මහින්ද දේශප්‍රියගේ යට්කූට්ටුවැඩ හෙළි කළ හඬපට 4ක් සමග සජිත් පිල නන්නත්තාර වේ

මහ මැතිවරණය අවසන් වීමෙන් පසු සමගි ජන බලවේගය යටතේ තරග කළ අපේක්ෂකයින්ට එරෙහිව අධිකරණමය ක‍්‍රියාමාර්ග ගැනීමට සිවිල් සමාජ කණ්ඩායම් කිහිපයක් මේ වන විට සැලසුම් කරමින් සිටින බව Colombo Telegraph අනාවරණය කරයි.

මේ අතර කොළඹ දිස්ත්‍රික් එක්සත් ජාතික පක්ෂ අපේක්ෂක ඔෂල හේරත් කියා සිටින්නේ එළඹෙන මහ මැතිවරණය මෙතෙක් ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වීමට නියමිත දූෂිතම මැතිවරණය වනු ඇති බවයි.

මේ කාරණය යළිත් අවධාරණය කරමින් කොළඹ ටෙලිග්‍රාෆ් සමඟ අදහස් දැක්වූ ඕෂල හේරත් මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයා සමග කළ දුරකථන සංවාද හතරක් ඉදිරිපත් කළ අතර ඔහු කියා සිටියේ මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපති මහින්ද දේශප‍්‍රිය මහතා ශ්‍රී ලංකාවේ මහ මැතිවරණයක් පැවැත්වීමට තරම් දක්ෂතම දූෂිත නිලධාරියා (Most corrupt official) බව ඔප්පු කළ හැකි බවයි.

හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සජිත් ප්‍රේමදාස මහතාගේ නායකත්වයෙන් යුත් එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙන් වෙන්ව ගිය කණ්ඩායම සමගි ජන බලවේගය යටතේ තරඟ කිරීම නීති විරෝධී බවත් එය මහ මැතිවරණ පනත සහ පක්ෂ ව්‍යවස්ථාව (sjb) ඍජුව උල්ලංඝනය කිරීමක් බවත් ඒ බව මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපතිවරයා පැහැදිලිව දන්නා බවත් කී හේරත් මහතා මෙම සියලූ පටිගත කිරීම් තමා විසින් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හමුවේ ගොනුකළ පෙත්සම තුළ අන්තර්ගත කළ බවත් පැවසීය.

මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව විසින් මෙම ක්‍රියාවලිය සම්බන්ධයෙන් අක්‍රමිකතා සිදු කර ඇති බවත්, ලේඛන නීතිවිරෝධී ලෙස යල් පැන ගිය ආකාරය, ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තොරතුරු යටපත් කිරීමට පෙත්සම්කරුට බලපෑම් කිරීම සහ පෙත්සම්කරුට සහ වගඋත්තරකරුවන්ට තොරතුරු කාන්දු වීම පිළිබඳව මෙම පටිගත කිරීම් තුළ පැහැදිලි සාක්ෂි අන්තර්ගත වෙයි.

Colombo Telegraph වෙත තවදුරටත් අදහස් දක්වමින් ඔෂල හේරත් ප්‍රකාශ කළේ, ‘මහ මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වූ අනෙක් වගඋත්තරකරුවන් තමන්ගේ පක්ෂයේ ව්‍යවස්ථාව උල්ලංඝනය කිරීමක් බව මහින්ද දේශප්‍රිය දැන සිටියා. ඔවුන්ගේ ව්‍යවස්ථාවේ සඳහන් වන්නේ ඔවුන් දැනට වෙනත් දේශපාලන පක්ෂයක සාමාජිකයෙකු නම් කිසිවෙකු සාමාජිකයෙකු කළ නොහැකි බවත්, පක්ෂයට බැඳී පළමු මාස ​​තුන තුළ කිසිදු නව සාමාජිකයෙකුට ධුරය දැරීමට නොහැකි බවත්, සභාපතිවරයෙකු හා ලේකම්වරයෙකු පත් කිරීම කමිටුවක් විසින් සිදු කරන බවත්ය. ඒ සඳහා කිසිදු බලයක් නොමැති අතර ඔවුන්ගේ පක්ෂයේ ව්‍යවස්ථාවේ යම් සංශෝධනයක් දින 30 ක් ඇතුළත මැතිවරණ කොමිසමට ගොනු කළ යුතුය. මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපතිවරයා මේ සියලූ අඩුපාඩුකම් හොඳින් දැන සිටියා. ඔහු ඇත්ත වශයෙන්ම හිටපු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුජීව සෙනසිංහ සහ පළාත් සභා නීතිඥ ෆර්මන් කැසිම් යන අයව මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ කාර්යාලයේදී මා හමුවීමට පැමිණියා. රැස්වීම පැය දෙකහමාරකට වැඩි කාලයක් පැවති අතර එම සම්පූර්ණ පටිගත කිරීම ද මා සතුව තිබෙනවා. ඒ සියල්ල සැලසුම් කර තිබුණේ මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපතිවරයා විසිනුයි. පසුව ඔහු ඔවුන්ට උපදෙස් දුන්නේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට යාමට පෙර මා මුණගැසී ගැටලූව විසඳා ගන්නා ලෙසයි. මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ සභාපතිවරයා වශයෙන් ඔහු ස්වාධීනව සිටිය යුතු අතර ඒ සඳහා මැදිහත් නොවිය යුතුයි. ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට පෙත්සමක් ගොනු කිරීමට යන බව මා ඔහුට දන්වා තිබුණා. ඒ නිසා මෙය පැහැදිලිව අනිසි මැදිහත්වීමක්. පසුව මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපති මහින්ද දේශප්‍රිය මහතා වගඋත්තරකරුවන්ගේ නීතිඥ කණ්ඩායම භාවිතා කිරීමට යන්නේ කුමකට හා උපාය මාර්ගයක් දැයි මට දන්වා සිටියා. සාක්ෂි යටපත් කරන ලෙසත් දුරකථන පටිගත කිරීම් ඉදිරිපත් නොකරන ලෙසත් ඔහු මගෙන් ඉල්ලා සිටියා. ශ්‍රව්‍ය පටි වලට සවන් දෙන්න. එය සියල්ලම පැහැදිලිව වටහා ගත හැකියි.

