පාර්ලිමේන්තුවට යැවිය යුත්තේ ‘රටට ආදරේ කරන’ මිනිසුන්වයි – ඉඳුරාගාරේ ධම්මරතන නාහිමි

“ප්‍රසන්න” පොදුජන අරඟලයේ නොකී කතාව ග්‍රන්ථය එළිදැක්වීම වෙනුවෙන් වේයන්ගොඩ, නයිවල ජයසිංහ සිටි සෙන්ටර් හිදී ඊයේ (11) පැවැති උත්සවය අමතමින් කැලණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ සංස්කෘත අධ්‍යයන අංශයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ මහාචාර්ය ඉඳුරාගාරේ ධම්මරතන නාහිමියන්, කොළඹ ආනන්ද විද්‍යාලයේ විශ්‍රාමික නියෝජ්‍ය විදුහල්පති හඟුරන්කෙත චන්ද්‍රරතන නාහිමි සහ වාසුදේව නානායක්කාර මහතා කළ සම්පූර්ණ කතාව

දිඟු කලක සිට ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා ඇතුළු පවුලේ අය සමඟ අපි සමීප සබඳතා තිබෙනවා. අපි ළඟ ලෙන්ගතු සබඳතා තිබෙනවා. ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා මහ ඇමැතිවරයා වශයෙන් සිටින කාලයේ දී අපි විශාල වැඩ කොටසක් කළා. අපි ගුරු පුහුණු වැඩසටහන් සිදුකළා.

1815 වසරේ මාර්තු මාසයේ 3 දා උඩරට ගිවිසුම අත්සන් කළා. එදා දක්වා අපේ රට එක් රටක් වශයෙන් තිබුණා. එතැන් සිට 1948 දක්වා තිබුණේ වෙනත් රටක් නමුත්. අද දක්වා තිබෙන්නේ වෙනත් රටක්. රටවල් තුනක්. එකම එක බිමක්. ඉතාම නරක කළු වැල් අකුරු වලින් අත්සන් කළ උඩරට ගිවිසුම අපි දන්නවා. ගිවිසුම් දෙකයි මාර්තු මාසයේ අත්සන් කර තිබෙන්නේ. රට පාවා දුන් ගිවිසුම. අනෙක තමයි සමඟ ජන බලවේගයේ ගිවිසුම. මේ හැම එකකම ‍‍ඵෙතිහාසික සබදතා තිබෙනවා. ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා කියන්නේ අපේ දිස්ත්‍රික්කයේ ලකුණක්. පුද්ගලයෙකුට වඩා එය ප්‍රසන්න සළකුණක්. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපතිකම කරද්දී එතුමා ළඟ සිටිය යුතු පිරිස ගැන අපි සිතන්න ඕන.

උගතුන් පාර්ලිමේන්තුවට යන්න ඕන. ඔබ වහන්සේ කියන්නේ මොකක් ද කියා මගෙන් අහනවා. පාර්ලිමේන්තුවට උගතුන් නොයා යුතුයි කියා මගේ අදහසක් නැහැ. පාර්ලිමේන්තුවට යායුතු අය අතර පළමුවන නිර්නායකය රටට ආදරය තිබිය යුතුයි. එහෙම රටට ආදාරය තිබෙන කෙනා උගතෙක් නොවුණත් කමක් නැහැ. රට ගැන සිතන කෙනා වියයුතුයි. රටේ නායකයා උගතුන් එක්කර ගන්න පියවර ගත යුතුයි. මේ දිනවල රැල්ලක් තිබෙනවා. උගතුන් සහ බුද්ධිමතුන් කියන්නේ එක් කණ්ඩායමක් නොවෙයි. උගතුන් බුද්ධිමතුන් නොවෙන්නත් පුළුවන්. කල්පනාවෙන් කටයුතු කරන්න හැකි පිරිසක් ජනාධිපතිවරයා වටා සිටිය යුතු වෙනවා. වැඩක් කරන කෙනා නිර්මාණශීලී කෙනෙක් වෙන්න ඕන. ජනාධිපතිවරයෙකුට ඕන වෙන්නේ වැඩ කරන්න ඕන කෙනෙක්. බීරබල් මතක් වෙනවා. දේශපාලනය සංසරණය වන විදිය දෙස බලනවිට කිසියම් දෙයක් අතිරික්තයක් ලෙස ඉතිරි වන්න පුළුවන්. මෙවර පක්ෂ අභ්‍යන්තර අර්බුදය හා පක්ෂ අතර අර්බුදය කියන එක වෙනදාට වඩා වෙනස්. ඒ නිසා අතිරික්ත ඡන්දයක් තිබෙනවා. එය පැහැර ගන්න පුළුවන්. මේ ගැන සිතිය යුතු වෙනවා.

