Political Week Review: මේක නම් කැදවන්නම වටින පාර්ලිමේන්තුවක් !

ජනාධිපති ගෝඨාභය සහ අගමැති මහින්ද රජපක්ෂ මහතා පසුගිය සතියේ කොරෝනා වසංගත පාලනය කිරීම සදහා පත් කල  ජනාධිපති කාර්යය සාධක බලකායට විශේෂ වගකීමක් පැවරුවේය. ඒ විදේශ රටවල සිරවී සිටන ශ්‍රී ලාංකියන් නැවත දිවයිනට ගෙන්වා ගැනීමය. ජනාධිපති කාර්යය සාධක බලකායේ ප්‍රධානි බැසිල් මේ වගකීම පැවරුවේ තවත් විශේෂ දෙදෙනෙකුටය. ඒ දිනේෂ් හා ප්‍රසන්න රණතුංග ඇමතිවරුන්ටය.

“ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශ කට්ටියව සම්බන්ධිකරණය කරලා දෙයි. හෙල්ත් එකයි , ආමි එකයි එක්ක එකතුවෙලා මේ එන අයව නිරෝධායනයට යවනකම් ඔපරේෂන් එක ප්‍රසන්න බලන්න ” බැසිල් ප්‍රසන්නට කිවේය.

ඒ අනුව ප්‍රසන්න දිනේෂ් සමග එක්ව විදේශයන්හි සිට මෙරට  පැමිණෙන පිරිස දිවයිනට ගෙන්වා ගැනීමට වැඩ පිළිවෙළක් සැකසුවේය. හිතන තරම් වැඩේ පහසු නැති බව දැනේනේ විදේශයන්හි සිටින විශාල පිරිසක් සිය මව් රටට පැමණීමට ඉල්ලීම් කරන නිසාය. මේ ගැන ප්‍රසන්න, ජනාධිපති ගෝඨාභය හා අගමැති මහින්ද දැනුවත් කලේය. ඔහු දෙදෙනාම කීවේ එකම කථාවකි.

“ ප්‍රසන්න මේ පිටරටවල ඉන්නේ අපේම මිනිස්සු. ආණ්ඩුවක් විදියට මේ රටේ ඉන්න අය වගේම පිටරටවල ඉන්න අපේ රටේ අය ගැනත් අපිට වගකීමක් තියෙනවා. මේ වෙලාවේ මේ අය ගෙන්නන එක ගැන සමහරු විවිධ කථා කියයි. ඒත් අපි අපේ වැඩේ කරමු.” ඔවුන් කීවේ එලෙසය.

ඒ අනුව දිනේෂ් රට වල සිටින සියලුම තානාපති කාර්යාල දැනුවත් කර ඔවුන් හරහා ඒ ඒ රටවල සිටින ශ්‍රී ලාංකිකයන් පිළිබද තොරතුරු රැස් කළේය. ප්‍රසන්න ගුවන්තොටුපොල හා ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් සමාගම ආරක්ෂක අංශ හා සෞඛ්‍ය අංශ සමග එක්ව මෙහෙයුම දියත් කලේය.

සදුදා උදෑසනම ප්‍රසන්න ගුවන්තොටුපොලට ගියේ පසු දින පාකිස්ථානයේ සිටින ශ්‍රී ලාංකිකයක් පිරිසක් දිවයිනට පැමිණීමේ ක්‍රියාවලිය සංවිධානය වන ආකාරය නීරික්ෂනය කරන්නටය. හමුදාවේ හා සෞඛ්‍ය ක්ෂේත්‍රයේ අයද එහි සිටියහ. ප්‍රසන්න මෙහිදී බලධාරීන්ට උපදෙස් දුන්නේ හැකි ඉක්මනින් මේ පිරිස් නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන වෙත යොමු කල යුතු බවයි.

ප්‍රසන්න කටුනායක ගුවන් තොටුපොලේ සිටියදී ජනාධිපති ගෝඨාභය ප්‍රසන්නට දුරකථන ඇමතුමක් දුන්නේය.

“ ප්‍රසන්න මොකද තත්ත්වය? ” ජනපති ඇසුවේය.

“ වැඩ ටිකනම් හොදට කෙරෙනවා සර්. අපි ඔක්කොම වැඩ ටික ලෑස්ති කරලයි තියෙන්නේ.” ප්‍රසන්න කීවේය.

ගෝඨාභය දුරකථනය විසන්ධි වන විටම ප්‍රසන්නට තවත් දුරකථන ඇමතුමක් ආවේය. එහා කෙළවරේ සිටියේ අගමැති මහින්ද . ඔහු ඇසුවේ විදේශ ගත ශ්‍රී ලාංකිකයන් දිවයිනට ගෙන ඒමේ වැඩ පිළවෙලේ ප්‍රගතිය ගැනය. අගමැතිවරයාට උත්තර දුන් ප්‍රසන්න දුරකථනය විසන්ධි කර ලග සිටි සිය හිතවෙතකුට කීවේ “මෙහෙම රටේ දේවල් ගැන හොයල බලන නායකයෙක් අපිට ලැබුනේ රටේ වාසනාවට ” කියාය.

