කොරෝනා වෛරසය ළදරුවන් සහ ළමුන් කෙරෙහි දක්වන ප්‍රතිචාරය කුමක්ද ?

මේ දක්වා ලැබී ඇති සාක්ෂි වලට අනුව ළමයින් කොරොන බලපෑමට ගොදුරු වීමේ අවදානම අඩු නමුත් ඔවුන්ට ද කොරෝනා ආසාදනය විය හැකිය. වෛරසය දරුවන්ට වෙනස් ලෙස බලපාන්නේ ඇයි ?

ව්‍යාපාරිකයෙකු වන ඇලන් මස්ක් Elon Musk විසින් මෑතකදී මෑතකදී නිකුත් කරන ලද ටවීටර් පණිවුඩයක විශ්වසනීයත්වය පිළිබඳව බොහෝ විවාද පවතී. මේ දක්වා විශ්වාසය වී ඇත්තේ කොරෝන වෛරසය වැඩිහිටියන්ට දරුණු හෝ මාරාන්තික රෝග ඇති කළ හැකි වුවද දරුවන් සඳහා වන ප්‍රතිඵල සැනසිලිදායක බවයි.

එසේ වුවද, යෞවනයන් වෛරසයට බරපතල ලෙස ගොදුරු වී ඇති බවට වාර්තා කිහිපයක් තිබේ. 

දැඩි සමාජ දුරස්ථ පියවරයන් සමඟ ලොව පුරා බොහෝ රටවල පසුගිය සතියේ ක්‍රියාත්මක කරන ලද පාසල් වසා දැමීම් සමඟ වුවත් බොහෝ දෙමාපියන් කොරෝන වෛරසය තම දරුවන් කෙරෙහි ඇති කළ හැකි බලපෑම ගැන කනස්සල්ලට පත්ව ඇත.

ළමයින්ට කොරෝන වෛරසය ආසාදනය විය හැකිද?

ඔව්. වැඩිහිටියන් සේම, කොරෝනා වෛරසයට නිරාවරණය වන දරුවන්ටද එය ආසාදනය විය හැකිය.

“වසංගතයේ ආරම්භයේදීම ළමයින්ට කොරෝන වයිරසය ආසාදනය නොවන බව සිතුවද, ළමුන් තුළ ආසාදනය වීමේ ප්‍රමාණය වැඩිහිටියන්ට සමාන බව දැන් පැහැදිලි ය” යනුවෙන් ඔක්ස්ෆර්ඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ මහාචාර්ය ඇන්ඩෘෘ පොලාර්ඩ් Andrew Pollard, professor of paediatric infection and immunity at the University of Oxford පැහැදිලි කරයි.

 “ආසාදනය වූ විට ඔවුන්ට වඩා මෘදු රෝග ලක්ෂණ ඇති වේ.”

රෝග පාලනය හා වැළැක්වීමේ චීන මධ්‍යස්ථානයේ දත්ත වලට අනුව, කොරෝන ආසාදිත 72,314න් සියයට 2ක් (පෙබරවාරි 20 වන විට)  වයස අවුරුදු 19 ට අඩු ළමයින් වූ නමුත් එක්සත් ජනපදයේ රෝගීන් 508 දෙනකු පිළිබද කරන ලද අධ්‍යයකින් ළමයින් අතර කිසිදු මාරාන්තික  ආසාදනය වීමක් වාර්තා වී නොමැත.

සවුත්හැම්ප්ටන් ළමා රෝහලේ ළමා රෝග බෝවන රෝග උපදේශක සංජේ පටෙල් පවසන්නේ “කොරෝනා වෛරසය මේ වන විට වැඩිහිටියන්ට වැඩි මනාපයක් ලබා දී ඇත්තේ එය ඔවුන්ගේ සේවා ස්ථාන තුළදී සම්ප්‍රේෂණය වී ඇති බැවිනි. දැන් වැඩිහිටියන් තම දරුවන් සමඟ වැඩි කාලයක් ගත කරන විට, දරුවන් තුළ ආසාදන වැඩිවීමක් අපට පෙනෙනු ඇත‘‘ යනුවෙනි.

