Covid 19ටත් වඩා විනාශකාරී ‘භීතිය වපුරන අනාවැකි පොත් සහ මාධ්‍ය’

2008 ග්‍රීෂ්ම ඍතුවේදී, වයස අවුරුදු 5 දී තමාට පූර්ව අනතුරු ඇඟවීම් ලැබීමට පටන් ගත් බව කියා සිටි වැඩිහිටි මානසික රෝගියෙක් අශෝභන අනාවැකි ඇතුළත් පොතක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

“2020 දී පමණ නියුමෝනියාව වැනි දරුණු රෝගයක් ලොව පුරා පැතිරෙනු ඇත. පෙනහළුවලට පහර දී දන්නා සියලු ප්‍රතිකාරවලට ප්‍රතිරෝධයක් දක්වනු ඇත. අසනීපයට වඩා බොහෝ සෙයින් අවුල් සහගත වන්නේ එය පැමිණි විගසම හදිසියේම අතුරුදහන් වීම, වසර දහයකට පසුව නැවත පහර දීම සහ පසුව සම්පූර්ණයෙන්ම අතුරුදහන් වීමයි.”

මෙම අනාවැකිය මහජන මතකයෙන් මැකී ගිය අතර පොතේ කතුවරිය වන සිල්වියා බ්‍රවුන් Sylvia Browne 2013 දී මිය ගියාය. නමුත් කොරෝනා වයිරස් වසංගතය බ්‍රවුන්ගේ ” දවසේ අවසානය: අනාවැකි සහ අනාවැකි ලෝක අවසානය – End of Days: Predictions and Prophecies About the End of the World. ” යන කෘතියට නව අවධානයක් යොමු කර තිබේ. එය ඇමේසන් හි ප්‍රබන්ධ නොවන ලැයිස්තුවේ අංක 02 දක්වා ඉහළට පැමිණ ඇති අතර (වැඩියෙන්ම අලෙවි වන ප්‍රබන්ධ නොවන කෘති අතර දෙවන ස්ථානය)  පිටපත් දැන් ඩොලර් සිය ගණනකට විකුණනු ලැබේ.

කොවිඩ් -19 පැතිරීමෙන් ආරක්ෂා වීමට ජනතාවට උපකාර කිරීම සඳහා රජය සහ මහජන සෞඛ්‍ය නිලධාරීන් සියලු ආකාරයේ මාර්ගෝපදේශ නිකුත් කර තිබේ. ප්‍රවීණයන්ට නැවැත්වීමට, පාලනය කිරීමට නොහැකි යැයි පෙනෙන තවත් බෝවන රෝගයක් තිබේ. ඒ කොරෝන වයිරසය End of Days ලකුණක් බවට අනතුරු අඟවන අනාගතවක්තෘවරුන්ගේ වසංගතය)

සුපිරි වෙළඳසැල් රාක්ක සමඟ භීතියට පත් පුද්ගලයින්ගේ මනස හිස් කිරීමට හේතු වන වසංගත පිළිබඳ යමක් තිබේ. බ්‍රවුන්ගේ අනාවැකිය වැනි අසංඛ්‍යාත / සීමාවන් නැති විනාශකාරී අනතුරු ඇගයීම් අන්තර්ජාලය පුරා පැතිරෙමින් පවතින අතර, දේශපාලන මනෝ විකාරයේ සිට “එක්සත් ජාතීන් විසින් පාලනය කරනු ලබන ලෝක ලෝකයක්” පිළිබඳ මිත්‍යාෙව් සිට ඕස්ට්‍රේලියානු ලැව්ගිනි සහ අප්‍රිකාවේ පළඟැටියන් රංචු වැනි සෑම දෙයක්ම සමඟ කොරෝන වෛරස් භීතිය මුසු කරයි.

මෙම විනාශකාරී දිනයට ‘අනාගතවක්තෘවරුන්’ යොමු කරන්නේ කුමක් ද?

End of Days පොතේ සාවද්‍ය කියවීම් බොහෝමයක් ඇතුළත් ය. බොහෝ විට මෙම වසංගත අනාගතවක්තෘවරුන් ඔවුන්ගේ අනාවැකි අවසන් කරන්නේ “ඔබට බයිබලයක් නොමැති නම්, එකක් මිලට ගන්න!”

