Political vs Political: ප්‍රසන්න යළිත් මෛත්‍රීගේ පතුරු අරියි !

මට ඔය හංගගෙන කථාකරලා පුරුදු නෑ. 2015 වේ මේ රටට වුණ විනාශයට වගකියන්න ඔනෑ මෛත්‍රී. මෛත්‍රී ඔබතුමාව පක්ෂ ලේකම් කමෙන් අයින් කරලා මහින්ද දිනුවත් අගමැතිකම දෙන්නේ නෑ කිව්වා. ඒක තමයි එදා අපිට මහින්ද මහත්තයා අගමැති කරගන්න බැරි වුණේ. මම නම් එදත් අදත් හෙටත් මෛත්‍රීට විරුද්ධයි. මෛත්‍රී ගැවූනු එකෙක් ගැනවත් මට විශ්වාස නෑ – ප්‍රසන්න දැඩි ලෙස කීවේය.

සටහන – ගජබා නාගහවත්ත

කොවිඩ් 19 වසංගතය පාලනය කිරීම සදහා ආණ්ඩුව ගත් ක්‍රියාමාර්ග සහා ඉදිරි ක්‍රියාමාර්ග පිළිබදව ආසන මට්ටමින් දැනුවත් කිරීමේ රැස්වීම් මාලාවක් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ ක්‍රියාත්මක කලේ පසුගිය සතිඅන්තයේදීය. එය නම් කර තිබුනේ  ගම දැනුවත් කරමු – යළිත් අපි නැගිටිමු ලෙසය.

බැසිල් රාජපක්ෂ මහතාගේ උපදෙස් පරිදි එය සංවිධානය කෙරිණ. සියළු සෞඛ්‍ය උපදෙස් අනුව මෙම රැස්වීම් මාලාව සංවිධානය කරන ලෙස බැසිල් විශේෂයෙන්ම උපදෙස් දී තිබිණි.

රැස්වීමට පැමිණේන සියළු දෙනාගේ උෂ්ණත්වය පරීක්ෂා කිරීම, විෂභීජනාෂක යොදා දෑත් සේදීම මෙන්ම මීටරයක දුර ආරක්ෂා කර ගනිමින් බැසිල් අනිවාර්යය කර තිබුනේ සංවිධායකවරුන්ට ලිඛිතවම යැවූ ලිපියකිනි.

ඊට අමතරව රැස්වීමට සහභාගී කර ගත යුතු ගණන උපරිමය 100ක් වූ අතර පැමිණෙන සියළු දෙනා මුහුණු ආවරණ (Mask) පැළද සිටීම අනිවාර්යය විය. මාස්ක් නොමැති අයට මාස්ක් ලබා දීමට ද බැසිල් පියවර ගෙන තිබිණි.

2015 වේ මේ රටට වුණ විනාශයට වගකියන්න ඔනෑ මෛත්‍රී. මෛත්‍රී ඔබතුමාව පක්ෂ ලේකම් කමෙන් අයින් කරලා මහින්ද දිනුවත් අගමැතිකම දෙන්නේ නෑ කිව්වා. ඒක තමයි එදා අපිට මහින්ද මහත්තයා අගමැති කරගන්න බැරි වුණේ. මම නම් එදත් අදත් හෙටත් මෛත්‍රීට විරුද්ධයි

මෛත්‍රී ගැවූණු එකෙක් ගැනවත් මට විශ්වාස නෑ – ප්‍රසන්න

මේ රැස්වීම් මාලාවේ කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ පළමු වැඩසටහන තිබුනේ මැද කොළඹ ආසනයේය. නාරාහේන්පිට දාබරේ මාවත ප්‍රජා ශාලාවේ පැවති රැස්වීම ප්‍රධාන කථිකයා වුණේ ඇමති ප්‍රසන්න රණතුංගය. ඇමති ප්‍රසන්න රැස්වීමට යනවිට ඇමති බන්දුල මෙන්ම සුසිල්ද පැමිණ සිටියේය.

සුසිල් සිය කථාවේදී කීවේ අගෝස්තු පැවති මැතිවරණයේදී අගමැතිවීමට සිටියේ මහින්ද බවය. එය වැළක්වූයේ කවුදැයි සුසිල් කෙලින්ම කීවේ නැත. ඔහු කීවේ එවකට යහපාලන ආණ්ඩුවේ සිටි ප්‍රධාන පුද්ගලයෙකුගේ ක්‍රියා කලාපය ඊට හේතු වූ බවය. සුසිල් ගේ කථාවෙන් පසු අවස්ථාව ලැබුණේ ප්‍රසන්නටය.