එක් පටිගත කිරීමක දී මහින්ද දේශප්‍රිය විසින්ම ඔෂල හේරත්ට දන්වා ඇත්තේ, වගඋත්තරකරුවන්ගේ නීති කණ්ඩායම උසාවියේදී කතාවක් ගොතන ලද බවයි. ඒ සමගි ජන බලවේගය පක්ෂය ඇත්ත වශයෙන්ම එම ලිපිය මැතිවරණ කොමිසමට ඉදිරිපත් කර ඇති නමුත් එම ලිපිය දැන් අස්ථානගත වී ඇති බව සඳහන් කරමිනි. මෙය ඔවුන්ගේ පක්ෂයේ ව්‍යවස්ථාවේ යම් වෙනසක් සිදු කර දින 30 ක් ඇතුළත සමගි ජන බලවේගය විසින් ගොනු කිරීමට නියමිතව තිබූ ලිපියට අදාළවය.

එළඹෙන මහ මැතිවරණයට තරඟ වැදීමට මැතිවරණ කොමිෂමේ සභාපතිවරයා විසින් සජිත් ප්‍රේමදාස සහ ඔහුගේ කණ්ඩායමට අවසර දීම ඇත්ත වශයෙන්ම ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ සඳහා උත්තේජනයක් සැපයීමේ උපායක් බව දේශපාලන ක්‍රියාකාරීන් විශ්වාස කරති.

මහ මැතිවරණය අවසන් වූ පසු ඔවුන් මෙම කාරණය ද අධිකරණයේ දී සලකා බලනු ඇති බව වාර්තා වේ.

Colombo Telegraph සමග අදහස් දක්වමින් දේශපාලන ක්‍රියාකාරිනියක් පැවසුවේ ‘මෙය 2015 දී ගීතා කුමාරසිංහ සමඟ ද සිදු වූ බව අපි දුටුවෙමු. ඇය වෙනත් රටක පුරවැසියෙකු වුවද, ද්විත්ව පුරවැසිභාවය ලබා සිටියද මැතිවරණ කොමිසම ඇගේ නාමයෝජනා පත්‍ර භාර ගත්තේය. ඇය මහජන ඡුන්දයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට තේරී පත් වුව ද පසුව ඇයව අධිකරණයම ක‍්‍රියාවලියක් හරහා පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී ධුරයෙන් ඉවත් කළා‘

මැතිවරණය අවසන් වූ පසු ඒ හා සමාන දෙයක් සිදුවිය නොවිය හැකි බවට සමගි ජන බලවේගයේ ඡන්දදායකයින්ට ඇති සහතිකය කුමක්ද ? සජිත් ප්‍රේමදාස සහ ඔහුගේ කැඩී ගිය එක්සත් ජාතික පක්ෂ කණ්ඩායම මෙම මහ මැතිවරණයට නීතිවිරෝධී ලෙස තරඟ කළ බව පහසුවෙන් ඔප්පු කළ හැකිය. එක්සත් ජාතික පක්ෂ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ මේ සමස්ත කාරණය ගැන සන්සුන්ව පසු වන්නේ එබැවිනි. හිටපු අමාත්‍ය මංගල සමරවීර මහතා ද අවසන් මොහොතේ සජිත් ප්‍රේමදාසගේ කණ්ඩායම සමඟ තරඟ කිරීමට සිත වෙනස් කර හදිසියේම විශ‍්‍රාම යාමට තීරණය කළේ මේ නිසාය.