නමුත් ජීවත්වීම සඳහා සමහර අය තුවක්කු සහ උණ්ඩ තොග ගබඩා කර තිබීම පුදුමයක් නොවේ. ආගම සහ අනාවැකි අධ්‍යයනය කරන සමහරු පවසන්නේ මෙම සමාජ මාධ්‍ය, අනාගතවක්තෘවරුන් සහ මනෝවිද්‍යාඥයින් ස්වයං බලහත්කාරයෙන් නිරෝධායනයක් ගත යුතු කාලය මෙය බවයි. විනාශ කරන්නන් මිනිසුන්ගේ අධ්‍යාත්මික හා මානසික සෞඛ්‍යයට හානි කරන බව ඔවුහු පවසති.

ඔවුන් ද කියා සිටින්නේ ආගමේ වඩාත්ම ගෞරවයට පාත්‍ර වූ පුද්ගලයන් පවා උපකල්පනය කිරීමට එඩිතර නොවූ බවයි. ඉන්දියානාහි නොට්‍රේ ඩේම් විශ්ව විද්‍යාලයේ කතෝලික දේවධර්මාචාර්යවරයකු වන උල්රිච් ලෙහ්නර්, කොවිඩ් -19 යන්නෙන් අදහස් කරන්නේ ලෝකයේ අවසානය ළං වී ඇති බවට අනතුරු අඟවන විට, සමාජ මාධ්‍ය දේශකයෙකු මෙම ප්‍රතිචාරය නැවත ට්වීට් කිරීමට පෙළඹේ: “මතෙව් 24:36. ” ලෝකයේ අවසානය ගැන යේසුස් පැවසූ කොටස එයයි.

කිරීටක වෛරසය පැතිරීමත් සමඟ සමහර අය ආහාර ගබඩා කර ඇත.
කොරෝන වෛරසය පැතිරීමත් සමඟ සමහර අය ආහාර ගබඩා කර ඇත.

“නමුත් ඒ දවස හෝ පැයේදී කිසිවෙකු දන්නේ නැත, ස්වර්ගයේ සිටින දේවදූතයන්වත් පුත්‍රයාවත් පියාණන් වහන්සේවත් නොවේ.”

“ඔබ වේලාව දන්නේ නැහැ” කියා යේසුස්ම පැවසුවා. නමුත් සමහර ස්වයං අනාගතවක්තෘවරුන් දෙවියන් වහන්සේගේ සිංහාසනය වටා සිටින දේවදූතයන්ට වඩා වැඩි යමක් දන්නා බව පෙනේෙ” කියා ලෙහ්නර් පවසයි. සමහර විනාශකාරී අනාගතවක්තෘවරුන් වෙනත් පාපයකින් පෙලඹවිය හැකි බව ලෙහ්නර් පවසයි: උඩඟුකම.

“සමහර විට මහා භීතිකාවක් ඇති කරන මේ අය තුළ යම් ආඩම්බරයක් ද ඇත, මට විශේෂ අවබෝධයක් ඇත ”යන ආත්ම විශ්වාසයෙන් යුත් ආත්ම විශ්වාසයක් ඇත,”

“දෙවියන් හොඳ නැත: පොප් සංස්කෘතික දේවධර්මය ප්‍රතික්ෂේප කිරීම සහ සොයා ගැනීම දෙවියන් වහන්සේ ජීවත්වීම වටී. ” “එය යක්ෂයා නොවේ නම්, කුමක්දැයි මම නොදනිමි.”

නමුත් කොවිඩ් -19 බයිබලානුකුල ශුද්ධ ලියවිලි පද සමඟ සම්බන්ධ කළ එක් මිනිසෙක් පවසන්නේ ඔහු බිය පැතිරවීමට උත්සාහ නොකළ බවයි. ගිනිකොනදිග ටෙක්සාස්හි පල්ලියක තරුණ අධ්‍යක්ෂකවරියක් වන එලිෂා ජෝන්ස් Elisha Jones ෆේස්බුක් සටහනක බයිබලය මෙසේ උපුටා දක්වයි. 

