‘සියවසක් ආයු ලබන අයුරු’ විද්‍යාත්මකව හදුනාගනී !

දීර්ඝායුෂ භුක්ති විදීමට අපි කවුරුත් කැමතියි. ඒ වෙනුවෙන් ඕනෑම කැපකිරීමක් කිරීමටත් කවුරුත් සූදානම්. ඒත් ඒක කිසිසේත්ම පහසු නැහැ. ඊට බලපාන හේතු රැසක් තිබෙනවා. ඒවා හදුනා ගැනීම පහසුවෙන් කළහැකි දෙයක් නොවෙයි.

මේ ලෝකයේ දීර්ඝායුෂ භුක්ති විදිමින් සිටින රටවල් 05ක ජීවත් වන සුවිශේෂ ප්‍රජාවන් ගැන සිදුකළ දීර්ඝ විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ මත පදනම් වූ ලිපියක්. මුළු ලිපියම කියවා ඇත්ත තත්ත්වය අවබෝධ කර ගැනීමට අප ඔබට ආරාධනා කරනවා.

කුඩා නගර අතළොස්සක් කැපී පෙනෙන දීර්ඝායුෂ ඇත. ඔබේ ආයුෂ වසර 100 දක්වා වැඩි කළ හැකි ඔවුන්ගේ ජීවන රටාව ගැන කුමක් කිව හැකිද? එකක් නිවර්තන වනාන්තරවලින් වට වූ වෙරළ තීරයක් සහිත ජනප්‍රිය නගරයක්, දෙකක් මධ්‍යධරණී මුහුදේ දූපත් නගර දෙකක්, හතර වැන්න ජපන් දූපත් සමූහයේ කෙළවරේම පිහිටි නගරයක් වන අතර අවසාන අංකය කැලිෆෝනියාවේ කුඩා නගරයක් වන (ලස්සන කන්ද) beautiful hill” වේ.

බැලූ බැල්මට මෙම ස්ථාන පහ සම්බන්ධ කිරීමට වැඩි යමක් නොපෙනේ.යළිත් මුලින් සදහන් කළ අංක පහ පිළිවෙළට, නිවැරදිව හදුනා ගන්නේ නම්, කොස්ටාරිකාවේ නිකෝයා, ඉතාලියේ සාඩීනියා, ග්‍රීසියේ ඉකරියා, ජපානයේ ඔකිනාවා සහ කැලිෆෝනියාවේ ලෝමා ලින්ඩා වේ. මේ නගර පහ ලෝකයේ විවිධ කොනවල් වල විසිරී ඇති අතර ඊට වඩා වෙනස් පෙනුමක් ලබා ගත නොහැකි විය.

නමුත් දීර්ඝායුෂ හා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කිරීමට කැමති ඕනෑම කෙනෙකුට මෙම නගර උපත ලැබීමට හොඳම ස්ථාන පහ විය හැකිය. මේවා ‘නිල් කලාප Blue Zones‘ වන අතර, අවුරුදු 100ක් වයසැති මිනිසුන්ගේ සංඛ්‍යාව ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ සාමාන්‍යයට වඩා දස ගුණයකින් වැඩිය.

‘නිල් කලාපය‘ යන වචනය මුලින්ම හදුන්වා දුන්නේ සාඩීනියාවේ මරණ අනුපාතය පිළිබඳව විමර්ශනය කරමින් සිටි ඉතාලි ජාතික වසංගත රෝග විද්‍යාඥ ගියනි පෙස් සහ බෙල්ජියම් ජන විකාශනඥ මයිකල් පූලේන් (Italian epidemiologist Gianni Pes and the Belgian demographer Michel Poulain) විසිනි. 

