Covid 19 – Hot World: ඇමෙරිකාවේ තත්ත්වය අවධානම්

ලොව පුරා, පුපුරා යාමේ ආරම්භයේ සිට වාර්තා වූ මුළු ආසාදන සංඛ්‍යාව 740,000 ඉක්මවා ඇත. මිනිසුන් 156,000 ක් පමණ ගෝලීය වශයෙන් සුවය ලබා ඇති අතර 35,000 කට වැඩි පිරිසක් මියගොස් තිබේ.

ඉතාලියේ කොරෝනා ආසාදන පස්වන දිනටත් පහළ

සුවය ලැබූ සහ මියගිය අය ද ඇතුළුව ඉතාලියේ කොරෝන වෛරස් රෝගීන් සංඛ්‍යාව අවම වශයෙන් 101,739 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බවත් ආසාදිතයින් 11,591 දෙනකු මියගොස් ඇති බවත් ඉතාලි සිවිල් ආරක්ෂක ඒජන්සිය පවසයි. මෙම සංඛ්‍යාව කොරෝන වෛරසයෙන් මියගිය වැඩිම සංඛ්‍යාවයි.

කෙසේ වෙතත්, ඉතාලියේ නව කොරොන වයිරස් රෝගීන් සංඛ්‍යාව පස්වන දිනටත් අඩු වී ඇති බවයි   ඉතාලි සිවිල් ආරක්ෂක ඒජන්සිය පවසන්නේ.

ඉතාලියේ අද දින (30) නව රෝගීන් 1,648 ක් වාර්තා වූ අතර, සක්‍රීය රෝගීන් සංඛ්‍යාව 75,528 ක් විය. නව සක්‍රීය රෝගීන්ගේ ප්‍රතිශත වැඩිවීම – 2.2%ක් වූ අතර එය රට තුළ පුපුරා යාමේ ආරම්භයේ සිට පහළම අගයයි. 

මරණ සංඛ්‍යාව 11,591 දක්වා සුළු වශයෙන් වැඩි විය (ඉරිදාට වඩා 812 වැඩි). පසුගිය පැය 24 තුළ වෛරසයෙන් සුවය ලැබූ පුද්ගලයින් 1,590 ක් ද සිටින අතර එය අර්බුදයේ ආරම්භයේ සිට මේ දක්වා ඇති විශාලතම දෛනික වැඩිවීමයි. පුද්ගලයින් 14,620 දෙනෙකු සුවය ලබා ඇත.

පසුගිය සති දෙකක කාලය තුළ ඉතාලියේ අගුලු දැමීම් සහ රජය විසින් ගත් දැඩි ක්‍රියාමාර්ග එහි කොරෝන වෛරස් වසංගතය ස්ථාවර වීමට හේතු විය හැකි නමුත් සුපරීක්ෂාකාරී පසු විපරමක් අවශ්‍ය වනු ඇතැයි ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ (WHO) ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරියෙක් පැවසීය.

“ඉතාලිය සහ ස්පාඤ්ඤය ආසන්න වශයෙන් එහි ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු. නමුත් වෛරසය තනිවම පහව නොයනු ඇත. එය මහජන සෞඛ්‍ය ප්‍රයත්නයන් මගින් පහතට ඇද දැමිය යුතුය” යනුවෙන් ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ විශේෂඥ වෛද්‍ය මයික් රයන් ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී පැවසීය.

ඉතාලිය ගැන රයන් පැවසුවේ “අපි ස්ථායීකරණයක් දැකීමට පටන් ගත යුතුයි. අද අප දකින සිද්ධීන් සති දෙකකට පෙර නිරාවරණවලින් පිළිබිඹු වේ.” යනුවෙනි.

ෙකාරෝනා ආසාදනයෙන් මිය ගිය ඉරාන වැසියෙකු භූමිදානයට රැගෙන යමින්

ස්පාඤ්ඤයේ සහ ඉරානයේ මරණ ඉහළට

ස්පාඤ්ඤයේ මුළු කොරෝන වෛරස් රෝගීන් සංඛ්‍යාව 78,797 සිට 85,195 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බවත් මියගිය සංඛ්‍යාව සඳුදා 6,528 සිට 7,340 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බව ස්පාඤ්ඤ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය පවසයි.