‘දෙවියන් වහන්සේ සලමොන්ට පැවසුවේ “වැස්සක් නැති පිණිස මම අහස වසා දැමූ විට හෝ පළඟැටියන් දේශය කාදැමීමට හෝ මගේ ජනතාව අතර වසංගතයක් යැවීමට අණ කළ විට … මම දේශය සුව කරමි” “මිනිසුන්” හැරී ගියහොත් ඔවුන්ගේ දුෂ්ට මාර්ගවලින්‘‘

උමං දුම්රිය ගනුදෙනුකරුවෙක් මාර්තු 19 වන බ්‍රහස්පතින්දා නිව් යෝර්ක් නගරයේ පොල්ලක රඳවාගෙන සිටියදී අත ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා පටකයක් භාවිතා කරයි.
උමං දුම්රිය මගියෙක් මාර්තු 19 වන බ්‍රහස්පතින්දා නිව් යෝර්ක් නගරයේ දුම්රිය පොළකදී තම අත ආරක්ෂා කර ගැනීම සදහා ලේන්සුවක් භාවිත කරන අයුරු.

“ඕස්ට්‍රේලියානු ලැව්ගිනි – වර්ෂාව වළක්වාලනු ලැබීය. අප්‍රිකාව – පළඟැටියන් වසංගතය, ලෝක වසංගතය – කොවිඩ් -19” යනුවෙන් එහි සඳහන් කර ඇත.

ජෝන්ස් සීඑන්එන් වෙත පැවසුවේ “යේසුස් මේ දේවල් සිදුවනු ඇතැයි” කියා මිනිසුන්ට අනතුරු ඇඟවීමට උත්සාහ කරන බවත්, පෘථිවිය “යේසුස්ගේ දෙවන පැමිණීමට පෙර වේදනා විඳින” බවත්ය.

කොවිඩ් -19 සහ වෙනත් ලෝක සිදුවීම් ගැන ජෝන්ස් පවසන්නේ “එය සිදුවනු ඇතැයි දෙවියන් පැවසූ දෙයක ඍජු සංඥාවක් විය හැකි බව“යි.

නරක විනාශකාරී අනාවැකි පිළිබඳ දීර්ඝ ඉතිහාසයක් ඇත

චේතනාව කුමක් වුවත්, ඩූම්ස්ඩේ අනාවැකි   Doomsday predictions සදහා හොද වාර්තාවක් නොමැත .Y2K මතකද? මෑත “මායා එළිදරව්ව” ගැන කුමක් කිව හැකිද? සමහර අය 2012 දෙසැම්බර් 21 වන දින මායා ලෝන්ග් කවුන්ට් දින දර්ශනයේ Maya Long Count calendar අවසානය පෙන්වා දුන්නේ එය ලෝකයේ අවසානය ද අදහස් කරන බවයි. යෝධ උදම් රළ ගැනත් පෘථිවිය වෙනත් ග්‍රහලෝකයක් සමඟ ගැටෙන බවටත් ඔවුහු අනතුරු ඇඟවූහ. දිවි ගලවා ගැනීමේ කට්ටල අලෙවිය ඉහළ ගිය අතර චීනයේ මිනිසෙකු නූතන නෝවාගේ නැවක් තැනූ  බවට වාර්තා විය. එහෙත් එවැනි නරක අනාවැකි නූතන සංසිද්ධියක් නොවේ.

සමහර ඩූම්ස්ඩේයර්වරු භූගත බංකර් සාදති.  ඇට්ලස් සර්විල් බන්කර්ස් හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී රොන් හබාර්ඩ්, විඛාදනයට ලක්වූ පයිප්ප බෝම්බ නවාතැනකට වාතය අතින් පොම්ප කරන ආකාරය නිරූපණය කරයි.
සමහර ඩූම්ස්ඩේයර්වරු භූගත බංකර් සාදති. ඇට්ලස් සර්විල් බන්කර්ස් හි ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී රොන් හබාර්ඩ්, භුගත උමං නවාතැනකට වාතය අතින් පොම්ප කරන ආකාරය නිරූපණය කරයි.

ඉතිහාසඥයින් පවසන්නේ 17 වන සියවසේ යුරෝපයේ බොහෝ කිතුනුවන් අනාවැකි පළ කළේ 1666 දී ලෝකය අවසන් වනු ඇති බවයි. මන්ද “666” යන සංඛ්‍යා බයිබලයේ එළිදරව් පොතේ සඳහන් මෘගයාගේ සලකුණ නියෝජනය කරන බැවිනි. එම වසරේ දින හතරක් පුරා පැවති මහා ලන්ඩන් ගින්න  Great London Fire බොහෝ දෙනෙක් එය දුටුවේ අනාවැකියේ ඉටුවීමක් ලෙස ය.

