම් සහ ගොවිබිම් විය” The 1-Minute Chinese books චීන පොත් කතුවරයා වන රෝවන් කෝල් පැවසීය.

“ මෙය චීනයේ ඉතා සුලභ කතාවකි. මුළු රටම වෙනස් වෙනවා. ”

මෙම වෙනස්වීම් නව්‍ය ව්‍යවසායකයින් පිරිසක් ආකර්ෂණය කර ගෙන ඇති අතර, නොනවතින වර්ධනයක් මධ්‍යයේ මූල්‍ය අවස්ථා අපේක්ෂා කරයි. චීනයේ විශාලතම නගරය වන ෂැංහයි යනු බොහෝ නවකයින් ආරම්භ කරන ස්ථානයයි.

 ෂැංහයි යනු ව්‍යවසායක හා වාණිජමය වශයෙන් සිතන නගරයක්” යැයි ෂැංහයි හි  උපායමාර්ගික උපදේශන සමාගමක නිර්මාතෘවරයා වන ඇමරිකානු ජෝන් පැබන් පැවසීය . 

“සියලු ආකාරයේ ව්‍යවසායකයින්, වෘත්තිකයින් සහ සේවකයින් මෙහි පැමිණ සිටිති.” පැබන් කලින් වාසය කළ නිව් යෝර්ක් නගරය මෙන් නොව සාමාන්‍යයෙන් මිනිසුන් වියදම් කිරීම ගැන වරක් දෙවරක් නොව බොහෝ වරක් සිතුව ද මෙහි පදිංචිකරුවන් “සෑම විටම සවන් දීමට සහ හොඳ උපදෙස් දීමට කැමැත්තෙන් සිටින බව“ ඔහු පැවසීය.

කෙසේ වෙතත්, මෙහි වැඩ කිරීමට හා ජීවත් වීමට නම්, විදේශිකයන් මැන්ඩරින් භාෂාව ඉගෙන ගත යුතුය. “එය තවදුරටත් චීනයේ තිබීම සතුටක් නොවේ,” පැබොන් පැවසීය. 

“මැන්ඩරින් නොමැතිව, ඔබේ විකල්පයන් රැකියාවට සහ සමාජ හා සංස්කෘතික කවයන් තුළ සීමිත බව ඔබට පෙනී යනු ඇත. ඔබට කිසිසේත් ඉඩ නොදේ.”

ඉන්දියාව

ලෝකයේ දෙවන වැඩිම ජනගහනය සහිත රට ඉදිරි දශක තුන තුළ දැවැන්ත වර්ධනයක් අපේක්ෂා කරන අතර එය වාර්ෂිකව දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 5% ක වර්ධනයක් පෙන්නුම් කරයි. 2050 වන විට ඉන්දියාව ලෝකයේ දෙවන විශාලතම ආර්ථිකය (එක්සත් ජනපදය අභිබවා යමින්) බවට පුරෝකථනය කර ඇති අතර එය සමස්ත දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 15% ක් වනු ඇත. එම වර්ධනයේ ධනාත්මක ප්‍රතිඵල දැනටමත් පදිංචිකරුවන්ට බලපෑමක් ඇති කිරීමට පටන් ගෙන තිබේ.

2050 වන විට ලෝකයේ මුළු දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 15% ක් ඉන්දියාවට හිමිවනු ඇත (ණය: ණය: පවර්ෆෝවර් / ගෙටි ඉමේජස්)
2050 වන විට ලෝකයේ මුළු දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 15% ක් ඉන්දියාවට හිමිවනු ඇත

