ක්ලියෝපැට්රා රැජිණගේ රූපලාවන්‍ය රහස් දැන් ඔබටත් අත්හදා බැලිය හැකියි !

ක්ලියෝපැට්රා රැජිණ ගැන ඔබ අසා ඇති. ඇය සුන්දර මෙන්ම දරුණු පාලිකාවකි. ඇය මේ දක්වා ලෝකයට බිහි වූ රැජිනියන් අතරින් වඩාත්ම සුන්දර වූවාය. රාජකීයයකුට ගැලපෙන ඇගේ රූපලාවණ්‍ය චාරිත්‍ර, ඇගේ සම නිර්මල බව සහ ඇගේ කොණ්ඩය පරිපූර්ණ බව සහතික කළේය. ඇය සත්ත්ව ආහාර වලින් තොර වුවද ස්වාභාවික අමුද්‍රව්‍ය භාවිතා කරන අසංඛ්‍යාත චාරිත්‍ර වාරිත්‍රවල යෙදුණාය.  අපි ඇගේ රූපලාවණ්‍ය රහස් කිහිපයක් සොයා ගනිමු.

ක්ලියෝපැට්රා

කිරි ස්නාන

ක්ලියෝපැට්රා රැජිණ ස්නානය කිරීමේදී රූපලාවණ්‍ය චාරිත්‍රයක් ලෙස කිරි ස්නානය කළාය. මෙම චාරිත්‍රය සඳහා බූරු කිරි භාවිතා කරන ලද අතර අමතර ප්‍රතිලාභ සඳහා කහ එකතු කරන ලදී. කිරිවල ඇති ලැක්ටික් අම්ලය සමට ප්‍රයෝජනවත් වන අතර සම ලප කැලැල්වලින් තොරව, සුපිරි මෘදු හා දීප්තිමත් ලෙස තබා ගැනීමට උපකාරී වේ.

ක්ලියෝපැට්රා වැනි සුඛෝපභෝගී ස්නානය කිරීමේ අත්දැකීමක් ලබා ගැනීම සඳහා, ඔබේ නාන ජලයට එළු කිරි ගැලුමක් එකතු කළ හැකිය. ලැවෙන්ඩර් හෝ ගෙරානියම් වැනි මල්වල තෙල් බින්දු කිහිපයක් එකතු කර ඔබේ සංවේදීතාවන් තව දුරටත් ශක්තිමත් කර ඔබේ සම සහ හිසකෙස්වලට තව දුරටත් නීරෝගී කර ගන්න.

ක්ලියෝපැට්රා

මළ මුහුදේ ලුණු

රැජිනට මළ මුහුදෙන් ලුණු ලබා ගැනීමටත් ගුහාවල ලුණු කැණීමටත් හැකියාව තිබුණාය. මළ මුහුදේ ඇති ඛනිජවලින් පොහොසත් ලුණු ඇගේ රූපලාවණ්‍ය වාරිත්‍ර සඳහා පුළුල් ලෙස භාවිතා කරන ලදි.

එමගින් තම සමට දීප්තියක් එක් කරන බවත්, මිය ගිය සමේ සෛල ඉවත් කිරීමෙන් හා කැළැල් ඇතිවීම වළක්වා ගැනීමෙන් සම මනරම් ලෙස තබා ගැනීමට උපකාරී වන බවත් ඇය විශ්වාස කළාය. ඇය ඇගේ සම පැහැපත් කර ගැනීම සඳහා ලවණ භාවිතා කරන අතර එය ඇගේ රාජකීය ස්නානයෙහි කොටසක් බවට පත් කර ගත්තාය.

ක්ලියෝපැට්රා

හොඳ තත්ත්වයේ සිහින් ලුණු සමඟ ඔබට මෙම චාරිත්‍රය අත්හදා බැලිය හැකිය. හුදෙක් ලුණු මේස හැන්දක් ගෙන, ඔබේ ප්‍රියතම සුවද තෙල් බින්දු තුනක් සහ පොල් තෙල්/ ඔලිව් තෙල් වැනි තෙල් බින්දු පහක් එකතු කර ඔබේ මුහුණ සේදිය හැකිය. අමුද්‍රව්‍ය ප්‍රමාණය වැඩි කිරීමෙන් ඔබට ඔබේ මුළු සිරුරටම මෙම ස්ක්‍රබ් එක පවා සකස් කළ හැකිය.

