වැඩි වැඩියෙන් ජලය පානය කිරීමෙන් කොරෝනා වෛරසයෙන් ගැළවෙන්න පුළුවන්ද?

කෝවිඩ් -19 පිළිබඳ කටකතාවක් පැතිරී ඇත. ඒ නිතිපතා ජලය පානය කිරීම සහ මුඛයෛ් තෙතමනය තබා ගැනීමෙන් Covid 19 ආසාදනයෙන් ආරක්ෂා විය හැකි බවයි. මෙහි ඇත්ත නැත්ත මෙම ලිපිය මගින් විමසා බලයි

මුලින්ම එය කොකේන් පානයෙන් සුව කළ හැකි යැයි විකාර යෝජනාවක් විය. ප්‍රංශ රජය මේ අත්හදා බැලීමට සූදානම් බව ද මේ සමග ප්‍රචාරය විය.

සිදුවිය යුතු ලෙස ම මේ ව්‍යාජ අදහස සමාජ මාධ්‍ය පුළුල් ලෙස බෙදාගත් පසු ප්‍රංශ රජය ඉතා ඉක්මනින් එම අදහස නිල වශයෙන්එ ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

මේ සමග අයිස් ක්‍රීම් ගැන ද සාවද්‍ය ප්‍රචාරයක් සිදුවිය. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය එය ද සම්පූර්ණයෙන් ප්‍රතික්ෂේප කළේය. මේ අතර අවසාන වශයෙන් – අතිශය භයානක හා අසත්‍ය – අදහස මතුවූයේ ‘බ්ලීව්“ පානය කිරීම මගින් කොරෝනා ආසාදනය වළක්වා ගත හැකි බවයි.

කොවිඩ්වෛ 19 වෛරස වසංගතය ආරම්භ වූයේ මීට මාස කිහිපයකට පෙර වුවද, එය මග හැරිය යුතු ආකාරය පිළිබඳ අන්තර්ජාල ප්‍රබන්ධ සහ නාගරික ජනප්‍රවාද රාශියක් දැනටමත් බිහි වී තිබේ. එක් අයෙකු යෝජනා කරන්නේ ‘පානීය ජලය කොවිඩ් 19 ආසානය වැළැක්වීමට උපකාරී වන බවයි. එහෙත් විශේෂඥයින් එම අදහස ද මිත්‍යා / සාවද්‍ය අදහසක් සේ සම්පූර්ණයෙන් බැහැර කරයි. ඒ ඇයි ?

සමාජ මාධ්‍යවල පළ වූ මුල් පෝස්ට් වලින් කියැවෙන්නේ අපගේ මුඛය සහ උගුර නිතරම තෙතමනය ඇති බවට වග බලා ගත යුතු අතර සෑම විනාඩි 15 කට වරක් ජලය පානය කළ යුතු බවයි. තර්කනය නම් ජලය පානය මගින් උගුර / අන්නස්‍රෝතය  Oesophagus සෝදා හැරිමට උපකාරී වන අතර එමඟින් එය අපගේ ආමාශ ආම්ලිකතාවයෙන් කොරෝනා වෛරසය මරා දැමිය හැකි බවයි. 

ලන්ඩන් සනීපාරක්ෂක හා නිවර්තන වෛද්‍ය විද්‍යාලයේ සායනික වසංගත රෝග විද්‍යාඥ කල්පනා සබපති  Kalpana Sabapathy, a clinical epidemiologist at the London School of Hygiene and Tropical Medicine. පවසන්නේ “මෙය එතරම්ම සරල නොවන‘ බවයි.

ඇය පැහැදිලි කරන්නේ නව කොරෝනා ආසාදන බොහෝ විට ආරම්භ වන්නේ අප වෛරස් අංශු දහස් ගණනකට හෝ මිලියන ගණනකට නිරාවරණය වීමෙන් පසුව බවයි. 

“එහි ඇති එක් හිඩැසක් නම්, ඒ සියල්ල ඔබේ බඩට ගලායාමට සමත් වීමයි” ඇය පවසයි. 