‘Talk Travel App මෙහෙයවන ස්වදේශික සෞරබ් ජින්ඩාල් Saurabh Jindal පැවසුවේ “20 වන සියවසේ අගභාගයේ සිට 21 වනදා ආරම්භයේ සිට ඉන්දියාව මගේ ඇස් ඉදිරිපිට වෙනස් වන බව මම දැක ඇත්තෙමි. ආර්ථිකය වර්ධනය වීම මිනිසුන්ගේ ජීවන රටාවේ විවිධාකාර වෙනස්වීම් වලට හේතු වී තිබේ. නගරයේ කම්පනවල සිට සමාජයේ ආකල්ප දක්වාත් අවසානයේදී රට සහ එහි වැසියන්ගේ සමස්ත ඇවිදීම හා කතාව දක්වා දැවැන්ත වෙනසක් සිදුව තිබේ”

නිදසුනක් වශයෙන්, පසුගිය වසර 15 තුළ රූපවාහිනී, ජංගම දුරකථන සහ මෝටර් රථ සන්නාමවල ගුණාත්මකභාවය ඉහළ නැංවීමක් සිදුවී ඇති අතර ගුවන් ගමන් වැඩි වැඩියෙන් ප්‍රවේශ විය හැකි අතර නිවාස “වඩාත් සරුසාර හා පොහොසත්” වී තිබේ.

වැඩිදියුණු කිරීම් අභියෝගයකින් තොරව පැමිණ නැත. වැඩි කාර් ප්‍රමාණයක් පාරට බසින විට යටිතල පහසුකම් වියදම් ප්‍රමාද වී ඇත; නියාමන බලාත්මක කිරීමේ හිඟකම, විශේෂයෙන් නවදිල්ලිය වැනි නාගරික මධ්‍යස්ථානවල දූෂණ මට්ටම ඉහළ යාමට හේතු වී තිබේ.

වර්ධනය සෑම පුරවැසි සමානාත්මතාවකටම ළඟා වී නොමැත. “සමාජයේ සමහර කොටස් [තවමත්] තවමත් ඉතා අඩු ජීවන තත්වයක ජීවත් වන බව ජින්ඩාල් පැවසීය. උස් ගොඩනැඟිලි අසල මුඩුක්කු ඔබට දැක ගත හැකිය. ”

මගේ ඇස් ඉදිරිපිට ඉන්දියාව වෙනස් වන බව මම වචනානුසාරයෙන් දැක ඇත්තෙමි

දිගින් දිගටම සිදුවන ස්ත්‍රී දූෂණ හා ලිංගික හිරිහැර අර්බුදයන් සමඟ රට දිගින් දිගටම පොරබදමින් සිටින බැවින් මෙහි කාන්තාවන් පිළිබඳ ආකල්ප නිවැසියන් කලකිරීමට පත් කරයි. 

“අපි තවත් විශාල දුරක් යෑමට ඇති නිසා ඒ රටේ වර්ධනය එහි පුරවැසියන්ගේ අයිතිවාසිකම් ගරු කිරීම ගැන ගැටලු පවතී.  පොදු ස්ථානවල කාන්තාවන් සුරක්‍ෂිත වන තුරු, ආර්ථික වර්ධනයක් යනු සුදු පැහැයක් නොවේ.”

කුල්කර්නි මෙහි පදිංචියට යාමට පෙර විදේශිකයන්ට තම පර්යේෂණයන් සිදු කිරීමට නිර්දේශ කරයි, විශේෂයෙන් රටේ විවිධ කොටස් එකිනෙකට වඩා වෙනස් විය හැකි බැවිනි. “සෑම ප්‍රාන්තයකටම ආවේණික වූ භාෂා, සංස්කෘතිය, ආහාර පිසීම සහ සම්ප්‍රදායන් ඇත. විශේෂයෙන් රටේ ඊසානදිග ප්‍රාන්ත වෙනම ලෝකයක් වැනිය.

ඉන්දියානු පුරවැසියන් ද උපදෙස් දෙන්නේ වෙනස්කම් කිරීමට නොසිතා “ඉන්දියාවට අනුවර්තනය වන ලෙසයි.

‘ඉන්දියාව ඔබට අනුගත නොවනු ඇත“ ඔහුවු එකහෙළා පවසති.