සමස්ත ගෝලීය ප්‍රවණතා මඟින් වැඩිහිටියන්ට, විශේෂයෙන් වැඩිහිටියන්ට වඩා ළමයින්ට කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වීමේ අවදානම අඩු බව පෙනේ, නමුත් සමහර රටවල පරීක්ෂණ දත්ත ඉදිරිපත් කරනු ලබන්නේ රෝහලේ සිටින අය ගැන පමණි. ඔවුන්ගෙන් ඉතා ස්වල්ප දෙනෙක් දරුවන් ය.

“පැහැදිලිවම, අපි සිතනවාට වඩා වැඩි දරුවන් පිරිසකට කොරෝන වෛරසය ආසාදනය වී ඇත. අපි රටේ සෑම දරුවෙකුම පරීක්ෂා කරන්නේ නැහැ.”පටෙල් වැඩි දුරටත් පවසයි.

කොරෝනා වයිරසය වැඩිහිටියන්ට වඩා වෙනස් ලෙස දරුවන්ට බලපාන්නේ කෙසේද?

“ ගෝලීය වශයෙන් අප දැනටමත් කොරෝන වෛරස් සඳහා කර ඇති කැපී පෙනෙන නිරීක්‍ෂණය අනුව මෙය වඩාත් පැහැදිලි වේ. ඉතා බරපතල වෛද්‍ය තත්වයන් ඇති දරුවන් පවා, ප්‍රතිශක්ති ඖෂධ ප්‍රතිකාර හෝ පිළිකා ප්‍රතිකාර සඳහා යොමුවී ඇති වැඩිහිටියන්ට වඩා අඩු බලපෑමක් ඇති කරයි. මේ තත්ත්වය සරලව පැහැදිලි කරන්නේ නම් දරුවන් තුළ වැඩිහිටියන්ට වඩා වැඩි ප්‍රතිශක්තිකරණ හැකියාවක් ඇත”  කොවිඩ් 19 සදහා එන්නතක් සොයා ගැනීම සදහා පත්කර ඇති ඔක්ස්පර්ඩ එන්නත සමූහයේ ප්‍රධානී  ඇන්ඩෘෘ පොලාර්ඩ් සදහන් කරයි.

පොදුවේ ගත් කල, කොවිඩ් -19 සහිත දරුවන් වැඩිහිටියන්ට වඩා මෘදු රෝග ලක්ෂණ අත්විඳියි. නමුත් බෙල්ජියමේ 12 හැවිරිදි දැරියක් සහ එක්සත් රාජධානියේ ලන්ඩන් නුවර 13 හැවිරිදි පිරිමි ළමයෙක්   මෑත දිනවල මියගොස් ඇති අතර ඔවුන් යුරෝපයේ ලාබාලතම ගොදුරු බවට පත්විය. චීනයේ 14 හැවිරිදි දරුවෙකු වෛරසය ආසාදනය වීමෙන් මිය ගොස් ඇති බව වාර්තා

කොවිඩ් -19 පැතිරීම පාලනය කිරීමේ උත්සාහයේ කොටසක් ලෙස බොහෝ රටවල පාසල් දැන් වසා දමා ඇත.

ළමයින් තුළ කොවිඩ් 19 ආසාදනය වීම පිළිබද චීන අධ්‍යයනයක දත්ත වලින් අඩකට වඩා තරමක් වැඩි ප්‍රමාණයක ළමුන් තුළ, කැස්ස, උගුරේ අමාරුව, නාසයේ නාසය, ශරීර කැක්කුම සහ කිවිසුම් යාම වැනි මෘදු රෝග ලක්ෂණ පෙන්නුම් කර ඇත. තුනෙන් එකක් පමණ නියුමෝනියාව වැනි රෝග ලක්ෂණ පෙන්නුම් කරන අතර නිතර නිතර උණ, දෘඩ කැස්සක් සහ හුස්ම හිරවීමක් ඇති නමුත් හුස්ම හිරවීමකින් තොරව සහ හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතාවයකින් තොරව වඩාත් දරුණු අවස්ථා දරුවන් දක්නට ලැබෙන බව නිරීක්ෂණය වී ඇත.

