මෙම දශකය තුළ බොලිවුඩයේ හොඳම ඓතිහාසික චිත්‍රපට – Film fare නිර්දේශ

බොලිවුඩ් සිනමාවේ දශකයේ සහ 60 දශකයේ ඓතිහාසික චිත්‍රපට රැල්ලක් හමාගියා. ඊට පසු එය ක්‍රමයෙන් දුර්වල වුවත් මෑත කාලයේ දී නැවත ඓතිහාසික චිතුපට රැල්ලක් වර්ධනය වෙලා තිබෙනවා.

ඒත් එදා සහ අද අතර සැලකිය යුතු වෙනසක් තිබෙනවා. අද ඓතිහාසික බොලිවුඩ් චිත්‍රපට කියන්නේ අති දැවැන්ත ආයෝජනයක් හා තාක්ෂණික ප්‍රයෝග මත පදනම් වුණ අති දැවැන්ත කර්මාන්තයක්. නළු නිළියන් සිය ගණනක්, ඇදුම් දහස් ගණනක් සහ අති දැවැන්ත පසුතල මත එය පදනම් වෙලා තිබෙනවා. 

එපමණක් නොවෙයි හැම දෙයක්ම එක හා සමානව පවතින බවට අධ්‍යක්ෂවරයකු සහතික විය යුතුයි. සමහර විට එවැනි චිත්‍රපට අනවශ්‍ය මතභේදයන්ට තුඩු දෙන අතර අන්තවාදීන්ගේ ඍජු තර්ජනය කිරීම්වලට සේම දේශපාලන බලාධිකාරියේ බලපෑම්වලට ද ගොදුරු වෙනවා. එබැවින් සිනමාකරුවන් එවැනි දුෂ්කර කාර්යයන් භාර ගැනීමෙන් වැළකී සිටින අතර නළු – නිළියන් ද ඒ ගැන වරක් දෙවරක් කල්පනා කර බලනවා.

ඒත් ප්‍රේක්ෂකාගාරය, ජනතාව ඓතිහාසික චිත්‍රපට ඉල්ලා සිටිනවා. වැඩි වැඩියෙන් ඉල්ලා සිටිනවා. ඒ නිසා නිෂ්පාදකයින්, අධ්‍යක්ෂවරුන් කොතරම් අභියෝග හා දුෂ්කරතා මැද වුණත් ඓතිහාසික චිත්‍රපට ජනතාව අතරට ගෙන එනවා.

මේ තත්ත්වය තුළ බොලිඩුයේ බලවත්ම මාධ්‍යය වන  ෆිල්ම් ෆෙයාර් මේ දශකයේෙ බොලිවුඩයේ හොඳම ඓතිහාසික චිත්‍රපට 06ක් ගැන සිය නිර්දේශ ඉදිරිපත් කර තිබෙනවා. මේ ඒ ගැනයි.

බජිරාඕ මස්තානි (2015)

historical තිහාසික, බොලිවුඩ්, ඉහළ

අධ්‍යක්ෂක: සංජේ ලීලා බන්සාලි
රංගනය: රන්වීර් සිං, දීපිකා පදුකෝන්, ප්‍රියංකා චොප්රා

‘බජිරාඕ මස්තානි‘ යනු බන්සාලිගේ සිහින ව්‍යාපෘතියකි. 90 දශකයේ අග භාගයේ සිට චිත්‍රපටය සෑදීමට ඔහුට අවශ්‍ය වූ නමුත් කිසියම් හේතුවක් නිසා එය ඉටුකර ගත නොහැකි විය. දිගු කලක් තිස්සේ සැලසුම්වලට පමණක් සීමා වූ චිත්‍රපටය අවසානයේ 2015 දී එළිදැක්විණි.

රශ්වීර් සිං, ජනප්‍රිය පෙෂ්වා බජිරාඕගේ චරිතයට පණ පොවන අතර, දීපිකා පදුකෝන් මස්තානි ලෙස රඟපෑවාය. ප්‍රියංකා චොප්රා කාෂිබායිගේ (පෙෂ්වා බජිරාඕගේ පළමු බිරිද) චරිතයට පණ පොවන ලදී.