ලොව පුරා නිල් කලාපවල ශතවර්ෂයන් භුක්ති විඳින දීර් life ායුෂ සඳහා දිනපතා ව්‍යායාම බහුල වීම එක් යතුරක් විය හැකිය (ක්‍රෙඩිට් ඇලමි)

ඔවුන් දෙදෙනා 2000 දශකයේ මුල් භාගයේදී නිල් පැහැයෙන් ඉහළ ආයුෂ සහිත ප්‍රදේශ සලකුණු කරමින්, දිවයිනේ නියුරෝ පළාතේ, විශේෂයෙන් ඉහළ ආයු අපේක්ෂාවන්ගෙන් යුත් පොකුරක් සොයා ගත්හ. ඇමරිකානු මාධ්‍යවේදියෙකු වන ඩෑන් බියුට්නර් සමඟ වැඩ කරමින් ඔවුන් එතැන් සිට ලොව පුරා කලාප කිහිපයක් හඳුනාගෙන ඇත.

ලොව පුරා නිල් කලාපවල ශත වර්ෂය ඉක්මසා දීර්ඝායුෂ භුක්ති විදින බොහෝ දෙනෙක් ව්‍යයායාමවල නිරත වන දැකිය හැකිය.

ඊළඟ වසර 12 තුළ බොහෝ විද්‍යාඥයින් නිල් කලාප පිළිබඳ සිය පර්යේෂණ දිගටම කරගෙන ගොස් ඇති අතර, මෙම කලාපවල දීර්ඝායුෂ පැහැදිලි කළ හැකි දේ පිළිබඳ කුතුහලය දනවන උපකල්පන රාශියක් ඉදිරිපත් කර ඇත.

ආයු කාල ලොතරැයිය The lifespan lottery

අපි මුලින්ම පොදු රටා ගවේෂණය කරමු. බියුට්නර් සිය මුල් පොතේ ගවේෂණය කළ පරිදි, නිල් කලාප හරහා මිනිසුන්ගේ ජීවන රටාවන් යම් යම් ලක්ෂණ හදුනා ගනී.

පළමුවැන්න ආහාර වේ. විශේෂයෙන් අතීතයේ දී, නිල් කලාපයේ බොහෝ අය මධ්‍යස්ථ ආහාර ගැනීමට නැඹුරු වූහ. නිදසුනක් වශයෙන් ඔකිනාවාහි වැඩිහිටි පුද්ගලයින් “හරා හචි බු” (Hara hachi bu) හි පුරාණ නීතිය අනුගමනය කරයි. එනම් 80% ක් කුස පුරවන තුරු ආහාර ගැනීමයි. (විද්‍යාත්මක අධ්‍යයනයන්ට අනුව එය සාමාන්‍ය වැඩිහිටියෙකුගේ වර්තමාන නිර්දේශයන්ට වඩා කැලරි 10%කින් පමණ අඩු කරයි)  මෙය වයසට යාම මන්දගාමී කරන බව පෙනේ.

විස්කොන්සින් විශ්ව විද්‍යාලයේ පරිවෘත්තීය හා වයස්ගතවීම පිළිබඳ පර්යේෂණ කරන රොසලින් ඇන්ඩර්සන් විසින් කරන ලද දිගුකාලීන සත්ව අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී ඇත්තේ සමාන “කැලරි සීමා සහිත” ආහාර අනුගමනය කරන පුද්ගලයින්ට පිළිකා, දියවැඩියාව සහ හෘද රෝග වැනි වයස්ගත රෝග සඳහා සැලකිය යුතු ලෙස අඩු අවදානමක් ඇති බවයි. ඔවුන් තුළ තරුණ පෙනුමක් පවා ඇත. ඔවුන්ගේ කෙස් සුදු වීමට (අළු පැහැ වීමට) ද සැලකිය යුතු කාලයක් ගත විය.