ප්‍රසන්න රණතුංග කිසිිඳා පක්ෂය අතහැර ගියේ නැහැ

කොළඹ ආනන්ද විද්‍යාලයේ විශ්‍රාමික නියෝජ්‍ය විදුහල්පති හඟුරන්කෙත චන්ද්‍රරතන නාහිමි,

කොළඹ ආනන්දයෙන් බිහිවුණු විශිෂ්ඨ චරිත ලෝකය පුරාම ජීවත් වෙනවා. ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා අපේ විද්‍යාලයෙන් බිහිවුණු විශිෂ්ඨ චරිතයක්. රණතුංග චරිත ආනන්දයෙන් බිහිවුණු වාසනාවන්ත චරිත වෙනවා. මේ අය විවිධ තනතුරු නියෝජනය කරනවා. මේ ග්‍රන්ථය පොදුජන අරඟලයේ නොකී කතා අතර ප්‍රසන්න රණතුංග කිසිිඳා පක්ෂය අතහැර ගියේ නැහැ. නොබියව තනිව සටන් කළා. වත්මන් අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ ගමන් මඟ ඔස්සේ ගමන් කරමින් තමන්ට ශක්තියත් වූ අමතක නොකර ඉදිරියට ගමන් කරනවා. පූජනීය සේවයක් ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයට ඉටුකරනවා. අද මේ ග්‍රන්ථය තුළ ප්‍රධාන චරිතය වන්නේ ප්‍රසන්න රණතුංග මහතායි. දිස්ත්‍රික්කයේ සෑම විහාරස්ථානයකටම විශාල සේවයක් සිදුව තිබෙනවා. ආනන්දයෙන් බිහිවුණු පූජනීය චරිතයක් වන ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා සමඟ අපි ළඟින් ඇසුරු කරනවා. ඒ මහතා නිහතමානී කෙනෙක්. බුදුවරු මඟ පෙන්වනවා. ඒ මඟ අපි ගමන් කළයුතු වෙනවා. ඒ උදාර ගමනට ප්‍රසන්න රණතුංග මහතාට ලොකු වගකීමක් තිබෙනවා.

පොදුජන අරඟලයේ නොකී කතා රාශියක් අපිට අහන්න ලැබෙයි. අපේ ආශිර්වාදය ප්‍රසන්න රණතුංග මහතාට නොඅඩුව ලැබෙනවා. සමාජයට විශාල මෙහෙයක් ඉටුකරන්න ලොකු වගකීමක් තිබෙනවා. ඉදිරියේ දී නාම යෝජනා ලැබුණු පසුව දිස්ත්‍රික්කයට විශාල සේවයක් ඉටුකළ යුතු වෙනවා. අප්‍රේල් 25 පැවැත්වෙන මැතිවරණයෙන් විශිෂ්ඨ ජයක් ලබාගත යුතු වෙනවා. අපි ඒ වෙනුවෙන් ආශිර්වාද ප්‍රාර්ථනා කරනවා.

අද නැවත අපි ඉදිරියේ නොනිමි අරඟලයක් තිබෙනවා

හිටපු රාජ්‍ය ඇමැති වාසුදේව නානායක්කාර මහතා

හැම අරඟලයකම නොකී කතාවක් තිබෙනවා. එහි මතුපිට දිගහැරියාම ක්‍රියාදාමය වැසී යනවා. පර්යේෂකයන්ට සිදුවෙනවා එහි යටිතලයේ අන්තර් සම්බන්ධය පිළිබඳ නොකී කතාව කියන්න. අපිට ජාතික නිදහස්, ජාතික ආරක්ෂාව, දුප්පත් ජනතාව පිළිබඳ ප්‍රශ්නය තිබුණා. රට ඒකීයව තබා ගැනීමේ ප්‍රශ්නය තිබුණා. මෙවැනි ප්‍රශ්න ගොඩක් මැද බැංකු හොරකමේ ප්‍රශ්නයත් ආවා. මේ රටේ විවිධ ව්‍යාපාති හරහා ගසා කෑ විශාල ධනස්කන්ධය පිළිබඳ ප්‍රශ්නය තිබුණා. මෙවැනි ප්‍රශ්න වැළක් අපිව වට කරගෙන තිබුණා. ඒ කරුනුවලට එරෙහිව තමයි ජනතා ව්‍යාපාරයක වුවමනාව තිබුණා. 2015 අපිව පරාජය කිරීමෙන් පසුව නිහඩ වූ බලවේගය නැවතත් හඩනඟා නැගිට්ටා. ඔවුන් අපේක්ෂා කළේ අපි යටත් වෙයි කියලයි. නමුත් ජනතාව නැවතත් අභියෝග කරමින් නැඟිට්ටා. මහින්ද මන්තරය මේ වෙනුවෙන් අවශ්‍ය වුණා. මහින්ද සුළඟ නැඟී සිටින්න එදා පියවර ගත්තා.

