පොහොට්ටුවෙන් ද ? – අතෙන්ද ? ශ‍්‍රීලනිප තීන්දුව අද දවල්

ශ‍්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ සමග සන්ධානගත වී මහ මැතිවරණයට තරග කිරීමේදි අපේක්ෂක ලැයිස්තුව පිළිබඳ ඇතිව තිබෙන ගැටලු හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය අද (17) දහවල් පැවැත්වෙන ශ‍්‍රීලනිප දේශපාලන මණ්ඩල රැුස්වීමේදී විශේෂ තීන්දුවක් ගැනීමට ඉඩ ඇතැයි පක්ෂ මහ ලේකම් මහාචාර්ය රෝහණ ලක්ෂ්මන් පියදාස මහතා පැවසුවේය.

ශ‍්‍රීලනිපය දැනටමත් මහනුවර,කළුතර, යාපනය හා වන්නි දිස්ත්‍රික්ක සඳහා වෙනම තර​ඟ කිරීමට තීරණය කර ඇති බවත් අද දහවල් ගන්නා වූ තීන්දුවෙන් පසු බොහෝ දුරට දිස්ත‍්‍රික්ක 22ටම තනිව තරග කිරීම සදහා තීන්දුවක් ගැනීමට ඉඩ ඇති බවත් ශ‍්‍රීලනිප මහ ලේකම්වරයා වැඩි දුරටත් සදහන් කළේය.

අද දහවල් ගනු ලබන තීරණය අනුව ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය තනිවම සියලුම දිස්ත්‍රික්වලට තරග කිරීමට තීරණය කළහොත් ශ්‍රි ලංකා පොදජන පෙරමුණේ අපේක්ෂක ලැයිස්තුවක් යම් අර්බුදයකට ලක්වන බවද මහ ලේකම්වරයා පෙන්වා දුන්නේය.

මෙහිදී වැඩි දුරටත් කරුණු දැක්වූ ශ‍්‍රීලනිප මහ ලේකම්වරයා,

‘මහ මැතිවරණයට තරග කිරීම සඳහා ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් පක්‍ෂයට අපේක්‍ෂකත්වය ලබාදීමේදී සිදුව ඇති අසාධාරණය සම්බන්ධයෙන් ඊයේ (16) රාත්‍රීයේ පක්ෂ සභාපති, හිටපු ජනාධිපතිතුමාගේ ප‍්‍රධානත්වයෙන් එතුමාගේ කොළඹ, මහගම සේකර මාවතේ නිල නිවසේදී පැවැති දේශපාලන මණ්ඩල රැස්වීමේදී පැය දෙකහමාරකට අධික කාලයක් පුරා අපි දීර්ඝව සාකච්ඡා කළා. නාම යෝජනා පත්‍ර සකස් කිරීමේදී බොහෝ දිස්ත්‍රික්කවලින් අපට ලැබී ඇත්තේ අවම අවස්ථාවන් බැවින් මහ මැතවරණයට තනිව තරග කළ යුතු බවට සංවිධායකයන්ගෙන් දැඩි පීඩනයක් එල්ලවෙන වෙමින් තිබෙනවා. එය අපිට වටහා ගත හැකි තත්ත්වයක්’

මෙහිදී ඊයේ (16) ශ‍්‍රීලපොපෙ ප‍්‍රධාන කාර්යාලයේ පැවැති නාමයෝජනා අත්සන් කිරීමේ අවස්ථාවේදී ඇති වූ බව කියන සිදුවීම සම්බන්ධයෙන් ද මහාචාර්යවරයා පැහැදිලි කළේය.

‘මහ මැතිවරණය සද’හා නාමයෝජනා පත්‍ර අත්සන් කිරීම සඳහා බත්තරමුල්ල, නෙළුම් මාවතේ පිහිටි ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණු ප‍්‍රධාන කාර්යාලයට ගිය ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්‍ෂයේ මහලේකම් දයාසිරි ජයසේකර, ජාතික සංවිධායක දුමින්ද දිසානායක හා භාණ්ඩාගාරික ලසන්ත අලගියවන්න යන හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් නාමයෝජනා පත‍්‍ර අත්සන් නොකර නැවත හැරී පැමිණ තිබෙනවා. ඒ වගේම වීරකුමාර දිසානායක හිටපු මන්ත‍්‍රීතුමත් නාම යෝජනා අත්සන් කර නැහැ’

‘මෙහිදී ඉතාම පැහැදිව පෙනි යන්නේ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පොදුජන සන්ධානය පිහිටුවීමේදී ඇති කරගත් සම්මූතීන් නාම යෝජනා පත‍්‍ර සකස් කිරීමේදී බිඳ දමා ඇති බවයි. මේ කොන්දේසි බිද දැමීම හා තම පක්‍ෂයට අවම අවස්ථාවන් දීම සම්බන්ධවත් දුමින්ද දිසානායක මහතා එහිදී ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ මහ ලේකම්වරයාගෙන් කරුණු විමසා තිබෙනවා. ඒත් ඒ ගැන තාම පැහැදිලි පිළිතුරක් නැහැ. ඒ අනුව තමයි අපි අද දහවල් විශේෂ රැුස්වීමක් කැදවා තිබෙන්නේ. එහිදී දැඩි තීන්දුවක් ගැනීමට ඉඩ ඇති බවයි මේ වන විට ආසන සංවිධායකයින්ගෙන් සහ පාක්ෂිකයින්ගෙන් එල්ල වෙන පීඩනය අනුව අපට කිව හැකි වන්නේ’

මේ අතර හිටපු ජනපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේ සහ මහින්ද අමරවීර පසුගිය දා නාමයෝජනා පත‍්‍රවලට අත්සන් තබා තිබිණි. නාම යෝජනා අත්සන් කිරීමට පැමිණි සිරිසේන හිටපුු ජනාධිපතිවරයාට නිසි පිළිගැනීමක් නොවුණ බවත් ඔහු දැඩි කම්පනයකින් අදාළ ස්ථානයේ සිටි බවත් මේ අවස්ථාව ආවරණය කළ මාධ්‍යවේදීන් කිහිප දෙනකු පැවසුවේය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.