රිෂී කපූර් ගැන ඔබ නොදත් බොහෝ දේ සමග ඔහුගේ දුර්ලභ ඡායාරූප…

රිෂි කපූර් 2018 දී පිළිකාවක් වැළඳී ඇති අතර ප්‍රතිකාර සඳහා නිව්යෝර්ක් නගරයට ගියේය . වසරකට වැඩි කාලයක් සාර්ථක ප්‍රතිකාරවලින් පසු රිෂි කපූර් 2019 සැප්තැම්බර් මාසයේදී නැවත ඉන්දියාවට පැමිණියේය. එතැන් සිට බොහෝ වාරයක් අසනීපව සිටි ඔහු බදාදා රාත්‍රියේ මුම්බායි හි ශ්‍රීමත් එච්එන් රිලයන්ස් පදනම් රෝහලට ඇතුළත් කරනු ලැබීය. ඔහු බ්‍රහස්පතින්දා උදෑසන අභාවප්‍රාප්ත විය. 

අතිෂය ජනාදරයට පත් බොලිවුඩ් නළුවෙක් වූ රිෂි කපූර් Rishi Kapoor පසුගිය බ්‍රහස්පතින්දා අප අතරින් සමුගත්තා. සිනමා විචාරකයින් කියන්නේ රිෂිගේ අභාවය සමග බොලිවුඩ් සිනමාවේ තවත් ස්වර්ණමය යුගයක ජීවමාන සාක්ෂි අතීතයට එක්වන බවයි.

රිෂි කපූර් අයත් වන්නේ සුප්‍රකට ‘කපූර් පරම්පරාවට‘යි. ඔහුගේ සීයා වන ප්‍රිත්විරාජ් කපූර් Prithviraj Kapoor ඉන්දියානු සිනමාවේ එක් කුළුණක් ලෙස සැලකෙන අතර ඔහුගේ පියා වන රාජ් කපූර් අතිෂය ජනාදරයට පත් ‘සුපිරි‘ බොලිවුඩ් නළුවෙක්. එපමණක් නොවෙයි රිෂිගේ මාමලා වන ශෂි කපූර් සහ ෂම්මි කපූර් ද බොලිවුඩ් සිනමා මේ සුපිරි නළුවන් ලෙස සලකනවා. 

බොහෝ කපූර්වරුන්ගේ මෙන් රිෂිගේ සිනමා ජීවිතයද ඉතා ඉක්මනින් ආරම්භ වුණා. ඔහු ශ්‍රී 420 (1955) Shree 420 හි පියාර් හුවා ඉක්රාර් හුවා හයි  Pyar hua iqrar hua hai ගීතයේ කුඩා දරුවෙකු ලෙස රංගනයෙන් දායක වුණා. 

රිෂි ළමා රංගන ශිල්පියෙකු ලෙස සිය පියා වන රාජ් කපූර්ගේ ‘මේරා නාම් ජෝකර් (1970) Mera Naam Joker (1970) චිත්‍රපටයට පිවිසියේ සිය පියාගේ බාල චරිතය රඟපාමිනුයි. මෙම චිත්‍රපටය විචාරකයින්ගේ දැඩි අවධානය දිනාගත් නමුත් ආදායම් ඉපැයීම අතින් එය අසාර්ථක වුණා.

ඔහු තම පුත් රිෂි සහ නවක නිළි ඩිම්පල් කපාඩියා Dimple Kapadia රඟපෑ තරුණ වියේ ආදර කතාවක් කළේය. ‘බොබී Bobby (1973). බොබි බොක්ස් ඔෆිස් වාර්තා පිහිට වූ චිත්‍රපටයක් වූ අතර එමගින් ඔහුට අති විශාල ලාභයක් ලබා දුන්නේ.