කැලරි සීමා කිරීම සාමාන්‍යයෙන් අපගේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියේ ප්‍රතිඵලයක් වන අපගේ සෛල වලට හානි කළ හැකි විෂ සහිත නිදහස් රැඩිකලුන් (Toxic free radicals) සෑදීම අඩු කරන බවක් පෙනෙන්නට තිබුණද, මෙම බලපෑම් පිටුපස ඇති සම්පූර්ණ යාන්ත්‍රණයන් අපට තවමත් වැටහෙන්නේ නැත. සමහර විද්‍යාඥයින් තර්ක කර ඇත්තේ ශරීරය අඩු කැලරි පරිභෝජනය ඉතා මෘදු ආතතියක් (Very mild stress) ලෙස අත්විඳින බවයි. එමඟින් සෛල නඩත්තු කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම සඳහා එහි සංඥ මාරු කරයි (නව පටක සෑදීමට වඩා).

මැසචුසෙට්ස් හි බොස්ටන්හි හාවඩ් විශ්ව විද්‍යාලයේ ජාන විද්‍යාඥ දිඩාහාලි ගෝවින්දරාජු Diddahally Govindaraju පවසන පරිදි මෙය අපගේ ඩී.එන්.ඒ. තුළ හානිකර විකෘති ඇතිවීමේ අවදානම  අඩු කරන අතර එය පිළිකා වැනි රෝග වලට හේතු විය හැකිය. 

“කැලරි සීමා කිරීම ඩීඑන්ඒ හානිය අවම කිරීමට සහ ඩීඑන්ඒ අළුත්වැඩියාව වැඩි දියුණු කිරීමට හේතු වන බව පෙනේ. ජානමය අඛණ්ඩතාව ශතවර්ෂයක් ජීවත් වීම අතර අංගයක් ලෙස පෙනේ. එමෙන්ම නිල් කලාපවල ආහාර බොහෝ දුරට ශාක පදනම් කරගත් ඒවා වන අතර ඒවා යහපත්වැ ආකාරයෙන් හෘද සෞඛ්‍යයකට දායක වේ‘‘ගෝවින්දරාජු පවසයි.

එක් විශ්ලේෂණයක දී, ඌටා හි ප්‍රොවෝ හි බ්‍රිජ්හැම් යන්ග් විශ්ව විද්‍යාලයේ මනෝ විද්‍යාඥයෙකු වන ජූලියන් හෝල්ට්-ලන්ස්ටාඩ් (Julianne Holt-Lunstad, a psychologist at Brigham Young University, in Provo, Utah) සොයා සොයා ගත්තේ අපගේ සම්බන්ධතාවල ගුණාත්මකභාවය අපගේ සෞඛ්‍යයට ව්‍යායාම හෝ ආහාර වේලට වඩා වැදගත් බවයි.

අධ්‍යාත්මික සම්බන්ධතාවය

ඔවුන්ගේ ආහාර පුරුදු වලට අමතරව, මෙම අවුරුදු සියයක් ආයුෂ භුක්ති විඳින සමාජ ජීවිත සමාන වැදගත්කමක් දරයි. නිල් කලාපයේ ජනතාව ඉහළ ඒකාග්‍රිත ප්‍රජාවන්හි ජීවත් වීමට නැඹුරු වෙති. සමාජ සම්බන්ධතාවය පිළිබඳ හැඟීම ආතතියේ බලපෑම් අවම කිරීමට උපකාරී වන බව දැන් පිළිගෙන ඇති අතර, එම මිත්‍රත්වයන් පවත්වාගෙන යාමේ වගකීම සමස්ත මානසික හා ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් සඳහා දිරි ගන්වයි. 

එක් විශ්ලේෂණයක දී, ඌටා හි ප්‍රොවෝ හි බ්‍රිජ්හැම් යන්ග් විශ්ව විද්‍යාලයේ මනෝ විද්‍යාඥයෙකු වන ජූලියන් හෝල්ට්-ලන්ස්ටාඩ් (Julianne Holt-Lunstad, a psychologist at Brigham Young University, in Provo, Utah) සොයා සොයා ගත්තේ අපගේ සම්බන්ධතාවල ගුණාත්මකභාවය අපගේ සෞඛ්‍යයට ව්‍යායාම හෝ ආහාර වේලට වඩා වැදගත් බවයි.