සදම්ටන් විශ්ව විද්‍යාලයේ ගෞරවනීය උපදේශක ළමා රෝග විශේෂඥ ග්‍රැහැම් රොබට්ස් මෙසේ පැහැදිලි කරයි. “කොවිඩ් -19 ප්‍රධාන වශයෙන් ළමුන්ගේ නාසය, මුඛය සහ උගුර වෙත බලපායි. එම නිසා වෛරස් කළමනාකරණයට වඩා සීතල වැනි ලක්ෂණ ඔවුන්ට ලැබේ‘‘

හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතාව, උග්‍ර ශ්වසන අපහසුතා සින්ඩ්‍රෝමය (ARDS) සහ කම්පනය වැනි දරුණු තත්ත්වයන් චීනයේ වැඩිහිටියන් තුළ වාර්තා වූයේ 19%ක් පමණ වූ අතර දරුවන් තුළ එය 6 %කි.

“වඩාත් වැදගත් ප්‍රශ්නය වන්නේ ආසාදිත දරුවන්ගෙන් බහුතරයකට very mild symptoms ඉතා මෘදු රෝග ලක්ෂණ තිබේද ? නැතහොත් වැඩිහිටියන් තරම් ළමුන් ඇත්ත වශයෙන්ම වෛරසයට ගොදුරු නොවන්නේද ? යන්නයි.

කොරෝනා ආසාදිත දරුවන් වැඩිහිටියන්ට වඩා හොඳ ඇයි?

එක්සත් රාජධානියේ නිව්පෝර්ට් හි ඩේවිඩ් හයිඩ්, ඇදුම සහ අසාත්මිකතා පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථානයේ අධ්‍යක්ෂක වන රොබට්ස් පවසන්නේ “වෛරසය කොතරම් අලුත්ද ? ඒ නිසා අපි ඒ ගැන දන්න දේත් බොහෝ අඩුයි‘

“වෛරසයකට සෛලයක මතුපිටට (ප්‍රතිග්‍රාහකයකට) ප්‍රෝටීන අවශ්‍ය වීම සෛලයක අභ්‍යන්තරයට ඇතුළු වී ගැටලු ඇති කිරීම ආරම්භ කිරීමට එක් හේතුවක් විය හැකිය” යනුවෙන් ඔහු පවසයි. 

“මේ සඳහා කොරොන වයිරස් ඇන්ජියෝටෙන්සින් පරිවර්තනය කරන එන්සයිම II (ACE-2) ප්‍රතිග්‍රාහකය භාවිතා කරන බව පෙනේ. ළමයින්ට ඔවුන්ගේ මුඛය, නාසය සහ උගුර වැනි ඉන්ද්‍රියන් වලට පෙනහළු, ACE-2 ප්‍රතිග්‍රාහක අඩු විය හැක. මේ නිසා එය ප්‍රධාන වශයෙන් බලපානුයේ ඔවුන්ගේ නාසය, මුඛය සහ උගුර වෙතයි ”

ළමයින්ට එතරම් බලපෑමක් සිදු නොවීම එතරම් දෙයක් නොවේ, නමුත් පුද්ගලයෙකු වයස්ගත වන විට යම් දෙයක් වෙනස් වන අතර එය තවත් කෙනෙකුට බලපානු ඇත – ඇන්ඩෘෘ පොලාර්ඩ්

කොරෝනා වයිරසය ආසාදනය වූ දරුවන්ට නියුමෝනියාව හෝ වැඩිහිටියන් තුළ දක්නට ලැබෙන ජීවිතයට තර්ජනයක් වන  Sars picture වඩා සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවක් ඇතිවීමට හේතුව මෙය පැහැදිලි කරයි.

පොලාර්ඩ් පවසන්නේ තවත් පැහැදිලි කිරීමක් තිබිය හැකි බවයි. “ළමයින්ට එතරම් බලපෑමක් සිදු නොවීම එතරම් දෙයක් නොවේ. නමුත් පුද්ගලයෙකු වයස්ගත වන විට යම් දෙයක් වෙනස් වන අතර එමඟින් තවත් කෙනෙකුට එය බලපානු ඇත.”