අගහරුවාදා සවස පාකිස්ථානයේ සිරවී සිටි 113 දෙනෙකු ශ්‍රී ලංකන් ගුවන් යානයකින් දිවයිනට පැමිණියහ. ඉන් පසුව පසුගිය සතිය පුරාම ඒ අනුව විදේශගතව සිටි ශ්‍රී ලාංකික සිසු සිසුවියන් 400කට අධික පිරිසක් දිවයිනට ගෙන්වා ගැනීමට පියවර ගැනිනි. ඉදිරි සතිය තුල විදේශ ගත ශ්‍රී ලාංකිකයන් දිවයිනට ගෙන්වා ගැනීමේ වැඩ පිළිවෙල පුලුල් ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීමට විදේශ කටයුතු අමාත්‍යංශ්‍ය හා ගුවන් සේවා අමාත්‍යශංය කටයුතු යොදා තිබේ.

කැබිනට් මණ්ඩල පසුගිය බදාදා (22) රැස්වුනේ  ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙනි. රජයේ කාර්යාල සදහා බදවා ගත් උපාධිධාරීන්ට පසුගිය මස රුපියල් 20000ක දීමනාව ගෙවා නොමැති බව ජනාධිපතිවරයාගේ අවධානයට යොමු කලේ ඇමති ප්‍රසන්න රණතුංගය.

“ අපි බදවා ගත්ත උපාධිධාරීන්ගේ පත්වීම් මැතිවරණ කොමසාරිස් අත්හිටෙව්වා. නමුත් අපි කව්වා ඔවුන්ගේ රුපියල් 20000 දීමනාව ගෙවනවා කියලා. තවමත් ඒ දීමනාව ලබා දීලා නෑ ” ප්‍රසන්න කීවේය.

“ අපි ඒක ගෙවන්න කව්වනේ. ” ජනාධිපති ගෝඨාභය කීවේය.

“ ඔව් සර් අපි කිව්වාට ඒක වෙලා නෑ. ”  ප්‍රසන්න නැවත කීවේය.

ජනාධිපතිවරයා රාජ්‍ය පරිපාලන ඇමති ජනකට උපදෙස් දුන්නේ වහාම ඒ ගැන කටයුතු කරන ලෙසය.

මේ අතර පසුගිය සදුදා මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයා  මැතිවරණයට දින නියම කලේය. එහෙත් විපක්ෂය කියන්නේ මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයා නියම කර ඇති දිනය ව්‍යවස්ථා විරෝධී බවය. ඒ නිසා පැරණි පාර්ලිමේන්තුව රැස් කල යුතු යැයි ඔව්හු කියා සිටිති. මේ ගැන කථා බහක් පසුගිය බදාදා පොහොට්ටුවේ සභාපති මාහාචාර්යය ජී.එල් පීරිස්ගේ නිවසේදී ඇතිවිය. ජී.එල් මෙහිදී කිවේ විපක්ෂයේ ඉල්ලීම පදනම් රහිත බවය.

“ විපක්ෂය ඔය කියන විදියට පරණ පාර්ලිමේන්තුව නැවත කැදවන්න කිසිම අත්‍යවශ්‍යතාවයක් නෑ. ” ජී.එල් කීවේය.

“ විපක්ෂය ඔය මැතිවරණය කල් දාලා පාර්ලිමේන්තුව කැදවන්න කියන්නේ වෙන මොකටවත් නෙමෙයි. නැතිවුන වරප්‍රසාද ටික ගන්න. ” ප්‍රසන්න කීවේය.

“ ඒක ඇත්ත. මේ හාදයන්ට ආයේ මෙලෝ සම්මජ්ජාතියෙන් පාර්ලිමේන්තු එන්න හම්බෙන්නේ නෑ කියලා මේ ගොල්ල දන්නවා. ඒකයි ඔය විශ්‍රාම වැටුපයි, දීමනා ටිකයි, නිල නිවාසයයි ගන්න තමයි ඔය හදන්නේ.” රෝහිත කීවේය.

“ කැදවන්නම වටින පාර්ලිමේන්තුව. පාස්කු ප්‍රහාරයට, මහ බැංකු මංකොල්ලයට මොකුත් කරන්න බැරි උනා. ඒගොල්ලෝ අයේ රැස්වෙලා කොරෝනා පාලනය කරන්න මොනවා කරන්නද? ඔය හදන්නේ පරණ පාර්ලිමේන්තුව රැස් කරලා ජනාධිපතිතුමා කරන වැඩ ටික නවත්ත ගන්න. ” ප්‍රසන්න කීවේය.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.