ආගම නිල් කලාපයේ සමාජ සම්බන්ධතාවයේ එක් වැදගත් ප්‍රභවයක් ඉදිරිපත් කරයි. ලෝමා ලින්ඩා Loma Linda හි ජනයා බොහෝ දුරට ‘සෙවන්ත් ඩේ ඇඩ්වෙන්ටිස්ට්වාදීන් Seventh-Day Adventists‘ වන අතර, නිකොයියානුවන් සහ සාඩීනියානුවන් කතෝලිකයන් වේ. ඉකරියානුවන් ග්‍රීක ඕතඩොක්ස් ජාතිකයන් වන අතර ඔකිනාවාහි ප්‍රදේශවාසීන් රුයුකුවාන්   ආගම (Ryukyuan religion) අනුගමනය කරති. 

සමාජ අන්තර්ක්‍රියා සහ අධ්‍යාත්මිකභාවය යන දෙකම අවුරුදු 100 ක් වයසැති ළමයින් අතර ඔකිනාවා වැනි ස්ථානවල පොදු බව සොයා ගන්නා ලදී (ණය: ඇලමි)

American Journal of Lifestyle Medicine සදහා ලිපියක්  ලියමින් බියුට්නර් තමා සම්මුඛ සාකච්ඡා කළ නිල් කලාපවල සිය වසකට වඩා වැඩි කාලයක් ජීවත් වන පුද්ගලයින් 263 දෙනාගෙන් 5 දෙනකු හැර අන් සියල්ලන්ම යම් ආකාරයක අධ්‍යාත්මික ප්‍රජාවක කොටසක් වූයේ කෙසේදැයි විස්තර කළේය.

සමාජ අන්තර්ක්‍රියා සහ අධ්‍යාත්මිකභාවය යන දෙකම අවුරුදු 100 ක් වයසැති පුද්ගලයින් අතර ඔකිනාවා වැනි ස්ථානවල පොදු බව සොයා ගන්නා ලදී

අමතරව සමාජ සම්බන්ධතා  සැපයීමට ඔවුන්ට හැකිය. ආගමික පිළිවෙත් ද එකට කල්පනා කරන කලබලයෙන් තොර ජීවිත අරමුණ පිළිබඳ හැඟීමක් ඔවුන් තුළ ඇත. ඇදහිලිවන්තයින්ගේ ආයු අපේක්ෂාව 20%කින් ඉහළ යන බව විශ්වාස කෙරේ.

අදේවවාදීන්ට එය නරක ආරංචියකි, නමුත් ඇදහිල්ල නැති අයට එකම ප්‍රතිලාභ භුක්ති විඳිය හැකි වෙනත් ක්‍රම තිබිය හැකිය. 

සමහර නගරවල දැනටමත් ලෞකික එක්රැස්වීම් ඇති අතර, ඒ හා සමාන අදහස් ඇති පුද්ගලයින්ගෙන් මෙනෙහි කිරීම, භාවනා කිරීම සහ සමාජ සහයෝගය ලබා දීම සඳහා කාලය ලබා දීම සිදුවේ. මීට අමතරව න්‍යායිකව, දිව්‍යමය මැදිහත්වීමකින් තොරව එකම ජීවිත වැඩි දියුණු කිරීමේ බලපෑම් ඇති කළ යුතුය. මෙම ස්වභාවික බිය අප අත්දැකීම් ද සමාන ප්‍රතිලාභ තිබිය හැකිය.

