කොරෝනාවලින් වැළකෙන්න අවශ්‍යම ප්‍රතිශක්තිකරණය සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ගුණය වඩවන ‘වටු බිත්තර’

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ සෞඛ්‍යයට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන අතර ප්‍රතිඔක්සිකාරක ප්‍රතිලාභ ගණනාවක් සපයයි. වටු බිත්තරයක මෙම ප්‍රතිඔක්සිකාරක ප්‍රතිලාභයට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වන්නේ විටමින් ඒ වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ඒවායෙහි අදාළ වෙනත් සංයෝග තිබීමයි.

‘වටු බිත්තර /වටුකුරුළු Quail eggs යනු විවිධ වර්ගයේ වටුවන් විසින් දමන බිත්තරයි. මෙම මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ පක්ෂීන් ප්‍රධාන වශයෙන් යුරෝපයේ, උතුරු අප්‍රිකාවේ, දකුණු එක්සත් ජනපදයේ සහ ආසියාවේ සමහර ප්‍රදේශවල දක්නට ලැබේ.

තාරා බිත්තර හා කුකුල් බිත්තර හා සසඳන විට ඒවා සාපේක්ෂව කුඩා වන නමුත් සෞඛ්‍යමය වාසි ලබා ගැනීමේදී ඒවා ඉතා ප්‍රයෝජනවත් වේ. ඒවා විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ප්‍රතිඔක්සිකාරක, ෆයිටොනූට්‍රියන් Phytonutrients, වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් අනූන වන අතර අපට පුදුමාකාර ප්‍රතිලාභ ලබා දෙයි. මෙම ලිපියෙන් අපි වටු බිත්තරවල ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය හා රූපලාවන්‍ය ප්‍රතිලාභ ගැන දැන ගන්නෙමු.

(1) ඇස්වලට හොඳයි

වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ ඇස් පෙනීම වැඩි දියුණු කිරීමට සහ අපගේ ඇස් වලට වන හානිවලින් ආරක්ෂා කර ගැනීමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත. වටුවන් බිත්තර වල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ “විටමින් ඒ” වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක තිබීමයි. විටමින් A අපගේ ඇස්වලට අත්‍යවශ්‍ය පෝෂ්‍ය පදාර්ථයක් වන අතර ඒවා නිරෝගීව තබා ගැනීමට වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. මීට අමතරව අපගේ ඇස් ඇතුළු අපගේ සෛල වලට ඔක්සිකාරක හානියක් වීම වළක්වයි. එසේ කිරීමෙන් අපගේ ඇස් වයස්ගත ආශ්‍රිත අණුක පරිහානියේ අවදානමෙන් ආරක්ෂා කරන අතර ඇසේ සුද ඉවත් කිරීම, ග්ලුකෝමා ආදිය ඇතිවීමේ අවදානම අවම කරයි. ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලට අමතරව, අපේ අක්ෂි සෞඛ්‍යය පවත්වා ගැනීම සඳහා වටු බිත්තරවල අඩංගු අනෙකුත් පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.

(2) කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම කළමනාකරණය කරයි

අපගේ කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම කළමනාකරණය කිරීමේදී වටු බිත්තර නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව පරිභෝජනය කිරීම ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත.වටු බිත්තර වල මෙම වාසිය වන්නේ නරක එල්ඩීඑල් කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම අඩු කිරීමට සහ හොඳ එච්ඩීඑල් කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම ඉහළ නැංවීමට ඇති හැකියාවයි.

වටු බිත්තරවල මේදයෙන් සියයට 60 ක් පමණ යහපත් HDL කොලෙස්ටරෝල් වන අතර මෙය අපගේ කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම කළමනාකරණය කිරීමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වේ. අපගේ පද්ධතියෙන් හානිකර එල්ඩීඑල් කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම අඩු කිරීමෙන්, එය අපගේ ධමනි සිහින් වීමේ අවදානම අඩු කරයි.

හානිකර එල්ඩීඑල් කොලෙස්ටරෝල් හෘදයාබාධ, අක්‍රමවත් හෘද ස්පන්දනය වැනි විවිධ හෘද වාහිනී ගැටළු වලට ප්‍රධාන හේතුවක් වන අතර අපගේ පද්ධතියෙන් හානිකර කොලෙස්ටරෝල් අඩු කිරීමෙන්, වටු බිත්තර අපගේ හෘද සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ.

