Covid 19 පාලනයට ලෝකයේ සියලුම රටවල් ගත් තීන්දු සියල්ල

COVID-19 මැඩපැවැත්වීම සඳහා ලොව පුරා රටවල් දේශසීමා වැසීම ඇතුළු දැඩි පියවර ගෙන තිබේ. මේ ඒ සියල්ල ගැනයි

ගුවන්තොටුපල වසා දැමීම, සංචාරක සීමාවන් පැනවීම සහ ඔවුන්ගේ දේශසීමා සම්පූර්ණයෙන්ම මුද්‍රා තැබීම ඇතුළුව නව කොරෝන වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා ලොව පුරා රටවල් වැඩි වැඩියෙන් පියවර ගනිමින් සිටී. කොරෝන වෛරසය වසංගතයක් ලෙස ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය (WHO) විසින් ලේබල් කර තිබේ.

පහත දැක්වෙන්නේ මෑත දිනවල එවැනි පියවර ගෙන ඇති රටවල් ලැයිස්තුවකි. යාවත්කාලීන තොරතුරු සහ වැඩි විස්තර සඳහා සංචාරකයින් රජයේ වෙබ් අඩවි වෙත පිවිසිය යුතුය.

ඇල්බේනියාව

ඇල්බේනියාවේ රජය ඉතාලියට ගුවන් ගමන් ඇතුළුව සියලුම අසල්වැසි රටවලින් මගී ප්‍රවාහනය නතර කිරීමට තීරණය කළේය. වැඩිදුර දැනුම් දෙන තුරු මාර්තු 16 වන දින බලධාරීන් එක්සත් රාජධානියට යන සියළුම ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා ඇති බව එරට යටිතල පහසුකම් අමාත්‍යාංශය පවසයි. මාර්තු 22 වන දින ඇල්බේනියාව රට තුළට සහ ඉන් පිටත සියලුම වාණිජ ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා ඇති අතර එයාර් ඇල්බේනියා ධජය පමණක් තුර්කියට පියාසර කිරීමට හා මානුෂීය ගුවන් ගමන් ක්‍රියාත්මක කිරීමට ඉඩ දී තිබේ.

ඇල්ජීරියාව

මාර්තු 19 සිට යුරෝපය සමඟ ගුවන් හා මුහුදු ගමන් අත්හිටුවන බව රජය පවසයි. බලධාරීන් මීට පෙර මොරොක්කෝව, ස්පාඤ්ඤය, ප්‍රංශය සහ චීනය සමඟ ගුවන් ගමන් නවතා දමා තිබුණි.

ඇන්ගෝලා

ඇන්ගෝලා ගුවන්, ගොඩබිම සහ මුහුදු මායිම් වසා දැමීය.

ඇන්ටිගුවා සහ බාබුඩා

පසුගිය දින 28 තුළ චීනය, ඉතාලිය, ඉරානය, ජපානය, දකුණු කොරියාව සහ සිංගප්පූරුව යන රටවල සංචාරය කළ විදේශිකයන්ට රට තුළට ඇතුළුවීමට ඉඩ නොදෙන බව ඇන්ටිගුවා බාබුඩා සංචාරක අධිකාරියේ වෙබ් අඩවියේ‍ෙ (මාර්තු 12 සංචාරක උපදේශනයකට අනුව) දැක්වේ. රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් පිටත් කරන ලදී. සැක සහිත රෝගීන් ඇති ඕනෑම නෞකාවක් නැව්ගත කිරීම අවහිර කළ හැකිය.

ආර්ජන්ටිනාව

තහවුරු වූ රෝගීන් 158 කට වඩා වැඩි සංඛ්‍යාවක් සමඟ ආර්ජන්ටිනාව මාර්තු 15 වන දින නිවේදනය කළේ අවම වශයෙන් සති දෙකක්වත් සියළුම අනේවාසිකයින් සඳහා සිය දේශසීමා වසා දමන බවත් එක්සත් ජනපදයෙන් සහ යුරෝපයෙන් සියලුම ගුවන් ගමන් මාර්තු 16 සිට අවලංගු කරන බවත්ය.

ආර්මේනියාව

ආර්මේනියාව මාර්තු 22 සිට සිල්ලර වෙළඳසැල් හැර අනෙකුත් සියලුම වෙළඳසැල් සහ සාප්පු වසා දමයි.

ඕස්ට්‍රේලියාව

ඕස්ට්‍රේලියානු අග්‍රාමාත්‍ය ස්කොට් මොරිසන් මාර්තු 19 වන දින කියා සිටියේ පුරවැසියන් සහ ස්ථිර පදිංචිකරුවන් සහ ඔවුන්ගේ සමීප පවුලේ සාමාජිකයන් හැර රටේ දේශසීමා සියලු අමුත්තන්ට වසා දමන බවයි. මොරිසන් මාර්තු 18 වන දින “මානව ජෛව ආරක්ෂණ හදිසි අවස්ථාවක්” ප්‍රකාශයට පත් කළ අතර රටේ පුරවැසියන් සියළුම විදේශ සංචාර අතහැර දැමිය යුතු බව පැවසීය.

“අපි ඕස්ට්‍රේලියානුවන්ට සංචාරක තහනම මුළු ලෝකයටම හතරවන මට්ටම දක්වා ඉහළ නංවමින් සිටිමු. ඕස්ට්‍රේලියානු ඉතිහාසයේ මෙතෙක් සිදු වූ පළමු අවස්ථාව මෙයයි. එය අවිනිශ්චිත තහනමක්” යැයි ඔහු පැවසීය.

මාර්තු 15 වන දින මොරිසන් පවසා ඇත්තේ මෙරටට පැමිණෙන ජාත්‍යන්තර සංචාරකයින්ට දින 14 ක් හුදෙකලා විය යුතු බවත්, විදේශීය නෞකා දින 30 ක් තහනම් කරන බවත්ය.

ඔස්ට්‍රියාව

වැඩිදුර දැනුම් දෙන තුරු ෂෙන්ගන් ප්‍රදේශයෙන් පිටත සිටින විදේශීය සංචාරකයින්ට ඔස්ට්‍රියාවට ඇතුළුවීම තහනම්ය. යුරෝපා සංගම් පුරවැසියන් සහ විදේශිකයන් ඇතුළු වීමට සුදුසුකම් ඇති විදේශිකයන්, ඕරියාවෙන් ඔස්ට්‍රියාවට ඇතුළු වූ වහාම දින 14 ක ස්වයං අධීක්ෂණ නිවාස නිරෝධායනයක් කිරීමට බැඳී සිටී. හංගේරියාව, චෙක් ජනරජය, ජර්මනිය, ස්විට්සර්ලන්තය සහ ඉතාලිය සමඟ රටේ දේශසීමා බොහොමයක් අවහිර කර ඇත.

බහරේනය 

මාර්තු 18 වනදා සිට වැඩිදුර දැනුම් දෙන තුරු පැමිණෙන ගුවන් ගමන් වාර ගණන අඩු කරන බව බහරේනය නිවේදනය කළේය.  වීසා පැමිණීමේ යෝජනා ක්‍රමය ද රට අත්හිටුවා තිබේ. 

බංග්ලාදේශය

එක්සත් රාජධානිය හැර අනෙකුත් සියලුම යුරෝපීය ගමනාන්ත වෙත බංග්ලාදේශය ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ. ගුවන් ගමන් තහනම මාර්තු 16 වන දින සිට බලාත්මක වන අතර එය මාර්තු 31 දක්වා ක්‍රියාත්මක වේ.

බෙලීස්

බෙලීස් සිය පිවිසුම් වරායන් බොහොමයක් වසා දමා ඇති නමුත් එහි සැන්ටා එලේනා බෝඩර් සහ පිලිප් ගෝල්ඩ්සන් ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපළ විවෘතව පවතින බව එරට  සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය පවසයි. නැව් බඩු යාත්‍රා සියළුම පිවිසුම් වරායන් දිගටම භාවිතා කළ හැකිය.

බොලිවියාව

මාර්තු 18 සිට බොලිවියාව යුරෝපයේ ෂෙන්ගන් කලාපය, එක්සත් රාජධානිය, අයර්ලන්තය සහ ඉරානය යන රටවලින් ගමන් කිරීම තහනම් කළේය. මීට පෙර ස්පාඤ්ඤය, චීනය, දකුණු කොරියාව සහ ඉතාලියේ සංචාරකයින්ට එය තහනම් කර තිබුණි. වෛද්‍ය පරීක්ෂණ ඇතුළු දැඩි දේශසීමා ක්‍රියාමාර්ග ද රට විසින් ක්‍රියාත්මක කර තිබේ. මෙම ක්‍රියාමාර්ග මාර්තු 31 දක්වා ක්‍රියාත්මක වන බව රජය පවසයි.

