සියවසක් ඉදිරියෙන් සිටින නූතන යුගයේ මිනිසා..

කොවිඩ්-19 වසංගය විසින් ලෝකය වෙනස් කර ඇතිවා පමණක් නොව අලුතින් සිතීමට ද පොළඹවා තිබේ. තව දුරටත් පරණ මාර්ගයේ ගමන් කළ නොහැකි බව ‘පශ්චාත් කොරෝනා සමය“ අපට කියා දෙන පාඩමයි.

පශ්චාත් කොරෝනා සමය හුදු සාම්ප්‍රදායික දැනුමින් යල්පැනගිය චින්තයෙන් ජය ගත නොහැකිය. ඒ සදහා ‘අනාගතය දකින‘ තුන්කල් දැක්මක් තිබිය යුතුය. කළමනාකරණය, පරිපාලනය මෙන්ම අනාගතය දැක්මක් සහිත තීන්දු ගැනීමට හැකියාව තිබිය යුතුය.

සරල අර්ථයෙන් දැක්වුවහොත් පශ්චාත් කොරෝනා යුගය යන ‘නූතන මිනිසුන් විසින් පමණක් නායකත්වය දිය යුතු යුගයකි.

දේශපාලනයේ පමණක් නොව කළමනාකරණ ක්ෂේත්‍රයේ ද තිලංග සුමතිපාල යනු ‘සන්නම් නායමකි‘ – ‘සියවසක් ඉදිරියෙන් සිටින නූතන දැක්මක් සහිත කළමනාකරුවෙකි. පරිපාලකයෙකි.

ඒ තිලංග තරම් නවෝත්පදනය, අනාගතය දැකීම සහ මනා කළමනාකරණය යන විෂයන්හි දක්ෂතා දැක්වූ දේශපාලනඥයෙකු මෑත කාලීන දේශපාලන හා ව්‍යාපාරික ලෝකයේ නොමැත.

ලංකාවේ යල්පැන ගිය, පාඨකයින් ඉවත් වෙමින් සිටි, රූපවාහිනිය විසින් අභියෝග කරමින් සිටි පුවත්පත් කලාවට තිලංග නව මානයක් හදුන්වා දුන්නේය. ඒ සුමති පුවත්පත් සමාගම යටතේ ‘ඉරිදා ලක්බිම‘ පුවත්පත බිහිකිරීම සමගිනි.

පවුලේ පවුත්පතක් ලෙස ලක්බිම ඉරිදා සංග්‍රහය විසින් ප්‍රථම වරට හදුන්වා දුන් ‘රිද්ම‘ අතිරේකය තවත් මොහොතකින් සියලු පුවත්පත් විසින් කොපි කළ අතර කඩා වැටෙමින් පැවැති පුවත්පත් කර්මාන්තයට ජීවිය දුන්නේ එදා තිලංග විසින් නව ආරක් සහිතව නිර්මාණය කළ ඉරිදා ලක්බිම පුවත්පත් ආකෘතියයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ සන්නිවේදනයේ ප්‍රමුඛ ආයතනය වූ ටෙලිකොම් ආයතනය තිලංගගේ නායකත්වය යටතේ ලංකාවේ ප්‍රමුඛම සන්නිවේදන ආයතනය බවට පත් වුණා පමණක් නොව ජපානයට අලෙවි කිරීමට ගිය මොබිටෙල් ආයතනය‘ ටෙලිකොම් සමාගම යටතේම කළමනාකරණයට ලක් කිරීමට එදා ටෙලිකොම් සභාපතිවරයා ලෙස තිලංග ගත් ඒ ඓතිහාසික තීන්දුව අද ටෙලිකොම් – මොබිටෙල් ජාතික සම්පත් බවට පත්ව තිබීමෙන් පැහැදිලි වේ.

එදා තිලංග ටෙලිකොමි – මොබිටෙල් ආයතන තුළ නූතන කළමනාකරණ ක්‍රමවේදයන් අනුගමනය කරමින් දැවැන්ත කළමනාකරණ හා තාක්ෂණ විප්ලවයක් නොකළා නම් අද ලංකාවේ සන්න්වේදන පද්ධතියටම විදේශිකයින් අතට පත්ව අවසන්ය.

ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාව හා ක්‍රීඩා පරිපාලනය තිලංගගේ ජානගත දෙයකි. නාලන්දයෙන් බිහි වූ ක්‍රිකට් තරුවක් වන තිලංග ක්‍රීඩකයෙක් වශයෙන් මෙන්ම ක්‍රිකට් පරිපාලකයෙක් වශයෙන් ද අසාමාන්‍ය හා අනාගතවාදී කුසලතා දැක්වීමට සමත් විය. විශේෂයෙන් දඹුල්ල ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාංගණය තිලංගගේ කාර්යක්ෂම කළමනාකරණය, වේගය සහ තුන්කල් දැක්ම මනාව ප්‍රකට කරන තැනකි.

ශ්‍රී ලාංකීය ටෙලි කලාවට ශක්තියක්, අභිමානයක් එක් කළ ‘සුමති ටෙලි සම්මාන උළෙල‘ තිලංගගේ තුන් කල් දැක්ම පමණක් නොව කළමනාකරණ හැකියාව, සංවිධාන ශක්තිය මනාව පැහැදිලි කරන කැඩපතකි.

පශ්චාත් කොරෝනා අභියෝග

කොරෝනා වසංගතය විසින් නිර්මාණය කර ඇති ආර්ථික, දේශපාලන, සමාජයීය හා ජාත්‍යන්තර අභියෝග ජයග්‍රහණය කළ හැකි වන්නේ අනාගතවාදී දැක්මක් සහිත, ප්‍රායෝගික නූතනවාදී මිනිසෙකුට පමණකි.

පශ්චාත් කොරෝනා යුගයේ ජනමාධ්‍ය, අලෙවිකරණය, මහජන සම්බන්ධතාව පමණක් නොව, අධ්‍යාපනය, සෞඛ්‍ය, කෘෂිකර්මය ආදි සියලු ක්ෂේත්‍ර ‘ඩිජිටල්කරණය‘ වී ඇති අතර දේශපාලනය පවා ඩිජිටල්කරණය වී ඇත.

ඩිජිටල්කරණය විසින් මෙහෙයවනු ලබන, ප්‍රමුඛත්වය ගනු ලබන ලෝකයකට නායකත්වය ලබාදීමට තිලංග තරම් ප්‍රාමාණිකයෙක් ලංකාවේ දේශපාලන කරළිය තුළ ඇතැයි සිතිය නොහැකිය. ලක්බිම, ටෙලිකොම්- මොබිටෙල්, ක්‍රිකට් පාලක මණ්ඩල සභාපති ධුරය දරමින් ඉටුකළ අතිවිශිෂ්ඨ අනාගතවාදී දැක්ම හා කළමනාකරණ හැකියාව, නූතනකරණය විසින් තිලංග තම දැක්ම හා හැකියාව මනාව පැහැදිලි කර ඇත.

එනිසා මෙම මහ මැතිවරණයට ඉදිරිපත්ව සිටින තිලංග සම්බන්ධයෙන් ‘තීන්දුවක්‘ ගැනීම පුරවැසියන්ට ඉතාම පහසුය. ඒ තිලංග නම් නූතනවාදී මිනිසා විසින් මීට බොහෝ කලකට පෙර වත්මන් අභියෝගවලට සාර්ථකව මුහුණ දිය හැකි ආකාරය මනාව ප්‍රකට කර ඇති නිසාය.

අතීතයට සහ වර්තමානයට ජයග්‍රහණ රාශියක් උරුමකරදුන් තිලංග ලෝකයක් දණ ගැස්සව වූ වසංගතයක් ඉදිරියේ පශ්චාත් කොරෝනා අභියෝගයෙන් ශ්‍රී ලංකාව යළි ඔසවා තබන්නට අනාගතය වෙනුවෙන් ඔහු දකින, ඔහු ඉදිරිපත් කරන “මාස්ක් වාදය” හැකි වෙත්දැයි අපි බලා සිටිමු.

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor

Leave a Reply

Your email address will not be published.