(3) අපගේ ශරීරයේ සමස්ත වර්ධනයට හොඳයි

නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව වටු බිත්තර පරිභෝජනය කිරීම අපගේ ශරීරයේ සමස්ත සංවර්ධනයට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තරවල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ ඒවායේ ඇති ප්‍රෝටීන් බහුල වීමයි. ප්‍රෝටීන් ඉතා වැදගත් සංයෝගයක් වන අතර එය අපගේ ශරීරයේ වර්ධනය හා වර්ධනය සඳහා අවශ්‍ය වේ. සෛල, පටක, අස්ථි, මාංශ පේශි, රුධිර නාල ආදිය වර්ධනය හා අළුත්වැඩියා කිරීමේදී එය අත්‍යවශ්‍ය කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.

(4) අධි රුධිර පීඩනයෙන් සහනයක් ලබා දෙයි

අධි රුධිර පීඩනය හෝ අධි රුධිර පීඩනය යනු ලොව පුරා සිටින මිලියන සංඛ්‍යාත ජනතාවකට බලපාන ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය ගැටළුවක් වන අතර විවිධ හෘද වාහිනී ආබාධ සඳහා ප්‍රධාන හේතුවකි. අධි රුධිර පීඩනය නියාමනය කිරීමට සහ අධි රුධිර පීඩනයෙන් සහනයක් ලබා දීමට නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත.

වටු බිත්තරවල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ “පොටෑසියම්” ඒ්වා තුළ තිබීමයි. පොටෑසියම් යනු ස්වාභාවික වාසෝඩිලේටරයක් ​​ලෙස ක්‍රියා කරන, අපගේ රුධිර වාහිනී ලිහිල් කිරීමට, රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කිරීමට සහ අධි රුධිර පීඩනය හෝ අධි රුධිර පීඩනය පාලනය කිරීමට සහ අපගේ හෘද වාහිනී පද්ධතිය නිරෝගීව තබා ගැනීමට උපකාරී වන ඛනිජයකි.

(5) ඩෙටොක්සිකරණයට උපකාරී වේ

Process of detoxification and elimination medical poster with simple scheme. Liver and other human organs that suffer from toxins vector illustration.

අපේ පද්ධතියෙන් විෂ සහ අනෙකුත් අපද්‍රව්‍ය ඉවත් කිරීමට වටු බිත්තර නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව පරිභෝජනය කිරීම ප්‍රයෝජනවත් වේ. වටු බිත්තරවල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ වෙනත් සංයෝග ඒවායේ තිබීමයි.

මීට අමතරව, වටු බිත්තර සියයට 70 ක් පමණ ජලය වන අතර එය බඩවැල් චලනය වැඩි දියුණු කරන අතර අපගේ පද්ධතියෙන් විෂ හා අනෙකුත් අපද්‍රව්‍ය ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. වටු බිත්තරවල ඇති ඇමයිනෝ අම්ල විෂ බන්ධනය කර ඒවායින් මිදීමට උපකාරී වේ. මෙමඟින් වටු බිත්තර ඩෙටොක්සිකරණය සඳහා අපූරු ද්‍රව්‍යයක් වන අතර එමඟින් අපගේ නිතිපතා ආහාර වේලට පහසුවෙන් එකතු කළ හැකිය.

(6) ප්‍රතිඔක්සිකාරක ප්‍රතිලාභ ලබා දෙයි

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ සෞඛ්‍යයට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන අතර ප්‍රතිඔක්සිකාරක ප්‍රතිලාභ ගණනාවක් සපයයි. වටු බිත්තරයක මෙම ප්‍රතිඔක්සිකාරක ප්‍රතිලාභයට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වන්නේ විටමින් ඒ වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ඒවායෙහි අදාළ වෙනත් සංයෝග තිබීමයි.

අපගේ පද්ධතිය ඔක්සිකාරක හානිවලින් ආරක්ෂා කිරීමෙන්, ප්‍රතිඔක්සිකාරක මගින් විවිධ වර්ගයේ පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරන අතර ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීම, හෘද වාහිනී ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීම, සංජානන ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීම වැනි තවත් ප්‍රතිලාභ ගණනාවක් ලබා දේ.