ඩිම්පල් සහ රිෂි වැඩි කල් නොගොස් බොලිවුඩයේ ජනප්‍රිය තරු බවට පත් වූ නමුත් ඇය සුපිරි තරුවක් වන රාජේෂ් ඛන්නා සමඟ විවාහය සඳහා සියල්ල අත්හැරියාය.

බොබී චිත්‍රපටයේ රංගනය වෙනුවෙන් රිෂි ෆිල්ම් ෆෙයාර් හොඳම නළුවා කුසලානය දිනා ගත්තේය (Filmfare Best Actor trophy for his performance in Bobby

ඔහු ඩූ ඩූනි චාර් Do Dooni Chaar (2011) සඳහා තමාගේම මෝටර් රථයක් මිලදී ගැනීමට ආශාවෙන් සිටින මැදිවියේ පියෙකු ලෙස කළ රංගනය වෙනුවෙන් ෆිල්ම් ෆෙයාර් විචාරකයින්ගේ හොඳම නළුවාට හිමි සම්මානය දිනා ගත් අතර කපූර් සහ පුත්‍රයින්ගේ (2016) චරිතය වෙනුවෙන් ෆිල්ම් ෆෙයාර් හොඳම සහය නළුවා කුසලානය දිනා ගත්තේය. ඔහුට 2008 දී ෆිල්ම් ෆෙයාර් ජීවිත කාලය සඳහා වූ සම්මානය Filmfare Lifetime Achievement Award in 2008 හිමි විය. 

බොබීගේ සාර්ථකත්වයට පසු රිෂි මිල කළ හැකි තාරකාවක් (saleable star) ලෙස ගණන් ගනු ලැබීය. සිනමාකරුවන්ට ඔහුගේ ‘චොකලට් පිරිමි ළමයාගේ ප්‍රතිරූපය‘ (chocolate boy) උපයා ගැනීමට අවශ්‍ය වූ අතර ඔහු වෙනුවෙන් චරිත රචනා කළේය. 

කෙල් කෙල් මෙයින්  Khel Khel Mein (1975), රෆූ චක්කාර් Rafoo Chakkar (1975) – Some Like It Hot (1959) රිෂි වෙනුවෙන්ම චරිත ලියවුණු චිත්‍රපට විය. හම් කිසිස් කුම් නහීන් Hum Kisise Kum Naheen (1977) චිත්‍රපටයේ සාර්ථක රංගයන ඔහුගේ ප්‍රතිරූපය ශක්තිමත් කළේය. 

රිෂි එවකට ජනප්‍රිය නිළියන් වූ ෂෝමා ආනන්ද්, රන්ජීටා සහ නීතු සිං සමඟ ආදරයෙන් බැදුණු අතර ඔහුගේ ප්ලේබෝයි ප්‍රතිරූපය එමගින් තවත් වර්ධනය විය. 

රිෂි කපූර් සහ නිතූ සිංග් විවාහා වූ අලුත
රිෂි තම පුතා වන රන්බීර් සහ දියණිය රිද්මා සමග
රිෂි සහ නිතූ මැදිවියේදී

ඔහු කෙල් කෙල් මෙයින්  Khel Khel Mein හි රූගත කිරීම් අතර නීතු සිං Neetu Singh වෙත සමීප වී ඇත. ඇය ඔහුගේ මිතුරියක් හා විශ්වාසවන්තයෙකු බවට පත් වූ අතර රිෂි – නිතූ යුවළ 1980 දී විවාහ විය. බොලිවුඩයේ ඉතා සාර්ථක විවාහයක් ඔවුන් සතුව තිබූ අතර පුත් රන්බීර් සහ දියණිය රිද්මා ඒ ආදරණීය විවාහයේ ප්‍රතිරූප විය.