බජිරාඕ යනු නිර්භීත රණශූරයෙකි. ඔහු මරාතිවරුන්ගේ ශක්තිය උතුරට හා දකුණට ව්‍යාප්ත කළේය. එවැනි එක් සටනකදී ඔහුට චත්‍රසාල් රජුගේ මුස්ලිම් දියණිය වන මස්තානි මුණගැසෙන අතර ඇය යුධ පිටියේදී පෙන්වන ධෛර්යය නිසා ඔහු ඇය වෙත ආකර්ෂණය වේ. 

මස්තානි ඔහුගේ දෙවන බිරිඳ බවට පත්වන අතර ඇය සහ කෂිබායි අතර එදිරිවාදිකම් පුපුරා යයි. පූස්තාවේ උසාවියේදී මස්තානි පිළිගන්නේ නැත. එබැවින් බජිරාඕ ඇය වෙනුවෙන් තවත් මාළිගාවක් ඉදිකර වැඩි කාලයක් එහි ගත කිරීමට පටන් ගනී. 

බජිරාඕ දකුණේ නසීර් ජුන්ග් සමඟ සටනට යන විට, බජිරාඕගේ මව සහ ඔහුගේ වැඩිමහල් පුතා මස්තානි සහ ඇගේ පුත් ෂම්ෂර් බහදූර් සිරගත කරති. 

බජිරාඕ නසීර් ජුන්ග්ට එරෙහි සටන ජය ගන්නා නමුත් එහිදී දරුණු ලෙස තුවාල ලබයි. ඔහුට ඇයව නිදහස් කර මරණයට පත්වීමට අවශ්‍ය වෙයි….

රන්වීර් සහ දීපිකා යන දෙදෙනාම නාමික භූමිකාවන් නිරූපණය කරන නමුත් අගනා රංගනයක නිරත වූයේ කාෂිබායි ගැන අපට අනුකම්පා කළ ප්‍රියංකා ය.

පද්මාවට් (2018)

historical තිහාසික, බොලිවුඩ්, ඉහළ

අධ්‍යක්ෂක: සංජේ ලීලා බන්සාලි
රංගනය: රන්වීර් සිං, දීපිකා පදුකෝන්, ෂාහිඩ් කපූර්

රාජ්පුත් පාලක මහාරාවල් රතන් සිං (ෂාහිඩ් කපූර්) සහ ඔහුගේ දෙවන බිරිඳ වන සිංහල දේශයේ කුමාරිකාවන වන පද්මාවට් (දීපිකා පදුකෝන්) අතර ඇති අමරණීය ආදරය ගැන පද්මාවට් පවසයි. 

කුණාටුවකට හසුව ඔවුන් ගමන් ගත් නැව ලංකාවට ගසා ගෙන යන අතර ඔවුන් එහි සුවය ලබමින් සිටියදී දෙදෙනා ආදරයෙන් බැඳීණි. ඔහු ඇයව විවාහ කර ගෙන ඇයව රාජස්ථානයට ගෙන යයි. 

ඇයගේ සුන්දරත්වය පිළිබඳ කථාන්තරය ඇලවුඩින් ඛල්ජි (රන්වීර් සිං) ගේ කනට වැටේ. රතන් සිං ඇත්ත වශයෙන්ම මෙය ප්‍රතික්ෂේප කරන්නේ එය රාජ්පුත්ගේ ආඩම්බරයට පටහැනි යැයි සිතමිනි. මෙය ඛල්ජි විසින් චිත්තෝර් ආක්‍රමණය කිරීමට තුඩු දෙයි. අනවශ්‍ය ලේ වැගිරීම් වලක්වා ගැනීම සඳහා රතන් සිං ඛල්ජිට තනි සටනක් කිරීමට අභියෝග කරයි. මුලදී ඔවුන් දෙදෙනාම එකිනෙකාට සමාන බව ඔප්පු කළ නමුත් පසුව රතන් සිංට ඉහළින් සිටින බව පෙනේ. 