පසුගිය පැය 24 තුළ ඉරානයේ මරණ සංඛ්‍යාව 2,757 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර පසුගිය පැය 24 තුළ නව මරණ 117 ක් සිදුව ඇති බව සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශකයෙක් රාජ්‍ය රූපවාහිනිය වෙත පැවසීය. මුළු රෝගීන් සංඛ්‍යාව 41,495 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ.

“පසුගිය පැය 24 තුළ අපට නව මරණ 117 ක් සහ කොරෝන වෛරසය ආසාදනය වූ පුද්ගලයින් 3,186 ක් වාර්තා වී තිබේ” යැයි කියුනුෂ් ජහාන්පූර් රාජ්‍ය රූපවාහිනියට පැවසීය.

ඇමෙරිකාවේ තත්ත්වය අවධානම්

මේ අතර, එක්සත් ජනපදයේ ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් සමාජ දුරස්ථභාවය පිළිබඳ ෆෙඩරල් මාර්ගෝපදේශ අප්‍රේල් 30 දක්වා දීර්ඝ කළේ එක්සත් ජනපදයේ කොරෝන වෛරස් රෝගයෙන් 100,000 ත් 200,00 ත් අතර පිරිසක් මිය යා හැකි බවට ඉහළ සෞඛ්‍ය නිලධාරියෙක් අනතුරු ඇඟවීමෙන් පසුව ය. 

ඇසෝසියේටඩ් ප්‍රෙස් ප්‍රවෘත්ති ඒජන්සිය විසින් කරන ලද වාර්තාවකට අනුව, නිව්යෝර්ක් ප්‍රාන්තයේ කොරෝන වෛරස් රෝගයෙන් 1000කට වැඩි පිරිසක් මියගොස් තිබේ. ඉරිදා සවස නිව්යෝර්ක් නගරය පැවසුවේ එහි සංඛ්‍යාව 776 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බවයි. අවම වශයෙන් 1,026 ක් බව ඒපී පවසයි.

ලෝකයේ වෙනත් කිසිදු රටකට වඩා එක්සත් ජනපදයේ ආසාදන 139,000 ක් ඇති බව තහවුරු වී තිබේ.

ලොව පුරා, පුපුරා යාමේ ආරම්භයේ සිට වාර්තා වූ මුළු ආසාදන සංඛ්‍යාව 740,000 ඉක්මවා ඇත. මිනිසුන් 156,000 ක් පමණ ගෝලීය වශයෙන් සුවය ලබා ඇති අතර 35,000 කට වැඩි පිරිසක් මියගොස් තිබේ.

නිව්යොර්ක් නගරාධිපතිවරයා බලාපොරොත්තු වූ පරිදි එක්සත් ජනපද නාවික හමුදා රෝහල් නෞකාව නිව් යෝර්ක් නගරයේ වරායට පැමිණ ඇත.

මැයි මාසය වන විට රෝහල් ඇඳන් ප්‍රමාණය තුන් ගුණයකින් වැඩි කළ යුතුයි

මේ අතර මැයි මාසය වන විට නිව්යෝර්ක් නගරයේ රෝහල් ඇඳන් ධාරිතාව තුන් ගුණයකින් වැඩි කළ යුතු බව නගරාධිපති බිල් ඩි බ්ලැසියෝ අද පැවති මාධ්‍ය හමුවකදී පැවසීය.

“අපේ ජාතිය නිව්යෝර්ක් නගරයේ උදව් ඉල්ලීම අසා ඇත,” ඔහු නැව පැමිණීම ගැන සඳහන් කළේය.

නිව්යොර්ක් නගරාධිපතිවරයා බලාපොරොත්තු වූ පරිදි එක්සත් ජනපද නාවික හමුදා රෝහල් නෞකාව නිව් යෝර්ක් නගරයේ වරායට පැමිණ ඇත.