බ්රසීලය

වෙනිසියුලානු දේශ සීමාවට සමාන සීමාවකින් පසුව ආර්ජන්ටිනාව, පැරගුවේ, බොලිවියාව, පේරු, කොලොම්බියාව, සුරිනාම් සහ ප්‍රංශ ගයනාව සමඟ දේශසීමා වලට විදේශීය සංචාරකයින් ඇතුළුවීම සීමා කිරීමට බ්‍රසීලය මාර්තු 19 දා තීරණය කළේය. මෙම තහනම දින 15 ක් පවතින අතර බ්‍රසීලයේ ස්ථිර පදිංචිය ඇති විදේශිකයින්ට, රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින්ට සහ ජාත්‍යන්තර නියෝජිත ආයතනවලට මෙන්ම භාණ්ඩ ප්‍රවාහනය කරන ට්‍රක් රථවලට ද මෙය අදාළ නොවන බව ජනාධිපති මාණ්ඩලික ප්‍රධානී පැවසීය. වෙනිසියුලානු සංක්‍රමණිකයන් සහ සරණාගතයින් සිය ගණනක් වෙනිසියුලාව-බ්‍රසීල දේශ සීමාව හරහා දිනපතා ගමන් කරයි.

බල්ගේරියාව

බල්ගේරියාව තුර්කිය සමග දේශ සීමාව වසා දමා ඇති බව රාජ්‍ය ගුවන් විදුලි විකාශක ටී.ආර්.ටී වාර්තාකරුවෙකු පැවසුවේ ලොජිස්ටික් සඳහා දොරටු තවමත් විවෘතව පවතින බවයි. මාර්තු 17 වනදා මධ්‍යම රාත්‍රිය වන විට (GMT 22:00) ඉතාලියෙන් හා ස්පාඤ්ඤයෙන් පැමිණෙන ගුවන් ගමන් තහනම් කරන බව බල්ගේරියාවේ ප්‍රවාහන අමාත්‍යාංශය මාර්තු 15 වනදා ප්‍රකාශ කළේය. එසේ කිරීමට සහ දින 14 ක නිරෝධායනයකට මුහුණ දීමට සිදුවේ.

කාම්බෝජය 

ඉතාලිය, ජර්මනිය, ස්ොඤ්ඤය, ප්‍රංශය, ඉරානය සහ එක්සත් ජනපදය යන රටවලින් ගමන් කරන විදේශිකයන්ට මාර්තු 17 සිට කාම්බෝජයට ඇතුළුවීම තහනම් විය. 

කැමරූන්

මාර්තු 17 වනදා සිට රජය කියා සිටියේ ගොඩබිම, ගුවන් හා මුහුදු දේශසීමා දින නියමයක් නොමැතිව වසා දමන බවයි. එය මාර්තු 18 වනදා සිට ආරම්භ වේ.

කැනඩාව

කැනේඩියානු පුරවැසියන්ගේ ආසන්නතම පවුලේ සාමාජිකයන්, ගුවන් යානා කාර්ය මණ්ඩල සාමාජිකයින්, රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් සහ එක්සත් ජනපද පුරවැසියන් හැර කැනේඩියානු පුරවැසියෙකු හෝ ස්ථිර පදිංචිකරුවෙකු නොවන ඕනෑම කෙනෙකුට ඇතුළුවීම ප්‍රතික්ෂේප කරන බව කැනඩාව මාර්තු 16 වැනිදා නිවේදනය කළේය.

මාර්තු 18 වන දින එක්සත් ජනපදය හා කැනඩාව කියා සිටියේ අත්‍යවශ්‍ය නොවන සියලුම ගමනාගමනය සඳහා තම දේශ සීමාව වසා දමන බවයි. වෙළඳාමට බලපෑමක් නැතැයි රටේ නායකයෝ පැවසූහ.

කැනඩාවට බොහෝ ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් මාර්තු 18 සිට ගුවන් තොටුපළවල් හතරක් හරහා යොමු කෙරේ. දේශීය ගුවන් ගමන් සහ කැරිබියන්, ශාන්ත පියරේ සහ මිකෙලොන්, මෙක්සිකෝව සහ එක්සත් ජනපදය වෙතින් පැමිණෙන ගුවන් ගමන් නිදහස් කරනු ලැබේ.

චිලී

නිශ්චිත කාල සීමාවක් සඳහා මාර්තු 18 වනදා සිට අනේවාසික විදේශිකයින් සඳහා දේශසීමා වසා දමන බව චිලී රාජ්‍යය නිවේදනය කළේය. අධි අවදානම් සහිත ප්‍රදේශවලින් ආපසු පැමිණෙන ඕනෑම පුරවැසියෙකු දින 14 ක් නිරෝධායනය කළ යුතුය.

චීනය

චීනය විදේශයන්හි සිට පැමිණෙන ආසාදිතයින්ස ම්බන්ධයෙන් කටයුතු කිරීමට පියවර ගෙන ඇති අතර, බීජිනය සහ අනෙකුත් කලාපයන් ජාත්‍යන්තර පැමිණීමට දින 14 ක නිරෝධායනයකට යාමට බල කරයි. අභ්‍යන්තර ගුවන් ගමන් සඳහා මගීන්ගේ සංඛ්‍යාව සීමා කරන බව සිවිල් ගුවන් සේවා අමාත්‍යාංශය ද කියා සිටියේය.

කොලොම්බියාව

කොලොම්බියාව නිවේදනය කළේ මාර්තු 16 වනදා සිට ගොඩබිම, ගුවන් හා මුහුදු දේශසීමා මැයි 30 දක්වා වසා තබන බවයි. වෙනිසියුලාව සමඟ දේශ සීමාව ද ඇතුළුව දහස් ගණනක් සංක්‍රමණිකයන් සහ සරණාගතයින් දිනපතා ගමන් කරයි. කොලොම්බියාව ද මාර්තු 25 සිට දේශීය ගුවන් ගමන් නවතා දමනු ඇත.

කොංගෝ ජනරජය

කොංගෝ ජනරජය එහි දේශසීමා වසා දැමීය.

කොස්ට රිකා

හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු කොස්ටාරිකාව නිවේදනය  කළේ මාර්තු 18 වනදා සිට විදේශිකයන් සඳහා වන සියළුම දේශසීමා වසා දමන බවයි.

ක්‍රොඒෂියාව

මාර්තු 12 වන දින ක්‍රොඒෂියානු රජය ජාත්‍යන්තර දේශසීමා තරණය කිරීම සඳහා සීමාවන් මාලාවක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය. දැඩි පීඩාවට පත් රටවල් වන ඉතාලිය හා චීනය වැනි රටවලින් පැමිණෙන විදේශිකයින් නිරෝධායන පහසුකම් සඳහා දින 14 ක් ගත කිරීම අවශ්‍ය වේ.

ස්පාඤ්ඤය, එක්සත් ජනපදය සහ ස්වීඩනය ඇතුළු බොහෝ රටවල මගීන් සඳහා සෞඛ්‍ය අධීක්ෂණය ද බලධාරීන් විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලදී. මෙම රටවල සංචාරකයින් සති දෙකක් ස්වයං හුදකලා විය යුතුය.

සයිප්‍රසය

මාර්තු 13 වන දින  සයිප්‍රස් ජනරජයේ සභාපති නිකොස් ඇනස්ටාසියස් කියා සිටියේ සයිප්‍රස් වැසියන්, දිවයිනේ සේවය කරන යුරෝපීයයන් සහ විශේෂ අවසර පත්‍ර ඇති පුද්ගලයින් හැර අන් සියල්ලන්ටම රට දින 15 ක් සිය දේශසීමා වසා දමන බවයි. මෙම පියවර මාර්තු 15 සිට ක්‍රියාත්මක වන බව ඔහු රාජ්‍ය දේශනයකදී පැවසීය.

චෙක් ජනරජය

චෙක් අගමැතිවරයා කියා සිටියේ මාර්තු 12 වනදා රට ජර්මනියේ සහ ඔස්ට්‍රියාවේ සංචාරකයින් සඳහා දේශසීමා වසා දමා අවදානම් සහිත වෙනත් රටවලින් විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කරන බවයි. සෙනසුරාදා සිට (සිකුරාදා GMT 23:00) සිට බලපැවැත්වෙන පරිදි චෙක් ජාතිකයින්ට එම රටවලට සහ වෙනත් රටවලට යාම තහනම් විය.

සම්පූර්ණ ලැයිස්තුවට අනෙකුත් යුරෝපා සංගම් සාමාජිකයින් වන ඉතාලිය, ස්වීඩනය, ප්‍රංශය, නෙදර්ලන්තය, බෙල්ජියම, ස්පාඤ්ඤය සහ ඩෙන්මාර්කය මෙන්ම එක්සත් රාජධානිය, ස්විට්සර්ලන්තය, නෝර්වේ, චීනය, දකුණු කොරියාව සහ ඉරානය ඇතුළත් වේ. ආසන නවයකට වඩා ඇති ජාත්‍යන්තර පොදු ප්‍රවාහන වාහන ද දේශසීමා තරණය කිරීම තහනම් කෙරේ.