රාජකීය ජෙලි

ක්ලියෝපැට්රා ඇගේ රූපලාවණ්‍ය චාරිත්‍ර වාරිත්‍ර වලදී රාජකීය ජෙලි (Royal jelly) භාවිතා කරමින් ඇගේ සම හිස සිට පාදය දක්වා තෙතමනය (moisturise) කර ගත්තාය. මෙම රාජකීය ජෙලි මී මැස්සන්ගෙන් එකතු කරනු ලැබේ.

මෙම අමුද්‍රව්‍යය අත්‍යවශ්‍ය විටමින් හා ඛනිජ ලවණවලින් සම පෝෂණය කරන අතර සමට තෙතමනය ලබා දෙයි. සමේ නම්‍යතාවය වැඩි දියුණු කරන අතර කොලජන් (collagen) නිෂ්පාදනය ඉහළ නංවන බව ද කියනු ලැබේ. රෝයල් ජෙලි මගින් සෛල පුනර්ජනනය සඳහා ඔබේ සම ඉක්මනින් සුව වන අතර සෞඛ්‍ය සම්පන්නව පවතී.

cleoatra

අමුද්‍රව්‍ය සමඟ රාජකීය ජෙලි හෝ ක්‍රීම් ලබා ගත නොහැකි නම්, Beeswax භාවිතා කරන්න. මී පැණිවලට සමාන ගුණ ඇති අතර විශිෂ්ට මොයිස්චරයිසරයක් (excellent moisturise ) ලෙස Beeswax ක්‍රියා කරයි. එය ඔබේ තොල් සහ නියතුඩු ක්ෂණිකව මොයිස්චරයිසින් කිරීමට හෝ diy beauty recipes සඳහා භාවිතා කළ හැකිය.

Kohl – අදුන්

කළු රැජින කුරුඳු පොතු හෝ දුම්මලවලින් සාදන ලද සහ ස්වාභාවික තෙල් හෝ සත්ව මේද මගින් සාදා ගත් ‘අදුන්‘ සිය දෑස් මත තවරා ගත්තාය. 

සින්ක් ඔක්සයිඩ් ද මෙම අදුන්වල අඩංගු වන අතර එය දෑස්වලට හිරු එළියෙන් විශිෂ්ඨ ආරක්ෂාවක් සපයයි. එමෙන්ම එය ඇස් ශක්තිමත් කරන අතර කොන්ජන්ටිවිටිස් (conjunctivitis) වැනි රෝග වලින් එය ආරක්ෂාව ලබා දෙයි. ඒ සියල්ලටම වඩා වැදගත් කරුණක් මෙහි ඇති අතර එම බැල්ම වඩාත් ආකර්ෂණීය පෙනුමක් ඇති කරයි.

ක්ලියෝපැට්රා

ඉතින් දැන් ඔබට එම කෝල් පැන්සල (kohl pencil) වෙත ළඟා වීමට හේතුවක් තිබේ. රැජිනක් මෙන් ඔබේ ඇස් ඇඳීමට හා ආරක්ෂා කිරීමට ආයුර්වේද කජල්, සුරමා හෝ කෝල් (ayurvedic kajal, Surma, or kohl) තෝරා ගන්න.

හෙනා

ක්ලියෝපැට්රා ඇගේ නියපොතු පෝෂණය කිරීමට හා යථාතත්වයට පත් කිරීමට ‘හෙනා (Henna) භාවිතා කළ අතර එය නිය ආලේපණයක් ලෙස ද ක්‍රියා කළේය. නිය ආලේපන ඊජිප්තු සංස්කෘතීන්ට අයත් වන්නේ මේ නිසා ය. 

අපි හෙනාවලට අමුත්තන් නොවේ, නමුත් නියපොතු මත ඔබේ Henna යෙදුම සමඟ ඔබට වඩාත් නිර්මාණශීලී විය හැකිය.

Femina.in ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාධවි 


Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.