බ්‍රසීලය

මෙම දකුණු ඇමරිකානු බලාගාරය 2050 වන විට ජපානය, ජර්මනිය සහ රුසියාව අභිබවා ලෝකයේ පස්වන විශාලතම ආර්ථිකය බවට පත්වනු ඇත. ස්වාභාවික සම්පත් බහුල වීමත් සමඟ බ්‍රසීලය පසුගිය දශක කිහිපය තුළ සිය ආර්ථිකය වේගයෙන් වර්ධනය කර ඇති නමුත් මෑත වසරවලදී රට පුරා පැතිරී ඇති රජයේ දූෂණ හා උද්ධමනය පාලනය කිරීමට අරගල කරන විට අභියෝගයන්ට මුහුණ දෙයි.

“2000 දශකයේ අගභාගයේ සහ 2010 මුල් භාගයේදී ආර්ථිකය පිළිබඳ සියලු ප්‍රීති ප්‍රමෝදය මම දුටුවෙමි. බ්‍රසීලයේ නව මධ්‍යම පංතියක් බිහි වූ අතර, සමස්තයක් වශයෙන් රට තුළ මෙම නව, මහන්සියෙන් උපයාගත් කීර්තිය ගැන ආඩම්බර විය. ”බ්‍රසීලයේ උපත ලැබූ කයෝ බර්සොට් පැවසීය. 

“ඒ අතරම, රියෝ ද ජැනෙයිරෝ සහ සාඕ පවුලෝ වැනි විශාල නගර පාලනය කළ නොහැකි තරමට වර්ධනය විය. එය බ්‍රසීලයට වඩා වේගයෙන් වර්ධනය වන බවක් හැඟෙන තැනකට පත්විය. එම සියලු වර්ධනයට සරිලන තරම් වෙළඳ කොරිඩෝ, දුම්රිය මාර්ග, මාර්ග සහ වරායන් නොතිබුණ‍ෙ” කයෝ බර්සොට් පැවසීය. 

බ්‍රසීලයේ ස්වාභාවික සම්පත් බහුල වීම එහි ආර්ථික වර්ධනයට දායක වී ඇත (ණය: ණය: FG වෙළඳ / ගෙටි රූප)
බ්‍රසීලයේ ස්වාභාවික සම්පත් බහුල වීම එහි ආර්ථික වර්ධනයට දායක වී ඇත

සමහර අභියෝග නිසා බ්‍රසීලයට තාක්‍ෂණය මුල් කාලීනව භාවිතා කිරීමට හැකි වී තිබේ. “බොහෝ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල ඉහළ වර්ධනය ඉහළ උද්ධමනයකට පරිවර්තනය කරයි. උද්ධමනයට එරෙහිව මුදල් ආරක්ෂා කිරීමේ අධික පිරිවැයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස බ්‍රසීලය ෆින්ටෙක් පුරෝගාමියෙකු බවට පත්විය”

මීට පෙර සාඕ පවුලෝ හි ජීවත් වූ අන්තර් සංස්කෘතික උපායමාර්ග විශේෂඥ ඇනලීසා නැෂ් ෆර්නැන්ඩස් පැවසීය. ස්මාර්ට් ෆෝන් වලට පෙර පවා ස්වයංක්‍රීය ටෙලර් යන්ත්‍රයක් හරහා පේපෑල් සහ වෙන්මෝ සමානකම් වසර 20 කට වැඩි කාලයක් බ්‍රසීලයේ දෛනික පුරුද්දක් වී තිබේ.

බ්‍රසීලය යනු පතල්, කෘෂිකාර්මික හා නිෂ්පාදන යන අංශවල ලොව දැවැන්තයෙකි

2016 අවපාතය රටට දැඩි ලෙස බලපෑ නමුත් ආර්ථිකය යළිත් වර්ධනය වීමේ සලකුණු පෙන්නුම් කරන අතර පසුගිය වසරේ නව ජනාධිපති පරිපාලනයක් ආරම්භ කිරීමත් සමඟ 2020 බ්‍රසීලයට “කඩාවැටීමක් හෝ විවේකයක්” ලබා දෙන වසරක් බව රොයිටර් පුවත් සේවය වාර්තා කරයි.