ඩෙන්මාර්කය

මාර්තු 13 වන දින  ඩෙන්මාර්කය කියා සිටියේ පුරවැසියන් නොවන අයට එහි දේශසීමා තාවකාලිකව වසා දමන බවයි.

“ඩෙන්මාර්කයට ඇතුළුවීමේ විශ්වාසනීය අරමුණක් ඔප්පු කළ නොහැකි සියලුම සංචාරකයින්, සියලුම සංචාර, නිවාඩු සහ සියලුම විදේශිකයින්ට ඩෙන්මාර්ක දේශ සීමාවට ඇතුළුවීම තහනම් කරනු ලැබේ” යැයි අගමැති මෙට් ෆ්‍රෙඩ්රික්සන් පැවසීය. වසා දැමීම ආහාර, ඖෂධ සහ කාර්මික සැපයුම් ඇතුළු භාණ්ඩ ප්‍රවාහනයට අදාළ නොවේ.

ඩොමිනිකානු ජනරජය

මාර්තු 16 වන දින යුරෝපයෙන් සියලුම ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බවත්, සියලු නෞකාවන් මාසයක් සඳහා අත්හිටුවන බවත් රජය පවසයි.

ජිබුටි

මාර්තු 15 වන දින  ජිබුටි කියා සිටියේ සියළුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බවයි.

ඉක්වදෝරය

මාර්තු 16 සිට පුරවැසියන්ට සහ නිවැසියන්ට ඇතුළුව දේශසීමා දින 21 ක් මුළුමනින්ම වසා දමා තිබුණි.

ඉතියෝපියාව

අප්‍රිකානු මහාද්වීපයේ විශාලතම ගුවන් සේවය වන සිය රාජ්‍ය ගුවන් සේවය රටවල් 30 ක් සඳහා ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බව මාර්තු 20 වන දින එහියෝපියානු රජය නිවේදනය කළේය. මාර්තු 23 සිට පැමිණෙන සියලුම මගීන් අනිවාර්ය නිරෝධායනයකට මුහුණ දෙයි.

ඊජිප්තුව

ඊජිප්තුව මාර්තු 19 සිට මාර්තු 31 දක්වා සිය ගුවන් තොටුපලවල සියලුම ගුවන් ගමනාගමනය අත්හිටුවන බව අග්‍රාමාත්‍ය මොස්ටාෆා මැඩ්බුලි මාර්තු 16 දා පැවසීය.

එල් සැල්වදෝරය

එල් සැල්වදෝරය සියළුම වාණිජ ගුවන් ගමන් සඳහා මාර්තු 16 වන දින සිය ගුවන් තොටුපල වසා දැමීය. මාර්තු 11 වන දින රටේ පිළිගත් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් සහ නීත්‍යානුකූල පදිංචිකරුවන් හැර අනෙකුත් සියලුම විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කර තිබුණි . ඇතුළුවීමට අවසර දුන් අය දින 30 ක නිරෝධායනයකට යටත් විය.

ෆින්ලන්තය

මාර්තු 17 වන දින ෆින්ලන්තය සිය දේශසීමා හරහා ගමනාගමනය දැඩි ලෙස සීමා කිරීම ආරම්භ කරන බව අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍ය මාරියා ඔහිසාලෝ මාර්තු 17 දා පැවසීය.

ප්‍රංශය

ප්‍රංශ ජනාධිපති එමානුවෙල් මැක්‍රොන් මාර්තු 16 දා ප්‍රකාශ කළේ ප්‍රංශයේ දේශසීමා මාර්තු 17 සිට වසා දමන බවයි. කෙසේවෙතත්, රටේ පුරවැසියන්ට නැවත සිය රට බලා යාමට අවසර දෙන බව ප්‍රංශ නායකයා පැවසීය. යුරෝපා සංගමයේ බාහිර දේශසීමා ද මාර්තු 17 සිට දින 30 ක් වසා දමන ලදී. ප්‍රංශයට පිටත්ව යන එක්සත් ජනපද පුරවැසියන්ට නැවත එක්සත් ජනපදයට යාමට මෙය අදාළ නොවේ. 

චීනය, හොංකොං, මැකාවෝ, සිංගප්පූරුව, දකුණු කොරියාව, ඉරානය සහ පැරීසියේ චාල්ස් ඩි ගෝල් ගුවන් තොටුපළට පැමිණෙන ඉතාලියේ බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශවලින් ගුවන් ගමන් වෛද්‍ය වෘත්තිකයන් හමුවන්නේ ප්‍රශ්නවලට පිළිතුරු සැපයීමට සහ රෝග ලක්ෂණ ඉදිරිපත් කරන ඕනෑම පුද්ගලයෙකු ගැන සැලකිලිමත් වීමට ය.

ජෝර්ජියාව

කොකේසස් ජනරජය රට තුළට ඇතුළු වන සියලුම විදේශීය පුරවැසියන්ට තහනමක් පැනවූ අතර එහි  දේශසීමා වසා දැමීය . ජෝර්ජියාව ද මාර්තු 20 වන දින වෙනත් රටවල් සමඟ ගුවන් ගමනාගමනය නතර කළේය.

ජර්මනිය

මාර්තු 15 වනදා ජර්මනිය කියා සිටියේ මාර්තු 16 සිට ඔස්ට්‍රියාව, ස්විට්සර්ලන්තය, ප්‍රංශය, ලක්සම්බර්ග් සහ ඩෙන්මාර්කය සමඟ දේශසීමා පාලනය තාවකාලිකව හඳුන්වා දෙන බවයි.

ඉතාලිය, ස්පාඤ්ඤය, ඔස්ට්‍රියාව, ප්‍රංශය, ලක්සම්බර්ග්, ඩෙන්මාර්කය සහ ස්විට්සර්ලන්තය යන රටවලින් ගුවන් ගමන් ඇතුළත් කිරීම සඳහා ප්‍රවේශ සීමාවන් පුළුල් කර ඇති බව අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශය මාර්තු 18 වනදා ප්‍රකාශ කළේය. නව පිවිසුම් සීමාවන් ඩෙන්මාර්කයේ සිට මුහුදු ප්‍රවාහනයට ද අදාළ වන බව අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශකයෙක් පැවසීය.

ඝනාව

මාර්තු 17 වනදා සිට ඝනාව නිල නිවැසියන් හෝ වෙනිසියුලානු ජාතිකයන් නොවන්නේ නම්, පසුගිය දින 14 තුළ කොරෝනා වෛරස් රෝගීන් 200 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් ඇති රටකට ඇතුළු වූ ඕනෑම කෙනෙකුට ඇතුළුවීම තහනම් කළේය. මාර්තු 22 සිට රට සියළුම දේශසීමා වසා දමා එදින මධ්‍යම රාත්‍රියට පෙර රට තුළට ඇතුළු වන ඕනෑම කෙනෙකුට අනිවාර්ය නිරෝධායනයක් නියම කළේය.

ග්‍රීසිය

මාර්තු 14 වන දින ග්‍රීසිය ඉතාලියට සහ මාර්තු 29 දක්වා තවමත් ක්‍රියාත්මක වන සියලුම ගුවන් ගමන් තහනම් කළේය. මාර්තු 15 වන දින එය පවසා ඇත්තේ මාර්ග සහ මුහුදු මාර්ග මෙන්ම ඇල්බේනියාව සහ උතුරු මැසිඩෝනියාව වෙත ගුවන් ගමන් තහනම් කරන බවත්, කොරෝනා වෛරසය පැතිරීම වැළැක්වීම සඳහා ස්පාඤ්ඤයට සහ ඉන් පිටත ගුවන් ගමන් තහනම් කරන බවත්ය. ග්‍රීසියේ වෙසෙන පුරවැසියන්ට පමණක් ඇල්බේනියාව සහ උතුරු මැසිඩෝනියාවට සහ ඉන් පිටතට යාමට අවසර ඇති බව බලධාරීහු පවසති.  ග්‍රීසිය පැවසුවේ විදේශයන්ගෙන් පැමිණෙන ඕනෑම අයෙකු සති දෙකක නිරෝධායනයකට යොමු කරන බවයි.

ග්‍රෙනාඩා

පසුගිය සති දෙක තුළ හොංකොං, චීනය, දකුණු කොරියාව, ජපානය, සිංගප්පූරුව, ඉරානය, ඉතාලිය හෝ ජර්මනිය වෙත පැමිණි සියලුම සංචාරකයින් නිරෝධායනයට යටත් වන බව මියාමි හෙරල්ඩ් මාර්තු 17 දා වාර්තා කළේය.

