Covid-19 Global Review: ඇමෙරිකාවේ මිලියන 20කට ‘ඇත්තටම’ කොරෝනා !

මේ අතර සෞඛ්‍ය අංශ වාර්තා දක්වන්නේ එක්සත් ජනපදයේ තක්සේරු කර ඇති සත්‍ය ආසාදිතයින් සංඛ්‍යාව වාර්තා වූ සංඛ්‍යාවට වඩා 10 ගුණයකින් වැඩි බවයි. රෝග මර්දන මධ්‍යස්ථාන The Centers for Disease Control (CDC) පැවසුවේ ඇමරිකානුවන් මිලියන 20 කට පමණ කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බවයි

ජෝන්ස් හොප්කින්ස් විශ්ව විද්‍යාලයේ (JHU) සංඛ්‍යාලේඛන වලට අනුව එක්සත් ජනපදය පසුගිය කාලය තුළ දෛනිකව කොවිඩ්-19 ආසාදිතයින් 40,000කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් වාර්තා කර ඇති අතර මෑතදී ආසාදන හා රෝහල්ගතවීම් වැඩිවීම හේතුවෙන් ටෙක්සාස්, ෆ්ලොරිඩා සහ ඇරිසෝනා ප්‍රාන්ත නැවත විවෘත කිරීමේ සැලසුම් අත්හිටුවීමට හේතු වී තිබේ.

ටෙක්සාස් ආණ්ඩුකාරවරයා විසින් බාර් වසා දැමීමට නියෝග කළ අතර ආසාදන අවම කිරීම සඳහා අද (26) දින වෙනත් “ඉලක්කගත පියවර” ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

මේ වන විට එක්සත් ජනපදයේ ආසාදන 2,425,814ක් සහ මරණ 124,509 ක් වාර්තා වී ඇති අතර වාර්තා වී ඇති දෛනික පරීක්ෂා කිරීම් අඩුවෙන් සිදුවන දිනවල අඩු ආසාදිතයින් පිරිසක් ද පරීක්ෂා කිරීම් වැඩි වශයෙන් සිදුවන දිනවල වැඩි ආසාදිතයින් පිරිසක් ද වාර්තා වී ඇත. සමහර ප්‍රදේශවල ධනාත්මක පරීක්ෂණවල වේගය ද ඉහළ යමින් පවතී.

ෆ්ලොරිඩා වැසියන් මුහුණු ආවරණ පැළදීමට වැඩි කැමැත්තක් නොදක්වයි.

මේ අතර ඇතැම් වාර්තා දක්වන්නේ එක්සත් ජනපදයේ තක්සේරු කර ඇති සත්‍ය ආසාදිතයින් සංඛ්‍යාව වාර්තා වූ සංඛ්‍යාවට වඩා 10 ගුණයකින් වැඩි බවයි. රෝග මර්දන මධ්‍යස්ථාන The Centers for Disease Control (CDC) පැවසුවේ ඇමරිකානුවන් මිලියන 20 කට පමණ කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වී ඇති බවයි. මෙම ඇස්තමේන්තුව පදනම් වී ඇත්තේ රට පුරා එකතු කරන ලද රුධිර සාම්පල වෛරසයට ප්‍රතිදේහ තිබේද යන්න පරීක්ෂා කිරීමෙනි.

සීඩීසී හි ප්‍රධානී ආචාර්ය රොබට් රෙඩ්ෆීල්ඩ් පැවසුවේ, විශේෂයෙන් එක්සත් ජනපදයේ දකුණු හා බටහිර ප්‍රදේශවල ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කරන තරුණයින් මෙම රෝගීන්ගේ වැඩිවීමට හේතු වී ඇති බවයි.

වඩාත්ම පීඩාවට පත්ව ඇත්තේ කුමන ප්‍රාන්තවලටද?

අගුලු දැමීමේ පියවර අවසන් කිරීමේ පියවරයන්හි පෙරමුණ ගෙන සිටින ටෙක්සාස් ප්‍රාන්තය අද දින නව ආසාදිතයින් දහස් ගණනක් වාර්තා කර ඇති අතර, අද (26) දින ටෙක්සාස් ප්‍රාන්තය නැවත විවෘත කිරීමට කර තිබූ සැලසුම් තාවකාලිකව නවත්වන ලෙස රිපබ්ලිකන් ආණ්ඩුකාර ග්‍රෙග් ඇබොට්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

බාර් වසා දැමීම සහ වෛරසය පුපුරා යාම වැළැක්වීම සඳහා අවන්හල් 50% ක ධාරිතාවයකට නැවත පැමිණෙන ලෙස නියෝග කළ බව ද ටෙක්සාස් ආණ්ඩුකාරයා නිවේදනය කළේය.

