වසර 16කට පසු අඩුම බොරතෙල් මිල වාර්තා වෙයි

මිල යුද්ධයක ආරම්භය ලෙස විශ්ලේෂකයින් පවසන පරිදි සඳුදා (9) ආසියාවේ තෙල් මිල 30% කින් පමණ කඩා වැටී ඇතැයි බී.බී.සී ලෝක සේවය නිකුත් කළ මාධ්‍ය වාර්තාවක සදහන් වේ.

ලෝකයේ ප්‍රධාන තෙල් අපනයන කරුවෙකු වන සෞදි අරාබිය පසුගිය සති අන්තයේ සිය තෙල් මිල අඩු කළ අතර ඊට හේතු වුණේ තියුණු නිෂ්පාදන කප්පාදුවලට සහාය දෙන ලෙස පසුගිය සිකුරාදා (7) රුසියාවට ඒත්තු ගැන්වීමට අපොහොසත් වීම හේතුවෙනි.

ඔපෙක් සහ එහි සගයා වන රුසියාව මීට පෙර නිෂ්පාදන සීමා කිරීම් සඳහා එක්ව කටයුතු කර ඇත. අස්ථාවර බලශක්ති වෙලඳපොලවල බ්‍රෙන්ට් තෙල් අනාගතය සඳුදා (9) බැරලයක මිල ඩොලර් 31.02 දක්වා පහත වැටුණි. සවුදි අරාබියේ නායකත්වයෙන් යුත් ඔපෙක් හි සාමාජිකයින් 14 දෙනා සිය සගයන් වන රුසියාව සහ ඔපෙක් නොවන අනෙකුත් සාමාජිකයින් හමුවූ සිකුරාදා සිට තෙල් මිල පහත වැටී තිබේ.

කොරෝනා වයිරසයේ ව්‍යාප්තිය නිසා ඇති වන ඉල්ලුමට ප්‍රතිචාර දැක්විය යුතු ආකාරය සාකච්ඡා කිරීමට ඔවුහු රැස් වූහ. නමුත් නිෂ්පාදනය දිනකට බැරල් මිලියන 1.5 කින් අඩු කිරීමේ ක්‍රියාමාර්ග සම්බන්ධයෙන් එකඟ වීමට දෙපාර්ශ්වයම අසමත් විය.

සවුදි අරාබිය සති අන්තයේ දී ගනුදෙනුකරුවන්ගෙන් අය කරන මිල තියුනු ලෙස අඩු කිරීමෙන් පසුව සඳුදා බ්‍රෙන්ට් බැරලයක මිල ඩොලර් 50 ට වඩා පහත වැටුණි. චීනය, ජපානය, දකුණු කොරියාව සහ ඉන්දියාව ඇතුළු ප්‍රධාන ආනයනකරුවන් කිහිප දෙනෙකු මෙම කලාපයේ වාසය කරයි.

ගෝලීය තෙල් නිෂ්පාදනය දැන් ඉල්ලුමට වඩා වැඩි බැවින් මෝර්ගන් ස්ටැන්ලි හි තෙල් විශ්ලේෂක මාට්ජින් රැට්ස් පැවසුවේ ඔපෙක් සාමාජිකයින් වෙළඳපල කොටස අත්පත් කර ගැනීම සඳහා වැඩි තෙල් ප්‍රමාණයක් පොම්ප කිරීමට අපේක්ෂා කරන බවයි.

“ඔපෙක් රටවලට දැන් නිෂ්පාදනය සීමා කිරීම සඳහා ඇත්තේ ඉතා අල්ප දිරිගැන්වීමක් බැවින්, තෙල් වෙලඳපොලවල් තියුණු ලෙස අතිරික්තයක් ලෙස පෙනේ” යැයි මීයන් පර්යේෂණ සටහනක සඳහන් කරයි.

සමස්තයක් ලෙස ගත් කල, තෙල් මිල 2016 ජනවාරි මාසයේදී මෙම මට්ටම්වල අවසන් වරට පැවති අතර එය වසර 16 ක අවම මට්ටමක පවතී.

ඔපෙක් සහ රුසියාව අතර නිෂ්පාදන කප්පාදුව සම්බන්ධයෙන් ඇති වූ එකඟ නොවීම නිසා වෙළඳපල කම්පනයට පත් වූ අතර එය පසුගිය වසරේදී එක්සත් ජනපදය විසින් ලොව ඉහළම නිෂ්පාදකයා ලෙස අභිබවා ගිය බව වැන්ඩා ඉන්සයිට්ස් නම් පර්යේෂණ ආයතනයේ බලශක්ති විශ්ලේෂක වන්දනා හරී පැවසීය.

“ඔපෙක් / ඔපෙක් නොවන සන්ධානය බිඳ වැටීම තෙල් වෙළඳපොළට විශාල කම්පනයක් වන අතර, ඉදිරියේදී සිදුවීමට නියමිත දේ පිළිබඳ සම්පූර්ණ චිත්‍රය අප සතුව නොමැති බව අමතර අභියෝගයක් සමඟ පැමිණේ,” හරී මහත්මිය බීබීසීයට පැවසුවාය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.