ඔහු මෙය ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ වයස්ගත වීම දක්වා අඩු කරයි (ප්‍රතිශක්ති ඌනතාව), එමඟින් ශරීරයට නව ආසාදන සමඟ සටන් කිරීමට ඇති හැකියාව අඩු කරයි. “කෙසේ වෙතත්, තරුණ වැඩිහිටියන් තුළ ප්‍රතිශක්ති උෘනතාවය අපට නොපෙනේ. කුඩා දරුවන්ට වඩා තරුණ වැඩිහිටියන්ට පවා දරුණු රෝග ඇතිවීමේ අවදානමක් ඇති බව ඉතා පැහැදිලිය. එය සම්පූර්ණ පිළිතුරම නොවේ” යැයි පොලාර්ඩ් පවසයි.

දරුවෙකුගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය වැඩිහිටියෙකුට වඩා වෙනස් වන බොහෝ ක්‍රම තිබේ, මන්ද යත්, දරුවන්ගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය තවමත් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින හෙයිනි: ළමයින්, විශේෂයෙන් කණ්ඩායම් හෝ පාසලේ සිටින දරුවන් ශ්වසන ආසාදනවලට විශාල වශයෙන් නිරාවරණය වේ. එනිසා ඔවුන් තුළ වඩා දැඩි හා ක්‍රියාශීලී ප්‍රතිශක්තිකරණයක් පැවතිය යුතුමය. මෙය වැඩිහිටියන්ට වඩා වෛරස් වලට එරෙහිව මූලික ප්‍රතිදේහ ඉහළ මට්ටමක පැවතීමට හේතු විය හැකිය.

‍ෙ

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. “ළමුන්ගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට වෛරසය පාලනය කිරීමට, වෙනත් ගැටළු රාශියක් ඇති නොවී ඔවුන්ගේ උගුර, මුඛය හා නාසය තුළදී වෛරසය තුරන් කිරීමට වඩා හොඳ හැකියාවක් ඇත”.

“මීට පෙර වෙනත් කිරීටක වෛරස් ආසාදිත දරුවන්ට පෙර ආසාදනවලින් හරස් ආරක්ෂාවක් අත්විඳිය හැකිය” යනුවෙන් පටෙල් තවදුරටත් පවසයි.

මීට අමතරව,  චීනයේ ළමා රෝග පිළිබඳ අධ්‍යයනයේ කතුවරුන් යෝජනා කරන්නේ ළමයින්ට නිදන්ගත හෘද හා ශ්වසන තත්ත්වයන් අඩු බැවින් වැඩිහිටි වැඩිහිටියන්ට වඩා දරුණු කොරෝන වෛරස් ආසාදනවලට ඔරොත්තු දෙන බවයි.

“ඉතා සුළු පිරිසකට දරුණු කොවිඩ් -19 ආසාදනය ඇති බව” පොලාර්ඩ් පවසයි. “එයින් ඇඟවෙන්නේ ඔවුන් වෛරසය හසුරුවන ආකාරය සම්බන්ධයෙන් මූලික වශයෙන් වෙනස් දෙයක් ඇති බවයි.”

කොවිඩ් -19 සමඟ ළමයින් දරුණු ලෙස රෝගාතුරව නොසිටීමට තුන්වන හේතුවක් තිබේ. නොමේරූ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක් ඇති ළමයින්ට වෛරස් ආසාදනවලට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා cytokine storms සවි කිරීමට ඇති හැකියාව අඩු බව පෙනේ.

මෙම උපකල්පනය කොවිඩ් -19 හි තවම සනාථ කර නොමැති අතර 2003 සාර්ස් ආසාදනයේදී ළමුන් තුළ ප්‍රතිශක්තිකරණ ප්‍රතිචාර පිළිබද අධ්‍යයන් සනාථ කළේ වැඩිහිටියන් මෙන් නොව ළමයින් සයිටොකීන් ප්‍රතිචාරයක් ඉහළට ඔසවා නොමැති බවයි.