ග්වාතමාලාව

ග්වාතමාලාවේ අනේවාසිකයින් පැමිණීම තහනම් කර ඇති අතර භාණ්ඩ හැර සෙසු සියලුම ගුවන් ගමන් මාර්තු 16 සිට 30 දක්වා අත්හිටුවා තිබේ. එය නැව් නැව් නැව්ගත කිරීම ද තහනම් කළේය. මාර්තු 17 වන දින එක්සත් ජනපදය සමග සිදුවන ගුවන් ගමන් සියල්ලම අත්හිටුවන බව රට නිවේදනය කළේය.

ගයනා

මාර්තු 18 වන දින සිට සියලුම ගුවන් තොටුපළවල් දින 14 ක් අර්ධ වශයෙන් වසා දමා තිබුණි. වසා දැමීම ප්‍රධාන වශයෙන් ජාත්‍යන්තර මගී ගුවන් ගමන් වලට බලපාන බව ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ වාර්තා කරයි.

හයිටි

මාර්තු 19 වන දින හයිටි රජය විසින්  කොරෝනා වෛරසය  පැතිරීම සම්බන්ධයෙන් හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කරමින් දේශසීමා වසා දමා ඇඳිරි නීතිය පැනවීය. එක්සත් ජනපදයෙන් පැමිණෙන ගුවන් ගමන් හැර අනෙකුත් සියලුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් ද එය අත්හිටුවා ඇති අතර එය ඩොමිනිකන් ජනරජය සමඟ ඇති දේශ සීමාව වසා දමා තිබේ.

හොන්ඩුරාස්

හොන්ඩුරාස් විසින් භාණ්ඩ ප්‍රවාහනයට හැර අනෙකුත් සියලුම දේශසීමා වසා දැමීමට නියෝග කර තිබේ.

හංගේරියාව

හංගේරියාව ජාත්‍යන්තර මගීන් සඳහා දේශසීමා වසා දමන බව අග්‍රාමාත්‍ය වික්ටර් ඕර්බන් මාර්තු 16 දා පාර්ලිමේන්තුවට පැවසීය.

ඉන්දියාව

මාර්තු 18 වන දින ඉන්දියාව කියා සිටියේ රටට වීසා බලපත්‍ර බහුතරයක් අත්හිටුවන බවයි. සාම්ප්‍රදායිකව වීසා රහිත ප්‍රවේශය ලබා දී ඇති ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති මිලියන සංඛ්‍යාත විදේශිකයන් ද දැන් ඉල්ලුම් කළ යුතුය.

උපදේශකවරයා කියා සිටියේ රට බලා යාමට “බලවත් හේතුවක්” ඇති ඕනෑම කෙනෙකුට ඔවුන්ගේ ළඟම ඇති ඉන්දියානු මෙහෙයුම හා සම්බන්ධ විය හැකි බවයි. අත්‍යවශ්‍ය නොවන සියලුම විදෙස් සංචාරවලින් වළකින්නැයි ද ඉන්දීය ජාතිකයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

වැඩිදුර දැනුම් දෙන තුරු ඉන්දියාව ප්‍රංශයේ, ස්පාඤ්ඤයේ සහ ජර්මනියේ පුරවැසියන්ට වීසා නිකුත් කිරීම අත්හිටුවා තිබුණි. චීනය, ඉතාලිය, ඉරානය, ජපානය සහ දකුණු කොරියාව යන රටවල පුරවැසියන් සඳහා එවැනි සීමාවන් දැනටමත් ක්‍රියාත්මක විය.

ජාතික ගුවන් සමාගමක් වන එයාර් ඉන්දියා සමාගම පැවසුවේ ඉතාලිය සහ දකුණු කොරියාව වෙත පිළිවෙලින් මාර්තු 28 සහ මාර්තු 25 දක්වා ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බවයි. ඉන්දියාව අසල්වැසි මියන්මාරය සමඟ දේශ සීමාවක් ද වසා දමා තිබේ. මාර්තු 22 වන දින ඉන්දියාවේ සියලුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් තහනම් කිරීම බලාත්මක විය.

ඉරාකය

මාර්තු 17 සිට 24 දක්වා ඉරාකය සිය දේශීය ගුවන්තොටුපලවල ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන ලදී.

ඉතාලිය

ඉතාලියට පියාසර කරන පුද්ගලයින් ඉතාලියේ ප්‍රධාන ගුවන්තොටුපලවල උෂ්ණත්ව පරීක්ෂාවට භාජනය වන අතර චීනය සහ තායිවානය වෙතින් ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ.

වෛරසය පැතිරීම නැවැත්වීමේ උත්සාහයක් ලෙස ඉතාලියේ රජයේ නිලධාරීන් මාර්තු 10 වන දින මිලියන 60 ක ජනතාවක් අගුලු දමා තිබේ. සීමාවන් අප්‍රේල් 3 දක්වා ක්‍රියාත්මක වේ.

ජැමෙයිකාව

ඉරානය, චීනය, දකුණු කොරියාව, ඉතාලිය, සිංගප්පූරුව, ජර්මනිය, ස්පාඤ්ඤය, ප්‍රංශය සහ එක්සත් රාජධානිය යන රටවල සංචාරකයින්ට ජැමෙයිකාව විසින් සංචාරක සීමාවන් පනවා ඇති බව දේශීය මාධ්‍ය වාර්තා  කරයි. ප්‍රජා ව්‍යාප්තියක් ඇති රටවලින් පැමිණෙන ඕනෑම කෙනෙකුට දින 14 ක් ස්වයං නිරෝධායනය කළ යුතු බව රජය පවසයි.

ජපානය 

පැමිණීමට දින 14 කට පෙර චීනය, ඉරානය හෝ ඉතාලියේ සංචාරය කළ සංචාරකයින්ට රට ඇතුල්වීමේ තහනමක් පැනවීය.

ජෝර්දානය

ජෝර්දානය මාර්තු 17 වන දින ඊශ්‍රායලය සහ ඊශ්‍රායලය අත්පත් කරගත් බටහිර ඉවුර සහ එහි මුහුදු වරාය සමඟ ඊජිප්තුවෙන් නැව්ගත කිරීම සඳහා දේශසීමා හරස් කිරීම වසා දැමීය. ඉරාකයෙන් ගොඩබිම් මගී ගමනාගමනය ද එය තහනම් කළේය.

රජය ලෙබනනය සහ සිරියාවට සංචාරය කිරීම තහනම් කළ අතර ප්‍රංශය, ජර්මනිය සහ ස්පාඤ්යෙඤයෙන් පැමිණෙන සංචාරකයින්ට ද තහනම් විය. ඊජිප්තුවට ගුවන් සේවය අඩකින් අඩු කිරීම මෙම පියවරයන්ට ඇතුළත් ය.

කසකස්තානය

ආපසු පැමිණෙන පුරවැසියන්, රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් සහ රජය විසින් ආරාධනා කරන ලද අය හැර අන් සියල්ලන්ටම රට තුළට ඇතුළුවීම තහනම් කරමින් ජනාධිපති කසිම්-ජොමාර්ට් ටෝකයෙව් මාර්තු 15 දා හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කළේය. කසකස්වරුන්ට රට හැර යාම ද තහනම් ය.

කෙන්යාව

වාර්තා වූ COVID-19 රෝගීන් සමඟ කෙන්යාව ඕනෑම රටක සංචාරය අත්හිටුවා ඇත.

“ස්වයං නිරෝධායනයක යෙදී සිටියහොත් කෙන්යානු පුරවැසියන්ට සහ වලංගු පදිංචිය සඳහා අවසර ඇති ඕනෑම විදේශිකයන්ට පමණක් ඇතුළුවීමට අවසර ලැබේ” යැයි ජනාධිපති උහුරු කෙන්යාටා පැවසීය.

කුවේට්

කුවේටයට සහ ඉන් පිටතට පැමිණෙන සියලුම වාණිජ මගී ගුවන් ගමන් බලධාරීන් විසින් තහනම් කරන ලදි.

කිර්ගිස්තානය

කිර්ගිස්තානය මාර්තු 17 දා කියා සිටියේ සියළුම විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කරන බවයි.

ලැට්වියාව

ගුවන්, දුම්රිය, මුහුද සහ මාර්ග මගින් ජාත්‍යන්තර සංචාරයන් සියල්ලම අවලංගු කර ලැට්වියාව සියළුම විදේශිකයින් රට තුළට ඇතුළු වීම නවතා දැමීය. ලැට්වියාවේ පදිංචිය සඳහා හිමිකම් ඇති ලැට්වියානුවන්ට සහ විදේශිකයන්ට රට තුළට ඇතුළු විය හැකිය.

ලෙබනනය

ඉතාලිය, ඉරානය, චීනය සහ දකුණු කොරියාව යන රටවලින් ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බව ලෙබනන් රජය මාර්තු 11 වැනිදා නිවේදනය කළේය. මාර්තු 12 වන දින ලෙබනන් රජය සිරියාවට සියළුම දේශසීමා හරස් මාර්ග දින නියමයක් නොමැතිව වසා දැමීමට තීරණය කළේය.

