ඔබේ හිසකෙස් වේගයෙන් වැඩීමට උපකාරී වන කරුණු 5ක්

නීරෝගී දිග කෙස් කළඹක් කියන්නේ කාන්තාවකට ආභරණයක්. ඊට හේතුව වන්නේ දිග කෙස් කළඹක් හිමි කාන්තාවකට සුන්දර පෙනුමක් ලැබීම ම පමණක් නොවෙයි. දිග කොණ්ඩයක් තමන්ට කැමැති කැමති මෝස්තරවලින් හැඩ ගන්නවා ගන්නත් පුළුවන්.

ඒත් කාන්තාවන් අතරින් බොහෝ දෙනකුට නිරෝගී දිග කෙස් කළඹක් නැහැ. ඒ නිසා ඔවුන් ඒ ගැන කණස්සල්ලෙන් ජීවත් වෙනවා. ඒත් ඒ ගැන ඔබ තව දුරටත් දුක්විය යුතු නැහැ. නිරෝගීමත් දිගු කෙස් කළඹක් කියන්නේ ඔබට තව දුරටත් හීනයක් නොවෙයි.  ඒ ඒ හීනය සැබෑවක් කර ගැනීම සදහා ඔබට වඩාත් විශ්වාසනීය සහ පහසු ක්‍රම කිහිපයක් තිබෙන බව ඇතැම් විට ඔබ නොදන්නවා විය හැකියි.

හිසකෙස් වර්ධනය ඉහළ නැංවීම සඳහා යකඩ බහුල ආහාර වේලක් වැදගත් වන අතර, කෙස් කළඹන ලබා දෙන නිතිපතා රැකවරණය ඒ අතර ප්‍රධානයි. ඒ සමග පහත සදහන් ‘විද්‍යාත්මක‘ කරුණු ගැනත් අවධානය යොමු කළහොත් ඔබට නිරෝගීමත් දිගු කෙස් කළඹක් පහසුවෙන් හිමිකර ගත හැකියි.

කැඩුණු කෙස් අග නිතර කපා ඉවත් කරන්න Go For Regular Trims

දිගු කෙස් කළඹක් ලබා ගැනීමට නම් ඔබේ කොණ්ඩය නිරෝගීව තබා ගැනීම අත්‍යවශ්‍යයි.  ඒ සඳහා කෙස් අග කැපීම වැදගත් වෙනවා. හිසකෙස් නිරෝගීව තබා ගැනීම සඳහා සෑම මාස හතරකට හෝ හයකට වරක් එහි අග කපා දමන්න. මෙය කෙස් ගස්වල බෙදීම් සහ ගැට ගැටගැසීම් වළක්වා ගැනීම සදහා අත්‍යවශ්‍ය වෙනවා.

හිසකෙස් වර්ධන ෂැම්පූ භාවිතා කිරීම ආරම්භ කරන්න Start Using Hair Growth Shampoo

හිස්කබල පිරිසිදු කර පෝෂණය ලබා දෙන ෂැම්පූ එකක් තෝරන්න. දිගු කෙස් කළඹක් සදහා මෙම පියවර අත්‍යවශ්‍යයි. විශේෂයෙන් ඔබ හිසකෙස් ගැළවී යාමේ ගැටලුවට මුහුණ දෙන්නේ නම්. සල්ෆේට් (Sulphates) සහ හිසකෙස් වර්ධන උත්තේජක ගුණාංග නොමැතිව ෂැම්පූ සොයා බලන්න

කෙස් ආවරණ භාවිතා කරන්න Use Hair Mask

කෙස් ආවරණ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ හා තෙතමනය පාලනය කිරීමට උපකාරී වෙනවා වගේම දිග කෙස් කළඹක් සදහා Hair Mask ද අත්‍යශ්‍ය කොන්දේසියක්.  Hair Mask හිසකෙස් කැඩීම වළක්වන අතර එය හිරු එළියෙන්, දූවිල්ලෙන් තව තවත් අහිතකර පාරිසරික තත්ත්වයන්ගෙන් (වාහන දුම, තෙල් වැනි) ඔබේ කෙස් කළඹ ආරක්ෂා කිරීමට ප්‍රබල ලෙස දායක වෙනවා.

උණු වතුර ස්නානය කිරීමෙන් වළකින්න Avoid Hot Water Showers

උණු වතුර මගින් සම වියළී යන පරිදි හිස්කබල වියළී යා හැකියි. ස්නානය සඳහා ඔබ ඇල්මැරුණු ජලය භාවිතා කරන බවට වග බලා ගන්න. වියළි හිස්කබල මගින් හිසකෙස් වල නිරෝගී හිසකෙස් වර්ධනය වීම වළක්වා ගත හැකියි. තෙතමනය රඳවා ගැනීමට උපකාරී වන සීතල වතුරෙන් කන්ඩිෂනර් සේදීම ගැන සලකා බැලීමටද ඔබට අවශ්‍ය විය හැකියි.

කොණ්ඩා මෝස්තර මෙවලම් වලින් වළකින්න Avoid Hair Styling Tools

ඔබට අවශ්‍ය නම් එය භාවිතා කරන්න, නමුත් එහි භාවිතය අවම මට්ටමක තබා ගැනීම වඩා හොඳයි. Heat styling  මගින් හිසකෙස් වියළීමට හැකි වන අතර එමඟින් හිසකෙස් වර්ධනය වැළකෙනවා. හිසකෙස් හානිය අවම මට්ටමක තබා ගැනීමට ඕනෑම හිසකෙස් මෙවලමක් භාවිතා කිරීමට පෙර heat protectant භාවිතා කරන්න. 

FEMINA හි 2020 ජූනි 15 වැනි දින පළ වූ ලිපියකි – සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.