මේ අතර, හිටපු ඇමති සහ කොළඹ අපේක්ෂක එක්සත් ජාතීන්ගේ අපේක්ෂක රවී කරුනානායක මහතා ද මෑත සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී විශ්වාසයෙන් කියා සිටියේ පක්ෂයෙන් ඉවත් වූ අය ඉතා ඉක්මනින් දේශපාලනයෙන් ඉවත් වන බවයි. එය පවසන විට ඔහු ඉතා විශ්වාසයෙන් පෙනී සිටියේය.

‘කිසියම් දිස්ත්‍රික්කයක මහ මැතිවරණයකින් පසුව, යම් පක්ෂයක නාමයෝජනා පත්‍රය ප්‍රතික්ෂේප කළ යුතුව තිබූ බව අධිකරණය විසින් තීරණය කරනු ලැබුවහොත් එම පක්ෂයට ලැබුණු ඡන්දය සැලකිල්ලට නොගෙන එම දිස්ත්‍රික්කයේ ප‍්‍රතිඵලය නැවත ගණනය කළ යුතුය. සංශෝධිත ප්‍රතිඵල ප‍්‍රකාශයට පත් කළ යුතුයි’ මේ තත්ත්වය පැහැදිලි කරමින් ව්‍යවස්ථා විශේෂඥයෙක් වන ජනාධිපති නීතිඥයෙක් අප සමග පැවසීය.

මීට පෙර 2020 ජුනි මස 9 වන දින ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණ එක්සත් ජාතික පක්ෂ අපේක්ෂක ඕෂල හේරත් විසින් ගොනු කරන ලද රිට් අයදුම්පතක් විභාග කිරීම සඳහා නිවාඩු ලබා දී නොමැත.

‘ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය බොහෝ විට සමගි ජන බලවේගය තරඟකරුවන්ට තරඟ කිරීමට දිනය ඉතිරි කර තිබේ‘ යැයි නීති විශාරදයෙක් පැවසීය.

Colombo Telegraph වෙත අදහස් දක්වමින් ඕෂල හේරත් මහතා කියා සිටියේ, ‘ගොනු කරන ලද පෙත්සම සහ රිට් අයදුම්පත නිෂ්ප්‍රභ කිරීම නිසා අපගේ සොයාගැනීම් ඉදිරිපත් කිරීමට අපට ඉඩ ලැබුණේ නැහැ. මෙම හඬ පටිගත කිරීම් ඉදිරිපත් කළේ නම් විනිසුරු මඬුල්ලේ තීන්දුව වෙනස් විය හැකියි. මෙම හෙළිදරව්වෙන් පසුව අධිකරණ පද්ධතියට පවා, ගොනු කර ඇති පෙත්සම් නිෂ්ප්‍රභ කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ ඔවුන්ගේ වර්තමාන නියමිත ක්‍රියාදාමය ගැන නැවත සිතා බැලිය යුතුයි. මෙය පැහැදිලිවම නීති පද්ධතියේ ඇති අඩුපාඩුවක් හෙළි කරනවා’

ඔෂාල හේරත් මහතා විසින් ගොනු කරන ලද පෙත්සමෙහි මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ සභාපති මහින්ද දේශප්‍රිය, මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ සාමාජිකයින් වන, ජනාධිපති නීතිඥ නලින් අබේසේකර, මහාචාර්ය එස්. රත්නජීවන් හූල්, වගඋත්තරකරුවන් ලෙස සමගි ජන බලවේගය නායක සජිත් ප්‍රේමදාස, එහි මහලේකම් රංජිත් මද්දුම බණ්ඩාර, අපේ ජාතික පෙරමුණේ පක්ෂයේ සභාපති සේනක ද සිල්වා සහ ලේකම් ඩයනා ගමගේ වගඋත්තරකරුවන් ලෙස නම්කර ඇත.

Chairman EC Mahinda Deshapriya states Senaka’s back dating of the letter and the ploy Sajith Premadasa’s team of lawyers are going to use at the Supreme Court”
Chairman EC Mahinda Deshapriya informs Herath that he informed Senaka to meet Oshala and settle the matter
Chairman EC Mahinda Deshapriya gives out details stating irregularities committed by the Elections Commission
Chairman EC Mahinda Deshapriya gives out details stating irregularities committed by the Elections Commission

by – Colombo Telegraph

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.