2020 මැයි 22 වන දින ටෙක්සාස් හි හූස්ටන් හි අන්ඩර් ගිනිකන්දෙහි නීති bar කාර්ය මණ්ඩලය අනුග්‍රාහකයන්ගේ හැඳුනුම්පත පරීක්ෂා කරයි
හූස්ටන් හි මෙවැනි බාර් වසා දැමිය යුතු නමුත් මත්පැන් අලෙවිය හෝ රැගෙන යාමේ සේවාවන් ක්‍රියාත්මක කළ හැකිය

“ටෙක්සාස්හි කොවිඩ් ආසාදිතයින් වැඩිවීමට බොහෝ දුරට හේතු වී ඇත්තේ බාර් ඇතුළුව ඇතැම් ක්‍රියාකාරකම් බව පැහැදිලිය,” ඔහු සිය නිවේදනයේ වැඩි දුරටත් සදහන් කළේය.

ටෙක්සාස් හි බ්‍රහස්පතින්දා (25) වාර්තා වී ඇත්තේ නව රෝගීන් 5,996 ක් වන අතර මරණ 47 ක් වාර්තා වී ඇත. එය මේ මාසය තුළ වාර්තා වූ ඉහළම සංඛ්‍යාවයි.

අද දින ෆ්ලොරිඩාව නව ආසාදිතයින් 8942 දෙදෙනකු වාර්තා කරමින් නව දෛනික වාර්තාවක් පිහිට වූ අතර  මීට පෙර ඉහළ ම ආසාදිතයින් සංඛ්‍යාව වූයේ පසුගිය බදදා වාර්තා වූ 5508ක අගයයි. එහි මේ වන විට වාර්තා වී ඇති රෝගීන් සංඛ්‍යාව 122,960 ක් වන අතර මරණ සංඛ්‍යාව 3366ක් දක්වා ඉහළ ගොස් තිබේ.

මීට පෙර, ෆ්ලොරිඩා ආණ්ඩුකාරවරයා කියා සිටියේ පියවරෙන් පියවර නැවත විවෘත කිරීමේ සැලසුමක් නොමැති බවයි. “අපි ඉන්නේ අපි ඉන්න තැන. මම කිව්වේ නැහැ අපි ඊළඟ අදියර කරා යමු කියලා,” ආණ්ඩුකාර රොන් ඩෙසැන්ටිස් වාර්තාකරුවන්ට පැවසීය.

ඇරිසෝනා අර්බුදයේ තවත් කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත්ව ඇත. වොෂිංටන් පෝස්ට් වාර්තා කරන පරිදි එහි වසංගතය පාලනය කිරීමට රජයට නොහැකි වී තිබේ. ව්‍යාපාර නැවත විවෘත කිරීම සඳහා කොළ එළියක් ලබා දෙමින් සිටි ආණ්ඩුකාර ඩග් ඩියුසි දැන් පවසන්නේ ඇරිසෝනා වැසියන් “නිවසේදී ආරක්ෂිත” බවයි.

ආලෝකය කහ පැහැයෙන් යුක්ත බව ගොව් ඩුසි බ්‍රහස්පතින්දා පැවසීය. 

“මම ඇරිසෝනානුවන්ගෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ පරිස්සමින් ඉදිරියට යන්න, මන්දගාමීව යන්න, ක්‍රම දෙකම දෙස බලන්න.”

ඇලබාමා, කැලිෆෝනියා, ඉඩාහෝ, මිසිසිපි, මිසූරි, නෙවාඩා, ඔක්ලහෝමා, දකුණු කැරොලිනා සහ වයොමිං ඇතුළු අනෙකුත් ප්‍රාන්ත සියල්ලම මේ සතියේ තහවුරු වූ රෝගීන්ගේ සංඛ්‍යාව දිනපතා වාර්තාගත ලෙස ඉහළ ගොස් තිබේ.

වෛද්‍ය ෆවුසි අඟහරුවාදා මෙමසේ පැසීය – ‘අපි දැන් ආසාදනවල කැළඹීමක් ඇති වෙනවා දකිමින් සිටිනවා‘

නිව් යෝර්ක්, නිව් ජර්සි සහ කනෙක්ටිකට් යන යන ප්‍රාන්ත පවසා ඇත්තේ, ඇලබාමා, ආකැන්සාස්, ඇරිසෝනා, ෆ්ලොරිඩා, උතුරු කැරොලිනා, දකුණු කැරොලිනා, ටෙක්සාස් සහ ඌටා යන ප්‍රාන්තවලින් තම ප්‍රාන්ත වෙත පැමිණෙන පුද්ගලයින් දින 14ක ස්වයං හුදකලාවකට යොමු විය යුතු බවයි.

පසුගිය බදාදා කැලිෆෝනියාවෙන් කොවිඩ් ආසාදිතයින් 7,149 ක් වාර්තා වූ විට කැලිෆෝනියාවේ පිහිටා ඇති ඩිස්නි සමාගම පැවසුවේ ඩිස්නිලන්ඩ් උද්‍යානය සහ ඩිස්නි කැලිෆෝනියා ඇඩ්වෙන්චර් උද්‍යානය නැවත විවෘත කිරීම ප්‍රමාද කරන බවයි. සමාගම මුලින් පැවසුවේ ඒ සදහා රජයේ නිලධාරීන්ගේ අනුමැතිය ලබා ගැනීම අවශ්‍ය බවයි.