“රට තවමත් ආර්ථික අභියෝගයන්ට මුහුණ දී සිටින නමුත් නිසැකවම දීප්තිමත් අනාගතයක් කරා ගමන් කරමින් සිටී” යැයි බ්‍රසීල ජාතික සිල්වනා ෆ්‍රැපියර් පැවසීය. 

“බ්‍රසීලය යනු පතල්, කෘෂිකාර්මික හා නිෂ්පාදන යන අංශවල ලොව දැවැන්තයා වන අතර එය ශක්තිමත් හා වේගයෙන් වර්ධනය වන සේවා අංශයක් ඇත. සංචාරක ආයෝජනවල වැඩි වීමක් ද මම දකිමි ”

ආර්ථිකයේ තත්වය කුමක් වුවත්, විදේශිකයින් සාමාන්‍යයෙන් මෙහි පිළිගනු ලැබේ, විශේෂයෙන් ඔවුන් භාෂාව ඉගෙන ගන්නේ නම් ඔවුන්ට වැඩි අවස්ථාවක් හිමිවේ.

 “බ්‍රසීලය යනු විදේශිකයන් පිළිගැනීමට ප්‍රිය කරන ඉතා මිත්‍රශීලී රටකි. බ්‍රසීල ජාතිකයන් අඩු පුද්ගලවාදීන් සහ වැඩි සමාජ පුද්ගලයන් වේ. විදේශිකයෙකු ඔවුන්ගේ සංස්කෘතිය හා භාෂාව කෙරෙහි උනන්දුවක් දක්වන විට ඔවුන් ආදරය කරයි, ”ෆ්‍රැපියර් පැවසීය. 

“පෘතුගීසි භාෂාව ඉගෙන ගැනීමෙන් ඔබට නිවසේදීම හැඟීමක් ඇති වේ.”

මෙක්සිකෝව

2050 වන විට මෙක්සිකෝව ලෝකයේ හත්වන විශාලතම ආර්ථිකය බවට පත්වීමට නියමිතව ඇති අතර, ශ්‍රේණිගත කිරීම්වල වර්තමාන 11 වන ස්ථානයේ සිට ස්ථාන හතරක් ඉහළට ගමන් කරනු ඇත. වර්තමාන ආර්ථික තත්ත්වයන් විභව වාසි වලට බාධා පමුණුවන නමුත් නිෂ්පාදන හා අපනයන කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම මෑත වසරවල එහි වර්ධනයෙන් වැඩි කොටසක් සඳහා හේතු වී තිබේ.

2050 වන විට මෙක්සිකෝව ලොව හත්වන විශාලතම ආර්ථිකය බවට පත්වීමට සූදානමින් සිටී (ණය: ණය: SL_Photography / Getty Images)
2050 වන විට මෙක්සිකෝව ලොව හත්වන විශාලතම ආර්ථිකය බවට පත්වීමට සූදානම්ව සිටී

“පසුගිය වසර 10 තුළ මෙක්සිකෝවේ ආර්ථිකය වර්ධනය වී ඇත, නමුත් මා සිතූ තරම් නොවේ, නිසැකවම එය හැකි තරම් ප්‍රමාණවත් නොවේ” යැයි පුවර්ටෝ වල්ලර්ටා හි වෙසෙන සංචාරක බ්ලොග් කරුවෙකු වන ෆෙඩරිකෝ අරිසබාලගා පැවසීය. 