ලිබියාව

ට්‍රිපෝලි හි ලිබියාවේ එක්සත් ජාතීන්ගේ පිළිගත් ජාතික ගිවිසුම (ජීඑන්ඒ) මිස්රාටා ගුවන්තොටුපළේ සියලුම ගුවන් ගමන් සති තුනකට අත්හිටුවා තිබේ. දේශසීමා ද වසා ඇත.

ලිතුවේනියාව

මාර්තු 16 වන දින ලිතුවේනියාව සිය දේශසීමා වසා දමා ඇත. ව්‍යාපාරික චාරිකා හැරුණු විට ලිතුවේනියානු පුරවැසියන්ට රට හැර යාම තහනම් විය. ට්‍රක් රථ රියදුරන්, රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයින් සහ රට බලා යන පුද්ගලයින් සඳහා රට හැර යන මෙම තහනම මාර්තු 30 දක්වා බලාත්මක වේ.

මැඩගස්කරය

මාර්තු 20 සිට යුරෝපයට සහ දින 30 ක් සඳහා වාණිජ මගී ගුවන් ගමන් නොමැත. බලපෑමට ලක් වූ රටවලින් පැමිණෙන සංචාරකයින් දින 14 ක් ස්වයං නිරෝධායනය කළ යුතුය.

මැලේසියාව

මැලේසියාව සංචාරකයින් සඳහා සිය දේශ සීමා වසා දමා මාර්තු 16 සිට මාර්තු 31 දක්වා අභ්‍යන්තර සංචලනය සීමා කළේය.

මාලදිවයින

චීනය, ඉතාලිය, බංග්ලාදේශය, ඉරානය, මැලේසියාව සහ එක්සත් රාජධානිය යන රටවල සංචාරකයින්ට මෙන්ම ජර්මනියේ, ප්‍රංශයේ සහ දකුණු කොරියාවේ නිශ්චිත ප්‍රදේශවලින් පැමිණෙන සංචාරකයින්ට ද මාලදිවයිනට ඇතුළු වීම තහනම් කළේය. චීනය, දකුණු කොරියාව සහ ඉතාලිය වෙත කෙරෙන සියලුම සෘජු ගුවන් ගමන් ද අත්හිටුවා ඇත.

මාලි

භාණ්ඩ ප්‍රවාහනය හැරුණු විට මාර්තු 19 වනදා සිට මාලි වෛරසයට ගොදුරු වූ රටවලින් ගුවන් ගමන් දින නියමයක් නොමැතිව අත්හිටුවා ඇත.

මෙක්සිකෝව

මාර්තු 20 වන දින එක්සත් ජනපදය හා මෙක්සිකෝව ඔවුන්ගේ හවුල් දේශ සීමාව හරහා අත්‍යවශ්‍ය නොවන ගමන් සීමා කිරීමට එකඟ වූ බව එක්සත් ජනපද රාජ්‍ය ලේකම් මයික් පොම්පියෝ පැවසුවේ ලෝකයේ කාර්යබහුලම දේශසීමාවකට සීමා පැනවීමෙනි. දින 30 කට පසු මෙම සීමාවන් සමාලෝචනය කරන බව පොම්පියෝ ධවල මන්දිරයේ ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවකදී පැවසීය.

මෝල්ඩෝවා

මෝල්ඩෝවා සිය දේශසීමා තාවකාලිකව වසා දමා මාර්තු 17 සිට සියලුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ.

මොරොක්කෝව

චීනය, ස්පාඤ්ඤය, ඉතාලිය, ප්‍රංශය සහ ඇල්ජීරියාව යන රටවල් ආවරණය වන පරිදි මීට පෙර තහනමක් පැනවූ රටවල් 25 කට සහ ඉන් පිටත ගුවන් ගමන් නවත්වන බව මාර්තු 14 දා මොරොක්කෝව ප්‍රකාශ කළේය.

නේපාලය

මාර්තු 14 වන විට නේපාලයට ඇතුළු වන සියලුම විදේශීය ජාතිකයන් දින 14 ක් ස්වයං නිරෝධායනයේ රැඳී සිටිය යුතු බව එරට ආගමන විගමන දෙපාර්තමේන්තුව පවසයි. නේපාල ජාතිකයන් සහ පදිංචිකරුවන් පැමිණීමේ දිනයේ සිට දින 14 ක් නිවසේ නිරෝධායනයේ රැඳී සිටිය යුතුය. මෙම සියලු ක්‍රියාමාර්ග අප්‍රේල් 30 දක්වා ක්‍රියාත්මක වේ. මාර්තු 14 සිට අප්‍රේල් 30 දක්වා විදේශිකයින්ට පැමිණීමේ වීසා බලපත්‍ර නිකුත් කිරීම රට විසින් නවතා දමා ඇත.

නෙදර්ලන්තය

මාර්තු 19 සිට නෙදර්ලන්තයට යාමට අපේක්ෂා කරන යුරෝපා සංගම් නොවන පුරවැසියන් සඳහා ප්‍රවේශ සීමාවන් දැඩි කරන බව නෙදර්ලන්ත රජය නිවේදනය කළේය. සංචාරක සීමාවන් යුරෝපා සංගම් පුරවැසියන්ට (එක්සත් රාජධානියේ පුරවැසියන් ද ඇතුළුව) සහ ඔවුන්ගේ පවුලේ සාමාජිකයින්ට මෙන්ම නෝර්වේ, අයිස්ලන්තය, ස්විට්සර්ලන්තය, ලිච්ටෙන්ස්ටයින් සහ ඔවුන්ගේ පවුලේ සාමාජිකයින්ට අදාළ නොවේ. 

නිව්සීලන්තය

මාර්තු 19 සිට නවසීලන්තය සිය පුරවැසියන් නොවන හෝ ස්ථිර නොවන පදිංචිකරුවන්ට සිය දේශසීමා වසා දමනු ඇත. අග්‍රාමාත්‍ය ජසින්ද ආර්ඩර්න් පැවසුවේ මාර්තු 15 වන දින නවසීලන්තයට පැමිණෙන සෑම කෙනෙකුම පැසිෆික් දූපත්වලින් බැහැරව දින 14 ක් ස්වයං හුදෙකලා වීමට අවශ්‍ය බවයි.

නයිජීරියාව

චීනය, ඉතාලිය, ඉරානය, දකුණු කොරියාව, ස්පාඤ්ඤය, ජපානය, ප්‍රංශය, ජර්මනිය, එක්සත් ජනපදය, නෝර්වේ, එක්සත් රාජධානිය, ස්විට්සර්ලන්තය සහ නෙදර්ලන්තය යන රටවලින් පැමිණෙන සංචාරකයින් සඳහා රට තුළට ඇතුළු වීම සීමා කරන බව මාර්තු 18  දා රජය නිවේදනය කළේය . අධි අවදානම් සහිත රටවලින් පැමිණෙන අයට දින 14 ක් ස්වයං හුදකලා වීමට නියම කරනු ලැබේ. නයිජීරියාව මාර්තු 21 වන දින සිය සීමාවන් පුළුල් කළ අතර ලාගෝස් සහ අබුජා නගරවල පිහිටි සිය ප්‍රධාන ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපළවල් මාර්තු 23 සිට මාසයක් දක්වා වසා දමන බව නිවේදනය කළේය. මාර්තු 23 වනදා සිට දුම්රිය සේවා අත්හිටුවීමට ද රට සැලසුම් කරයි.

නෝර්වේ

මාර්තු 14 වනදා  නෝර්වේ තම වරාය සහ ගුවන්තොටුපළ මාර්තු 16 වනදා සිට වසා දමන බව ප්‍රකාශ කළද නෝර්වේජියානු ජාතිකයින් විදේශයන්හි සිට ආපසු පැමිණෙන භාණ්ඩ සඳහා මෙන්ම භාණ්ඩ සඳහා ද නිදහස් කරනු ලැබේ. තම රාජ්‍ය තුළ පුළුල් පාලනයක් ක්‍රියාත්මක කරන නමුත් අසල්වැසි ස්වීඩනය සමඟ කිලෝමීටර් 1,630ක් (සැතපුම් 1,000) දින දේශ සීමාව වසා නොදමන බව ද එරට පවසයි.

ඕමානය

ඕමානය සෑම රටකින්ම සංචාරක වීසා බලපත්‍ර අත්හිටුවා ඇති අතර නැව්ගත කිරීම තහනම් කළේය. මාර්තු 18 සිට, නේවාසික වීසා බලපත්‍ර සහිත විදේශිකයන් ඇතුළුව සියලුම ඕමානුවන් නොවන අයට ඇතුළුවීමේ තහනමක් පැනවීය.