මෘදු හෝ අසනීපයකින් පෙළෙන දරුවන්ට කොරෝනා අන් අයට සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකිද?

ඔව්, ඔවුන්ට පුළුවන්.

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. “මෙය විශාල ප්‍රශ්නයක්. “බොහෝ අය සිතන්නේ ළමයින් අඩු අවදානමක් ඇති බවත් අපි ඔවුන් ගැන කරදර විය යුතු නැති බවත්, ඔව්, ප්‍රතිශක්ති උෘනතා වැනි නිදන්ගත වෛද්‍ය තත්වයන් නොමැති දරුවන්ට එය සත්‍යයක් බවත් ය. මිනිසුන් අමතක කරන දෙය නම්, මෙම ආසාදනය ප්‍රජාව පුරා ව්‍යාප්ත වීමට ප්‍රධාන මාර්ගවලින් එකක් ළමයින් විය හැකි බවයි. ”

කොරෝන වෛරසය ආසාදිත පුද්ගලයෙකුගේ සිට ආසාදිත නොවන පුද්ගලයෙකුට එය සම්ප්‍රේෂණය වන්නේ ආසාදිත පුද්ගලයෙකුගේ ශ්වසන ජල බිඳිති සමඟ සෘජුව සම්බන්ධ වීමෙන් (කැස්ස සහ කිවිසුම් මගින් ) සහ වෛරසයෙන් දූෂිත පෘෂ්ඨයන් (අත, කඩදාසි වැනි) ස්පර්ශ කිරීමෙනි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ කොරොන වෛරස් ආසාදිත දරුවන්ට ඉතා මෘදු හෝ රෝගයකින් තොරව ආසාදනය අන් අයට, විශේෂයෙන් පවුලේ සාමාජිකයින්ට සහ වැඩිහිටි ඥාතීන්ට සම්ප්‍රේෂණය කළ හැකි බවයි.

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. “ඉතා මෘදු රෝගයකින් පෙළෙන දරුවන් ප්‍රජාව පුරා වෛරසය පැතිරවීමට ප්‍රධාන දායකත්වයක් සපයනු ඇත. එක්සත් රාජධානිය පුරා වසංගතය පැතිරීමේ වේගය අඩු කිරීම සඳහා පාසල් වැසීම ඉතා වැදගත් වන්නේ මේ නිසා ය

ඔවුන් වැඩිහිටියන් වැනි දරුණු රෝග ලක්ෂණ නොපෙන්වා සිටියත්, ළමයින්ට තවමත් කොවිඩ් -19 රැගෙන යා හැකි අතර පැතිර යා හැකිය

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. “ඉතා මෘදු රෝගයකින් පෙළෙන දරුවන් ප්‍රජාව පුරා වෛරසය පැතිරවීමට ප්‍රධාන දායකත්වයක් සපයනු ඇත. එක්සත් රාජධානිය පුරා වසංගතය පැතිරීමේ වේගය අඩු කිරීම සඳහා පාසල් වැසීම ඉතා වැදගත් වන්නේ මේ නිසා ය‘‘

වැඩිහිටියන්ට වඩා ළමයින්ට මෘදු රෝගාබාධ ඇති නමුත් ආසාදනයේ වැදගත් ව්‍යාප්තියක් වන වෙනත් වෛරස් සමඟ සමාන රටාවක් අප දැක තිබේද?

ඔව්, ඉන්ෆ්ලුවෙන්සා යනු අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට හුරුපුරුදු එවැනි වෛරසයකි.

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. ඔබට වැදගත් පණිවිඩයක් තිබේ: “මීට වසර කිහිපයකට පෙර රජය (එක්සත් රාජධානියේ) ළමයින් සඳහා උණ එන්නත් ගෙනාවා. එය විශේෂයෙන් ළමයින් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා නොවේ, එනම් ළමයින්ගෙන් ඔවුන්ගේ වැඩිහිටි ඥාතීන් වෙත ඉන්ෆ්ලුවෙන්සා රෝගය ව්‍යාප්ත වීම වැළැක්වීම සදහායි“

කොරෝනා වෛරසය සඳහා ද මේ මූලධර්මය සත්‍ය වේ. ළමයින්ට කොවිඩ් -19 අවදානම අඩුය. නමුත් ඔවුන් වෙතින් අවදානමට ලක්විය හැකි වැඩිහිටියන්ට හෝ රෝගී ඥාතීන්ට එය සම්ප්‍රේෂණය කිරීමේ අවදානම ඉහළය.