රිෂි සිය චොකලට් පිරිමි ළමයාගේ ප්‍රතිරූපය බිඳ දැමීමට (Rishi tried to break his chocolate boy image) උත්සාහ කළේ පුනරුත්පත්තිය පිළිබඳ නාට්‍යයක් වන සුභාෂ් ගයිගේ කර්ස් (1980) සහ සුක්වාන්ත් ධඩ්ඩා විසින් අධ්‍යක්ෂණය කරන ලද ඒක් චදාර් මයිලි සී Ek Chaddar Maili Si (1986), රජින්දර් සිං බෙඩිගේ සම්භාව්‍ය නවකතාව පදනම් කරගෙනය. එම චිත්‍රපටය සහ පොත සාහිත්‍ය ඇකඩමි සම්මානයක් දිනා ගත්තේය. 

ඔහු කරෝබාර් Karobaar (2000) තෙක් තරුණ නිළියන් සමග දිගටම රංගනයේ යෙදුණේය. ඔහු නිෂ්පාදනය හා අධ්‍යක්ෂණය කළ අක්ෂේ ඛන්නා සහ අයිශ්වර්යා රායි රඟපෑ Aa Ab Laut Chalen (1999) චිත්‍රපටය ලාභයක් ලබා ගැනීමට අසමත් විය. 

රිෂි අවසාන වශයෙන් හම් තුම් Hum Tum (2004), ෆනා Fanaa  (2006), දිල්ලි 6 Dilli 6  (2009), ඩූ ඩූනි චාර් Do Dooni Chaar (2010) වැනි චිත්‍රපටවල සිය දක්ෂතාව පෙන්වූ අතර එහිදී ඔහු බිරිඳ නීතු සිං සමඟ වසර 25 කට වැඩි කාලයක් පෙනී සිටියේය.  

ඔහු අග්නිපාත් Agneepath (2012) හි දුර්ලභ ඍණාත්මක චරිතයකට පෙනී සිටි අතර ඒ සඳහා අගය කරන ලදී. ඔහු ශිෂ්‍යයා (2012) හි සමලිංගික චරිතයක් ලෙස පෙනී සිටිමින් තවත් තහනමක් පැනවීය. රිෂි මීට පෙර ප්‍රතික්ෂේප කළ කතුවරයාගේ සහාය ඇතිව රඟපෑවේය. 

ඩී-ඩේ D-Day (2013) චිත්‍රපටයේ ඩාවුඩ් ඉබ්‍රාහිම්ට රඟපෑ ඔහු Not Out 2018 චිත්‍රපටයේ අමිතාබ් බච්චන්ගේ 76 හැවිරිදි පුත්‍රයා ලෙස පෙනී සිටියේය. 

ඔහු සහ අමිතාබ් යන දෙදෙනාම වසර 20 කට වැඩි කාලයක් එකට චිත්‍රපටයක් කරමින් සිටි අතර එය ඔවුන්ට චිත්තවේගීය නැවත එක්වීමක් විය. 

රිෂි මුස්ලිම් නීතිඥයෙකු ලෙස රඟපෑ මුල්ක් Mulk (2018) චිත්‍රපටයේ රංගනයද ඔහු සම්මානයක් දිනා ගත්තේය. 

රිෂි කපූර් 2018 දී පිළිකාවක් වැළඳී ඇති අතර ප්‍රතිකාර සඳහා නිව්යෝර්ක් නගරයට ගියේය . වසරකට වැඩි කාලයක් සාර්ථක ප්‍රතිකාරවලින් පසු රිෂි කපූර් 2019 සැප්තැම්බර් මාසයේදී නැවත ඉන්දියාවට පැමිණියේය. එතැන් සිට බොහෝ වාරයක් අසනීපව සිටි ඔහු බදාදා රාත්‍රියේ මුම්බායි හි ශ්‍රීමත් එච්එන් රිලයන්ස් පදනම් රෝහලට ඇතුළත් කරනු ලැබීය. ඔහු බ්‍රහස්පතින්දා උදෑසන අභාවප්‍රාප්ත විය . 

Text by Filmfare – BY – THUSHADHAVI

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.