නිව්යෝර්ක් නගරයේ නගරාධිපති බිල් ඩි බ්ලැසියෝ කියා සිටියේ අංගසම්පූර්ණ මෙහෙයුම් කාමර 12 ක් සහ රෝහල් ඇඳන් 1,000 ක් ඇති මෙම නෞකාව නගරයට ගෙන ඒමට සති දෙකක් ගතවනු ඇතැයි තමන් අපේක්ෂා කළ නමුත් එය දින 08කින් ළගා වූ බවයි.

“ඒ කියන්නේ උදව් ඉක්මනට ආවා. අපිට දැන් ජීවිතාරක්ෂක වැඩ කරන්න පුළුවන්.” ඩි බ්ලැසියෝ පැවසීය.

“මෙය හරියට මුළු රෝහලක්ම නිව්යෝර්ක් නගරයට එකතු කිරීමක් වැනිය.”

මතක තබා ගන්න: නෞකාව කොරොන වයිරස් රෝගීන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම අපේක්ෂා නොකරයි. ඒ වෙනුවට එය කොරොන වයිරසයට සම්බන්ධ නොවන ප්‍රතිකාර වලට භාජනය වන වෙරළ පදනම් කරගත් රෝගීන් නැවත ස්ථානගත කිරීම සඳහා යොදා ගැනේ.

එක්සත් රාජධානියේ කොරෝනා මරණ සංඛ්‍යාව 1,408 දක්වා ඉහළ යයි

එක්සත් රාජධානියේ කොරෝනා වෛරස් මරණ සංඛ්‍යාව 1,408 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර, නිකුත් කරන ලද සංඛ්‍යා ලේඛනවලට අනුව, අද දින (30) 180 දෙනකු මිය ගොස් ඇති නමුත් පෙර සංඛ්‍යාවට වඩා එය කුඩා වැඩිවීමකි. ඊයේ (29) මරණ සංඛ්‍යාව 209ක් විය.

COVID වසංගත ආරක්ෂාව සඳහා ආදිවාසී නායකයින් ආයාචනා කරයි

COVID-19 වසංගතයෙන් ආරක්ෂා වීම සඳහා දකුණු ඇමරිකාව පුරා ආදිවාසී නායකයින් දැඩි ඉල්ලීමක් කළ අතර වෛරසය ඔවුන්ගේ ප්‍රජාවන්ට “පැවැත්මේ තර්ජනයක්” ඇති බවට අනතුරු ඇඟවීය.

කොරෝන වෛරසය ලෝකය පෙර නොවූ විරූ ලෙස පැතිරීම මන්දගාමී කිරීමට උත්සාහ කරන විට බිලියන ගණනක් තම නිවෙස්වලට කොටු වී සිටින අතර, ඇමසන් හා චාකෝ ප්‍රදේශවල ගෝත්‍රිකයින් රජයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ කොරොන වයිරසය රැගෙන යන බාහිර පුද්ගලයින්ට එරෙහිව තම භූමිය ආරක්ෂා කර ගන්නා ලෙසයි.

“ස්වේච්ඡා හුදකලාව ජීවත් වන ආදිවාසීන් බොහෝ රෝග වලට කිසිදු ප්‍රතිශක්තියක් නොමැති බැවින් විශේෂයෙන් බෝවන රෝගවලට ගොදුරු වේ” යැයි ඇමසන් ද්‍රෝණියේ (COICA) ස්වදේශික සංවිධාන සම්මේලනයේ ක්ලෝඩෙට් ලැබොන්ටේ පැවසීය.

ටෝකියෝ ඔලිම්පික් ක්‍රීඩා ලබන වසරේ ජූලි සිට පැවැත්වේ

ටෝකියෝ ඔලිම්පික් ක්‍රීඩා උළෙල 2021 ජූලි 23 සිට අගෝස්තු 8 දක්වා පැවැත්වේ. පසුගිය සතියේ ජාත්‍යන්තර ඔලිම්පික් කමිටුව (අයිඕසී) සහ ජපාන සංවිධායකයින් විසින් කොරොන වයිරස් වසංගතය හේතුවෙන් එය කල් දැමීය. මේ වසරේ ක්‍රීඩා උළෙල ජූලි 24 සිට අගෝස්තු 9 දක්වා පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුණි.