(7) අසාත්මිකතා සමනය කරන්න

අසාත්මිකතාවන් සමනය කිරීමට සහ ආසාත්මිකතා ප්‍රතික්‍රියාව නිසා ඇතිවන තදබදය, දැවිල්ල වැනි රෝග ලක්ෂණ වලින් සහනයක් ලබා දීම සඳහා නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව වටු බිත්තර පරිභෝජනය කිරීම ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තර වල මෙම ප්‍රති-ආසාත්මිකතා ප්‍රතිලාභයට හේතුව ඩිම්බකෝෂ ප්‍රෝටීන් ඒවා තුළ තිබීමයි.

(8) පරිවෘත්තීය වැඩි කරයි

නිරෝගී පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියක් අපව නිරෝගීව තබා ගැනීමට වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. මන්දගාමී පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියක් මගින් විවිධ සෞඛ්‍ය ගැටලු ඇති විය හැක, විශේෂයෙන් උදර වේදනාව, බඩවැල් වායුව, ඉදිමීම වැනි ආහාර ජීර්ණ ගැටළු ඇති විය හැක. එය ආහාර දිරවීමේ ක්‍රියාවලියට බාධා කරන අතර ආහාර අපගේ ශරීරයේ ජීර්ණය වන වේගය මන්දගාමී කරයි.

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ පරිවෘත්තීය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන අතර ආහාර නිසි ලෙස ජීර්ණය කිරීමේදී මෙය වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. අපගේ ආහාර නිසි ලෙස ජීර්ණය වූ විට, එය අපගේ ශරීරයට නිසි පෝෂණය හා පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සපයන අතර එමඟින් සමස්ත සෞඛ්‍යය පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

ඉහළ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාකාරිත්වය මගින් කැලරි වේගයෙන් දහනය කිරීමට උපකාරී වන අතර බර අඩු කර ගැනීමේ පාලන තන්ත්‍රයක සිටින අයට මෙය ඉතා ඵලදායී වේ. වටු බිත්තර වල මෙම පරිවෘත්තීය වාසිය වන්නේ ඒවායේ ඇති විටමින් ප්‍රමාණයයි. මෙම බී විටමින්, පරිවෘත්තීය වැඩි දියුණු කරනවා පමණක් නොව, මාංශ පේශි තානය වැඩි දියුණු කිරීම, සංජානන ප්‍රතිලාභ ලබා දීම, සෛල වර්ධනයට උපකාරී වේ.

(9) බලශක්ති උත්පාදනය සපයයි

වටු බිත්තර විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ප්‍රතිඔක්සිකාරක, ෆයිටොනූට්‍රියන් වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් හොඳ ප්‍රභවයක් වන අතර මෙම සංයෝග තිබීම නිසා උදේ ආහාරයට ඇතුළත් කළ හැකි පරිපූර්ණ ආහාර වේ. අපේ ශරීරයට “අවශ්‍ය තල්ලුව” ලබා දිය හැකි අතර කැෆේන් හෝ වෙනත් ආශ්‍රිත උත්තේජක මත යැපෙන අයට ඔවුන්ගේ දවස ආරම්භ කිරීමට උදව් කළ හැකිය. වටු බිත්තරවල ඇති ප්‍රෝටීන් අපගේ ශරීරයේ සමස්ත වර්ධනයට උපකාරී වේ.

(10) මොළයට හොඳයි

නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව වටුවන් බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ මොළයට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන අතර අපගේ සංජානන ක්‍රියාකාරකම් වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ. වටු බිත්තරවල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වන්නේ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ විටමින්, ඛනිජ වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ තිබීමයි.

වටු බිත්තරවල ඇති විටමින් ඒ වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක අපගේ ස්නායු පද්ධතිය නිදහස් රැඩිකලුන්ගෙන් සිදුවන ඔක්සිකාරක හානිවලින් ආරක්ෂා කරයි. අපගේ මොළයේ සෛල හෝ නියුරෝන ඔක්සිකාරක හානිවලින් ආරක්ෂා කිරීමෙන්, එය ඇල්සයිමර් රෝගය, පාකින්සන් රෝගය, ඩිමෙන්ශියාව වැනි විවිධ ස්නායු ආබාධ ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි. ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලට අමතරව, වටු බිත්තරවල ඇති විටමින් සහ ඛනිජ වැනි අනෙකුත් පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද අපගේ සංජානන සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු කිරීමට විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.

