Political Week Review: බැදුම්කර හොරු නිදැල්ලේ ඉන්න කොට දේශපාලන වුවමනාවට රවී දඩයමක් කරලා

සටහන – ගජබා නාගහවත්ත

මහා මැතිවරණය විතරක් මූලිකත්වය අරන් වැඩකරන්න දැන් වෙලාවක් නෑ. දෙපාර්ශවයම නොබෙදී  එකම ලයිස්තුවකින් තරඟ කරන්න සුදානම් නම් මට ඕනෑම මැදිහත්වීමක් කළ හැකියි. ඒත් සමගියක් ඇති නොවන තැනක මට මැදිහත් වෙන්න තියෙන ඉඩකඩ අඩුයි

පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා නාම යෝජනා කැදවීමට දින නියම වී තිබුණ ද එ.ජා.ප අර්බුදයට විසදුමක් ලැබී නැත. එහෙත් විපක්ෂ නායක සජිත් පසුගිය සදුදා නෙළුම් පොකුණේ දි සිය සන්ධානය උත්කර්ෂවත් ලෙස ජනගත කළේය. ඉන් අනතුරුවද දෙපාර්ෂවය අතර සමගිය තහවරු කිරිමේ සාකච්ඡා වට ගණනාවක්ම දියත් විය.

සජිත්ගේ උත්සවයට පෙරවරුවේ ගිය ඇතැම් මන්ත්‍රීවරු සවස එ.ජා.ප නායකයා හමුවීමට පැමිණියහ. ජේ.සි අලවතුවල, ගයන්ත කරුණාතිලක, සුජිත් පෙරේරා, මුජුබර් රහුමාන් ඇතුළු පිරිස් ඒ අතර වූ බවද වාර්තා වේ.

තවත් අය නායකයාට දුරකතන ඇමතුම් ලබාදුන් බවද කියවේ. එසේම රනිල් පිළේ ඇතැමුන් ප්‍රතිපාර්ශවය සමගද රහසේ ගණුදෙනු කරන බවටද ආරංචි තිබේ. දෙපිරිස එකතු කොට නාම යෝජනා ලබාදීම රනිල් පාර්ශවයේ මූලික ඉලක්කය බවද අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග කියාපායි.

බදාදා සවස කැදවා තිබු කෘත්‍යාධිකාරිය ඉතා තීරණාත්මක විය.

“එ.ජා.ප මහලේකම්කමේ මම සිටිම අර්බුද විසදන්න බාධාවක් නම් මම බිලි වෙන්න කැමතියි” රැස්විම ආරම්භයට පෙරම අකිල විරාජ් රටට ප්‍රකාශ කළේය.

එහෙත් එම තීරණාත්මක රැස්වීම සජිත් පිල වර්ජනය කළේය. සිදුවන දේ වාර්තා කිරිමට දෝ මලික් සමරවික්‍රම පමණක් ඊට එක්ව සිටියේය. සන්ධානයේ ව්‍යවස්ථාව සම්මත කිරිම හා ඡන්ද ලකුණේ තීන්දුව ගැනීම මෙන්ම නව එ.ජා.ප මහා ලේකම්වරයෙකු පත් කර ගැනීම අරමුණ වුවද ඇති වූ වර්ජනය හේතුවෙන් එම රැස්වීම ද ප්‍රතිඵලයකින් තොර විය. එහෙත් එ.ජා.ප නාම යෝජනා මණ්ඩලයක් පක්ෂයේ නායකයා හා විපක්ෂ නායක ඇතුළු ප්‍රබලයන්ගෙන් සමන්විතව පත් කරනු ලැබිනි.

“අපේ ජාතික පෙරමුණේ ටෙලිෆෝනයෙන් තරඟ කරනවා නම් සියළු දෙනා ඒ පක්ෂයේ සාමාජිකයන් වෙන්න ඕනේ. කාටවත් පක්ෂ දෙකක සාමාජිකත්වය දරන්න බැහැ. මැතිවරණ කොමිසම කියලා තිබුණා ඒ පක්ෂයේ වගන්තිය සංශෝධනය කරන්න කියලා” මලික් කීවේ එවැන්නකි.

එහෙත්  රනිල් පාර්ශවයෙන් ප්‍රකාශ වූවේ කොමිසමේ ස්ථාවරය අනුව එම පක්ෂයේ වගන්ති සංශෝධනය කළ නොහැකි බවය. නමුත් මීට පෙර රංජිත් මද්දුම බණ්ඩාර කියා තිබුණේද අවශ්‍ය  නම් වගන්ති වෙනස් කළ හැකි බවය.

“කොමිසමේ ස්ථාවරය ගැන අපි අතර මත දෙකක් තියෙනවා. නාම යෝජනා දෙනකොට මේවා පුපුරලා ගිහින් කැන්සල් වෙන්නත් බැරි නැහැ.” එ.ජා.ප නායකයා කී විට එහි සිටි ජනාධිපති නීතිඥවරුද එම මතය තහවුරු කළහ.