සිල්වියා බ්‍රවුන්, ඇය ජීවත්ව සිටියදී ඇගේ අනාවැකි වල නිරවද්‍යතාවය පිළිබඳව නිරන්තරයෙන් විවේචනයට ලක්වූවාය. වින්දිතයන්ගේ පවුල්වල දුක් වේදනා වැඩි කළ අපරාධ පිළිබඳව ඇය වැරදි ප්‍රකාශ කළ බවට බොහෝ වාර්තා තිබේ. වයස අවුරුදු 88 දී ඇය මිය යනු ඇතැයි ඇය පුරෝකථනය කළ නමුත් ඇය 77 දී මිය ගියාය.

2020 දී අද්භූත ශ්වසන රෝගයක් පිළිබඳ බ්‍රවුන්ගේ වඩාත් ප්‍රසිද්ධ අනාවැකිය පවා විවේචනාත්මක ආලෝකයකින් වෙනස් ලෙස පෙනේ.

කරුණු පරික්ෂා කරන වෙබ් අඩවිය වන ස්නෝප්ස් Snopes, the fact-checking website , බ්‍රවුන්ගේ අනාවැකිය විමසා බැලීමේදී, “සිදුවිය හැකි සිදුවීම් පිළිබඳ පැහැදිලි ප්‍රකාශයන් අනාවැකි නොකියයි” යනුවෙන් පැවසීය. එය ඇගේ අනාවැකිය සත්‍ය හෝ අසත්‍ය නොවන නමුත් සත්‍යයේ සහ අසත්‍යයේ සැලකිය යුතු අංග අඩංගු “මිශ්‍රණයක්” ලෙස ඇගයීමට ලක් කළේය.

“SARS පුපුරා යාමෙන් පසුව පොත ලියා ඇති බව සලකන විට බ්‍රවුන්ගේ ‘අනාවැකිය’ වාසනාවන්ත අනුමාන කිරීමක් දැයි පැහැදිලි නැත,” ස්නෝප්ස් පැවසීය.

බොහෝ දෙනෙක් එළිදරව්ව පිළිබඳ මිථ්‍යාවන් පුනරුච්චාරණය කරති

නරක අනාවැකි සඳහා වඩාත්ම වැරදියට වටහාගෙන ඇති මූලාශ්‍රය සඳහා ත්‍යාගයක් තිබුනේ නම්, එය එළිදරව් පොත Book of Revelation හිමිවෙයි. එය බයිබලයේ අවසාන හරස්කඩ විය හැකිය. වෙනත් කිසිම පොතක නිරූපණ සහ භාෂාව ජනප්‍රිය සංස්කෘතියට විනිවිද ගොස් නැත. බයිබලය කවදාවත් කියවා නැති අය පවා එහි යොමු දැක්වීම් හුරුපුරුදු ය: Book of Revelation හි අසරුවන් සිව්දෙනා, රතු මකරා, 666 සහ වසංගත භාජන හත‘ Book of Revelation එවැනි බෝවන නිරූපණයන්ගෙන් පිරී ඇත.

එහි පෙළ අධ්‍යයනය කළ එක් දේවධර්මාචාර්යවරයෙක් එය “බහුමාධ්‍ය” පොතක් ලෙස හඳුන්වන අතර ජනප්‍රිය රූප බෝවන රෝගයක් මෙන් ක්‍රියාත්මක වේ.

2020 මාර්තු 19 වන බ්‍රහස්පතින්දා ලන්ඩනයේ සුපිරි වෙළඳසැලක හිස් රාක්ක.
2020 මාර්තු 19 වන බ්‍රහස්පතින්දා ලන්ඩනයේ සුපිරි වෙළඳසැලක හිස් රාක්ක.

“ඒවා විශාල පාඨයෙන් බිඳී අපගේ සංස්කෘතියේ කුඩා වෛරස් මෙන් සංසරණය වන අතර ඒවා වෙනත් දේවලට සම්බන්ධ වේ. Book of Revelation උපුටා දක්වන බොහෝ දෙනෙකුට අර්ථය සහ සංකේතවාදය වැරදිය.