මේ අවස්ථාවේදී කුමන්ත්‍රණයකින් රතන් සිං මරා දමනු ලැබේ. මෙම පුවත ඇසූ පද්මාවතී සියදිවි නසා ගන්නා අතර බලකොටුවේ වෙසෙන අනෙකුත් කාන්තාවන් ද ඇය හා එක් වේ. 

මෙම චිත්‍රපට ආගමික අන්තවාදීන්ගේ දැඩි විවේචනයට ලක් වූ අතර දීපිකා මරණ තර්ජනයට පවා ලක් වූවාය. එහෙත් ප්‍රේක්ෂකයින් එය ආදාරයෙන් වැළගත්හ. ඒ සමග රන්වීර් සිං, දීපිකා පදුකෝන්, ෂාහිඩ් කපූර් විශිෂ්ඨ රංගනයක් ඉදිරිපත් කළහ.

කේසරි (2019)

historical තිහාසික, බොලිවුඩ්, ඉහළ

අධ්‍යක්ෂක: අනුරග් සිං
රංගනය: අක්ෂේ කුමාර්, පරිනීති චොප්රා

කේසාරි යනු 1897 දී සිදු වූ සුප්‍රසිද්ධ සාරගාර්හි සටන ය. ඇෆ්ගනිස්ථානුවන්ගේ මුල් සැලැස්ම වූයේ අසල ඇති ලොක්හාර්ට් සහ ගුලිස්තාන් බලකොටුව අල්ලා ගැනීම ය. 

සිංහ හදවත් ඇති සික්වරුන් 21 දෙනාගේ පරිත්‍යාගය නිසා එය ව්‍යාර්ථ වේ. 

හවාල්ඩාර් ඉෂාර් සිං ලෙස රඟපෑ අක්ෂේ කුමාර් මෙම චිත්‍රපටයේ ආත්මය විය. 

හවාල්ඩාර් ඉෂාර් සිං, ඔහුගේ හැසිරීම් රටාව නිසා ඔහු එම යුගයේ වෘත්තීය සොල්දාදුවෙකු බවට පත්විය. ඔහු සෙසු සෙබළුන්ගේ චිත්ත ධෛර්යය පෙළගස්වන ආකාරය සහ පෙරමුණ ගෙන යන ආකාරය සැබෑ වීරත්වයට උදාහරණයකි. 

චිත්‍රපටය විහිළුවක් නොවේ. සොල්දාදුවන් තම මව්බිම වෙනුවෙන් දිවි පිදීමට කැමැත්තෙන් සිටින බවත්, බ්‍රිතාන්‍යයන්ට යම්කිසි ද්‍රෝහිකමක් නිසා නොවන බවත් එයින් පෙනී ගියේය. සොල්දාදුවන් ගණන වැඩිවීමත් සමඟ ක්‍රියාදාම දර්ශන වඩාත් බිහිසුණු විය.

අධ්‍යක්ෂ අනුරග් සිං යුද්ධයේ සැබෑ භීෂණයෙන් අපව ආරක්ෂා නොකරයි. සොල්දාදුවන් 21 දෙනාගේ ධෛර්යයට ආචාර කිරීමට ඔබට උදව් කළ නොහැක.

මානිකාර්නිකා: ජන්සි රැජින (2019)

historical තිහාසික, බොලිවුඩ්, ඉහළ

අධ්‍යක්ෂක: කන්ගනා රනාත්, රාධා ක්‍රිෂ්ණා ජගර්ලමුඩි
රංගනය: කන්ගනා රනාත් , අතුල් කුල්කර්නි, ජිෂු සෙන්ගුප්තා, සුරේෂ් ඔබෙරෝයි, ඩැනී ඩෙන්සොංපා, අන්කිටා ලොක්හන්දේ