චීන දත්ත වලට අනුව කුඩා දරුවන්, විශේෂයෙන් ළදරුවන්, අනෙකුත් වයස් කාණ්ඩවලට වඩා කොවිඩ් -19 වලට ගොදුරු වේ

තවත් උදාහරණයක් වන්නේ 2009 සහ 2010 උණ වසංගතයට වගකිව යුතු සූකර උණ (H1N1) වෛරසයයි. “H1N1 ආසාදනය ගර්භනී කාන්තාවන් සහ වැඩිහිටියන් අතර වඩාත් නරක අතට හැරී ඇති අතර, ළමයින්ට යම් යම් රෝග ලක්ෂණ ඇති නමුත් වැඩිහිටියන්ට වඩා මෘදුයි” පටෙල්.

Covid-19 විවිධ වයස්වල දරුවන්ට වෙනස් ලෙස බලපාන්නේද?

එය එසේ පෙනේ. චීන දත්ත වලට අනුව කුඩා දරුවන්, විශේෂයෙන් ළදරුවන්, අනෙකුත් වයස් කාණ්ඩවලට වඩා කොවිඩ් -19 වලට ගොදුරු වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇත. ළදරුවන් 10 දෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු තුළ දරුණු හෝ බරපතල රෝගාබාධ වාර්තා වී ඇති අතර, ළමයින් වයසින් වැඩෙත්ම මෙම අනුපාතයන් විශාල ලෙස අඩු වී ඇති අතර එම නිසා වයස අවුරුදු පහක් හෝ ඊට වැඩි දරුවන් තුළ දරුණු හෝ බරපතල රෝගාබාධ 100 ක් ඇති වූයේ තුන් දෙනෙකු හෝ හතර දෙනෙකු පමණි.

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. “පෙර පාසල් දරුවන්ගේ ශ්වසන මාර්ග කුඩා වන අතර ආසාදනයට එරෙහිව සටන් කිරීමේදී වැඩිහිටි දරුවන්ට වඩා ශක්තිමත් බවක් නැත.  ඔවුන් රෝහල් ගත කිරීමට වැඩි ඉඩක් ඇත.”

යෞවනයන් ගැන කුමක් කිව හැකිද?

රොබට්ස් මෙසේ පවසයි. “සමහර අවස්ථාවලදී ළමයින් වැඩිහිටියන් බවට පත්වේ. යෞවනයන් තුළ, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ මේරීම වඩාත් වැඩිහිටි රටාවකට අප දකින අතර එය මෙම වෛරසය පාලනය කිරීමට ඵලදායී විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, මෙම වෛරසය ගැන අප දන්නේ ඉතා අල්ප වශයෙනි ”

චීන අධ්‍යයනයේදී වයස අවුරුදු නවය හා ඊට අඩු ළමුන් අතර කිසිදු මරණයක් වාර්තා වී නොමැති අතර අවුරුදු 19ට අඩු ළමුන් තුළ ඇති එකම මරණය වන්නේ 14 හැවිරිදි දරුවෙකි. මාර්තු 23 වන දින එක්සත් රාජධානිය විසින් කොවිඩ් -19 සම්බන්ධ 18 හැවිරිදි වියේ පසුවූ යහපත් සෞඛ්‍ය තත්වයක් සහිත 13 හැවිරිදි දරුවෙකු අප්‍රේල් 1 වන දින ලන්ඩනයේදී මිය ගිය බව වාර්තා විය.

අලුත උපන් බිළිඳුන්ට කොවිඩ් -19 බලපෑම් කළ හැකිද?

ඔව්.