උණුසුම් තේ – කෝපි කෝප්ප කිඑිපයක් පානය කිරීමෙන් හෘද රෝග – අඝාතය වැනි ගැටලු අවම කරගත හැකි බවට වෙනත් තැනකින් කරන ලද අධ්‍යයනයන් සමඟ මෙම සොයා ගැනීම ගැලපෙන බව පෙනේ. මෙයට හේතුව තේ සහ කෝපිවල ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලෙස ක්‍රියා කරන මැග්නීසියම්, පොටෑසියම්, නියාසින් සහ විටමින් ඊ වැනි ක්ෂුද්‍ර පෝෂක බොහෝමයක් අඩංගු වීමයි.

බීර සඳහා කාලය?

නිල් කලාප අතර ඇති මෙම පුළුල් සමානකම් වලින් ඔබ්බට, ඔවුන්ගේ සුවිශේෂී දීර්ඝායුෂ පිළිබඳ රහස් ද අපට හෙළි කළ හැකිය.

නිදසුනක් වශයෙන්, ආහාරයේ නිශ්චිත අංගයන් දෙස බලන විට, ග්‍රීක දූපතක් වන ඉකරියා හි ජනතාව දිනකට තේ සහ කෝපි කෝප්ප කිහිපයක් පානය කරන බව දන්නා අතර මෙය දීර්ඝායුෂ සමග සම්බන්ධ වී ඇති බව පෙනේ. මෙම කලාපයේ හදවත් රෝග අවම වීම හා තේ – කෝපි පානය අතර සම්බන්ධයක් ඇතැයි විශ්වාස කෙරේ.

උණුසුම් තේ – කෝපි කෝප්ප කිහිපයක් පානය කිරීමෙන් හෘද රෝග – අඝාතය වැනි ගැටලු අවම කරගත හැකි බවට වෙනත් තැනකින් කරන ලද අධ්‍යයනයන් සමඟ මෙම සොයා ගැනීම ගැලපෙන බව පෙනේ. මෙයට හේතුව තේ සහ කෝපිවල ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලෙස ක්‍රියා කරන මැග්නීසියම්, පොටෑසියම්, නියාසින් සහ විටමින් ඊ වැනි ක්ෂුද්‍ර පෝෂක බොහෝමයක් අඩංගු වීමයි.

තේ සහ කෝපි දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව ඇති වීමේ අවදානම සමග ද සම්බන්ධ වේ. විවිධ මාර්ග ඔස්සේ, ක්ලෝරොජනික් අම්ල වැනි ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ගුණ ඇති සංයෝග අපගේ රුධිරයේ සීනි මට්ටම ස්ථාවර කරන බව පෙනේ. ඒ අපගේ සෛලවල ශක්තිය ඉහළ යාම නියාමනය කිරීමෙන් කිරීමෙන් සහ ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධය වර්ධනය වීම වළක්වා ගැනීමෙනි. ග්‍රීසියේ ඇතන්ස් විශ්ව විද්‍යාලයේ ක්‍රිස්ටිනා ක්‍රිසොහූ (  Christina Chrysohoou at the University of Athens, Greece)පවසන්නේ “එය ග්ලූකෝස් වල ප්‍රයෝජනවත් පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය ප්‍රවර්ධනය කරන” බවයි.

කැෆේන් සහිත බීම නිසැකවම සහතික කළ ප්‍රභවයක් නොවේ. නමුත් මධ්‍යස්ථ, අඩු කැලරි සහිත ආහාර වේලක් සමඟ සංයෝජනය කිරීමෙන් ඒවා දිගු සෞඛ්‍ය සම්පන්න පැවැත්මකට දායක විය හැකිය. 

ඉකරියා හි ආහාර විශේෂයෙන් මස් අඩු වන අතර නැවුම් පලතුරු හා එළවළු අධිකය. “දූපතක වෙසෙන මිනිසුන් වෙතින් ඔබ බලාපොරොත්තු වන තරම් මාළු ඔවුන් කන්නේවත් නැහැ” කියා ක්‍රිසෝහූ පවසයි.