“ මට ඔය හංගගෙන කථාකරලා පුරුදු නෑ. 2015 වේ මේ රටට වුණ විනාශයට වගකියන්න ඔනෑ මෛත්‍රී. මෛත්‍රී ඔබතුමාව පක්ෂ ලේකම් කමෙන් අයින් කරලා මහින්ද දිනුවත් අගමැතිකම දෙන්නේ නෑ කිව්වා. ඒක තමයි එදා අපිට මහින්ද මහත්තයා අගමැති කරගන්න බැරි වුණේ. මම නම් එදත් අදත් හෙටත් මෛත්‍රීට විරුද්ධයි. මෛත්‍රී ගැවූනු එකෙක් ගැනවත් මට විශ්වාස නෑ.” ප්‍රසන්න දැඩි ලෙස කීවේය.

ප්‍රසන්න සිය කථාව අවසන් කර නැවත සිය ආසනය වෙත පැමිණෙන විට බැසිල් කීවේ “මම වහල කීව කථාව මෙයා අහුවෙන්න කීව්වනේ” කියාය.

“ මටනම් ඔය මෛත්‍රීව පෙන්නන් බෑ සර්. මෛත්‍රී රනිල් එක්ක එකතුවෙලා රට කෑවා. මහින්ද මහත්තයට පුළුවන් වුණාට මෛත්‍රීට සමාව දෙන්න මටනම් බැහැ.” ප්‍රසන්න කීවේය.

මේකථාව ඇසුනු ධනසිරි කීවේ “ ඕකනේ ප්‍රසන්න ලොක්කට හැමෝම ආදරේ. කිව්වොත් කිව්වා ආයේ වචන දෙකක් නෑ කියාය.”

TNA එකට අභියෝග කරන්න ගම්පහ දිවන්න

ඇමති ප්‍රසන්න පසුගිය ඉරිදා උඩුගම්පොල සිය නිවසට ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ සියළු අපේක්ෂකයන් කැදවා තිබුණේ ඉදිරි මැතිවරණ සැලසුම් සාකච්ඡා කිරීමටය. ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණේ මෙවර මහ මැතිවරණයට ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයෙන් තරග වදින සියළු අපේක්ෂකයෝ ඒ සදහා පැමිණ සිටියහ.

“ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කය තමයි තීරණාත්මකම දිස්ත්‍රික්කය. උතුරේ TNA එක ගන්න මන්ත්‍රීධූර  ගානට වඩා දකුණෙන් අපි මන්ත්‍රී ධූර සංඛ්‍යාවක් ගන්න ඕනේ. ගම්පහ අපිට ඒ වගකීම වැඩියි. ඒ නිසා ඒ මැතිවරණයේදී අපි හැමෝම එකාවගේ ඒ වෙනුවෙන් කටයුතු කරන්න ඕනේ. මනාප ප්‍රශ්න අති කර ගන්නේ නැතිව. අපි අනිත් දිස්ත්‍රික්ක වලට ආදර්ශයක් වෙන්න මේ මැතිවරණය කරමු.” ප්‍රසන්න කීවේය.

ඊට සියළුම අපේක්ෂකයෝ එකඟ වූහ.

සර් මම මේ හැමෝම එක්කම කථා කරා. අපිට කරන්න පුළුවන් උපරිමය අපි කරලා තියෙනවා. එකම දේ මේ කැබිනට් පත්‍රිකාව ඉක්මනින් ක්‍රියාත්මක කිරීම. සමහර මූල්‍ය ආයතනය ආණ්ඩුවේ තීන්දු තීරණ හරි විදියට ක්‍රියාත්මක කරන්නේ නෑ කියලා මිනිස්සුන්ගෙන් චෝදනාවක් තියෙනවා. ඒ ගැනත් හොයලා බලන්න වෙයි සර්” ප්‍රසන්න කීවේය.

සංචාරක ව්‍යාපාරයේ පුනර්ජීවනයට ප්‍රසන්නගෙන් දැවැන්ත සහන පැකේජයක්

මේ අතර පසුගිය බදාදා පැවති කැබිනට් මණ්ඩල රැස්වීමට ඇමති ප්‍රසන්න විෂේශ කැබිනට් මණ්ඩල පත්‍රිකාවක් ඉදිරිපත් කර තිබුණි. එහි අරමුණ වුයේ කෝවිඩ් 19 හේතුවෙන් අසරණ වූ සංචාරක ක්ෂේත්‍ර යේ නියුතු 150,000 ආසන්න පිරිසකට සහන සැලසීමය. පසුගිය සති කීපය පුරාම ප්‍රසන්න මේ සම්බන්ධයෙන් විවිධ පාර්ශව වල අදහස් විමසුවේය. එම අදහස් අනුව කැබිනට් පත්‍රිකාව සකස් කර තිබුණි.

