ඇදිරි නීතිය නැතත් නිරෝධාන නීති දැඩිව

සෞඛ්‍ය අධ්‍යක්‍ෂ ජෙනරාල් විසින් පොලීස්පති වරයා වෙත පවරා ඇති බලතල මත ඇදිරි නීතිය නොමැති අවස්ථාවන් වලදී  නිරෝධායන රීතිවලට අනුව සෞඛ්‍ය උපදෙස් කඩකරනු ලබන අයවළුන්ට එරෙහිව පොලිස් නිලධාරීන් විසින් නිතීමය කටයුතු සිදු කරන බව නියෝජ්‍ය පොලිස්පති නීතිඥ අජිත් රෝහණ මහතා පවසනවා.

ඔහු මේ බව ප්‍රකාශ කළේ අද (23) කොවිඩ්-19 පැතිරීම වැළැක්වීමේ ජාතික ක්‍රියාන්විත මධ්‍යස්ථානයේ පැවැත්වූ මාධ්‍ය හමුවේදීයි. මේ සදහා ආරක්‍ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානී, යුද්ධ හමුදාධිපති සහ කොවිඩ්-19 පැතිරීම වැළැක්විමේ ජාතික ක්‍රියාන්විත මධ්‍යස්ථානයේ ප්‍රධානී ලුතිනන් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා මහතා ද සහභාගී වුණා.

මේවන විට විවිධ ප්‍රදේශයන්හී ඇදිරි නීතිය ඉවත්වී ඇති අතර, සමහර ප්‍රදේශයන්ශී තවදුරටත් ඇදිරි නීතීය ක්‍රියාත්මක වනු ඇත. එසේම, මේ කාලවකවානුව තුළ ජනතාවගෙන් ඉටුවිය යුතු යුතුකම සහ වගකීම නියම ආකාරයෙන් සිදු කිරිමට කටයුතු කළ යුතුය.

ඒ වගේම පොදු ප්‍රවාහන සේවය සපයනු ලබන ලංකා ගමනා ගමන මණ්ඩලය හා අනෙකුත් පුද්ගලික ප්‍රවාහනය පහසුකම් සපයන්නන්‍ගෙන් ඉල්ලා සිටිනුයේ 50% නොවැඩි මගීන් ප්‍රමාණයක් ප්‍රවාහනය කරන ලෙසත් ලබාදී ඇති සෞඛ්‍ය උපදෙස් මත පමණක් ක්‍රියා කර සමාජ දුරථභාවය තබාගන්නා ලෙස දන්වා සිටිනු ලැබේ.

ඒවගේම විශේෂයෙන්ම කාර්යාලවල රාජකාරීන් සිදු කිරිමේදී නියම කරනු ලැබූ සේවක සංඛ්‍යාව මගින් පමණක් සහ ලබාදී ඇති සෞඛ්‍ය උපදෙස් මත රාජකාරීන් කරගෙන යන ලෙස ආයතන ප්‍රධානින් වගබලා ගත යුතුය.

දහවල් කාලය තුළ ඇදිරි නීතිය ඉවත් කරන ලද ප්‍රදේශවල සහ ඇදිරි නීතීය ක්‍රියාත්මක වන ප්‍රදේශවල අත්‍යවශ්‍ය සේවා සහ සුවිශේෂි කරුණක් හැර දිස්ත්‍රික් මායිම් හරහා ගමන් කිරිම තහනම් වන අතර, ඒ සඳහා පොලිස් මාර්ග බාදක 944 ක් පමණ හා දිස්ත්‍රික් මායිම් සඳහා මාර්ග බාදක 262 ක් යොදවා ඇත.

එසේම සෞඛ්‍ය අධ්‍යක්‍ෂ ජෙනරාල් විසින් පොලීස්පති වරයා වෙත පවරා ඇති බලතල මත ඇදිරි නීතිය නොමැති අවස්ථාවන් වලදී  නිරෝධායන රීතිවලට අනුව සෞඛ්‍ය උපදෙස් කඩකරනු ලබන අයවළුන්ට එරෙහිව පොලිස් නිලධාරීන් විසින් නිතීමය කටයුතු සිදු කරනු ලබයි.

ඇදිරි නීතිය ආරම්භ කළ දිනයේ සිට මේ දක්වා පුද්ගලයින් 36115 ක් ද, වාහන 10000 ක් ද, අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර ඉදිරියේදී ඔවුන්ට එරෙහිව නීතිමය කටයුතු සිදු කරනු ලබයි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.