ඔකිනාවා හි පදිංචිකරුවන්ගේ සුවිශේෂී දීර්ඝායුෂ එහි වඩාත් සුලභ අමුද්‍රව්‍ය දෙකක් කෙරෙහි වැඩි උනන්දුවක් ජනනය කර ඇත. ඒ බතල සහ කරවිල ( sweet potato and the bitter melon) ආහාරයට ගැනීමට ඇති නැඹුරුවයි.

කටුක මිහිරි විසඳුම්

ඒ හා සමානව, ඔකිනාවා හි පදිංචිකරුවන්ගේ සුවිශේෂී දීර්ඝායුෂ එහි වඩාත් සුලභ අමුද්‍රව්‍ය දෙකක් කෙරෙහි වැඩි උනන්දුවක් ජනනය කර ඇත. ඒ බතල සහ කරවිල ( sweet potato and the bitter melon) ආහාරයට ගැනීමට ඇති නැඹුරුවයි.

ජපානයේ බොහෝ දෙනකුගේ ප්‍රධානතම ආහාරය සහල් වන අතර ඔකිනාව වෙත 1600 ගණන් වලදී ප්‍රථම වරට බතලහඳුන්වා දුන් දින සිට ඔහුන්ගේ ප්‍රධාන ආහාරය බවට බලත පත් විය. එය ඔවුන්ගේ ප්‍රධානතම කාබෝහයිඩ්‍රේට් ප්‍රභවය වේ. 

සුදු පාන් වැනි ආහාර මෙන් නොව, එහි අඩු ග්ලයිසමික් ​​දර්ශකයක් (Glycaemic index) ඇත. එයින් අදහස් කරන්නේ එහි ශක්තිය සෙමෙන් රුධිරයට මුදා හරින බවයි. විටමින් ඒ, සී සහ ඊ වැනි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද එහි බහුල වේ.

ග්‍රීක කෝපි එහි අඩංගු ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන සංයෝග නිසා මිනිස් සෞඛ්‍යයට විශේෂයෙන් හොඳ යැයි සිතනු ලැබේ (ණය: ඇලමි)

බතලවල පොටෑසියම් අන්තර්ගතය රුධිර පීඩනය අඩු කිරීමට උපකාරී වේ. අල වලද තන්තු අධිකය (සෞඛ්‍ය සම්පන්න බඩවැල් තන්තු සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වේ). කොලෙස්ටරෝල් හා සංතෘප්ත මේදය අඩු බැවින් මේ සියල්ලම නිදන්ගත රෝග අවදානම අඩු කළ යුතුය.

ග්‍රීක කෝපි එහි අඩංගු ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන anti-inflammatory compounds සංයෝග නිසා මිනිස් සෞඛ්‍යයට විශේෂයෙන් හොඳ යැයි සිතනු ලැබේ

කරවිල කළු තේ මෙන් රසයක් ඇත. එය විවිධ කෑම වර්ග වල භාවිතා වේ. (සලාද සහ ටෙම්පුරා සිට යුෂ බීම දක්වා) ඉකරියා හි ග්‍රීක කෝපි පානය කළ ආකාරයටම, එහි ග්ලුකෝස් වැඩිවීම හා පරිවෘත්තීය ස්ථායී කළ හැකි සංයෝග අඩංගු වන අතර ඉන්සියුලින් ප්‍රතිරෝධය සහ දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරයි.

ඉදිරි වසරවලදී තවත් බොහෝ උදාහරණ තිබිය හැකිය. මුහුදු පැලෑටි, ඇල්හී සහ කෙල්ප් වැනි පෝෂක බහුල මුහුදු ආහාර ඔකිනාවා හි ජනතාව පරිභෝජනය කරයි. නිදසුනක් ලෙස වයස්ගත රෝග වැළැක්වීම සඳහා මුහුදු ආහාරවල හැකියාව කෙරෙහි වැඩි උනන්දුවක් ඇති කරයි.