(11) රක්තහීනතාවයේ අවදානම අඩු කරයි

රක්තහීනතාවය යනු අපගේ ශරීරයේ යකඩ හිගය නිසා ඇතිවන තත්වයකි. යකඩ යනු අපගේ ශරීරයට අවශ්‍ය පෝෂ්‍ය පදාර්ථයක් වන අතර එය අපගේ ශරීරයේ සෑම සෛලයකටම හා පටක වලටම ඔක්සිජන් සහිත රුධිරය ගෙන යන රතු රුධිර සෛල (ආර්බීසී) නිපදවීමට උපකාරී වන අතර ඒවා නිසි ලෙස ක්‍රියාත්මක වීමට ඉඩ සලසයි.

අපගේ ශරීරයේ යකඩ හිගය රක්තහීනතාවයට හේතු විය හැකි අතර එය අපගේ සෛලීය ක්‍රියාකාරිත්වය අඩු කරනවා පමණක් නොව සාමාන්‍ය තෙහෙට්ටුව, දුර්වලතාවය, සුදුමැලි සම, කරකැවිල්ල, හුස්ම හිරවීම, නියපොතු, අක්‍රමවත් හෘද ස්පන්දනය වැනි රෝග ලක්ෂණ ඇති කරයි. වටු බිත්තර හොඳ යකඩ ප්‍රභවයක් වන අතර මෙය රක්තහීනතාවයට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා ඉතා ප්‍රයෝජනවත් වේ. ඔක්සිජන් සහිත රුධිරය අපගේ සෛල වෙත ගෙන යන අතර ඒවා නිසි ලෙස ක්‍රියා කිරීමට ඉඩ සලසන රතු රුධිර සෛල නිපදවීමට වටුවන් බිත්තරවල ඇති යකඩ ආධාරක වේ.

(12) අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කරයි

අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය යනු බැක්ටීරියා සහ වෛරස් වැනි රෝග කාරක ක්ෂුද්‍ර ජීවීන්ගෙන් අපව ආරක්ෂා කර ගැනීමට උපරිම උත්සාහයක් ගන්නා ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණයක් වන අතර, ඒවා කෙසේ හෝ අපගේ ශරීරයට ඇතුළු වී අපව රෝගාතුර කළත්, සටන් කරන්නේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියයි ඔවුන්ට එරෙහිව අපව නැවත සෞඛ්‍ය සම්පන්න කරයි.

අපගේ ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ වැදගත්කම සැලකිල්ලට ගෙන, අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ගැන හොඳින් සැලකිලිමත් විය යුතු අතර, වටු බිත්තර ද එසේ කිරීමට උපකාරී වේ. අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීමට සහ කැස්ස, සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව, උණ, උණ වැනි විවිධ රෝග ඇතිවීමේ අවදානම අවම කිරීම සඳහා වටු බිත්තර නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව පරිභෝජනය කිරීම ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත.

වටු බිත්තරවල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ විටමින් ඒ වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ඒවායෙහි අදාළ වෙනත් සංයෝග තිබීමයි. වටු බිත්තරවල ඇති ප්‍රතිඔක්සිකාරක අපගේ ශරීරයේ නිදහස් රැඩිකලුන් සමඟ සටන් කරයි, ඒවා ස්ථායී කරවන අතර එමඟින් අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ කොඳු නාරටිය වන සුදු රුධිරාණු ඇතුළු අපගේ සෛල වලට ඔක්සිකාරක හානිවීම වළක්වයි.

අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඔක්සිකාරක හානිවලින් ආරක්ෂා කර ගැනීමෙන් එය ශක්තිමත් වන අතර අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් වන විට රෝග ඇති කරන ක්ෂුද්‍ර ජීවීන්ගෙන් අප ආසාදනය වීමේ අවදානම අඩු වන අතර රෝගාතුර වීමේ අවදානම ස්වයංක්‍රීයව අඩු වේ.