ලෝකයේ බොහෝ ප්‍රදේශවල වසංගතය තවමත් දිග හැරෙමින් පවතින අතර, අලුත උපන් බිළිඳුන් තුළ අවම වශයෙන් ආසාදිතයින් දෙදෙනෙකු වත් තහවුරු වී ඇත. ඉන් එකක් චීනයේ වුහාන් සහ එක්සත් රාජධානියේ ලන්ඩන් වේ.  මෙම ළදරුවන්ට කොරෝනා ආසාදනය වූයේ ගර්භාෂයේ දී හෝ උපත ලැබීමෙන් පසුවද යන්න තවමත් නිශ්චිතව දක්වා නැත. අවස්ථා දෙකේදීම, ඔවුන්ගේ මව්වරුන් වෛරසය සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්ෂා කළහ.

කොරෝන වෛරසය ගර්භාෂයේ ළදරුවන්ට බලපාන ආකාරය ගැන අප දන්නේ කුමක්ද?

එච්චර නැහැ.

දරුණු උග්‍ර ශ්වසන සින්ඩ්‍රෝමය (සාර්ස්) සහ මැදපෙරදිග ශ්වසන සින්ඩ්‍රෝමය (මර්ස්) සඳහා වගකිව යුතු කිරීටක වෛරස් ගර්භනී කාන්තාවට මෙන්ම ඇගේ දරුවාටද බලපාන අතර ගබ්සා කිරීම්, නොමේරූ දරු ප්‍රසූතිය සහ දරුවාගේ දුර්වල වර්ධනයට හේතු වේ.

ළමයින් මේ වන විට කොවිඩ් -19 වලට ගොදුරු වීමේ අවදානම අඩු බව පෙනේ, නමුත් එයින් අදහස් කරන්නේ ඔවුන් ආසාදනය වීම වැළැක්වීම සඳහා පූර්වෝපායයන් නොගත යුතු බවයි

කෙසේ වෙතත්, මෙම සොයාගැනීම් පදනම් වී ඇත්තේ කුඩා අධ්‍යයන දෙකක්  මතය. ගර්භණී සමයේදී කොවිඩ් -19 අවදානම පිළිබඳව ජාතික මාර්ගෝපදේශ, මවට සහ දරුවාට නිරන්තරයෙන් යාවත්කාලීන කරමින්

එසේ වුවද ගර්භනී කාන්තාවන්ට කොවිඩ් -19 වෙතින් දරුණු රෝගාබාධවලට ගොදුරු වීමේ අවදානම වැඩි බවට උපදෙස් දෙන අතර සති 12 ක් දක්වා සමාජ දුරස්ථ ක්‍රියාමාර්ග අනුගමනය කිරීමට දැඩි ලෙස නිර්දේශ කරයි.

කොරෝන වෛරස් ආසාදනය වීමෙන් පවුල් ආරක්ෂා කරන්නේ කෙසේද?

නිවැරදිව අත් සේදීම, සමාජ දුරස්ථ භාවය වෛරසය පැතිරීම සීමා කිරීමේ මූලික වේ. 

පටෙල් මෙසේ පවසයි. “මූලික කරුණු නිසි ලෙස කරන්න. ඔබ ප්‍රජාව සමග එකම ප්‍රදේශයක සිටී නම්, ඔබ යමක් ස්පර්ශ කරන්නේ නම්, හොඳින් අත් සේදීමට පෙර ඔබේ මුහුණ ස්පර්ශ නොකරන්න.”

කොවිඩ් -19 වලින් ආරක්ෂා වීම  පිළිබඳව යුනිසෙෆ් දෙමාපියන්ට මග පෙන්වීමක් ලබා දී ඇත.

ළමයින්ට ආසාදනය වීමෙන් ආරක්ෂා කිරීමට පවුල්වලට හැකිද?

ඔව්, නමුත් එය පහසු නොවනු ඇත. මෙම පියවර තුනෙන් (හොඳින් අත් සේදීම, සමාජයෙන් ඈත් වීම සහ විෂබීජ හරණය) වැඩිහිටියන් හා අවදානමට ලක්විය හැකි ඥාතීන් ළමයින් හෝ වෙනත් අයෙකු විසින් ආසාදනය වීමෙන් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ඇති එකම සාර්ථක ක්‍රමය වන්නේ දුරස්ථ කිරීමයි.