“Book of Revelation ගැන කථා කරන කිසිම කෙනෙක් පාහේ වාඩි වී එය කියවා නැත” කියා ඔහු පවසයි. නිදසුනක් වශයෙන්, බොහෝ අය විශ්වාස කරන්නේ “ඔසවා ගැනීම Rapture” (යේසුස් වහන්සේ යුගය අවසානයේ නැවත පැමිණෙන බවත්, මියගිය හා ජීවත්ව සිටින සියලුම කිතුනුවන් ඔහුව මුණගැසීමට නැඟිටින බවත්) එළිදරව් පොතේ ඇති බවයි. එය සත්‍ය නොවන බව බීල් පවසයි.

Book of Revelation හි ඔසවා ගැනීම ගැන පැහැදිලි සඳහනක් නැත. 1 කොරින්ති 15:52 වැනි ශුද්ධ ලියවිලි පදවල මෙම සංකල්පය ගැන සඳහනක් ඇත, “… මක්නිසාද හොරණෑව පිඹිනු ඇත, මළවුන්ව විනාශ කළ නොහැකි ලෙස උත්ථාන කරනු ඇත, අපව වෙනස් කරනු ලැබේ.”නමුත් බීල් පවසන්නේ ඔසවා ගැනීමේ න්‍යාය සැබවින්ම ආරම්භ වූයේ 19 වන සියවසේ ජෝන් නෙල්සන් ඩාර්බි නම් දේවධර්මාචාර්යවරයකුගේ කෘතියකින් බවයි.

පොලිස් නිලධාරියෙකු 2020 මාර්තු 16 වන දින පිලිපීනයේ මැනිලා හි මුරපොලක දී මගීන්ගේ උෂ්ණත්වය පරීක්ෂා කරයි.
පොලිස් නිලධාරියෙකු 2020 මාර්තු 16 වන දින පිලිපීනයේ මැනිලා හි මුරපොලක දී මගීන්ගේ උෂ්ණත්වය පරීක්ෂා කරයි.

අන්ත ක්‍රිස්තුස් ගැන කුමක් කිව හැකිද? එය එළිදරව් පොතේ නොවේද? නෑ, බීල් පවසයි. අළුත් ගිවිසුමේ යොහන්ගේ පළමු පොතේ ලේඛකයා යේසුස් වහන්සේ මෙසියස් බව ප්‍රතික්ෂේප කරන සාමාන්‍ය “අන්ත ක්‍රිස්තුස්” ගැන අනතුරු අඟවයි. නමුත් චිත්‍රපටයේ කේන්ද්‍රීය චරිතය වන “ඔමේන්” වැනි චරිතයක් සාතන්ගේ කපටි පුතෙකු වන අතර ඔහුගේ සිරුරේ 666 අංකය ඇත. 666 ගැන කුමක් කිව හැකිද – එය එළිදරව් පොතේ නොවේද? ඔව්, නමුත් එය සාතන්ට යොමු නොවේ. ඒ වෙනුවට, දේවධර්මවාදීන් පවසන්නේ පළමු කිතුනුවන්ට නපුරේ තවත් අවතාරයක් මෙම සංඛ්‍යාවෙන් සඳහන් වන බවයි: රෝමානු අධිරාජ්‍යයා වූ නීරෝ‘‘

ටෙක්සාස් පල්ලියේ තරුණ අධ්‍යක්ෂ ජෝන්ස් එළිදරව් 15: 1-3 උපුටා දක්වමින් “වසංගත හතක් ඇති දේවදූතයන් හත්දෙනෙකු” ගැන අනතුරු අඟවයි.

“මම හිතන්නේ නැහැ ඒ වගේ දේවල් පළ කිරීම භීතිය පැතිරවීම කියලා” ජෝන්ස් පවසයි. 

“මගේ විශ්වාසය නම් දෙවියන් වහන්සේ ළඟදීම පැමිණෙනු ඇති බවත්, ලියා ඇති දේවල් සිදුවනු ඇති බවත්, ටිකක් බය හිතෙන දේවල් ඇති බවත් ය. නමුත් එය සිදුවනු ඇතැයි දෙවියන් වහන්සේ පැවසූ දෙය නැවත තහවුරු කරයි.”

