විදේශගත ශ්‍රමිකයන් යළි ගෙන්වා ගැනීම සිදු කළ යුත්තේ ක්‍රමානුකූලවයි – ඇමති ප්‍රසන්න

ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණීමට අපේක්ෂාවෙන් සිටින විදෙස් ගත ශ්‍රමිකයන් ද කඩිනමින් දිවයිනට ගෙන්වා ගැනීමට රජය කටයුතු කරමින් සිටන බව කාර්මික අපනයන, අයෝජන ප්‍රවර්ධන, සංචාරක හා ගුවන්සේවා ඇමති ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා පවසයි. ඔහු පෙන්වා දෙන්නේ දැනටමත් ඔවුන් පිළිබද තොරතුරු රැස් කිරීම විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශය මගින් සිදු කරනු ලබන බවයි.

පසුගිය සතියේ සාක් රටවල සිටින  ශ්‍රී ලාංකික සිසු සිසුවියන් ගෙන්වා ගැනිමට ප්‍රමුඛතාවය ලබා දුන් බවත් සෙසු රට වල සිටින විශ්ව විද්‍යාල සිසු සිසුවියන් ගෙන්වා ගැනීම ඉදිරි දිනවලදී සිදු කෙරෙන බවත් ඇමතිවරයා සදහන් කරයි. එම සිසු සිසුවියන් ගෙන්වන අතරතුරම එම රටවල් වල ශ්‍රී ලංකාවට පැමිනීමට අපේක්ෂාවෙන් සිටින ශ්‍රමිකයන් ගෙන්වා ගැනීම කෙරෙහි රජයේ අවධානය යොමුව තිබේ. ඒ අනුව විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශය ඊට අදාල ඉදිරි පියවර ගනිමින් සිටින බව ඇමතිවරයා සදහන් කරයි.

මේ වන විට විදේශගත ශ්‍රී ලාංකිකය සිසු සිසුවියන් දහසකට අධික පිරිසක් මෙරටට පැමිණ තිබේ. ඔවුන් සියළු දෙනා නිරෝධායන කටයුතු සදහා ආරක්ෂක අංශ විසින් පවත්වාගෙන යනු ලබන නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන වෙත යොමුකර ඇත. මෙලෙස දිවයිනට පැමිණියේ ඉන්දියාව, පාකිස්ථානය, බංගලාදේශය, මාලදිවයින, වැනි රට වල උසස් අධ්‍යාපනය හැදැරීම සදහා ගොස් කෝවිඩ් 19 වසංගතය හේතුවෙන් එම රටවල විශ්ව විද්‍යාල වල සිරව සිටි  සිසු සිසුවියෝයි.

කොවිඩ් 19 වසංගතය හේතුවෙන් ලොව පුරා ගුවන් ගමන් අඩාල වී ඇති අතර ගුවන් තොටුපොල රැසක් වසා දමා තිබේ. මේ නිසා විදේශගත ශ්‍රී ලාංකිකයන් නැවත දිවයිනට ගෙන්වා ගැනීමේදී රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික මැදිහත් වීම පවා සිදු කිරීමටද සිදුව තිබෙන බව ඇමති ප්‍රසන්න රණතුංග මහතා පවසයි.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ හා අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ අදහස වී ඇත්තේ විදේශයන් හි පීඩාවට පත්ව සිටින ශ්‍රී ලාංකිකයන් මෙරටට ගෙන්වා  ගැනීමට හැකි සියලු පියවර ගැනීමයි. මෙලෙස ගෙන්වා ගනු ලබන සියලුම විදේශගත ශ්‍රී ලාංකිකයන් නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන වෙත යොමු කිරීමට ද රජය තීරණය කර තිබේ.

එක් අතෙකින් රට තුළ කෝවිඩ් 19 වසංගතය පැතිර යාම වලක්වන අතරතුරම රටට කෝවිඩ් 19 වසංගතය නැවත ඇතුළු වීම වැලැක්වීමද රජය පියවර ගනිමින් සිටියි. ඒ නිසා මෙම විදේශගත ශ්‍රමිකයන් ගෙන්වා ගැනීම සිදු කල යුතුව ඇත්තේද ක්‍රමානු කූලව බවද ඇමතිවරයා පෙන්වා දෙයි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.