බ්‍රිතාන්‍යයන්ගේ ශක්තියට එරෙහිව සන්නද්ධ කැරැල්ලක් දියත් කළ අපගේ ප්‍රමුඛතම නිදහස් සටන්කාමියෙකු වූයේ ජන්සි රැජින වන රාණි ලක්ෂ්මිබායි ය. ඇය පෞද්ගලිකව බ්‍රිතාන්‍යයන්ට ජීවිතය නිරයක් බවට පත් කළා පමණක් නොව, ඇගේ අමරණීය ක්‍රියාවන් ද ඇගේ මරණයෙන් පසුව පවා බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යයට එරෙහිව කැරලි ගැසීමට මිලියන ගණනක් පොළඹවා ඇත. 

සුභද්‍ර කුමාරි චෞහාන්ගේ සුප්‍රසිද්ධ කාව්‍යයක් වන ජාන්සි කි රාණි, බ්‍රිතාන්‍යයන්ට එරෙහි ඉන්දියාවේ නිදහස් අරගලයේ උච්චතම අවස්ථාවෙහිදී රචනා කර ඇති අතර, එම කාව්‍යය බොහෝ හදවත් තුළ දේශප්‍රේමයේ දැල්ල දැල්වීය. 

මනිකර්නිකා යනු සැබවින්ම චලනය වන කතන්දරයක් වන අතර, අධිෂ්ඨානය සහ ධෛර්යය අනුකරණය කිරීමේදී අප සැමට ආශ්වාදයක් ලබා ගත හැකිය.

පනිපට් (2019)

historical තිහාසික, බොලිවුඩ්, ඉහළ

අධ්‍යක්ෂක: අසුතෝෂ් ගෝවරිකර්
රංගනය: අර්ජුන් කපූර්, සංජේ දත්, ක්‍රිති සනොන්

සඩාෂිව්රාඕ බාඕ (අර්ජුන් කපූර්) ගේ නායකත්වය යටතේ මරාතිවරුන් විසින් පරාජයට පත් කරන ලද තුන්වන පානිපට් සටන පනිපට් ජීවයට ගෙන එයි. දකුණු දෙසින් උඩ්ගීර්හි නිසාම්ට එරෙහිව සඩාෂිව් සාර්ථක වූ අතර එබැවින් ඔහුට ඇෆ්ගනිස්ථාන නායක අහමඩ් ෂා අබ්දාලි (සංජේ දත්) ට එරෙහිව මරතා හමුදාවේ අණ දෙන ලදි. එය පූනේ සිට පනිපට් දක්වා වූ දිගු ගමනක් වන අතර, සදාෂිව් සැලසුම් කර ඇත්තේ මඟ දිගේ පදිංචි වූ මරතා අධිපතීන්ගේ සේවය ප්‍රයෝජනයට ගැනීමටත්, සලාක සහ මිනිසුන් ඉල්ලා සිටිමින් ඔහුගේ හමුදාව ශක්තිමත් කිරීමටත් ය. 

ඇෆ්ගනිස්ථාන ආක්‍රමණිකයන්ට එරෙහිව සීක් සහ රාජ්පුට්වරුන්ගේ සහයෝගය ද ඔහු අපේක්ෂා කළේය. නමුත් සැලසුම් කළ පරිදි දේවල් සිදු නොවීය. ඔහුගේ බොහෝ සන්ධාන අසාර්ථක විය. ඔහුගේ හමුදාව සලාක වලින් ඉවතට දිව ගියේය. ඔහුගේ හමුදාව පසුපස ගිය සිවිල් වැසියන් විශාල සංඛ්‍යාවක් ද ඔවුන් වටකරගෙන සිටියහ. මෙයට බැතිමතුන් මෙන්ම සොල්දාදුවන්ගේ භාර්යාවන් සහ දරුවන් ද ඇතුළත් විය. 