“පසුගිය වසර අට තුළ පෙට්‍රල් මිල දෙගුණයක් වී ඇති අතර, මෙක්සිකානු පෙසෝ හි වටිනාකම පසුගිය වසර 10 තුළ එක්සත් ජනපද ඩොලරයට සාපේක්ෂව 50% කින් පමණ පහත වැටී ඇත. නමුත් ඔබ අවස්ථා සොයාගෙන වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කළහොත් ඔබට එය ඉතා හොඳින් කළ හැකි අතර වඩා මිල අධික රටවලට සාපේක්ෂව ඔබේ මුදල් තවමත් බොහෝ වටිනාකමක් ලබා දෙයි ”

ඔබ අවස්ථා සොයාගෙන වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරන්නේ නම්, ඔබට ඉතා හොඳින් කළ හැකිය

සෞඛ්‍යාරක්ෂාව සහ ප්‍රවාහනය එක්සත් ජනපදයේ, කැනඩාවේ සහ යුරෝපයේ ඒවාට වඩා දැරිය හැකි මිලකට මෙහි ඇත. 

“මම සිටියේ මෙක්සිකෝ නගරයේ ය. නගරයේ ඕනෑම තැනකට යෑමට උබර් රථයක වියදම ඇමරිකානු ඩොලර් 4 සිට 10 දක්වා විය” යුකැටන්හි මෙරිඩා හි දැනට ජීවත් වන  International Living හි ජ්‍යෙෂ්ඨ කර්තෘ ඇමරිකානු සුසාන් හැස්කින්ස් පැවසීය. 

බොහෝ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ආර්ථිකයන් මෙන්, යටිතල පහසුකම් සහ මාර්ග තත්වයන් අභියෝගාත්මක විය හැකි නමුත්, රොයිටර් පුවත් සේවයට අනුව, ඉදිරි සිව් වසර තුළ රජය ඩොලර් බිලියන 44ක යටිතල පහසුකම් ආයෝජනයක් සැලසුම් කර ඇත.  

මෙක්සිකෝවේ සෑම කලාපයක්ම දේශගුණය හා සංස්කෘතිය අනුව බෙහෙවින් වෙනස් ය, එබැවින් පදිංචිකරුවන් නව විදේශිකයන්ට තම පර්යේෂණ සිදු කිරීමට සහ වෙනත් නගරවලට යාමට පෙර වෙනත් නගරවලට යාමට උපදෙස් දෙයි. එයින් කියැවෙන්නේ, දේශීය ආගන්තුක සත්කාරය වඩාත් ගැළපෙන පරිදි සකස් කිරීම පහසු කරයි, විශේෂයෙන් ස්පාඤ්ඤ භාෂාව ඉගෙන ගැනීමේදී නිශ්චිත විය යුතුය.

“මෙහි සිටින පුද්ගලයින් සන්නිවේදන බාධක මඟහරවා ගැනීමට ඔබට උදව් කිරීමට පිටත්ව යනු ඇත,” හැස්කින්ස් පැවසීය.

නයිජීරියාව

අප්‍රිකාවේ විශාලතම ආර්ථිකයන්ගෙන් එකක් වන නයිජීරියාව 2050 වන විට වසරින් වසර 4.2%ක සාමාන්‍ය වේගයකින් වේගයෙන් වර්ධනය වීමට සූදානම් වන අතර ශ්‍රේණිගත කිරීම් 22 සිට 14 දක්වා ස්ථාන 8 කින් ඉහළ යයි. රජය දූෂණය සමඟ පොරබදමින් සිටියද, නයිජීරියානුවන් තුළ ධනාත්මක ව්‍යවසායකත්ව ආකල්පයක් ඇති අතර එය රට ඉදිරියට තල්ලු කරයි.

වර්තමානයේ නයිජීරිවාවේ විරැකියාව සියයට 30ක් පමණ වන නමුත් එය අභියෝගාත්මක තත්ත්වයක පවතී. ඒ අනුව ඔවුන් නව ව්‍යවසායකයින් බවට පත්ව ඇති අතර ඔවුන් තම ව්‍යාපාර තුළ කළමනාකරුවන් වේ.