“මවුවරුන්ගේ දිනයේ ආච්චිලා – සීයලා, දෙමාපියන් සහ දරුවන් එකට සිටින පවුල් රාශියක් මම දුටුවා” කියා පටෙල් පවසයි. 

“මම හිතන්නේ එය ඇත්තෙන්ම භයානකයි – වැඩිහිටියන් තුළ, විශේෂයෙන් පෙර පැවති වෛද්‍ය තත්වයන් ඇති අය තුළ දරුණු රෝග ඇතිවීමේ අවදානම පිළිබඳව දත්ත ඉතා පැහැදිලියි. දරුවන් ආච්චිලා සීයලාගෙන් ඈත කර තැබීම නිවැරදි දෙයයි – අවදානම ගන්නේ ඇයි? ”

සෑම තත්වයකදීම පාහේ ළමයින් දරුණු කොවිඩ් -19 රෝගයෙන් ආරක්ෂා වේ – ඇන්ඩෘෘ පොලාර්ඩ්

වයෝවෘද්ධ ඥාතීන්ගෙන් නිරෝගී දරුවන් වෙන් කිරීම අනවශ්‍ය පියවරක් ලෙස පෙනෙන්නට තිබුණද, කොරෝන වෛරසය ආසාදනය වූ බොහෝ දරුවන් රෝගයේ සුළු සලකුණු පමණක් පෙන්නුම් කරන බව හෝ මතක තබා ගත යුතුය‘

කොරෝනා වයිරසය පැතිරීම සීමා කිරීම නවීන වෛද්‍ය විද්‍යාව හා විද්‍යාත්මක දියුණුව මත මෙන්ම සමාජ හා චර්යාත්මක වෙනස්කම් වල සාර්ථකත්වය මත රඳා පවතී.

කොවිඩ් -19 ගැන දරුවන් සමඟ කතා කිරීම වැදගත් වන්නේ ඇයි

“කොවිඩ් -19 පිළිබඳ බොහෝ කතා සමාජ මට්ටමින් සිදුවෙමින් පවතින හෙයින්, ඇත්ත වශයෙන්ම දෙමාපියන් විසින් කළ යුතු එක් දෙයක් වන්නේ කොවිඩ් -19යෙන් දරුවන් මිය නොයන බවට දරුවන්ට සහතික කිරීමයි. මෙම පණිවිඩය ඔවුන් වෙත ලබාදීම ඇත්තෙන්ම වැදගත්. ළමා රෝග විශේෂඥයින් වශයෙන් අපි දන්නවා ළමයින් නරකම දේට බිය වන බව‘‘

පොලාර්ඩ් එකඟ වේ. “සෑම තත්වයකදීම පාහේ ළමයින් දරුණු කොවිඩ් -19 රෝගයෙන් ආරක්ෂා වන” බව දෙමාපියන් තම දරුවන්ට සහතික කළ යුතු බව ඔහු යෝජනා කරයි.

ෆින්ලන්තයේ ටර්කු විශ්ව විද්‍යාලයේ මහාචාර්යවරියක් සහ ළමා මනෝචිකිත්සකවරියක් වන ලීනියා කාල්සන් පවසන්නේ “දරුවන් සහ යෞවනයින් තම පවුල් ගැන කනස්සල්ලට පත්ව සිටින” බවයි. 

“මෙය සුවිශේෂී තත්වයන් බව අපි ළමයින්ට සහ යෞවනයින්ට පැහැදිලි කළ යුතුයි. මෙවැනි තත්වයන් තුළ අප සහ අපගේ පවුල් පමණක් නොව සෑම කෙනෙකුම රැකබලා ගැනීම ගැන සිතා බැලිය යුතු බව අපි ඔවුන්ට පැහැදිලි කළ යුතුයි. ”

බී.බී.සී ලෝක සේවයේ වාර්තාවක් ඇසුරින් සම්පාදිතය – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.