විනාශකාරී දින දර්ශන යෙදීම හානිකර විය හැක්කේ ඇයි?

“අවසාන කාලය end-times ” බයිබලානුකුල ඡේදවලට යොමු කිරීම ඇත්ත වශයෙන්ම කුරිරු හා අත්තනෝමතික යැයි පෙනෙන සිදුවීම් වලට අර්ථයක් ලබා දීමෙන් සමහර අයගේ ඇදහිල්ල ශක්තිමත් කරයි. නමුත් COVID-19 හා සම්බන්ධ එළිදරව්වේ භයානක නිරූපණයන් ඉල්ලා සිටින අයට ශුද්ධ ලියවිලි පාඨය වැරදියට තේරුම් ගැනීමට වඩා වැඩි යමක් කළ හැකිය. ඒවා අන් අයගේ මානසික සෞඛ්‍යයට හානි කළ හැකි බව බීල් පවසයි.

“එළිමහනේ කියවමින් සිටි එක් සිසුවියක් දිය ඇල්ල අසල සිටි අතර ඇය නින්දට වැටී ගිගුරුම් සහිත කුණාටුවක් මධ්‍යයේ අවදි වූවාය. ඇය පොතේ සිටින බවක් දැනෙන නිසා ඇයට නිරපේක්ෂ භීතියක් ඇති විය” යනුවෙන් ඔහියෝහි කේස් වෙස්ටර්න් රිසර්ව් විශ්ව විද්‍යාලයේ ආගමික මහාචාර්ය බීල් පවසයි.

‘බයිබලය පවසන ඩූම්ස්ඩේ අනාවැකි තවත් අනතුරකට තුඩු දිය හැකියි‘ (කිසිවක් නොකර) බීල් පවසයි. කෝවිඩ් -19 වැනි දෙයක් ගැන භීතියෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින් දේශගුණික විපර්යාස වැනි මානව වර්ගයාගේ පැවැත්මට තර්ජනයක් වන වෙනත් නිදන්ගත කරුණු නොසලකා හැරිය හැකි බව ඔහු විශ්වාස කරයි.

2020 මාර්තු 14 වන දින කැලිෆෝනියාවේ නොවාටෝ හි කොස්ට්කෝ සාප්පුවකට ඇතුළු වීමට සිය ගණනක් ජනයා පෙළ ගැසී සිටිති.
2020 මාර්තු 14 වන දින කැලිෆෝනියාවේ නොවාටෝ හි කොස්ට්කෝ සාප්පුවකට ඇතුළු වීමට සිය ගණනක් ජනයා පෙළ ගැසී සිටිති.

“එය අක්‍රියතාවයට කැඳවීමකට තුඩු දිය හැකිය,” එළිදරව්ව පිළිබඳ වැරදි අර්ථකථන ගැන බීල් පවසයි. 

“එනම්, මේ සියල්ල සිදුවන්නේ දෙවියන් වහන්සේගේ සැලැස්ම නිසා යැයි මිනිසුන් පවසනු ඇත. එය යහපත් වීමට පෙර එය නරක අතට හැරෙනු ඇත. එබැවින් එය දෙවියන් වහන්සේගේ කැමැත්ත නිසා අපට ඒ ගැන කළ හැකි කිසිවක් නැත.වසංගතයක් ඇති වූ විට එළිදරව් කිරීම සඳහා මිනිසුන් එය වළක්වන්නේ නැත. 

ශතවර්ෂ ගණනාවක් තිස්සේ ඩූම්ස්ඩේ අනාගතවක්තෘවරුන් සඳහා “අවසාන කාල වසංගත” පැතිරීම සහ විකාර කාලගුණික රටාවන් ගැන අනතුරු අඟවයි. එක් විශාරදයෙක් ක්‍රිස්තියානි පෝස්ට් පුවත්පත සදහා මෑතකදී සම්පාදිත ලිපියක කොරෝන වෛරසය ගැන අනාවැකි පළ කළේ දැයි ප්‍රශ්න කරමින්, “අවසාන කම්පනය මෙයට වඩා තීව්‍ර වනු ඇතැයි” සදහන් කළේය.