එය අලංකාරයෙදුමක්. ඒ සමඟ එහි ප්‍රබලත්වයක් ඇතිවුණා. ඒ සමඟම අලුත් ගැම්මක් ඇති බලයක් පැමිණ මහින්ද මහත්තයා කරලියට එනවා. එතනින් අලුත් අරඟලය ආරම්භ වුණා. විශාල පෙරළියකට මුල පිරුවා. එයින් අනතුරුව එළිදැක්වුණු දේ අපි දන්නවා. සියනෑ කෝරළයේ භාරකාරත්වය ප්‍රසන්න රණතුංග මහතාට බාරවී තිබෙනවා. ඔහුගේ පියා නිසා ඔහුට බාරවී තිබෙනවා. පියාගත් මාවතේ තවත් ඉදිරියට යමින් ඔහු බාරගත් වගකීමක් තිබෙනවා. ජිනීවා නුවර අපේ රටේ තීන්දු ගැනීමේ අයිතිය අහිමි කරන ගිවිසුම්වලට මේ රට යන්න දෙන්න බැහැ. පොලීසිය, නීතිය හා අධිකරණයට මැදිහත්වීම් කරන්න දොරවල් විවෘත කරන්න බැහැ. අපිට ශත වර්ෂයකට අහිමිවී ගිය දේපල අහිමි වන්නට නොව ඒවා නැවත අත්පත් කර ගන්න අපි කටයුතු කළයුතු වෙනවා. අපේ රටේ දුප්පත් ජනතාට ජීවත් වන්නට හැකි වැඩපිළිවෙලක් ඇති කළයුතු වෙනවා. අධිරාජ්‍යවාදීන්ට අවශ්‍ය විදිියට අපේ භූමිය හසුරුවන්න දෙන්න බැහැ.

අපි ජනාධීපතිවරණයේ දී, පළාත් පාලන මැතිවරණයේ දී ලබාගත් ජයග්‍රහණයට වඩා එළඹෙන මහා මැතිවරණයේ දී ජයගත යුතු වෙනවා. ඒ තුළින් රට අවාසනාවන්ත තත්ත්වයට යන එක නතර කරන්න පුළුවන්. අද වනවිට ලෝකය පුරා වෛරස් තත්ත්වයක් තිබෙනවා. ලෝකයේ කොටස් වෙළෙඳ පොලේ බිඳවැටීමක් තිබෙනවා. මේ තත්ත්වය අපි අවබෝධ කරගත යුතු වෙනවා. ජාතික නිදිහස හා ජාතික සම්පත් පාවා දෙන්න ක්‍රියාත්මක වූ බලවේගවලට මේ ඇතිවී තිබෙන ලෝක තත්ත්වයේ වාසිය නෙළා ගන්න් දෙන්න බැහැ. මේ අවස්ථාව අපිට ඉතාම තීරණාත්මකයි. අරඟලයක ප්‍රධානම සාධකය වන්නේ අභ්‍යන්තරික සංවිධාන බලයයි. අද නැවත අපි ඉදිරියේ නොනිමි අරඟලයක් තිබෙනවා. අරඟලය නිමා වුණා කියා සිතාගෙන මේ කතාව කියන්න බැහැ. ඉතිහාසයේ අනාගත පරිච්ඡේදය ලියවෙන්නේ ඉදිරියටයි. අපි මේ අභියෝගයට මුහුණදෙන ආකාරය අනුව එය ලියවෙනවා. මේ මැතිවරණයෙන් ලබාගන්නා ප්‍රතිඵලය ලෝකය අපි ගැන දක්වන ආකල්පය වෙනසක් ඇතිකර ගන්න පුළුවන් වෙනවා.

සටන් බිමේ දැවැන්තයෙක් ලෙස ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා ඇතුළු පරිවාර මැති ඇමැති බලවේගය මේ දිස්ත්‍රික්කයේ පෙර දිනෙක ඇතිකළ පෙරළිය තවත් ඉදිරියට ගෙනයමින් අපිට සෞභාග්‍යයේ පෙරළිය උදාකර ගැනීම සඳහා ජනබලය පෙලගැස්සවීම සඳහා පියවර ගතයුතු වෙනවා. 

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.