එසේම සන්ධානය හා එ.ජා.ප ය අතර අවබෝධතා ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීමේ තීන්දුවට ද කෘත්‍යාධිකාරි එළැබින. එදින රැස්වීමේදි කරුණු 6 ට අදාළ එකඟතා ඇති විය. දෙපාර්ශවය අතර එකඟතාවයෙන් මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වීම එහි වඩාත්ම අත්‍යාවශ්‍ය තීන්දුව ලෙස ප්‍රකාශ විය. අකිල මහාලේකම් ධූරයෙන් ඉවත්වූවේ නම් දෙපාර්ශවයටම පිළිගත හැකි ලක්ෂ්මන් කිරිඇල්ල වැන්නෙකු පත්වීමට ඉඩ තිබු බවටද ආරංචි පැතිර ගියේය.

තවද පාර්ශව දෙකේම පිරිස් කරු ජයසූරිය හමුවී ප්‍රශ්නය සමතයකට පත් කිරිමට මැදිහත් වන ලෙස ආරාධනා කළේය.

“මහා මැතිවරණය විතරක් මූලිකත්වය අරන් වැඩකරන්න දැන් වෙලාවක් නෑ. දෙපාර්ශවයම නොබෙදී  එකම ලයිස්තුවකින් තරඟ කරන්න සුදානම් නම් මට ඕනෑම මැදිහත්වීමක් කළ හැකියි. ඒත් සමගියක් ඇති නොවන තැනක මට මැදිහත් වෙන්න තියෙන ඉඩකඩ අඩුයි” කරු ගේ ස්ථාවරය එය විය.

කෘත්‍යාධිකාරිය නිම කළ එ.ජා.ප නායකයා ගියේ රවි කරුණානායකගේ ගෙදරටය. රවි ඇතුළු පිරිසකට රට යාම තහනම් කිරීම සහ අත්අඩංගුවට ගැනීම පිළිබදව ආරංචිය සැලවීම ඊට හේතුව විය. නීතිඥයන් කණ්ඩායමක් ද රවි සමග විය.

“අත්අඩංගුවට ගැනීමට එරෙහිව ආවාරණයක් ලබාගන්න අපි උත්සාහන කරනවා.” රවි මෙන්ම නීතිඥයින්ද කීවේ එවැන්නකි.

“බැදුම්කර සිද්ධියට ගණනය කිරිම් රාශියක් තියෙනවා. හරි මොකක්ද කියලා කව්රුවත් දන්නේ නැහැ. ඒ නිසා බැදුම්කර ප්‍රශ්නය උසාවියට ගෙනියන්න අමාරුයි. නමුත් රවි ගේ පිට පැටලැවිලා තියෙන්නේ බැදුම්කරයට අදාළ නැති වෙන දෙයක්. ඇත්තටම බැදුම්කරවලට සම්බන්ධ ගිය ආණ්ඩුවල හා අපේ ආණ්ඩුවල අය නිදැල්ලේ සිටිද්දි වෙන කොනක් අල්ලගෙන රවීව පීඩනයට ලක්කිරීම මහ ඡන්දය ලග ජනතාව නොමග යවන ක්‍රියාවලියක්.” මේ සම්බන්ධයෙන් ලක්ෂ්මන් කිරිඇල්ලගේ ස්ථාවරය එය විය.

බදාදා රාත්‍රියේ එ.ජා.ප නායකයා ඩුබායි බලා පිටත්ව ගියේ ගෝලිය අර්බුද නිම වීමේ සමුළුව සදහා කලින් ලැබුණු ආරාධනාවකට ය. සමාරම්භක උත්සවයේ දේශනය ද එ.ජා.ප නායකයා සතුවිය. එහෙත් එම රාජකාරිය නිමවා පැය කිහිපයකින් යළිත් සිය රට පැමිණිමට අවශ්‍ය ගුවන් යානා ඔහු සුදානම් කර ගත්තේය.

“රැකියා ලක්ෂයක් දෙනවා කියලා ඉල්ලුම්පත් බෙදුවා. උපාධිධාරීන් 45,000 ට පත්විම් ලිපි යැව්වා. මැකෝ ඒවා තහනම් කළා. මේවා ඔක්කොම මිනිස්සු රවටන ඡන්ද මගඩි. අද අපේ මිල සුත්‍රය තිබුණා නම් පෙට්‍රල් මිල රුපියල් 50 ට වඩා අඩුවෙන්න ඕනෑ.” චම්පිකා ප්‍රේමදාසගේ මතය සිරිකොතේ සිටි සියළු එ.ජා.ප ප්‍රබලයන් අනුමත කළහ.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.