Covid 19 World Hot News: ඇමෙරිකානු කෙල්ලෝ – කොල්ලෝ නීතියට ඔච්චම් කරති

ලොව පුරා කොරෝනා වෛරස ව්‍යාප්තියේ නවතම සාරාංශය

 1. ඔස්ට්‍රේලියානු මගී නෞකාවක් වන Ruby Princess නෞකාවේ මගීන් 2,700 ක් පමණ හදිසියේම ස්වයං හුදකලා වීමට නියෝග කර තිබේ.
 2. එක්සත් ජනපද රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව පවසන්නේ විදේශයන්හි සිටින ඇමරිකානුවන් වහාම සිය රට බලා යා යුතු බවයි
 3. කැලිෆෝනියාවේ මිලියන 40 ක ජනතාව සඳහා නිවාසවලට වී සිටින ලෙස නියෝගයක් ප්‍රකාශයට පත් කරයි
 4. ආණ්ඩුකාර ගේවින් නිව්සෝම් Gavin Newsom පවසන්නේ තම ජනතාවගෙන් 56% ක් රෝගාතුර වී ඇති බවයි
 5. ඉතාලියේ බ්‍රහස්පතින්දා තවත් මරණ 427 ක් වාර්තා වූ අතර එය චීනයේ සංඛ්‍යාව අභිබවා යමින් තිබේ.
 6. එක්සත් රාජධානියේ මරණ සංඛ්‍යාව දැන් 144 දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ
 7. එලිසබෙත් රැජින පවසන්නේ එක්සත් රාජධානිය “දැඩි අවධානයෙන් හා අවිනිශ්චිත කාල පරිච්ඡේදයකට අවතීර්ණ වෙමින් සිටින” බවයි.
 8. ලොව පුරා තහවුරු කරන ලද සිද්ධීන් 222,000 කට වඩා වැඩි වී ඇති අතර 9,000 කට වඩා මිය ගොස් තිබේ

ශ්‍රී ලංකාව ඇඳිරි නීතිය පැනවීම හා මැතිවරණය කල් දැමීම

පසුගිය දින කිහිපය තුළ රට තුළ සිදුවීම්වල ඉහළ යාමක් දක්නට ලැබුණි. පසුගිය දින තුන තුළ සක්‍රීය ආසාදන සංඛ්‍යාව දෙගුණයකින් වැඩි වී තිබේ. රජයේ වෛද්‍ය වෘත්තිකයන්ගේ වෘත්තීය සමිතියක් වන රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය, ශ්‍රී ලංකාවේ සිද්ධි ගමන් මාර්ගය ඉතාලියට වඩා දරුණු බව අනතුරු අඟවා තිබේ.

ශ්‍රී ලංකාව සිකුරාදා රාත්‍රී 18:00 සිට (GMT 12.30) සඳුදා අලුයම 06:00 දක්වා රට පුරා ඇඳිරි නීතිය පනවා තිබේ. ලබන මාසයේ පැවැත්වීමට නියමිතව තිබූ පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණය මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයා විසින් කල් දැමීමෙන් දිනකට පසුව මෙම පියවර ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා මීට පෙර පවසා තිබුණේ මැතිවරණය කල් දැමීමට හේතුවක් නොමැති බවයි. ආණ්ඩුක‍්‍රම ව්‍යවස්ථාව වෙනස් කිරීමට ඉඩ සලසන පාර්ලිමේන්තුවේ තුනෙන් දෙකක බහුතරයක් දිනා ගැනීමට ඔහු බලාපොරොත්තුවෙන් සිටියේය.

පසුගිය දින කිහිපය තුළ රට තුළ සිදුවීම්වල ඉහළ යාමක් දක්නට ලැබුණි. පසුගිය දින තුන තුළ සක්‍රීය ආසාදන සංඛ්‍යාව දෙගුණයකින් වැඩි වී තිබේ. රජයේ වෛද්‍ය වෘත්තිකයන්ගේ වෘත්තීය සමිතියක් වන රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය, ශ්‍රී ලංකාවේ සිද්ධි ගමන් මාර්ගය ඉතාලියට වඩා දරුණු බව අනතුරු අඟවා තිබේ.

Italy vs Sri Lanka situation (Chart)
We are in a worst situation compared to Italy at the end of first 7 days(from 1st Local Case)
Peak of the COVID-19 in Sri Lanka can be expected during New Year Season if we do not take more aggressive decisions as suggested by WHO.