“ඔබ ඒ වන විටත් ඒවා ඔබේ නාස්පුඩු තුළට ගෙන යන්නට ඇත. මෙම අදහසෙහි තවත් ප්‍රධාන අඩුපාඩු තිබේ. ඔබේ ශ්වසන ප්‍රතික්‍රියාවේ සෛල තුළට වෛරසය දැනටමත් සොයා ගැනීමට නොහැකි වී ඇතත්, එය වෙනත් ආකාරවලින් ශරීරයට ඇතුළු විය හැකිය. අපිරිසිදු ඇඟිලි වලින් මුඛය ස්පර්ශ කිරීමෙන් සමහර අය ආසාදනය විය හැකි අතර, නාසයට හෝ ඇස්වලට ස්පර්ශ කිරීමෙන් ශරීරයට ඇතුළු විය හැකියෙ‘‘

එය සිදු වන විට, මෙය සම්ප්‍රේෂණයේ ප්‍රධාන මාර්ගයක් යැයි නොසිතයි. ඒ වෙනුවට, ප්‍රධාන අවදානම වන්නේ පුද්ගලයෙකු කැස්සෙන් හෝ කිවිසුම් යාමෙන් පසු වෛරස් අංශු දහස් ගණනක් අඩංගු කුඩා ජල බිඳිති විවිධාකාරයෙන් අවට පරිසරයට එක්වීමයි.

වැඩ කරන අතරතුර කාන්තාවගේ පානීය ජලය (ණය: ගෙටි රූප)
නවතම අදහස වන්නේ කොවිඩ් -19 ඔබේ උදරය හරහා ගිය පසුව පවා නොනැසී පැවතිය හැකි බවයි

ජලය පානය කිරීමේ තාක්ෂණය ක්‍රියාත්මක නොවීමට තවත් හේතුවක් තිබේ. කොවිඩ් -19 අංශුවක් ඔබේ උදරයට ඇතුළු වූ වහාම එය වහාම මරා දමනු ඇතැයි ඔබ සිතනු ඇත. ආමාශයික අම්ලයේ pH අගය 1 ත් 3 ත් අතර වේ. එය දළ වශයෙන් බැටරි අම්ලය තරම් ප්‍රබල වේ. නමුත් කොරෝනා වෛරසය මීට වඩා ශක්තිමත් විය හැකිය. 

2012 දී සෞදි අරාබියෙන් මර්ස් ඉස්මතු වූ පසු, පර්යේෂකයෝ සොයා ගත්තේ (කොවිඩ් -19 හි ඥාතියෙකු වන රෝග කාරකය) එක් රෝගියෙකුගේ බඩවැල් වෛරසවල කොලනියක්බ වට පත් කිරීමට වෛරසය සමත් වූ බවයි. එය බඩවැලේ සිට සෛල පහසුවෙන් ව්‍යාප්ත හැකි බව පෙන්නුම් කළ අතර පර්යේෂක කණ්ඩායම අනුමාන කළේ සර්ස් මේ ආකාරයෙන් ආසාදනය වීමට ඉඩ ඇති බවයි.

කොවිඩ් -19 සඳහාද මෙය සත්‍යයක් දැයි තවමත් පැහැදිලි නැත. සමහර රෝගීන් ඔක්කාරය හා පාචනය වැනි රෝග ලක්ෂණ වාර්තා කර ඇති අතර, දැන් චීනයේ විශේෂඥයින් අනතුරු අඟවන්නේ එය ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියට අසාදනය විය හැකි බවට ලකුණු පවතින බවයි. එක් වාර්තාවකට අනුව, කොවිඩ් -19 සහිත පුද්ගලයින්ගෙන් 50% කට වඩා වැඩි පිරිසකට ඔවුන්ගේ මළ සහ මූත්‍රාවල වෛරසය ඇති අතර, එය පෙනහළු වලින් ඉවත් කිරීමෙන් බොහෝ කලකට පසු එය පවතිනු ඇත.