නෙදර්ලන්තයේ කොරෝනා රෝගීන් 884 කින් ඉහළ යයි:

නෙදර්ලන්තයේ කිරීටක වෛරස් රෝගීන් 11,750 ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර නව රෝගීන් 884 ක් සහ නව මරණ 93 ක් වාර්තා වී ඇතැයි සෞඛ්‍ය බලධාරීහු පවසති. නෙදර්ලන්තයේ ජාතික සෞඛ්‍ය ආයතනය (RIVM) සිය නිල ට්විටර් ගිණුමේ එම සංඛ්‍යාව සියයට 8.1 කින් වැඩි වී ඇති බව තහවුරු කළේය. මුළු මරණ සංඛ්‍යාව 864 දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ. 

ගෝලීය ආර්ථික පසුබෑම හෝ අවපාතය

එක්සත් ජනපදයේ, යුරෝපයේ සහ ගෝලීය වශයෙන් ආර්ථික අවපාතයක් ඇති වන බවට ආර්ථික විද්‍යාඥයින් වැඩි පිරිසක් අනතුරු අඟවමින් සිටින්නේ කොරෝන වෛරස් පාලනය කිරීමේ ක්‍රියාමාර්ග නිසා ලෝක ආර්ථිකයේ සිදුවෙමින් පවතින පුළුල් හැකිලීම මධ්‍යෙය්ය. කොරෝනා වයිරස්  මන්දගාමී වීමේ වේගවත් බව හා බරපතලකම 1929 දී ආරම්භ වූ මහා අවපාතය සමඟ බොහෝ දෙනෙක් සංසන්දනය කර  ඇත.

සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් COVID-19 සටනේ ආර්ථික කඩාවැටීමට මුහුණ දෙයි: එක්සත් ජාතීන්

අතිශය සීමිත සම්පත් වලින් සෞඛ්‍ය අර්බුදයකට මුහුණ දීම සඳහා දැනටමත් දරිද්‍රතාවයෙන් පෙළෙන රටවල ආර්ථිකයන් අසමාන ලෙස විනාශ කිරීමට කොරෝන වෛරස් රෝගය තර්ජනය කරන බව එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවර්ධන වැඩසටහන (යූඑන්ඩීපී) අනතුරු අඟවා තිබේ.

දුප්පත් හා සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවලට ඇති සමාජ ආර්ථික බලපෑම යථා තත්ත්වයට පත්වීමට වසර ගණනාවක් ගතවනු ඇති බව යූඑන්ඩීපී සඳුදා නිකුත් කළ වාර්තාවක සඳහන් කරමින් එම රටවල ආදායම් අලාභ ඩොලර් බිලියන 220 ඉක්මවනු ඇතැයි පුරෝකථනය කර ඇති අතර අප්‍රිකාවේ රැකියා වලින් අඩකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් අහිමි විය හැකි බව ද අනතුරු අඟවයි. 

රුසියාව රට පුරා අගුලු දැමීම බර කරයි

රුසියාව අඛණ්ඩව හයවැනි දිනටත් වාර්තා වූ විශාලතම ආසාදන සංඛ්‍යාව වාර්තා වීමෙන් පසුව කොරොන පැතිරීම නැවැත්වීම සඳහා අර්ධ වශයෙන් අගුලු දැමීමක් හඳුන්වා දෙන ලෙස රුසියානු අගමැති මිහායිල් මිෂුස්ටින් ප්‍රාදේශීය ආණ්ඩුකාරවරුන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

අද දින (30) රුසියාවේ නිල වශයෙන් කොරොන වෛරස් රෝගීන් සංඛ්‍යාව 302 කින් ඉහළ ගොස් ඇති අතර එය 1,836 ක් විය. රුසියාව පුරා පුද්ගලයින් 9 දෙනෙකු මියගොස් ඇති බව බලධාරීහු පවසති.