චීනයේ නිල සංඛ්‍යා ලේඛන ගැන සැක සාංකා

ඔවුන් ආසාදනය ශූන්‍ය අගයකට ගෙනා බව ඇත්ත. ඒත් ඒ සංඛ්‍යා දත්ත නිවැරදිනම් පමණයි. ඒත් ඔවුන් ආරම්භ කළ වසංගතය අද ගෝලීය අවදානමක් ඇති කර තිබෙනවා. එහි වගකිම භාර ගන්න අද කිසිවෙක් නැහැ

චීනය පවසන්නේ නැවත වරක්, නව දේශීය ආසාදන නොමැති දිනයක් වාර්තා කර ඇති බවයි. බීජිං පවසන්නේ ඊයේ (19) වාර්තා වූ කොරෝනා ආසාදිතයින් 39 දෙනා විදේශයන්හි සිට පැමිණි පුද්ගලයින් බවයි. (එයින් අදහස් කරන්නේ විදේශ සංචාරකයින් චීනයෙන් පිටතදී වෛරසය ආසාදනය වී ඇතැයි සිතූ අතර රට තුළට ඇතුළු වූ පසුව පමණක් ධනාත්මක බව පරීක්ෂා කළ බවයි) චීනයේ මරණ සංඛ්‍යාව ද විශාල ලෙස මන්දගාමී වී ඇත. සිදුවී ඇත්තේ නව මරණ තුනක් පමණක් බව බලධාරීහු පවසති.

නමුත් මෙම නිල සංඛ්‍යා මත විශ්වාසය තැබිය නොහැකි බවට නැවත නැවතත් චෝදනා එල්ල වී තිබේ. බීජිං හි අවධානය දේශීය සම්ප්‍රේෂණයන් වලක්වා වෛරසය පිටතින් රට තුළට පැමිණීම වැළැක්වීම දක්වා වෙනස් වී තිබේ. එය චීනයේ ප්‍රධාන ප්‍රචාරක මාර්ගයක් වන අතර එය පුපුරා යාමේ මුල් අවධීන් හැසිරවූ ආකාරය පිළිබඳව විවේචනයට ලක්විය.

චීනය සහ බොහෝ ජාත්‍යන්තර නිරීක්ෂකයින් පවසන්නේ සිද්ධීන් පහත වැටීමට හේතුව එහි දැඩි අගුලු දැමීමේ පියවර නිසා මුළු නගර සහ පළාත් නිරෝධායනයකට ලක් කිරීම බවයි. වෛරසය නැවත පිටතින් / සංචාරකයින් මගින් චීනය තුළට පැමිණීම ගැන චීනය කණස්සල්ල පළ කිරීම හාස්‍ය ජනක බව විචාරකයින්ගේ මතයයි. ඔවුන්ගේ කියන්නේ ගෝලීය අවදානමක් නිර්මාණය කළ චීනය දැන් ‘අත සෝදා ගැනී‘ නිවැරදි නොවන බවයි.

‘ඔවුන් ආසාදනය ශූන්‍ය අගයකට ගෙනා බව ඇත්ත. ඒත් ඒ සංඛ්‍යා දත්ත නිවැරදිනම් පමණයි. ඒත් ඔවුන් ආරම්භ කළ වසංගතය අද ගෝලීය අවදානමක් ඇති කර තිබෙනවා. එහි වගකිම භාර ගන්න අද කිසිවෙක් නැහැ“

ආසියාවේ නවතම තත්ත්වය කුමක්ද ?

ඉන්දියාවේ පොදු ප්‍රවාහන සේවා දුර්වල වෙමින් තිබේ.

එක්සත් ජනපදයේ ප්‍රමාද ප්‍රවෘත්ති සහ ඕස්ට්‍රේලියාවේ අපගේ සගයන්ගේ පූර්ව යාවත්කාලීන කිරීම් සමඟ සිංගප්පූරුවේ අපට කාර්යබහුල දිනයක් විය. එබැවින් අපි ඔබට මඟ හැරී ඇති සමහර ආසියා ප්‍රවෘත්ති දෙස බැලීමට අපි සිතුවෙමු:

 • චීනය පවසන්නේ දෙවන දිනටත් දේශීය වශයෙන් සම්ප්‍රේෂණය වූ රෝගීන් නොමැති බවයි – නමුත් සංඛ්‍යාලේඛන සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශ්න කිහිපයක් මතු වී තිබේ.
 • පිලිපීනය ඉරිදා මධ්‍යම රාත්‍රියේ සිට විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කර ඇත. (බ්‍රිතාන්‍යයන් 200 ක් පමණ පීඩාවට පත්ව සිටිති)
 • 2020 ටෝකියෝ ක්‍රීඩා උළෙල ගිම්හානයේදී පැවැත්විය යුතුදැයි ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් ප්‍රශ්න කළද ඔලිම්පික් වසන්තය ජපානයට පැමිණ තිබේ .
 • අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි පුරවැසියන්ට නිවෙස්වල රැඳී සිටින ලෙස ඉල්ලා සිටීමෙන් පසුව ඉන්දියාව පොදු ප්‍රවාහනය සීමා කර තිබේ.
 • මාර්තු 22 වනදා මධ්‍යම රාත්‍රියේ සිට කොවිඩ් -19 සඳහා පැමිණෙන සියලුම යුරෝපීය සංචාරකයින් පරීක්ෂා කරන බව දකුණු කොරියාව පවසා තිබේ.

ඕස්ට්‍රේලියාවේ නවතම තත්ත්වය

කොරෝනා භීතිය සමග භාණ්ඩ මිල දී ගැනීම සීමා කිරීම සඳහා සිඩ්නි නුවර පියවර ගනී

දින ගණනාවක අසාමාන්‍ය වර්ධනයන්ගෙන් පසු වැඩ සතිය සිඩ්නි නුවරින් අවසන් වන විට, සිකුරාදා විස්තරයක් මෙන්න:

 • රූබී ප්‍රින්සස් Ruby Princess, නමැති නෞකාවේ පුද්ගලයින් තිදෙනෙකු වෛරසය සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කර තිබේ.
 • ආර්ථික අස්ථාවරත්වය උපුටා දක්වමින් අගමැති ස්කොට් මොරිසන් ජාතික අයවැය නිකුත් කිරීම ඔක්තෝබර් දක්වා කල් දැමීය.
 • ඔහු සමාජ දුරස්ථ නීති රීති ද දැඩි කළේය – කුඩා රැස්වීම්වල සිටින පුද්ගලයින් දැන් අවම වශයෙන් වර්ග මීටර් 4 කින් වෙන් කළ යුතුය.
 • වයස්ගත සත්කාරක පහසුකම්වල සිටින සියලුම සේවකයින් පරීක්ෂා කරනු ලැබේ.
 • කැන්බරා දුරස්ථ ආදිවාසී ප්‍රජාවන්ගෙන් ඉවත්වීම හෝ ඇතුළුවීම සඳහා වන සීමාවන් හරිතකරණය කරයි.
 • ක්වන්ටාස් ලන්ඩන්, හොංකොං සහ ඕක්ලන්ඩ් සිට ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට සිය නිවෙස් කරා යාමට ඉඩ සලසයි.
Ruby Princess

නිව් සවුත් වේල්ස් බලධාරීන් පවසන්නේ බ්‍රහස්පතින්දා සිඩ්නි වරායට පැමිණි ලද නෞකාවක සිටි පුද්ගලයින් තිදෙනෙකු වෛරසය සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්ෂා කර ඇති බවයි. Ruby Princess නෞකාව සිඩ්නි නුවරට යාමට පෙර නවසීලන්තයට ගියේය. එහි කාර්ය මණ්ඩලයේ 1,000 ක් පමණ ඇතුළුව 3,800 දෙනෙකු එහි සිටියහ.

සිඩ්නි නුවර නගර මධ්‍යයේ පිහිටි චක්‍රලේඛ මාවතේ බැස ගිය මගීන් 2,700 කට වැඩි පිරිසක් සම්බන්ධ කර ගැනීමට දැන් හදිසි උත්සාහයක් ගනු ලැබේ.

“අපගේ ලොකුම කනස්සල්ල නම්, එම පුද්ගලයින් [කොවිඩ් -19] සැබවින්ම ඔවුන්ගේ නෞකාවේ සිටින බවට කිසිදු දැනුමක් නොමැතිව මගී නෞකාවෙන් පිටත පැමිණීමයි” යනුවෙන් රාජ්‍ය සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය බ්‍රැඩ් හැසාඩ් පැවසීය.