කෝවිඩ් -19 ශරීරයට ඇතුළු වීමට බොහෝ ක්‍රම තිබේ, එබැවින් පානීය ජලය ඔබේ ආසාදන අවදානම සැලකිය යුතු ලෙස අඩු කිරීමට අපහසුය

වැසිකිළි රෝල් සහ බෝතල් කළ ජලය නැවත සිය නිවසට රැගෙන යන කාන්තාව (ණය: ගෙටි රූප)
කෝවිඩ් -19 ශරීරයට ඇතුළු වීමට බොහෝ ක්‍රම තිබේ, එබැවින් පානීය ජලය ඔබේ ආසාදන අවදානම සැලකිය යුතු ලෙස අඩු කිරීමට අපහසුය

සමහර විට වඩාත් බලවත් ලෙස, පානීය ජලයට කොවිඩ් -19 ආසාදනය වීම වළක්වා ගත හැකිද යන්න පිළිබඳව කිසිදු පර්යේෂණයක් කර නැත, එබැවින් මෙම තාක්ෂණය විද්‍යාව හෝ සත්‍යය මත පදනම් වූවක් නොවේ.( හුදෙක් චංචල න්‍යායකි) ඇත්ත වශයෙන්ම, සමීප වන එකම අධ්‍යයනය වසර 15 කට පෙර කළ එකකි.

ජපානයේ මෙම ක්‍රියාව ජනප්‍රිය බැවින් ජලය සමග සුදුළුැණු මිශ්‍ර කර පානය කිරීම ශ්වසන ආසාදන වැලැක්වීමට උපකාරී වේදැයි පර්යේෂණයෙන් සොයා බැලීය. දින 60 ක කාලයක් තුළ, දිනකට තුන් වතාවක් ජලය සමග සුදුළුෑණු මිශු කළ ද්‍රාවණයක් ආලේප කළ අයට හෝ එසේ නොකළ අයට වඩා ශ්වසන රෝග ලක්ෂණ වාර්තා කිරීමට ඇති ඉඩකඩ අඩු බව ඔවුහු සොයා ගත්හ. කෙසේ වෙතත් මෙම සොයා ගැනීම අනිවාර්යයෙන්ම කොවිඩ් -19 ට අදාළ නොවේ. ඒවා එසේ යැයි උපකල්පනය කිරීම භයානක ය.

පළමුවෙන්ම, අධ්‍යයනය මගින් ඉහළ ශ්වසන මාර්ගයේ ආසාදන කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කර ඇති අතර එයට වැඩි වශයෙන් උගුර සහ ශ්වසන මාර්ග සම්බන්ධ වන අතර කෝවිඩ් -19 පහළ ශ්වසන මාර්ගය ආසාදනය කරන අතර පපුව හා පෙනහලු තුළට ඇතුළු වේ. 

කල්පනා සභාපති පවසන්නේ සෑම විනාඩි 15 කට වරක් මුඛය තෙතමනය තබා ජලය පානය කරන ලෙස මිනිසුන්ට පැවසීම හානිකර නොවන බවක් පෙනෙන්නට තිබුණත්, මේ ආකාරයේ නොමඟ යවන උපදෙස් ඉක්මනින් ඉවත් කිරීම වැදගත් බවයි. අන්තරාය පවතින්නේ එය සපයන සුරක්ෂිතභාවය පිළිබඳ ව්‍යාජ අර්ථයෙන් ය. “මිනිසුන් සිතනු ඇත්තේ එසේ කිරීමෙන් ඔවුන් හොඳ වනු ඇත” කියායි. “එය වඩා වැදගත් පණිවිඩ වලින් ඈත් වේ.”

අතිමහත් සාක්ෂි වලින් පෙනී යන්නේ හොඳම ප්‍රවේශය අනවශ්‍ය සමාජ සම්බන්ධතා වළක්වා ඔබේ අත් සේදීම බවයි. ඉතින් ඇගේ අවවාදය නම් වතුර බිම දමා සබන් ගන්න.

සම්මානලාභී විද්‍යා වෙබ් අඩවියක් ලෙස, නව කොරෝන වයිරසය වටා සාක්ෂි පදනම් කරගත් විශ්ලේෂණයන් සහ මිථ්‍යා කතාන්දර ගෙන ඒමට බීබීසී ෆියුචර් කැපවී සිටී. මෙම ලිපියි බී.බී.සී ෆියුචර් වෙතින් පරිවර්තනය කරන ලද්දකි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.