පාකිස්තානය

මාර්තු 21 වන දින අපේ‍්‍රල් 4 වනදා දක්වා සියළුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ. සතියකට පෙර රට සිය දේශසීමා සියල්ලම වසා දැමීම නිසා මෙම පියවර ගෙන  තිබේ. 

“සියලු දේශසීමා දින 15 ක් වසා තැබීමට තීරණය කර තිබේ,” විදේශ අමාත්‍ය ෂා මෙහමූඩ් කුරේෂි දේශීය මාධ්‍ය ජාල වෙත පැවසීය. “ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් ක්‍රියාත්මක වන්නේ කරච්චි, ලාහෝර් සහ ඉස්ලාමාබාද් ගුවන්තොටුපලවලින් පමණි.”

පැනමාව

මාර්තු 16 වන දින රජය නිවේදනය කළේ පැනමානියානුවන්ට පමණක් රට තුළට ඇතුළු වීමට අවසර ඇති බවයි.

පැරගුවේ

මාර්තු මස 14 වන දින, පැරගුවේ අවම වශයෙන් මාර්තු 26 වැනිදා දක්වා යුරෝපයේ සිට ගුවන් ගමන් සීමා කර ඇති අතර අසල්වැසි රාජ්‍ය සමග තත්ත්වය විමසා බලමින් සිටී.

පේරු

මාර්තු 15 වන දින හදිසි තත්වයක් ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු පේරු මාර්තු 16 වනදා සිට අවම වශයෙන් දින 15 ක්වත් සිය දේශ සීමාව වසා දමන බව නිවේදනය කළේය. මෙම පියවරට රට තුළට සියලුම වාණිජ ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අවලංගු කිරීම ඇතුළත් වේ.

පිලිපීනය

මිලියන 60 කට ආසන්න ජනතාවක් සිටින විශාලතම පිලිපීන දූපත වන ලුසොන් හි මාසයක් පුරා අගුලු දමා ඇති අතර දේශීය හා ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අප්‍රේල් 14 දක්වා අවලංගු කර ඇත.

පෝලන්තය

මාර්තු 13 වනදා පෝලන්තය කියා සිටියේ මාර්තු 15 සිට විදේශිකයන්ට රට තුළට ඇතුළුවීම තහනම් කරන බවත් සිය මව් රටට පැමිණෙන පුරවැසියන්ට දින 14 ක නිරෝධායනයක් පැනවන බවත්ය. පෝලන්තයේ පදිංචිය සඳහා අවසර පත්‍රයක් ඇති අයට ද ඇතුළුවීමට අවසර දෙන බව අග්‍රාමාත්‍ය මාටියුස් මොරාවිස්කි පැවසීය. සමහර වරලත් ගුවන් ගමන් හැරුණු විට මාර්තු 15 සිට ජාත්‍යන්තර අභ්‍යන්තර ගුවන් ගමන් හෝ දුම්රිය සඳහා අවසර නොලැබේ.

පෘතුගාලය 

එක්සත් රාජධානිය, ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය, කැනඩාව, වෙනිසියුලාව, දකුණු අප්‍රිකාව සහ පෘතුගීසි කතා කරන රටවල් හැර යුරෝපා සංගමයෙන් පිටත සිට ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා ඇත. පෘතුගාල අග්‍රාමාත්‍ය ඇන්ටෝනියෝ කොස්ටා කියා සිටියේ ස්පාඤ්ඤය සමඟ දේශ සීමාව තුළ ගමන් තහනම නිසා භාණ්ඩ නිදහස්ව ගමන් කිරීම සහ කම්කරුවන්ගේ අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කිරීම සහතික කළ යුතු නමුත් “සංචාරක හෝ විවේක කටයුතු සඳහා (ගමන් කිරීම සඳහා) සීමාවක් තිබිය යුතු” බවයි. .

කටාර්

මාර්තු 15 වනදා සිට කටාර් රාජ්‍යය කියා සිටියේ භාණ්ඩ ප්‍රවාහනය සහ සංක්‍රමණික ගුවන් ගමන් හැරුණු විට මාර්තු 18 සිට අභ්‍යන්තර ගුවන් ගමන් තහනම් කරන බවයි. කටාර් පුරවැසියන්ට ඇතුළුවීමේ තහනම අදාළ නොවේ.

රුමේනියාව

රුමේනියාවේ රජය මාර්තු 21 වන දින බොහෝ විදේශිකයින්ට මෙරටට ඇතුළුවීම තහනම් කළ අතර රට තුළට ගමන් කිරීම සීමා කළේය.

“දේශසීමා හරහා විදේශ පුරවැසියන්ට සහ රාජ්‍ය නොවන පුද්ගලයින්ට රුමේනියාවට ඇතුළුවීම තහනම් කර තිබේ” යැයි අභ්‍යන්තර ඇමති මාර්සල් වේලා ජාතික දේශනයකදී පැවසීය.

කොරිඩෝ භාවිතා කරමින් රුමේනියාව හරහා සංක්‍රමණය වන අයට අසල්වැසි රාජ්‍යයන් සමඟ එකඟතාවයකට පැමිණීමට ව්‍යතිරේකයන්ට ඉඩ සැලසේ.

රුසියාව

මාර්තු 14 වන දින රුසියානු රජය කියා සිටියේ පෝලන්තය සහ නෝර්වේ සමඟ රටේ දේශ සීමාව විදේශිකයන්ට වසා දමන බවයි. සංචාරක, අධ්‍යයන, රැකියා හෝ පෞද්ගලික සංචාර සඳහා එම දේශසීමා හරහා ගමන් කරන සියලුම විදේශිකයින්ට මෙම වසා දැමීම අදාළ වන බව එහි සඳහන් ය. අසල්වැසි බෙලාරුස් හි පුරවැසියන් සහ නිල නියෝජිතයින් නිදහස් කරන ලදී.

රුවන්ඩාව

භාණ්ඩ ආනයනය හා අපනයනය හා ආපසු පැමිණෙන පුරවැසියන් හැර රුවන්ඩාව මාර්තු 22 වන දින සිය දේශසීමා සම්පූර්ණයෙන්ම වසා දැමූ බව බලධාරීහු පවසති. රුවන්ඩාවට පැමිණෙන ඕනෑම කෙනෙකුට නම් කරන ලද ස්ථානවල දින 14 ක නිරෝධායනයකට යටත් වේ.

ශාන්ත කිට්ස් සහ නෙවිස්

චීනය, ඉතාලිය, ඉරානය, හොංකොං, සිංගප්පූරුව, දකුණු කොරියාව, ජපානය, එක්සත් රාජධානිය, ප්‍රංශය, ජර්මනිය සහ ස්පාඤ්ඤය යන රටවල සංචාරය කර ඇති ඕනෑම කෙනෙකුට සංචාරය නොකරන ලෙස කැරිබියානු රට ඉල්ලා සිටි බව මියාමි හෙරල්ඩ් වාර්තා කරයි. මෙම රටවලින් එක් අයෙකු පැමිණෙන්නේ නම්, ඔහු හෝ ඇය දින 14 ක නිරෝධායනයක් හරහා යා යුතුය.

ශාන්ත ලුසියා

ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ස්පාඤ්ඤය, එක්සත් රාජධානිය, චීනය, ජපානය, දකුණු කොරියාව, ඉතාලිය සහ සිංගප්පූරුව යන රටවලින් පැමිණෙන සංචාරකයින්ට ශාන්ත ලුසියා විසින් සීමාවන් පනවා ඇති බව දේශීය මාධ්‍ය වාර්තා කරයි.

සවුදි අරාබිය

මාර්තු 15 වන දින සවුදි අරාබිය සියළුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් සති දෙකකට අත්හිටුවා තිබේ.

සර්බියාව

මාර්තු 19 වන දින සර්බියාව සිය ගුවන්තොටුපළ වසා දැමූ අතර,  කොරෝනා වෛරස් පැතිරීම මැඩපැවැත්වීම සඳහා භාණ්ඩ ප්‍රවාහනය හැර අනෙකුත් සියලුම මාර්ග සහ දුම්රිය  මායිම් වසා දමන බවත් , සියලු අභ්‍යන්තර මගී ප්‍රවාහන කටයුතු නතර කරන බවත් පැවසීය.

බෙල්ග්‍රේඩ් හි නිකොලා ටෙස්ලා ගුවන්තොටුපළෙන් 1999 සිට ප්‍රථම වතාවට රටේ නේටෝ බෝම්බ ප්‍රහාරය සහ කොසෝවෝ යුද්ධය අතරතුර ගුවන් ගමන් නවතා දමන ලදී.

ගුවන්තොටුපල විවෘතව පවතින්නේ විශේෂ බලපත්‍ර සහිත මානුෂීය ගුවන් ගමන් සහ ගුවන් යානා සඳහා පමණි. සර්බියාව ඒ වන විටත් දකුණු නගරයක් වන නිස් හි ගුවන් තොටුපළට සහ ඉන් පිටත ගුවන් ගමන් තහනම් කර තිබුණි.