සාඩීනියාවේ වෙසෙන සියවස් ජීවිත ගතකරන ජනයාගෙන් බහුතරයක් ගොවිපල කම්කරුවන් වූ අතර, පෙස් සහ පූලයින් අනුමාන කළේ දැඩි බෑවුම් නිසා ඔවුන්ගේ එදිනෙදා ජීවිතවල ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් වැඩි වූ බවයි. ඔවුන් ස්වාභාවික භූ දර්ශනයට හා සාම්ප්‍රදායික ජීවන රටාවට ස්තූතිවන්ත වන ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් මෙන් වූ බව ඔවුහු කියති.

ජීවිතාරක්ෂක භූ දර්ශනයක්

ඉහත සදහන් කළ කරුණුවලට අමතරව මෙම ජනයා ජීවත්වන ස්ථානයම ඔවුන්ගේ සුවිශේෂී දීර්ඝායුෂ පිළිබඳව යම් හෝඩුවාවක් ලබා ගත හැකිය.

නිදසුනක් ලෙස, සාඩීනියානු නිල් කලාපය පිහිටා ඇත්තේ දිවයිනේ ඇදහිය නොහැකි තරම් සුන්දර කදුකර ප්‍රදේශ වලය. (බොහෝ විට එය “සෙල්වජියෝ බ්ලූ” (නිල් කැලෑ Selvaggio Blu” (Blue Wild) ලෙස හැඳින්වේ. 

සාඩීනියාවේ වෙසෙන සියවස් ජීවිත ගතකරන ජනයාගෙන් බහුතරයක් ගොවිපල කම්කරුවන් වූ අතර, පෙස් සහ පූලයින් අනුමාන කළේ දැඩි බෑවුම් නිසා ඔවුන්ගේ එදිනෙදා ජීවිතවල ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් වැඩි වූ බවයි. ඔවුන් ස්වාභාවික භූ දර්ශනයට හා සාම්ප්‍රදායික ජීවන රටාවට ස්තූතිවන්ත වන ක්‍රීඩක ක්‍රීඩිකාවන් මෙන් වූ බව ඔවුහු කියති.

මේ අතර ඒජියන් ප්‍රදේශය පුරා, ක්‍රිසෝහෝ ඉකරියා හි නිල් කලාපය තුළ සැලකිය යුතු මට්ටමේ විකිරිණශීලීතාවයක් තිබීම පර්යේෂකයින් කුතුහලයට පත් කර තිබේ . දූපත මූලික වශයෙන් භූගෝලීය වශයෙන් එකිනෙකට වෙනස් කලාප දෙකකට බෙදා ඇත. නැගෙනහිර, අවසාදිත පාෂාණයකින් සෑදී ඇති අතර බටහිරින් විකිරණශීලී (රේඩෝන් එහි ප්‍රසිද්ධ උල්පත් වලට කාන්දු වන) කළුගල් තලාවක් මත පිහිටා ඇත.

පුදුමයට කරුණක් නම්, ජනගහනයේ දීර්ඝායුෂ තරමක් විකිරණශීලී කලාපවල ඉහළම මට්ටමක පවතින අතර නැගෙනහිර ජනයාගේ ආයු කාලය තරමක් අඩුය. (දිවයිනේ බටහිර දෙසින් පිහිටි එම උල්පත් ප්‍රදේශවාසීන් විසින් “අමරණීය ජලය” නිපදවන බව කියනු ලැබේ.) මෙය හුදු අහම්බයක් විය හැකි නමුත් ක්‍රිසොහෝ එක්සත් ජනපදයේ පර්යේෂණවලට යොමු කරයි.