ඔහු කියා සිටියේ මගීන් දෙදෙනෙකු සහ කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයෙකු ධනාත්මක බව පරීක්ෂා කර ඇති බවයි. වෛරසය ඇති බවට සැක කෙරෙන සිව්වන පුද්ගලයා දැනටමත් ටස්මේනියාවට පැමිණ ඇත. එම මගීන් කෙසේ හෝ නිරෝධායනය කළ යුතුව තිබුණි – නව නීතිරීති යටතේ ඕස්ට්‍රේලියාවට පැමිණෙන සියලු දෙනාට දින 14 ක් ස්වයං හුදකලා විය යුතුය.

ඇමෙරිකාව යළි හදට යාමත් ප්‍රමාද වේ

මිලියන ගණනක් ඇමරිකානුවන්ට තවදුරටත් වෙළඳ සංකීර්ණයට යා නොහැකි බව පවසන පරිදි, එක්සත් ජනපදයට ද සඳ වෙත යාමට නොහැකි විය හැකිය. 2024 වන විට ඇමරිකානුවන් සඳ වෙත ආපසු යැවීමේ නාසා සැලැස්මට පහරක් එල්ල වී තිබේ. එක් සේවකයෙකු කොවිඩ් -19 සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කිරීමෙන් අනතුරුව. බ්‍රහස්පතින්දා අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය විසින් රොකට් නිෂ්පාදන පහසුකම් දෙකක් වසා දැමීමට නියෝග කළේය.

සවුදි අරාබිය දේශීය ගුවන් ගමන් අත්හිටුවයි

සෞදි අරාබිය සියළුම දේශීය ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ. බස් රථ, කුලී රථ සහ දුම්රිය ද සති දෙකක කාලයක් නවතා දමා ඇත. මෙම නව ක්‍රියාමාර්ග සෙනසුරාදා උදෑසන සිට ක්‍රියාත්මක වන බව සෞදි පුවත්පත් ඒජන්සිය වාර්තා කරයි.මානුෂීය හා වෛද්‍ය ගුවන් යානා හෝ සෞඛ්‍ය හේතූන් මත මිනිසුන් ප්‍රවාහනය සඳහා භාවිතා කරන බස් රථවලට අදාළ අත්යවශ්ය ගුවන් ගමන් සඳහා මෙම අත්හිටුවීම අදාළ නොවේ. ආසාදන 270 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් රාජධානියේ තහවුරු වී ඇති නමුත් මරණ කිසිවක් නොමැත.

ඉන්දියාව පොදු ප්‍රවාහනය සීමා කරයි

මුම්බායි හි දුම්රියක් සාමාන්‍යයෙන් පෙනෙන්නේ මේ ආකාරයෙනි.

කොරෝන වෛරසය පැතිරීම වළක්වා ගැනීම සඳහා නිවසේ රැඳී සිටින ලෙස අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සියලු පුරවැසියන්ගෙන් ඉල්ලා සිටීමත් සමඟ ඉන්දියාවේ දැවැන්ත පොදු ප්‍රවාහන පද්ධති සේවාවන් දැඩි ලෙස කප්පාදු කරමින් සිටී. රටේ බහුතරයක් පුරවැසියන්ගේ ප්‍රධාන ගමන් මාර්ගය වන්නේ පොදු ප්‍රවාහන සේවයයි.

උතුරු පන්ජාබ් ප්‍රාන්තයේ සියලුම පොදු ප්‍රවාහන කටයුතු වහාම ක්‍රියාත්මක වන පරිදි අත්හිටුවා තිබේ. දිල්ලි අගනුවර, දිල්ලි අගනුවර මෙට්‍රෝ දුම්රිය සේවාව තවදුරටත් ජනාකීර්ණ දුම්රිය ස්ථානවල නතර නොවනු ඇත, දුම්රිය සංඛ්‍යාතය වෙනස් වනු ඇත, මගීන් අහඹු ලෙස තාප පරිලෝකනය කරනු ඇත.

මුම්බායි හි, නගරයේ ජීව රුධිරය ලෙස සැලකෙන දේශීය දුම්රිය මාර්ග ඉදිරි දිනවලදී නවතා දැමිය හැකි බවට කතාබහක් පවතී. මුම්බායි පිහිටා ඇති මහාරාෂ්ට්‍ර ප්‍රාන්තයේ මහ ඇමති උද්දව් තැකරි පැවසුවේ “හිස් දුම්රිය දැකීමට අවශ්‍ය” බවයි.

ප්‍රධාන නගරවල බස් රථ තවදුරටත් ස්ථාවර මගීන්ට ඉඩ නොදෙන අතර බොහෝ නගරවල ධාවනය වන බස් රථ සංඛ්‍යාව අඩකින් අඩුවී ඇත.