රුසියානු අගනුවර නිල ආසාදන ගණන 1000 ඉක්මවා ගිය පසු මොස්කව්හි බලධාරීන් නිවැසියන්ට සඳුදා සිට නිවසේ රැඳී සිටින ලෙස නියෝග කළේය. මිෂුස්ටින් කියා සිටියේ මේ වන විට රට පුරා ව්‍යාප්ත කිරීමට අවශ්‍ය පියවර ගැන තමා සිතන බවයි.

සිම්බාබ්වේ අගුලු දැමීම අවදානමට ලක්විය හැකි පුද්ගලයින්ට දැඩි පීඩනයක් වනු ඇත

COVID-19 පැතිරීම පාලනය කිරීම සඳහා රජය විසින් සඳුදා පනවන ලද සති තුනක අගුලු දැමීමේ සූදානම සමග සිම්බාබ්වේ වැසියන් සුපිරි වෙළඳසැල් වෙත ගියහ.

ඉහළ යන ආහාර මිල ගණන්, එකතැන පල්වෙන වැටුප්, ජල හිඟය සහ දෛනික විදුලිබල අවහිරතා ගෙන එන ගැඹුරු ආර්ථික අර්බුදයක් සමඟ දැනටමත් පොරබදමින් සිටින මිලියන සංඛ්‍යාත සිම්බාබ්වේ වැසියන්ට නව රෝගයේ තර්ජනය වඩාත් නරක තත්ත්වයක් උදාකරනු ඇති බව නිසැකය.

අගුලු දැමීමට පෙර සිම්බාබ්වේ වැසියන් ආහාර ගබඩා කිරීමට ඉක්මන් විය

ඉන්දියාව අගුලු දැමීම දීර්ඝ සැලසුමක් නැත

කොරෝන වෛරසය පැතිරීම මන්දගාමී කිරීම සඳහා දින 21 ක අගුළු දැමීම යළි දීර්ඝ කිරීමට කිසිදු සැලසුමක් නොමැති අතර, අත්‍යවශ්‍ය සැපයුම් ගලායාම පවත්වා ගැනීමටත්, දස දහස් ගණනක් රැකියා විරහිත පුද්ගලයින් ගම්බද ප්‍රදේශවලට පලා යාම වැළැක්වීමටත් පියවර ගන්නා බව ඉන්දීය රජය පැවසීය.

කැබිනට් ලේකම් රජීව් ගවුබා රොයිටර් පුවත් ඒජන්සියේ හවුල්කරුවෙකු වන ඒඑන්අයි වෙත පැවසුවේ සති තුනකින් ඔබ්බට වසා දැමීමේ සැලසුමක් නොමැති බවත්, දිර්ඝ කිරීමක් සිදුවිය හැකි බවට පළ වන වාර්තා ප්‍රතික්ෂේප කරන බවත්ය.

බිලියන 1.3 ක ජනතාවකට අපේ‍්‍රල් 15 වනදා දක්වා ගෘහස්ථව රැඳී සිටින ලෙස අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි නියෝග කළේය.

අගුලු දැමීම ප්‍රතික්ෂේප කරමින් දෛනික වැටුපෙන් ජීවත්වන ලක්ෂ සංඛ්‍යාත කම්කරුවෝ දිල්ලිය, මුම්බායි වැනි විශාල නගරවලින් පියවී තම ගම්බද නිවාස වෙත ගියේය.

ඉන්දියානු දෛනික වැටුප් කම්කරුවන් පිරිසක් අධිවේගී මාර්ගයක ඇවිදිමින් කිලෝමීටර් සිය ගණනක් away තින් පිහිටි සිය නිවෙස් කරා ළඟා වීමට බලාපොරොත්තුවෙන් සිටිති. නව දිල්ලියට නුදුරින් පිහිටි ගසියාබාද්හි නගරය අගුලු දමා ඇත.
ඉන්දියාවේ අගුලු දැමීම නිසා මිලියන ගණනක් දුගී ඉන්දියානුවන්ට රැකියා විරහිත වී ඇත

al jazeera,CNN & BBC ඇසුරිණි – සකස් කළේ තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.