“ලයිසීන්” යනු ප්‍රෝටීන් වර්ගයක් වන අතර එය “ප්‍රතිදේහ” නිපදවීම වැඩි කරන අතර එමඟින් අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කරයි. ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලට අමතරව, අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීම සඳහා විශාල කාර්යභාරයක් ඉටු කරන විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ෆයිටොනූට්‍රියන් වැනි විවිධ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වල හොඳ ප්‍රභවයක් වන්නේ වටු බිත්තරයි.

(13) රුධිරයේ සීනි මට්ටම නියාමනය කරයි

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම දියවැඩියා රෝගීන්ට හෝ දියවැඩියාව වැළඳීමේ අවදානමට ලක්ව සිටින අයට ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තර වල මෙම වාසිය වන්නේ ඒවායේ අඩු ග්ලයිසමික් ​​දර්ශකය නිසාය, එයින් අදහස් කරන්නේ වටු බිත්තර සීනි රුධිරයට ඉක්මනින් මුදා හරින අතර එමඟින් රුධිරයේ සීනි මට්ටම පාලනය කිරීමට උපකාරී වේ.

මීට අමතරව, ඒවා ආහාරමය තන්තු වල හොඳ ප්‍රභවයක් වන අතර එමඟින් සීනි රුධිරයට අවශෝෂණය වන වේගය මන්දගාමී වන අතර එමඟින් රුධිරයේ සීනි නියාමනය කිරීමට උපකාරී වේ. අපේ ශරීරයේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ මට්ටම සමතුලිත කිරීමට, රුධිරයේ සීනි නියාමනය කිරීමට සහ දියවැඩියාවට ප්‍රතිකාර කිරීමට උපකාරී වන ඇමයිනෝ අම්ලයක් වන “ලුසීන්” හි හොඳ ප්‍රභවයක් වන්නේ වටුවන් බිත්තරයි.

(14) නිරෝගී සමක් පවත්වා ගනී

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ සමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන අතර එය සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. වටු බිත්තර වල මෙම වාසිය වන්නේ විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ප්‍රතිඔක්සිකාරක, ෆයිටොනූට්‍රියන් වැනි විවිධ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ තිබීමයි.

වටු බිත්තරවල ඇති ප්‍රතිඔක්සිකාරක අපගේ සම ආරක්ෂා කරන අතර එමඟින් සමේ පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි. අපගේ සම ඔක්සිකාරක හානිවලින් ආරක්ෂා කර ගැනීමෙන්, සිහින් රේඛා, රැළි, වයස් පැල්ලම්, අඳුරු පැල්ලම්, සමේ කැළැල් වැනි නොමේරූ වයසට යාමේ සලකුණු ද අඩු කරයි.

මීට අමතරව, වටු බිත්තරවල ඇති පෝෂ්‍ය පදාර්ථ අපගේ සමට පෝෂණය ලබා දෙන අතර එය සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. වටු බිත්තරවල ඇති “ලයිසීන්” ඇමයිනෝ අම්ලය අපගේ ශරීරයේ කොලජන් සංශ්ලේෂණය ප්‍රවර්ධනය කරන අතර එමඟින් අපගේ සම නිරෝගීව තබා ගැනීමට උපකාරී වේ.

කොලජන් යනු අපගේ ශරීරයේ බහුල ලෙස දක්නට ලැබෙන වැදගත් ප්‍රෝටීනයක් වන අතර සෛල හා සම්බන්ධක පටක වර්ධනය සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. එය අපගේ අස්ථි, මාංශ පේශි, සම, රුධිර නාල, ආහාර ජීර්ණ පද්ධතිය මෙන්ම කණ්ඩරාවලද දක්නට ලැබේ. අපගේ සමේ ප්‍රත්‍යාස්ථතාව පවත්වා ගැනීම සඳහා ද එය වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන අතර, අපේ ශරීරයේ කොලජන් නිපදවීමේදී වටුවන් බිත්තර වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.