බ්‍රහස්පතින්දා (19) සවස් වන විට ඉන්දියාව විසින් රජයේ විද්‍යාගාර 72කදී පුද්ගලයින් 14,175 දෙනකු පරීක්ෂාවට ලක්කර ඇති නමුත් බිලියනකයට වඩා වැඩි ජනගහනයක් සිටින ජනාකීර්ණ රටක් මෙතරම් අල්පය.

නිල උපකල්පනය නම් රෝගය තවමත් ප්‍රජාව තුළ පැතිරී නොමැති බවයි. සෞඛ්‍ය බලධාරීන් පවසන්නේ මාර්තු 1 සිට 15 දක්වා කාලය තුළ ඉන්දියාවේ රජයේ රෝහල් 50 කින් උග්‍ර ශ්වසන රෝගයෙන් පෙළෙන රෝගීන්ගෙන් ලබාගත් සාම්පල 826ක් කොරෝන වෛරස් රෝගය සඳහා ඍණාත්මක ලෙස පරීක්‍ෂා කළ බවයි. 

එසේම, රෝහල්වල තවමත් ශ්වසන අපහසුතා ඇතුළත් වීමේ වැඩිවීමක් වාර්තා වී නොමැත. නමුත් විශේෂඥයින්ට වත්මන් තත්ත්වය ගැන එතරම් විශ්වාස නැත. ඔවුන්ගෙන් බොහෝ දෙනෙක් විශ්වාස කරන්නේ ඉන්දියාව ද පරිමාණයෙන් අඩු මට්ටමක පවතින බවයි. මන්ද යත්, එහි අඩු සම්පත් සහ අසමාන මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධතිය වසංගතයකදී අවදානම් නිසාය.

‘කොරෝනා වයිරස් මාව සාදයෙන් වළක්වන්නේ නැහැ’

කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා සමාජ දුරස්ථභාවය සහ ස්වයං හුදකලාව පිළිබඳ එක්සත් ජනපද බලධාරීන්ගේ නිර්දේශ නොතකා එක්සත් ජනපද විශ්ව විද්‍යාල සිසුන්ගේ වසන්ත විවේකය සඳහා ෆ්ලොරිඩාවට පැමිණ ඇත. පුද්ගලයන් 10 ක් හෝ වැඩි ගණනක් එක්රැස් වීමට එරෙහිව ජාතික සෞඛ්‍ය නිලධාරීන් උපදෙස් දෙයි. නමුත් මෙම වසන්ත ඍතුව එය ගණන් නොගන්නා බව පෙනේ.

අසමත් රාජ්‍ය ගැන අවධානයක් නෑ

මේ වන විට එක්සත් ජනපදය හා කැලිෆෝනියාව කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඇති වෛරසය ගෝලීය වසංගතයක් ලෙස පවතින අතර එකින් එක නව රටවලට ව්‍යාප්ත වෙමින් පවතී. කතාව සෑම රටකම බෙහෙවින් වෙනස් ය, නමුත් අනෙක් ඒවාට වඩා අවදානමට ලක්විය හැකි ඒවා තිබේ.

මෙහිදී වඩාත් වැඩි අවධානයක් යොමු විය යුතු රටවල් රැසක් ලෝකය පුරා තිබේ. ඉරාකය, සිරියාව සහ ඇප්ගනිස්ථානය ගැන අවධානය ඇත්තේම නැති තරම්ය. ඒ අතර ඇමෙරිකාව පාමුල තිබෙන හයිට් රාජ්‍ය ගැන අවධානය යොමු කළ යුතුමය.

හයිට්ය යනු බිද වැටුණු අසමත් රාජ්‍යයකි. රට මේ වන විටත් පුළුල් දරිද්‍රතාවයෙන් පෙළෙන අතර දුර්වල සෞඛ්‍ය සේවා පද්ධතියට වෛරසය පැතිරීම පාලනය කිරීමට නොහැකි වනු ඇත.

හයිටි යනු කිරීටක වෛරසයෙන් තොර අවසාන කැරිබියානු ජාතීන්ගෙන් එකක් වන අතර මේ වන විටත් ජාත්‍යන්තර ගමනාන්ත ගණනාවකින් ගුවන් ගමන් නතර කර තිබුනේ රෝගය වැළැක්වීම සඳහා ය. හයිටිය හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කරමින් දේශසීමා වසා දමා ඇඳිරි නීතිය පැනවීය.

Text By BBC.COM

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.