නයිජීරියානු පදිංචිකරුවන්ගෙන් 30% කට වඩා නව ව්‍යවසායකයින් හෝ හිමිකරු-කළමනාකරුවන් වේ (ණය: ණය: සෑම් මාකොජි / ගෙටි ඉමේජස්)
‍නයිජීරියානු ජාතිකයින්ගෙන් 30% කට වඩා නව ව්‍යවසායකයින් හෝ හිමිකරු-කළමනාකරුවන් වේ

ලාගෝස් හි වෙසෙන‘ඇක්සලරේට් ටීවී හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරි කොලෙට් ඔටුෂෙසෝ පැවසුවේ “ අපට කඩිමුඩියේ වැඩ කිහිපයක් කිරීමේ සංස්කෘතියක් තිබේ. නයිජීරියානුවන් වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කරන අය වන අතර, අපි එකවරම කාරණා කිහිපයක් පිළිබඳව කටයුතු කිරීම ස්වාභාවිකවම පාහේ සිදු වේ. එයින් අදහස් වන්නේ සෑම විටම යමක් සිදුවෙමින් පවතින බවයි.”

අවම පොදු ප්‍රවාහනය වැනි රටේ අභියෝග පවා ව්‍යාපාරික අවස්ථාවන්ට බෙදී ඇත. 

“නයිජීරියාවේ වැඩිපුරම භාවිතා වන ප්‍රවාහන ක්‍රමය වන ‘ඔකාඩාස්   okadas “ (යතුරුපැදි ප්‍රවාහනය) සඳහා උබර්ට සමාන ඇප් එකක් දැන් අප සතුව ඇත, නමුත් අතීතයේ දී එය විශ්වාසදායක නොවීය,” ඔටුෂෙසෝ පැවසීය. 

“දැන් ඔබට උබර් සමඟ ප්‍රවාහනය සහ බෙදා හැරීම සඳහා ඔකාඩා රියදුරන් සහ ස්ථාන සොයාගත හැකිය.”

‘නයිජීරියානු ජනතාවට කඩිමුඩියේ සංස්කෘතියක් තිබේ

නයිජීරියානු ජනතාවට බොහෝ දුරට රටේ අනාගතය ගැන ධනාත්මක හැඟීමක් ඇති නමුත් රජයේ දූෂණය හා විදේශ ආයෝජන ගැන සැලකිලිමත් වේ. 

“අපි, අපේ රට තුළ විදේශ ආයෝජන නමින්සි දුවන යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය සහ විදේශ ආයෝජන ගැන වඩාත් සංවේදී වන අතර ඒ ගැන උනන්දුවෙන් සිටුම. අපේ ස්වභාවික සම්පත් සහ රටේ ස්වාධීනත්වය ගැන සංවේදී වෙමු. ඒවා නයිජීරියානුවන්ට මිස වෙනත් ජාතීන්ට නොවිය යුතුය” මෙය නයිජිරියානු ජනතාවගේ පොදු අදහසයි.

නවකයින් ලාගෝස් හෝ අබුජා හි පදිංචි විය යුතුය, හොඳ පාසල් සහ හොඳ රාත්‍රී ජීවිතය සහ ආහාර සහිත විශාල නගර පොදු තත්ත්වයකි.

“මෙහි හුරුවීමට ඇති හොඳම ක්‍රමය නම් දැනට ඔබ විශ්වාස කරන මෙහි ජීවත් වන අයෙකු දැන ගැනීමයි” යනුවෙන් ආන්යාහෝහා පැවසීය. 

“විදේශිකයින් හඳුනා ගැනීම පහසු වන අතර එමඟින් ඔවුන් පහසුවෙන් ඉලක්ක වේ. පහත් පැතිකඩක් තබා ගන්න, පූර්වෝපායන් ගන්න, ඔබේ වටපිටාව සහ එහි සිටින පුද්ගලයින් ගැන සැමවිටම සැලකිලිමත් වන්න. ”

බී.බී.සී වාර්තාවක් අසුරිණි. සකස් කළේ තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.