සිංගප්පූරුව

මාර්තු 15 වනදා වන විට “පසුගිය දින 14 තුළ ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ඉතාලිය සහ ස්පාඤ්ඤය වෙත මෑත කාලීන සංචාරක ඉතිහාසයක් ඇති සියලුම නව අමුත්තන්ට සිංගප්පූරුව හරහා ඇතුළුවීමට හෝ සංක්‍රමණය වීමට ඉඩ නොදෙනු ඇත” යනුවෙන් සිංගප්පූරුව පවසයි.

පසුගිය දින 14 තුළ සිංගප්පූරුවේ පදිංචිකරුවන්ට සහ පාස් හිමියන්ට “රැඳී සිටින්න නිවේදන” නිකුත් කරනු ලබන අතර, ඔවුන්ට සති දෙකක නිරෝධායනයක් අවශ්‍ය වේ. මාර්තු 22 වන දින සිංගප්පූරුවට ඇතුළුවීම තහනම් කරමින් කියා සිටියේ සඳුදා රාත්‍රී 11:59 සිට සෞඛ්‍යාරක්ෂාව වැනි “අත්‍යවශ්‍ය අංශවල” වැඩ බලපත්‍ර දරන්නන්ට පමණක් අවසර දී ඇති බවයි.

ස්ලොවේනියාව

මාර්තු 11 වන දින ස්ලෝවේනියාව කියා සිටියේ එය ඉතාලිය සමඟ දේශසීමා වසා දමන බවයි. දෙරට අතර මගී දුම්රිය ප්‍රවාහනය ද අවලංගු කරන ලදී.

සෝමාලියාව

සෝමාලියාව සියළුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් තහනම් කර තිබේ.

දකුණු අප්‍රිකාව

ඉතාලිය, ඉරානය, දකුණු කොරියාව, ස්පාඤ්ඤය, ජර්මනිය, ප්‍රංශය, ස්විට්සර්ලන්තය, එක්සත් ජනපදය, එක්සත් රාජධානිය සහ චීනය ඇතුළු අධි අවදානම් සහිත රටවලින් පැමිණෙන හෝ සංක්‍රමණය වන දකුණු අප්‍රිකාවට තහනම් විය. අත්‍යවශ්‍ය නොවන සියලුම විදේශ සංචාර අවලංගු කිරීමට හෝ කල් දැමීමට දකුණු අප්‍රිකානුවන්ට උපදෙස් දෙන ලදී. දකුණු අප්‍රිකානු එයාර්වේස් සමාගම මාර්තු 20 වනදා ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් මැයි 31 දක්වා අත්හිටුවන බව නිවේදනය කළේය.

දකුණු කොරියාව

මාර්තු 17 වන දින දකුණු කොරියාව කියා සිටියේ සියලුම විදේශීය සංචාරකයින් සඳහා දේශසීමා පරීක්ෂාව දැඩි කරන බවයි. චීනය, ඉතාලිය සහ ඉරානය යන රටවලින් පැමිණෙන අමුත්තන්ට රජය දැනටමත් දැඩි දේශසීමා පරීක්‍ෂා කර ඇති අතර ඔවුන්ට උණ වැනි රෝග ලක්ෂණ ඇත්දැයි සොයා බැලීමට ස්මාර්ට්ෆෝන් යෙදුමකින් ලියාපදිංචි විය යුතුය.

ස්පාඤ්ඤය

මාර්තු 16 වන දින ස්පාඤ්ඤය රජය සිය දේශසීමා වසා දමන බව නිවේදනය කළ අතර විශේෂ තත්වයන් සහිත පුරවැසියන්ට, පදිංචිකරුවන්ට සහ වෙනත් අයට පමණක් රට තුළට ඇතුළු වීමට ඉඩ ලබා දුන්නේය. ඉතාලියේ සිට ස්පාඤ්ඤයට සෘජු ගුවන් ගමන් මාර්තු 25 දක්වා තහනම් කර ඇත.

ශ්‍රී ලංකාව

මාර්තු 22 වන දින ශ්‍රී ලංකා රජය සියළුම මගී ගුවන් ගමන් සහ නැව් සඳහා දින නියමයක් නොමැතිව තහනමක් පැනවීය. තත්වය යථා තත්ත්වයට පත්වන තෙක් සියලුම මගී ගුවන් ගමන් සහ නැව් ඉන්දියන් සාගර දූපතට ඇතුළුවීමට ඉඩ නොදෙන බව රජයේ ප්‍රකාශයක් පවසයි.

සුඩානය

මාර්තු 16 වන දින සුඩානය සියළුම ගුවන් තොටුපලවල්, වරායවල් සහ ගොඩබිම් හරස් මාර්ග වසා දැමීය. මානුෂීය, වාණිජ හා තාක්ෂණික ආධාරක නැව්ගත කිරීම් පමණක් සීමාවන්ගෙන් බැහැර කර ඇත.

සුරිනේම්

සුරිනේම් මාර්තු 14 වන දින සිය ගොඩබිම සහ මුහුදු මායිම් වසා දැමීය.

ස්වීඩනය 

EEA සහ ස්විට්සර්ලන්තයෙන් පිටත රටවලින් ස්වීඩනයට අත්‍යවශ්‍ය නොවන ගමන් තාවකාලිකව රජය විසින් නවතා දමා ඇත. මෙම තීරණය මාර්තු 19 දින සිට බලාත්මක වූ අතර මුලින් දින 30ක් සඳහා අදාළ වේ. 

ටජිකිස්තානය

මාර්තු 20 සිට සියලුම ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා ඇත. පැමිණීමට පෙර දින 14 තුළ චීනය, ඉරානය, ඉතාලිය හෝ දකුණු කොරියාව හරහා ගමන් කළ හෝ සංක්‍රමණය වූ සංචාරකයින්ට රට තුළට ඇතුළුවීම තහනම් කර ඇත. 

ට්රිනිඩෑඩ් සහ ටොබැගෝ

ට්‍රිනිඩෑඩ් සහ ටොබැගෝ මාර්තු 17 වනදා සිට දින 14 ක් සිය දේශ සීමාව විදේශිකයන්ට වසා දැමූ බව ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ය වාර්තා කරයි. සිය රටවැසියන්ට රට තුළට ඇතුළුවීමට අවසර දෙන නමුත් නිරෝධායනයට යටත් කරනු ලැබේ.

ටියුනීසියාව

වෛරසය ආසාදිතයින් 24 දෙනෙකු ප්‍රකාශයට පත් කළ ටියුනීසියාව, මුස්ලිම් පල්ලි, කැෆේ සහ වෙළඳපොලවල් වසා දමා, දේශ සීමා වසා දමා මාර්තු 16 වන දින ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ. ටියුනීසියාව මාර්තු 18 වනදා සිට සවස 6 සිට උදෑසන 6 දක්වා ඇඳිරි නීතිය පනවා ඇති බව ටියුනීසියාවේ ජනාධිපතිවරයා පැවසීය.

තුර්කිය

කොරෝන වෛරසය පැතිරීමට එරෙහි පියවරක් ලෙස තුර්කියේ ග්‍රීසිය හා බල්ගේරියාව සමඟ දේශසීමා වසා දමා ඇත. රට නිලධාරියෙකු පැවසුවේ ලොජිස්ටික් සඳහා දොරටු තවමත් විවෘතව පවතින බවයි.

ජර්මනිය, ප්‍රංශය, ස්පාඤ්ඤය, නෝර්වේ, ඩෙන්මාර්කය, ඔස්ට්‍රියාව, ස්වීඩනය, බෙල්ජියම, නෙදර්ලන්තය, ඉතාලිය, චීනය, දකුණු කොරියාව, ඉරානය සහ ඉරාකය ඇතුළු රටවල් කිහිපයකට ගුවන් ගමන් රජය විසින් අත්හිටුවා තිබේ.

මාර්තු 21 වන දින රජය තවදුරටත් පුළුල් කළ අතර එහි ගුවන් ගමන් තවත් රටවල් 46 කට අත්හිටුවන ලදී. මෙම තීරණය මගින් තුර්කිය සිය ගුවන් ගමන් නවතා දැමූ රටවල් 68ක් වෙත මුළු සංඛ්‍යාව ගෙන එන ලදී.