(15) අපගේ හෘද වාහිනී පද්ධතිය සෞඛ්‍ය සම්පන්නව තබා ගනී

වටු බිත්තර නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව පරිභෝජනය කිරීම අපගේ හදවතට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන අතර අපගේ හෘද සෞඛ්‍යය පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ. වටු බිත්තරවල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වන්නේ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ විටමින්, ඛනිජ වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ තිබීමයි

මීට අමතරව, අපගේ රුධිර පීඩනය නියාමනය කිරීමට සහ කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම පාලනය කිරීමට ද වටුවන්ගේ බිත්තර ඵලදායී වන අතර, මේ දෙකම හෘදයාබාධ, හෘදයාබාධ, අක්‍රමවත් හෘද ස්පන්දනය වැනි විවිධ හෘද වාහිනී ආබාධ සඳහා ප්‍රධාන හේතුවකි (පාලනයකින් තොරව). 2010 දී කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව, නිතිපතා වටු බිත්තර අනුභව කළ අයට එසේ නොකළ අයට සාපේක්ෂව හෘද වාහිනී ආබාධ ඇතිවීමේ අවදානම සියයට 24 කින් අඩු බව සොයා ගන්නා ලදී. මෙම ප්‍රතිලාභය වටු බිත්තරවල ඇති විටමින් ඊ සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති බව කියනු ලැබේ.

(16) නිරෝගී හිසකෙස් වර්ධනය කරයි

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අපගේ සෞඛ්‍යයට පමණක් නොව අපගේ හිසකෙස් හා හිස්කබලටද ප්‍රයෝජනවත් වේ. වටු බිත්තර වල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ප්‍රතිඔක්සිකාරක, ෆයිටොනූට්, ඇමයිනෝ අම්ල වැනි විවිධ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ තිබීමයි.

වටකුරු බිත්තරවල ඇති ප්‍රතිඔක්සිකාරක අපගේ හිසකෙස් හා හිස්කබල නිදහස් රැඩිකලුන් නිසා ඇති වන ඔක්සිකාරක හානිවලින් ආරක්ෂා කරයි. එය හිස්කබලේ රුධිර නාල ලිහිල් කරයි, රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කරයි. වටු බිත්තරවල ඇති “ලිනොලෙයික් අම්ලය” අපගේ හිස්කබලට පෝෂණයක් ලබා දෙන අතර එමඟින් අපගේ හිසකෙස් නිරෝගීව තබා ගැනීමට උපකාරී වේ.

(17) අස්ථි සංවර්ධනය සඳහා හොඳයි

අස්ථි වර්ධනය සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, අපගේ මතකයට එන පළමු දෙය වන්නේ “කැල්සියම්” ය. කෙසේ වෙතත්, කැල්සියම් පමණක් නොව, අස්ථි වර්ධනය සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන තවත් බොහෝ සංයෝග ඇති බව සැලකිල්ලට ගත යුතු අතර එවැනි එක් සංයෝගයක් ඇමයිනෝ අම්ල වේ.

නිතිපතා වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම අස්ථි වර්ධනයට සහ ඒවා ශක්තිමත් කිරීමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත්තේ “ලයිසීන්” වැනි ඇමයිනෝ අම්ලය පවතින බැවිනි. විශේෂයෙන් ළමුන් තුළ එය අස්ථි වර්ධනය සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි.

මීට අමතරව යකඩ, සින්ක්, පොටෑසියම් වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද අපගේ අස්ථි වර්ධනයට සැලකිය යුතු කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. අපගේ අස්ථි ශක්තිමත් කිරීමෙන්, වටුවන් බිත්තර ද අස්ථි දුර්වල වීම නිසා ඇති වන ඔස්ටියෝපොරෝසිස් අවදානම අඩු කරයි.

(18) දත් සඳහා හොඳයි

නිරතුරුවම වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම නිරෝගී දත් පවත්වා ගැනීමට මෙන්ම මුඛ ගැටළු අවම කර ගැනීමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තරයක මෙම වාසිය වන්නේ එහි ඇති “සින්ක්” නම් ඛනිජයයි.

(19) මානසික ආතතිය හා මානසික අවපීඩනයට සහනයක් ලබා දෙයි

මානසික ආතතිය හා මානසික අවපීඩනය සමඟ කටයුතු කිරීමේදී වටු බිත්තර නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව පරිභෝජනය කිරීම ඉතා ඵලදායී බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තරයක මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ ඒවා තුළ ඇතැම් විෂ නාශක සංයෝග තිබීමයි.

