සෞදියේ කුමාරවරුන්ගේ යුද්ධය

සෞදි අරාබියේ ඔටුන්න හිමි මොහොමඩ් බින් සල්මාන් කුමරු තමාට අභියෝගයක් විය හැකි යැයි විශ්වාස කරන රාජකීයයන්ට සහ ඉහළ නිලධාරීන්ට එරෙහිව නව මර්දනයක් දියත් කර ඇත.

ඔටුන්න හිමි කුමරු මොහොමඩ් බින් සල්මාන්ට ඇති බලය තවදුරටත් තහවුරු කර ගැනීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස මෙම අත්අඩංගුවට ගැනීම් සිදු වී ඇතැයි විශ්වාස කෙරේ.

මෙම මර්දනයට ලක්වූවන් අතර වඩාත් කැපී පෙනෙන රාජකීය පවුලේ සාමාජිකයන් දෙදෙනෙකි: ඒ සවුදි රජුගේ බාල සොහොයුරා වන අහමඩ් බින් අබ්දුලාසීස් කුමරු Prince Ahmed bin Abdulaziz සහ රජුගේ බෑණනුවන් සහ හිටපු ඔටුන්න හිමි කුමරු වන  මොහොමඩ් බින් නයෙෆ් Mohammed bin Nayef කුමරුය.

මෙම අත්අඩංගුවට ගැනීම් පිළිබඳව සෞදි බලධාරීන්ගෙන් නිල ප්‍රකාශයක් ලැබී නැත. එහෙත් සිකුරාදා පළ වූ වාර්තා  මගින් කුමන්ත්‍රණ උත්සාහයක් හෝ 84 හැවිරිදි රජුගේ සෞඛ්‍ය තත්වය හදිසියේම පිරිහීමට ලක්විය හැකි බවට කටකතා පැතිර ගියේය.

සිදු වූ දේ මෙන්න:

මොහොමඩ් බින් සල්මාන් (වම් පස) සහ මොහොමඩ් බින් නයෙෆ් (දකුණු පස) 2015 දී

අත්අඩංගුවට ගැනීම

රාජකීය අධිකරණ නිලධාරීන් සමඟ මුහුණු ආවරණය කරගත් සොල්දාදුවන් පිරිසක්අ හමඩ් කුමරු සහ මොහොමඩ් බින් නයෙෆ් යන අයව ඔවුන්ගේ නිවෙස්වලදී අත්අඩංගුවට ගත් බව The Wall Street Journal (WSJ) සිකුරාදා වාර්තා කළේය. මුහම්මද් බින් නයෙෆ්ගේ සහෝදරයෙකු ද ආරක්ෂකයින් විසින් රඳවාගෙන ඇති බව වාර්තා වේ.

කුමන්ත්‍රණ ප්‍රයත්නයකට සහාය දැක්වූ බවට සැක කෙරෙන අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරීන්, ජ්‍යෙෂ්ඨ හමුදා නිලධාරීන් සහ තවත් දුසිම් ගනනක් ඇතුළත් කිරීමට සෙනසුරාදා The Wall Street Journal (WSJ) ජර්නලය පියවර ගත්තේය. හිටපු හමුදා බුද්ධි අංශ ප්‍රධානියෙකු වන නයෙෆ් බින් අහමඩ් කුමරු ද රැඳවියන් අතර විය.

මෙම රඳවා තබාගැනීම් සල්මාන් රජුගේ සෞඛ්‍යය ගැන සහ සල්මාන් කුමරු බලය අත්පත් කර ගැනීමේ සූදානමක් ද යන්න ගැන සැක පහළ කළේය. කෙසේ වෙතත් අද (9) සෞදි පුවත්පත් ඒජන්සිය යුක්රේනයට සහ උරුගුවේට අලුතින් පත් කරන ලද සවුදි තානාපතිවරුන්ගේ දිවුරුම් දීමේ උත්සවයේ මුලසුන හොබවන රජුගේ පින්තූර නිකුත් කළේය. ඒ අතර අද දින අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍ය අබ්දුලාසීස් බින් සෞඩ් බින් නයෙෆ් සහ ඔහුගේ පියා සෞඩ් බින් නයෙෆ් කුමරු රාජකීය අධිකරණය විසින් ප්‍රශ්න කිරීමෙන් පසු නිදහස් කළ බව The Wall Street Journal (WSJ) වාර්තා කළේය.