කැලිෆෝනියානු ආණ්ඩුකාර ගේවින් නිව්සෝම් (Gavin Newsom) පැවසුවේ පසුගිය සති දෙක තුළ රජය විසින් මිලියනයකට වඩා පරීක්ෂණ සිදු කර ඇති අතර ඉන් 5% ක් පමණ ධනාත්මක ප්‍රතිඵල ලබා ඇති බවයි. 

කැලිෆෝනියානු ආණ්ඩුකාරයා විසින් ප්‍රසිද්ධ ස්ථානවල මුහුණු ආවරණයක් පැළඳීම ජනතාවට අනිවාර්ය කර තිබේ.

මේ අතර වොෂිංටන් විශ්ව විද්‍යාලය (The University of Washington) පුරෝකථනය කරන්නේ ඔක්තෝබර් වන විට එක්සත් ජනපදය මරණ 180,000 ක් විය හැකි බවයි. යම් හෙයකින් ඇමෙරිකානුවන්ගෙන් 95%ක් මුහුණු ආවරණ පැළදුවහොත් ඒ සංඛ්‍යාව 146,000ක් දක්වා සීමා කරගත හැකි බව ද එම පුරෝකථනවල දැක්වේ.

මේ අතර යුරෝපා සංගමය සිය බාහිර දේශසීමා නැවත විවෘත කිරීමට සැලසුම් කරමින් සිටින අතර එක්සත් ජනපද පුරවැසියන්ට යුරෝපා සංගමයට පැමිණීම තහනම් කිරීම ගැන සලකා බලමින් සිටින බව ද වාර්තා වේ.

වසංගතයට එක්සත් ජනපදය ප්‍රතිචාර දක්වා ඇත්තේ කෙසේද?

එක්සත් ජනපද ෆෙඩරල් ආණ්ඩු ක්‍රමය මඟින් ජාතික සෞඛ්‍ය අර්බුදයකට පවා තමන්ගේම විසඳුම් සහ ප්‍රතිපත්ති සකස් කිරීමට ප්‍රාන්ත රාජ්‍යයන්ට නිදහස ලබා දේ. එබැවින් කොවිඩ් -19 පැතිරීම සීමා කිරීම සඳහා විවිධාකාරයේ අගුලු දැමීම සම්බන්ධයෙන් ආණ්ඩුකාරවරුන් වගකිව යුතුය.

ට්‍රම්ප් පරිපාලනය සහ සමහර ආණ්ඩුකාරවරුන් අතර මතභේදයෙන් ද මෙහිදී කැපී පෙනෙන සිදුවීම් අතර තිබේ.

පසුගිය මාර්තු මාසයේදී ජනාධිපති ට්‍රම්ප් පැහැදිලිවම කියා සිටියේ ඇමරිකාව “ඉක්මනින්” ව්‍යාපාරික කටයුතු සඳහා නැවත විවෘත කරනු දැකීම තමන්ට අවශ්‍ය බවය.

ලබන නොවැම්බරයේ පැවැත්වීමට නියමිත ජනාධිපතිවරණයට මාස කිහිපයකට පෙර ඉහළ යන විරැකියාව හා ආර්ථික අර්බුදයකට මුහුණ දී සිටින ඔහු ඒ අවස්ථාවේ ට්වීට් කරමින් කියා සිටියේ, “ප්‍රතිකාරයට වඩා ගැටලුවට වඩා නරක අතට හැරීමට අපට ඉඩ දිය නොහැකි” බවයි.

ප්‍රාන්ත කිහිපයක දැඩි අගුළු දැමීමේ පියවරන්ට එරෙහිව පැවති වීදි විරෝධතා අනුමත කිරීමට පවා ජනපතිවරයා මෙහිදී පියවර ගත්තේය. ඉන්පසුව අප්‍රේල් මාසයේදී ට්‍රම්ප් රජය විසින් ප්‍රාන්ත නැවත විවෘත කිරීම පිළිබදව ආණ්ඩුකාරවරුන්ට මගපෙන්වීමක් ද නිකුත් කළේය. 

“නැවත ඇමරිකාව විවෘත කිරීම Opening up America Again” සඳහා වූ මාර්ගෝපදේශ මඟින් ප්‍රාන්තවලට ඔවුන්ගේ අගුලු දැමීම් ක්‍රමයෙන් ලිහිල් කිරීම සඳහා අදියර තුනක් ගෙනහැර දැක්වීය.

ජනපති ට්‍රම්ප් ආණ්ඩුකාරවරුන්ට පොරොන්දු වූයේ ෆෙඩරල් ආණ්ඩුවේ සහාය ඇතිව මෙම ක්‍රියාවලිය තමන් විසින්ම මෙහෙයවන බවයි.

පසුගිය සතියේ එක්සත් ජනපද ප්‍රාන්තවල මිලියනයකට සාමාන්‍ය දෛනික සිද්ධීන් පෙන්වන සිතියම

බී.බී.සී ලෝක සේවය විසින් 2020 ජූනි 26 වැනි දින පළ කළ වාර්තාවකි – සැකසුම – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.