“හෝමෝන පී” ලෙස හඳුන්වන මෙම සංයෝග ස්වභාවධර්මයේ අවපීඩන නාශකයක් වන අතර මෙය මානසික අවපීඩනයෙන් මිදීමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වේ. ඔසප් වීමේ සින්ඩ්‍රෝමය හා ඒ හා බැඳුණු මානසික අවපීඩනයෙන් පෙළෙන කාන්තාවන්ට වටුවන් බිත්තරයේ මෙම විෂබීජ නාශක ස්වභාවය වඩාත් ඵලදායී බව සොයාගෙන ඇත.

(20) වේගවත් සුවය සඳහා උපකාරී වේ

වටු බිත්තර විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ප්‍රතිඔක්සිකාරක, ෆයිටොනූට්‍රියන් වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් හොඳ ප්‍රභවයකි. මෙම සංයෝග තිබීම රෝගයෙන් ඉක්මනින් සුවය ලබා ගැනීම සඳහා බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වේ.

වටු බිත්තරවල ඇති ප්‍රතිඔක්සිකාරකය මගින් උණ, උණ, කැස්ස, සීතල වැනි විවිධ රෝග වල අවදානම අඩු කරයි. විටමින්, ඛනිජ ලවණ වැනි අනෙකුත් පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද වේගයෙන් තුවාල සුව කිරීම සඳහා වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. වටු බිත්තර යනු සෛල උත්පාදනය හා පුනර්ජනනය සඳහා උපකාරී වන ප්‍රෝටීන් සහ ඇමයිනෝ අම්ලවල හොඳ ප්‍රභවයකි.

(21) ශ්වසන පද්ධතියට හොඳයි

අපගේ ශ්වසන පද්ධතිය නිරෝගීව තබා ගැනීමටත්, ඇදුම හා බ්රොන්කයිටිස් අවදානම අවම කිරීමටත්, වටුවන් බිත්තර නිතිපතා හා මධ්යස්ථ පරිභෝජනය ඉතා වැදගත් බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තර වල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වන්නේ විටමින් ඒ, විටමින් ඊ වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක තිබීමයි. වටකුරු බිත්තරවල ඇති විටමින් A අපගේ පෙනහළු වලට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන අතර එමඟින් බ්රොන්කයිටිස් අවදානම අඩු කරයි.

(22) ලිංගික සෞඛ්‍යය ප්‍රවර්ධනය කරයි

“හෝමෝන පී” නම් ලිංගික හෝමෝනය නිසා මිනිසා තුළ ලිංගික සෞඛ්‍යය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා වටු බිත්තර නිතිපතා පරිභෝජනය කිරීම බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් බව සොයා ගෙන ඇත. කාන්තාවන් තුළ, ඔවුන් ආතතියෙන් සහනයක් ලබා දීමට ඵලදායී වන අතර පිරිමියා තුළ පුරස්ථි ග්‍රන්ථිය වැනි ලිංගික අවයවවල ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කිරීමට ඔවුන් ඵලදායී වේ.

(23) ගැස්ට්රයිටිස් ප්‍රතිකාර සඳහා උපකාරී වේ.

ගැස්ට්‍රයිටිස් රෝගයට ප්‍රතිකාර කිරීමේදී නිතිපතා හා මධ්‍යස්ථව වටු බිත්තර ආහාරයට ගැනීම ඉතා ප්‍රයෝජනවත් බව සොයාගෙන ඇත. වටු බිත්තර වල මෙම වාසියට ප්‍රධාන වශයෙන් හේතු වී ඇත්තේ විටමින් ඒ වැනි ප්‍රතිඔක්සිකාරක තිබීමයි. මෙම ප්‍රතිඔක්සිකාරක ස්වභාවයේ ගිනි අවුලුවන අතර එමගින් ආමාශයේ තුවාල හෝ ගැස්ට්‍රයිටිස් වලින් සහනයක් ලබා දේ. මීට අමතරව, වටු බිත්තර ද ආමාශ ආසාදනය හේතුවෙන් ඇති වන ආමාශයේ කැඩුණු රේඛාව අළුත්වැඩියා කිරීමට උපකාරී වන ඇමයිනෝ අම්ලයේ හොඳ ප්‍රභවයකි.

මූලාශ්‍රය – goodhealthall. com

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.