සංක්‍රාන්ති කතාව

සල්මාන් රජුගේ සෞඛ්‍යය පිළිබඳ සැක සාංකා මධ්‍යයේ පසුගිය 08 වැනිදා රජය විසින් අලුතින් නිකුත් කරන රජුගේ ඡායාරූපයක්

සල්මාන් රජුගේ පුතෙකු වන මොහොමඩ් බින් සල්මාන් කුමරු සිය ඥාති සොහොයුරෙකු වන මොහොමඩ් බින් නයෙෆ් වෙනුවට 2017 දී සිංහාසනයේ උරුමක්කාරයා ලෙස බලය තහවුරු කර ගැනීමට පියවර ගෙන තිබේ.

එම වර්ෂයේ අගභාගයේදී, රාජකීය පවුලේ ජ්‍යෙෂ්ඨතම සාමාජිකයින් සහ ප්‍රකෝටිපති ව්‍යාපාරිකයන් දුසිම් ගනනක් රියාද් අගනුවර සුඛෝපභෝගී හෝටලයක රඳවාගෙන රඳවා තබා ගනු ලැබුවේ දූෂණ විරෝධී මෙහෙයුමක කොටසක් ලෙස බව සවුදි රජය විසින් නිවේදනය කරන ලදී.

විශ්ලේෂකයින් පවසන්නේ මෙම මර්දනය රාජකීය පවුල තුළ ඔහුගේ බලය තහවුරු කර ගැනීම සඳහා රාජධානියේ සැබෑ පාලකයා ලෙස සැලකෙන මොහොමඩ් බින් සල්මාන් කුමරු විසින් දරන ලද උත්සාහයක් බවයි.

විශේෂයෙන්, ජ්‍යෙෂ්ඨ කුමාරවරුන් දෙදෙනා අත්අඩංගුවට ගැනීම (මොහොමඩ් බින් සල්මාන් කුමරුට විකල්පයක් ලෙස දැකිය හැකිය) බොහෝ විට සල්මාන් රජුගේ සිට ඔහුගේ පුත්‍රයා දක්වා මාරුවීමේ අවදානම් කළමනාකරණය කිරීමේ පූර්වභංග පියවරක් බව නිරීක්ෂකයෝ පවසති.

බලය පිළිබඳ ඔහුගේ ග්‍රහණය දැඩි කිරීම මගින් මොහොමඩ් බින් සල්මාන් කුමරු පාලක පවුලේ සමහරුන් අතර අමනාපයක් ඇති කර ඇත. මේ අතර සමහරු 2018 දී ප්‍රවීණ මාධ්‍යවේදියෙකු වන  ඡමාල්සෞ කෂෝගී කුමරුගේ ඒජන්තවරුන් විසින් ඝාතනය කිරීම මෙන්ම රාජ්‍යයේ තෙල් ළිංවලට හුති සටන්කාමීන් විසින් දැවැන්ත ප්‍රහාරයක් එල්ල කිරීම සම්බන්ධයෙන් ජාත්‍යන්තර වශයෙන් ඇති වූ පසුබෑමෙන් පසුව ඔහුට නායකත්වය දීමට ඇති හැකියාව ගැන ප්‍රශ්න කරති. 

සල්මාන් රජු ජීවතුන් අතර සිටින විට පවුලේ අය සල්මාන් කුමරුට විරුද්ධ වීමට ඉඩක් නොමැති බව සෞදි අභ්‍යන්තරිකයන් සහ බටහිර රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයෝ පවසති.

Text by al jazeera

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.