චිත්‍රපටය සමඟ හින්දු මුස්ලිම් සමගිය සඳහා අධ්‍යක්ෂවරයා නඩුවක් ඉදිරිපත් කර තිබේ. බස්තිරාඕගේ මුස්ලිම් පුත් මස්තානි, ෂම්ෂර් යනු සදෂිව්ගේ වඩාත්ම විශ්වාසවන්ත සහායකයා වන අතර ඔහු සමඟ සටන් කරයි. ඉබ්‍රාහිම් ඛාන් ගාර්ඩි ඔහුගේ යුද යන්ත්‍රයේ ද තීරණාත්මක අංගයක් බව පෙන්නුම් කරයි. 

සියල්ලට ම, එය සවිස්තරාත්මක යුද චිත්‍රපටයක් වන අතර, එය නිර්භීතකම පමණක් නොව, ජයග්‍රහණය සහ පරාජය අතර වෙනස ඇති කරන උපාය මාර්ගය ද අපට පෙන්වයි. 

ඉතා සූක්ෂම ලෙස සකස් කරන ලද යුද දර්ශන චිත්‍රපටයේ ආඩම්බරයට පත්වේ. තුවක්කු දැල්වීමට පටන් ගන්නා විට ඔබට ශබ්දය දැනිය හැකි අතර භූ කම්පන ඔබ හරහා ගමන් කරයි. හමුදා පිහිටුවීම, විවිධ උපාංග යෙදවීම කතාවට නාට්‍ය එක් කරයි.

තන්හාජි: අන්සං වොරියර් (2020)

historical තිහාසික, බොලිවුඩ්, ඉහළ

අධ්‍යක්ෂක: ඕම් රවුට්
කාස්ට්: අජේ දේව්ගන්, සයිෆ් අලි ඛාන්, කාජල්, ලූක් කෙනී, ෂරද් කෙල්කාර්

මන්දාවරුන් විසින් කොන්දන බලකොටුව අල්ලා ගැනීම තන්හාජි විස්තර කරයි. රන්සිබ්ට එය උපාය මාර්ගික වැදගත්කමක් ඇති අතර එතැන් සිට මුළු දකුණු කලාපය ගැනම විමසිල්ලෙන් සිටිය හැකිය. 

පුරන්දර්ගේ ගිවිසුමෙන් පසුව ශිවාජිට බලකොටුව ඔහුට භාර දීමට සිදු වූ අතර එය නැවත ලබා ගැනීමට මංමුලා සහගත විය. ඔහුගේ විශ්වාසවන්ත සහායක තන්හාජි මාලුසාරේ සහ ඔහුගේ ඩයිහාර්ඩ් සොල්දාදුවන් කණ්ඩායම බලකොටුව අල්ලා ගත නොහැකි ලෙස පෙනෙන බිත්තිවලට නැග බලකොටුව අල්ලා ගත් අතර බලකොටුව භාරව සිටි රාජ්පුත් අණදෙන නිලධාරී උදයභන් පරාජය කළේය. 

තන්හාජිගේ අරමුණින් ජීවිතය අහිමි වූ අතර සිංහයෙකු මෙන් සටන් කළ නිසා ශිවාජි විසින් ඔහුගේ මතකයේ බලකොටුව සිංහගද් ලෙස නම් කරන ලදී. 

නිර්මාණාත්මකව සකස් කරන ලද යුධ දර්ශන සහ තන්හාජි සහ උදයභන් අතර අවසන් ගැටුම නිසා එය ප්‍රේක්ෂකයින් අතර අතිෂය ජනප්‍රිය විය. 

අජේ දේව්ගන් තන්හාජිගේ චරිතයට මනා පණ දුන්නේය, ශිවාජි කෙරෙහි ඇති ඔහුගේ භක්තිය සහ ඔහුගේ මව්බිම කෙරෙහි ඔහු තුළ ඇති නොමැකෙන ආදරය අතිශයින්ම විශ්වාසයෙන් යුතුව. සයිෆ් අලි ඛාන් සහ ෂාර් කෙල්කර්ගේ රංගනයන් ද බොහෝ ප්‍රශංසාවට ලක් විය.

By FilmFare – සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.