බොහෝ බයිබල් විශාරදයන් පවසන්නේ එළිදරව් පොත ඇත්ත වශයෙන්ම ලෝකයේ අවසානය ගැන එකක් නොවන බවයි. ඒ වෙනුවට, එය එහි කතුවරයා වූ භක්තිමත් යුදෙව්වෙකු හා කලින් යේසුස්ගේ අනුගාමිකයෙකුගේ ලෝකයේ අවසානය ගැන එහි සදහන් වන බවයි. 

වත්මන් බයිබල් විචාරකයින්ට අනුව ක්‍රි.ව. 70 දී රෝම අධිරාජ්‍යයා ජෙරුසලමට කඩා වැදී යුදෙව් කැරැල්ලක් මැඩපැවැත්වීමෙන් පසු එහි මහා දේවාලය ගිනිබත් කළේ කෙසේද යන්න තේරුම් ගැනීමට ඔහු ( එළිදරව්ව පොතේ කර්තෘවරයා) පරිශ්‍රමයක් දැරීය. ජෙරුසලමේ දේවමාළිගාව විනාශ කිරීම කලින් යේසුස්ගේ සමහර අනුගාමිකයන්ට තේරුම්ගත නොහැකි විය. නව යුගය ආරම්භ කිරීමට පෙර යේසුස් “බලයෙන්” පැමිණ රෝමය යටත් කර ගනු ඇතැයි ඔවුහු අපේක්ෂා කළහ. නමුත් රෝමය ඒ වෙනුවට යේසුස්ගේ මව්බිම යටත් කරගෙන තිබුණි.

2020 මාර්තු 5 වන දින චීනයේ බීජිං හි පිහිටි දේශීය නේවාසික පරිශ්‍රයක පොදු ප්‍රදේශ විෂබීජහරණය කිරීම සඳහා ස්වේච්ඡා සේවකයෙක් ආරක්ෂිත ඇඳුමක් ඇඳ සිටී.
2020 මාර්තු 5 වන දින චීනයේ බීජිං හි පිහිටි දේශීය නේවාසික පරිශ්‍රයක පොදු ප්‍රදේශ විෂබීජහරණය කරන ස්වේච්ඡා සේවකයෙක්

දෙවියන් වහන්සේ හා යුක්තිය අවසානයේදී ජය ගන්නා බව මුල් කිතුනුවන්ට මතක් කර දුන් කතුවරයාගේ මාර්ගය Book of Revelation බව නොට්‍රේ ඩේම් දේවධර්මාචාර්ය ලෙහ්නර් පවසයි.

“එළිදරව් පොත අනාවැකි පිළිබඳ පොතක් නොව සැනසිලිදායක පොතක්” යැයි ලෙහ්නර් පවසයි.

‘සැනසිල්ල යනු මිනිසුන් මේ මොහොතේ සමාජ මාධ්‍යවල පැතිරවිය යුතු දෙයයි‘ (විනාශකාරී අනාවැකි නොවේ) ඔහු පවසයි. 

මෑත දිනවල ඔහු සිය ආත්මය ඔසවා තැබූ සුන්දර යාඥා සහ සමාජ මාධ්‍යවල හාස්‍යජනක පණිවිඩ පවා දැක ඇති බවත්, හුදෙකලා විය හැකි අය වෙත ළඟා වන ලෙස ඔහු ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටින බවත් ලෙහ්නර් පවසයි.

‘එසේ කිරීම විනාශය පිළිබඳ අනාවැකි බෙදාගැනීම තරම් සිත්ගන්නාසුළු නොවනු ඇත. නමුත් ඔබ ඔබේ අභ්‍යන්තර නොස්ට්‍රාඩමස් සමඟ සම්බන්ධ වීමට තීරණය කිරීමට පෙර, විනාශකාරී අනාවැකියකට වඩා කාරුණික වචනයක් බෙදා ගන්න. අවසානයේදී ඔබට හොඳක් දැනෙනු ඇත. එසේම ඉදිරි දිනවලදී අපට ලබා ගත හැකි සියලු උපකාර අවශ්‍ය වන අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට අවශ්‍ය වනු ඇත‘ නොට්‍රේ ඩේම් දේවධර්මාචාර්ය ලෙහ්නර් පවසයි.

By, CNN – Updated March 22, 2020 – සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.