ගුවන් ගමන් තහනමට ඇතුළත් වන්නේ: ඇන්ගෝලා, ඔස්ට්‍රියාව, අසර්බයිජානය, ඇල්ජීරියාව, බංග්ලාදේශය, බෙල්ජියම, කැමරූන්, කැනඩාව, චැඩ්, චෙකියා, චීනය, කොලොම්බියාව, ජිබුටි, ඩෙන්මාර්කය, ඩොමිනිකන් ජනරජය, ඉක්වදෝරය, ඊජිප්තුව, සමක ගිනියාව, ෆින්ලන්තය, ප්‍රංශය, ජර්මනිය, ග්වාතමාලාව , ජෝර්ජියාව, හංගේරියාව, ඉන්දියාව, ඉතාලිය, ඉරාකය, ඉරානය, අයර්ලන්තය, අයිවරි කෝස්ට්, ජෝර්දානය, කසකස්තානය, කෙන්යාව, කොසෝවෝ, කුවේට්, ලැට්වියාව, ලෙබනනය, මොන්ටිනිග්‍රෝ, මොන්ගෝලියාව, මොරොක්කෝව, මෝල්ඩෝවා, මොරිටේනියාව, නේපාලය, නයිජර්, නෝර්වේ, නෙදර්ලන්තය , උතුරු මැසිඩෝනියාව, ඕමානය, පිලිපීනය, පැනමාව, පේරු, පෝලන්තය, පෘතුගාලය, දකුණු කොරියාව, ස්ලොවේනියාව, ශ්‍රී ලංකාව, සුඩානය, සවුදි අරාබිය, ස්පාඤ්ඤය, ස්වීඩනය, ස්විට්සර්ලන්තය, තුර්කි උතුරු සයිප්‍රසය, තායිවානය, ටියුනීසියාව, උස්බෙකිස්තානය, එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්යය, එක්සත් රාජධානිය, යුක්රේනය.

ටර්ක්මෙනිස්තානය 

මේ දක්වා කිසිදු කිරීටක වෛරස් රෝගයක් වාර්තා වී නොමැති ටර්ක්මෙනිස්තානය සියළුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අත්හිටුවා තිබේ. නව සීමාවන්හි විෂය පථය හා කාලසීමාව පිළිබඳව බලධාරීන් නිල නිවේදනයක් නිකුත් කර නොමැත. රොයිටර් පුවත් සේවයට අනුව, අෂ්ගාබාත් වෙත සහ ඉන් පිටතට යන පුද්ගලයින්ට අගනුවර අවට ඇති මුරපොලවල්වල නිලධාරීන් විසින් අත්‍යවශ්‍ය නොවන ගමන් තහනම් කර ඇති බව පවසා තිබේ.

උගන්ඩාව

මාර්තු 18 වන දින උගන්ඩාව ඉතාලිය වැනි බලපෑමට ලක් වූ සමහර රටවලට සංචාරය කිරීම සීමා කළේය. උගන්ඩාව මාර්තු 22 සිට රට තුළ සහ ඉන් පිටත සියලුම මගී ගුවන් යානා අත්හිටුවා ඇත. භාණ්ඩ ගුවන් යානා නිදහස් කෙරේ.

යුක්රේනය

මාර්තු 13 වන දින යුක්රේනය පැවසුවේ විදේශිකයන්ට රට තුළට ඇතුළුවීම තහනම් කරන බවයි.

එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය

මාර්තු 17 සිට ලෙබනනය, තුර්කිය, සිරියාව සහ ඉරාකය දක්වා වූ ගුවන් ගමන් රජය දින නියමයක් නොමැතිව අත්හිටුවා තිබේ.

එක්සත් රාජධානිය

මාර්තු 17 වන දින රජය පුරවැසියන්ට “ලොව පුරා අත්‍යවශ්‍ය නොවන සියලුම සංචාරයන්ට එරෙහිව” මුලදී දින 30 ක කාලයක් සඳහා උපදෙස් දුන්නේය.

එක්සත් ජනපදය

එක්සත් ජනපද චීනය, ඉරානය, ඔස්ට්රියාව, බෙල්ජියම, චෙක් ජනරජය, ඩෙන්මාර්කය, එස්තෝනියාව, ෆින්ලන්තය, ප්රංශය, ජර්මනිය, ග්‍රීසිය, හංගේරියාව, අයිස්ලන්තය, ඉතාලිය, ලැට්වියාව, පින්සිපල්ටි, ලිතුවේනියාව, ලක්සම්බර්ග් ගමන් කර ඇති මුළු විදේශ ජාතිකයන් පිවිසුම් , මෝල්ටාව, නෙදර්ලන්තය, නෝර්වේ, පෝලන්තය, පෘතුගාලය, ස්ලොවැකියාව, ස්ලොවේනියාව, ස්පාඤ්ඤය, ස්වීඩනය, ස්විට්සර්ලන්තය, එක්සත් රාජධානිය හෝ අයර්ලන්තය යන රටවල දින 14කට පෙර සංචාරය කළ සියලුම සංචාරකයින්ට එරෙහිව රටට ඇතුළු වීමේ තහනමක් පනවා තිබේ.

ඉහළ අවදානම් සහිත ප්‍රදේශයකට ගිය එක්සත් ජනපද පුරවැසියන් හෝ ස්ථිර පදිංචිකරුවන් වැඩි දියුණු කළ ප්‍රවේශ පරීක්ෂණ හැකියාවන් සහිත ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපළවල් 13 න් එකකට පියාසර කළ යුතුය.

සංචාරකයින් සහ වෙනත් අමුත්තන් වැනි අත්‍යවශ්‍ය නොවන ගමනාගමනය සඳහා එක්සත් ජනපදය “අන්‍යෝන්‍ය එකඟතාවයෙන්” කැනඩාව සමඟ උතුරු දේශ සීමාව වසා දමන බව ජනාධිපතිවරයා මාර්තු 18 දා ප්‍රකාශ කළේය.

මාර්තු 20 වන දින එක්සත් ජනපදය සහ මෙක්සිකෝව ඔවුන්ගේ හවුල් දේශ සීමාව හරහා අත්‍යවශ්‍ය නොවන ගමන් දින 30 ක් සඳහා සීමා කිරීමට එකඟ වූ බව එක්සත් ජනපද රාජ්‍ය ලේකම් මයික් පොම්පියෝ පැවසීය. 

උරුගුවේ

මාර්තු 15 වනදා සිට යුරෝපයේ සිට සියලුම ගුවන් ගමන් තහනම් කරන බව උරුගුවේ නිවේදනය කළේය.මීට පෙර චීනය, දකුණු කොරියාව, ජපානය, සිංගප්පූරුව, ඉරානය, ස්පාඤ්ඤය, ඉතාලිය, ප්‍රංශය සහ ජර්මනිය යන රටවල් හරහා ගමන් කළ මගීන් දින 14ක් නිරෝධානය විය යුතු බව නිවේදනය කළේය.

උස්බෙකිස්තානය

උස්බෙකිස්තානය සියළුම විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කර ඇත. මාර්තු 22 වනදා රට සිය පුරවැසියන් සඳහා දේශසීමා වසා දමන බව ප්‍රකාශ කළ අතර මාර්තු 23 සිට ඔවුන් පිටව යාම වළක්වාලීය.

වෙනිසියුලාව

මාර්තු 12 වනදා වෙනිසියුලාව යුරෝපය, කොලොම්බියාව, පැනමාව සහ ඩොමිනිකන් ජනරජය යන රටවලින් අවම වශයෙන් දින 30 ක් සඳහා සියලුම ගුවන් ගමන් අවලංගු කරන බව නිවේදනය කළේය. රට පුරා නිරෝධායනයක් ප්‍රකාශයට පත් කර තිබේ.

වියට්නාමය

වියට්නාමය මාර්තු 21 වන දින නිවේදනය කළේ කාල රාමුවක් ලබා නොදී රට තුළ කොරෝනා වෛරස් පැතිරීම පාලනය කිරීම සඳහා රට තුළට පැමිණෙන සියලුම ජාත්‍යන්තර ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බවයි. විශේෂ අවස්ථා හැරුණු විට මාර්තු 22 සිට සියලුම විදේශිකයින්ට ඇතුළුවීම තහනම් කරන බව රජය නිවේදනය කළේය.

යේමනය

මාර්තු 14 වන දින   යේමන රජය කියා සිටියේ  මාර්තු 18 වනදා සිට සති දෙකක කාලයක් සිය පාලනය යටතේ පවතින ගුවන්තොටුපල වෙත සහ ඉන් පිටතට යන සියලුම ගුවන් ගමන් අත්හිටුවන බවයි. අග්‍රාමාත්‍ය මේන් අබ්දුල්මලික් සයීඩ්ගේ කාර්යාලයෙන් නිකුත් කළ නිවේදනයක දැක්වෙන්නේ මානුෂීය අරමුණු සඳහා ගුවන් ගමන් නිදහස් කර ඇති බවයි. ඔහුගේ රජයේ පාලනයන්හි ප්‍රධාන ගුවන් තොටුපළවල් වන්නේ ඒඩන්, සයූන් සහ මුකල්ලා ය.

අල්ජසීරා වෙබ් අඩවියේ 2020 මාර්තු 22 වැනිදා පළ වූ ලිපියක සම්පූර්ණ පරිවර්තනයකි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.