“ මේක හොද යෝජනාවක් මේ ක්ෂේත්‍ර යේ ඉන්න අයට ඉක්මනින් සහනයක් සලසන්න ඕනේ. ඒකයි මම කිව්වේ මේ කැබිනට් පත්‍රිකාව ඉදිරිපත් කරන්න කියාලා ” ජනපති ගෝඨා කීවේය.

“මමත් ඔය ක්ෂේත්‍ර යේ ඉන්න ගොඩදෙනෙක් හම්බ වුණා. ඒ හැමෝගෙම ඉල්ලීම වුනෙත් ඉක්මනින් මොකක් හරි සහනයක් සලසන්න කියන එක. මම ප්‍රසන්නට නිතර කිව්වෙත් ඒකයි.” අගමැති මහින්ද කීවේය.

“සර් මම මේ හැමෝම එක්කම කථා කරා. අපිට කරන්න පුළුවන් උපරිමය අපි කරලා තියෙනවා. එකම දේ මේ කැබිනට් පත්‍රිකාව ඉක්මනින් ක්‍රියාත්මක කිරීම. සමහර මූල්‍ය ආයතනය ආණ්ඩුවේ තීන්දු තීරණ හරි විදියට ක්‍රියාත්මක කරන්නේ නෑ කියලා මිනිස්සුන්ගෙන් චෝදනාවක් තියෙනවා. ඒ ගැනත් හොයලා බලන්න වෙයි සර්” ප්‍රසන්න කීවේය.

“මටත් ඔය ගැන හුගක් පැමිණිලි ලැබුණා. සමහර පෞද්ගලික මූල්‍යායතන ආණ්ඩුවේ නියෝග වලට වෙන ආර්ථ කථන දීලා තමන්ගේ වාසියට හරවාගන්න හදනවා කියලයි ජනතාව චෝදනා කරන්නේ.” අගමැති මහින්ද පෙන්වා දුන්නේය.

“ඔව් මටත් ඒ ගැන පැණිලි ගොඩක් තියෙනවා. ඉක්මණින් එය නිවැරදි කරනවා.” ජනපති ගෝඨාභය කීවේය.

ඩොක්ටර් මගේ ලග ටියුෂන් ගුරුවරු කීපදෙනෙක් ඉන්නවා. දැන් ඉස්කෝල පටන්ගන්නත් දින නියම කරලා තියන ඒකේ ටියුෂන් පන්තිත් පටන් ගන්න අවසර දෙන්න කියලයි ඒ අය කියන්නේ – ප්‍රසන්න කීවේය.

ටියුෂන් ගුරුවරුන්ගේ ගැටලුව විසදුණේ ප්‍රසන්න නිසා

මේ අතර ඇමති ප්‍රසන්න පසුගිය අගහරුවාදා සවස හදිසියේම සෞඛ්‍ය අධ්‍යක්ෂක ජෙනරාල් අනිල් ජාසිංහට දුරකථන ඇමතුමක් දුන්නේය. “ ඩොක්ටර් මගේ ලග ටියුෂන් ගුරුවරු කීපදෙනෙක් ඉන්නවා. දැන් ඉස්කෝල පටන්ගන්නත් දින නියම කරලා තියන ඒකේ ටියුෂන් පන්තිත් පටන් ගන්න අවසර දෙන්න කියලයි ඒ අය කියන්නේ. ” ප්‍රසන්න කීවේය.

වෛද්‍ය ජාසිංහ කීවේ ඒ පිළිබදව ජනාධිපති කාර්යය සාධන බල කායේ අවධානය යොමුව ඇති බවය. 

ළමුන් විශාල ප්‍රමාණයක් සිටින පන්ති ආරම්භ කිරීම තවමත් ගැටළුවක් බව ඔහු කීවේය.

එහෙනම් ඩොක්ටර් අඩුම ගානේ ළමයි විසිපහක් තියහක් ඉන්න පන්තියක්වත් කරන්න මේ අයට ඉඩ දෙන්න පුළුවන්ද බලන්න . හැබැයි සෞඛ්‍ය උපදෙස් අනුව. මොකද ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයට මේ ටිකක් දරුණු විදියට බල පාලා තියෙනවා. ප්‍රසන්න ඉල්ලා සිටියේය.

ප්‍රසන්න මේ ඉල්ලීම කලේ අගහරුවාදාය. බදාදා සෞඛ්‍ය අංශ්‍ය සියයට අඩු දරුවන් සිටින උපකාරක පන්ති ආරම්භ කිරීමට දින නියම කළේය.

සටහන – ගජබා නාගහවත්ත

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.