රට තුළ නව ආයෝජන අවස්ථා පුළුල් කිරීමට සැලසුම් සකස් කර අවසන් – ඇමති ප්‍රසන්න

රට තුළ නව ආයෝජන අවස්ථා පුළුල් කිරීම සදහා දැනටමත් අවශ්‍ය සැලසුම් සකස් කර ඇතැයි කාර්මික අපනයන, ආයෝජන ප‍්‍රවර්ධන, සංචාරක හා ගුවන් සේවා ඇමති ප‍්‍රසන්න රණතුංග මහතා සදහන් කරයි.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා බලයට පත්වීමත් සමග විදේශ ආයෝජකයන් රැුසක් මෙරටට ආයෝජනයට වැඩි කැමැත්තක් දුැක් වූ බවත් රජයේ මුල් මාස කීපය තුළ ඒ සදහා අවශ්‍ය මූලික කටයුතු සිදු කෙරුණු බවත් ඇමතිවරයා පෙන්වා දෙයි. එහෙත් කොවිඞ් 19 වසංගතයත් සමග එම කටයුතු සම්පූර්ණයෙන් ම නතරවිය. මේ වන විට එම ආයෝජකයන් නැවත දිවයිනට ගෙන්වා ගැන්ිම සදහා සාකච්ඡුා ආරම්භ කර ඇතැයි ඇමතිවරයා සදහන් කරයි.

ඉදිරියේ දී විදේශ ආයේාජකයන් මෙරටට ගෙන්වා ගැනීම සදහා ජාත්‍යන්තර ප‍්‍රචාරණ වැඩපිළිවෙලක් දියත් කිරීමට අපේක්ෂිතය. එම කටයුතු කඩිනමින් ආරම්භ කිරීමට අපේක්ෂා කරන බව ද ඇමති ප‍්‍රසන්න රණතුංග මහතා මෙහිදී කීවේය.

ආයේජන මණ්ඩලයට අයත් නිදහස් වෙළද කළාප වල කර්මාන්ශාලා 282 ක් පිහිටා තිබේ. 143,688 දෙනෙකු ඒවායේ සේවය කළහ. කොරෝනා වසංගතය හේතුවෙන් කර්මාන්තශාලා තාවකාලිකව වසා දැමුණි. එහෙත් තත්ත්වය පාලනය වීමත් සමග දිවයින පුරා පිහිටි කර්මාන්තශාලා වලින් 99% ක් ම සිය නිෂ්පාදන කටයුතු ආරම්භ කර ඇතැයි ඇමති ප‍්‍රසන්න රණුතංග මහතා සදහන් කරයි. සෞඛ්‍ය අංශ උපදෙස් අනුගමනය කරමින් මෙම කටයුතු සිදු කෙරේ.

කොව්ඞ් 19 වසංගතය රට තුළ පැතිරයාමත් සමග මෙරට අපනයන ක්ෂේත‍්‍රයට ද බරපතළ බලපෑම් එල්ල විය. අපනයන සංවර්ධන මණ්ඩලය පවසන්නේ මේ වසරේ මුල් මාස 04 තුළ ඇගලූම් අපනයන කිරීමෙන් ඇමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 1248 ක් උපයාගෙන ඇති බවයි.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.