“ගල්ෆ් රාජ්‍යයන්ට සාපේක්ෂව පාෂාණ කඳුකරයේ පිළිකා මරණ අනුපාතය අඩුයි” කියා ක්‍රිසෝහූ පවසයි. එහෙත් ඉඩාහෝ, කොලරාඩෝ සහ නිව් මෙක්සිකෝවල පසුබිම් විකිරණ ලුසියානා හි ස්වාභාවික පසුබිම් විකිරණ මෙන් තුන් ගුණයක් පමණ ඉහළ අගයක් ගනී.

ඉතා අඩු විකිරණ මාත්‍රාවක් මගින් ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන ප්‍රතිචාරයන් සහ ඩී.එන්.ඒ අළුත්වැඩියාවක් කළ හැකි බව සත්ව අධ්‍යයන කිහිපයකින් සොයාගෙන ඇත. (සමහර විට කැලරි සීමා කිරීමේ කුඩා නමුත් වාසිදායක ආතතිය සෛල තුළ ආරක්ෂිත යාන්ත්‍රණ අවුලුවන)

දැනට, සොයා ගැනීම කුතුහලයක් ලෙස පවතී. මෙම රටාවන් වෙනත් සාධක සහ ඒවායේ විභව යාන්ත්‍රණයන් මගින් පැහැදිලි කළ නොහැකි බව තවත් බොහෝ අධ්‍යයනවලින් තහවුරු කළ යුතුව ඇත. විකිරණශීලී බීම යෞවනයේ නොපැහැදිලි ප්‍රභවය විය හැකි බව ක්‍රිසෝහෝ නිසැකවම යෝජනා නොකරයි. “විකිරණශීලතාවය ඔබේ සෞඛ්‍යයට යහපත් යැයි අපේක්ෂා කිරීම තරමක් භයානක ය” ඇය පිළිගනී.

පලතුරු හා එළවළු බහුල ලෙස මධ්‍යස්ථව ආහාර ගැනීම, ඕනෑ තරම් ව්‍යායාම කිරීම, කෝපි සහ තේ පානය කිරීම සහ අධ්‍යාත්මික සැනසිල්ල සඳහා ඉඩක් සොයා ගැනීම (එය පල්ලියක් හෝ දිගු කඳු පා ගමනක් වේවා) – මේවා අපගේ එදිනෙදා ජීවිතයට ගොඩනගා ගත හැකි දේවල් ය.

මධ්‍යස්ථ කිරීමේ මූලධර්මය

පැහැදිලිවම, නිල් කලාපවල සුවිශේෂී දීර්ඝායුෂ එක් මැජික් අමුද්‍රව්‍යයකට පමණක් සීමා කළ නොහැකි නමුත් එය බොහෝ සාධකවල එකතුවකි. ඒවායින් සමහරක් කලාප අතර බෙදාගෙන ඇති අතර සමහර ඒවා එක් එක් ස්ථානයට සුවිශේෂී වේ. ආශ්චර්යමත් වයස්ගත ප්‍රති-එලෙක්සර් හෝ සුපිරි ආහාර සොයා ගැනීම තරම් එය සිත් ඇදගන්නා සුළු නොවිය හැකි වුවත්, මෙම සොයාගැනීම් වලින් අපට ඉගෙන ගත හැකි බොහෝ ක්‍රම තිබේ.

පලතුරු හා එළවළු බහුල ලෙස මධ්‍යස්ථව ආහාර ගැනීම, ඕනෑ තරම් ව්‍යායාම කිරීම, කෝපි සහ තේ පානය කිරීම සහ අධ්‍යාත්මික සැනසිල්ල සඳහා ඉඩක් සොයා ගැනීම (එය පල්ලියක් හෝ දිගු කඳු පා ගමනක් වේවා) – මේවා අපගේ එදිනෙදා ජීවිතයට ගොඩනගා ගත හැකි දේවල් ය.

බී.බී.සී වෙබ් අඩවියේ පසුගිය මැයි මස 15 වැනි දින පළ වූ The ingredients for a longer life නම් ලිපියේ සම්පූර්ණ සිංහල පරිවර්තනයකි.

සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.