කොරෝනාවලට ලෝකය පුරා මිලියනයක් බිලි වෙයි – මරණ අඛණ්ඩව ඉහළට

අද (29) දිනය ආරම්භ වන විට ගෝලීය වශයෙන් කොවිඩ් -19 මරණ සංඛ්‍යාව මිලියනය (10,000,00) ඉක්මවා ගිය බව ජොන්ස් හොප්ස්කින් විශ්වවිද්‍යාලය වාර්තා කළා. එම මරණවලින් වැඩි සංඛ්‍යාවක් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය, බ්‍රසීලය සහ ඉන්දියාව විසින් වාර්තා කරන බවයි එම වාර්තාවල වැඩි දුරටත් සදහන් වන්නේ.

මාස 09කට ආසන්න කාලයක් තුළ ලොව පුරා ආදායිතයින් මිලියන 20කට අධික පිරිසක් වාර්තා කරමින් තව දුරටත් අඛණ්ඩව ව්‍යාප්ත වන කොවිඩ් වසංගය හමුවේ සමස්ත ලෝකයම අන්ත අසරණභාවයට පත්ව ඇති බවයි ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය කියන්නේ.

මේ ලිපිය මගින් කොවිඩ් වසංගය ආරම්භයේ සිට අද දක්වා අවධානය යොමු කරනවා.

කොවිඩ් -19 වසංගතය මධ්‍යම චීනයේ නගරයක ප්‍රධාන නගරයක් වන ‘හුවාන්‘හි පසුගිය වසරේ ආරම්භ වූ අතර එතැන් සිට පෘථිවියේ සෑම රටකටම පාහේ එය බලපා ඇත. මෙම වෛරසය අසමානතාවය හෙළි කරමින් ලෝක නායකයින් ද ඇතුළු ලොව බලවත් පුද්ගලයින් ආසාදිතයින් බවට පත් වූ අතර තවත් පිරිසක් මිය ගොස් තිබේ. 

මේ වන විට කොවිඩ් වසංගතය ගෝලීය ආර්ථිකයට ඍජු දැවැන්ත බලපෑමක් එල්ල කර ඇති අතර බිලියන ගණනක් ජනතාව එමගින් දැඩි පීඩාවට පත්ව තිබේ. එහි දී ද ධනවත් – බලවත් රටවල් කියා වෙනසකින් තොරව සමස්ත ලෝකයම පීඩාවට පත්ව තිබේ.

වෛද්‍ය විද්‍යාව හා තාක්ෂණය කොතරම් දියුණු තත්ත්වයක පැවතියත් මේ දක්වා කොවිඩ් වෛරසයට එරෙහි සාර්ථක ප්‍රතිකාරයක් සොයා ගෙන නැති අතර එකම පිළියම වන ‘සමාජ දුරස්ථභාවය‘ සහ ‘මුහුණු ආවරණ පැළදීම‘ මේ වන විට බරපතළ ආර්ථික හා සමාජයීය ප්‍රශ්න පමණක් නොව සෞඛ්‍ය ගැටලු ද උද්ගත කර තිබේ.ෙ

2020 ජනවාරි 9 – පළමු වරට මරණය වාර්තා විය

2020 ජනවාරි මාසය ජාත්‍යන්තර තලයේ පුවත් මවන මාසයක් ම විය. වසර ආරම්භයේදීම සමස්ත ලෝකයම යුධ ආතතියක ගිල්වමින් එක්සත් ජනපදය විසින් ඉරානයේ ඉහළම ජෙනරාල්වරයකු ඝාතනය කළ අතර ඕස්ට්‍රේලියාව ලැව්ගිනිවලින් හෙම්බත් වූවේය. මේ අතර හෙලිකොප්ටර් අනතුරකින් බාස්කට්බෝල් ක්‍රීඩකයෙකු වූ බ්‍රයන්ට්ගේ මරණය සිදුවිය.

මේ අතර සමස්ත ලෝකයේම ඇස් වසා චීනයේ බිහිසුණු සිදුවීමක් සිදුවෙමින් තිබුණේය. මධ්‍යම චීනයේ ප්‍රධාන නගරයක් වන ‘හුවාන්‘හි අභුත වෛරයක් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පැවැති අතර එය ආසාදනය වූ චීනය ඒ ගැන සපුරුදු නිහඩභාවය ආරක්ෂා කළේය.

මේ අතර චීන රජය ජනවාරි 11 වැනිදා වෛරසය ආසාදනය වීමෙන් සිදු වූ ‘පළමු මරණය‘ වාර්තා කළේය. එසේ මිය ගියේ 61 හැවිරිදි පිරිමි පුද්ගලයෙකි.

චීන විද්‍යාඥයින් මෙම රෝගය ‘කොරොන වයිරස් වර්ගයක්‘ ලෙස හඳුනා ගත් අතර එමඟින් සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව සිට සාර්ස් (දරුණු උග්‍ර ශ්වසන සින්ඩ්‍රෝමය) වැනි දරුණු රෝග දක්වා විවිධ රෝග ඇති කරන බව ද කියා සිටියේය.

වුහාන් නගරය පිළිබඳ දර්ශනයක්
වෛරසය මුලින්ම මතු වූයේ හුවාන් නගරයේය.

චීන රජය සුපුරුදු අධිකාරීවාදී බලය යොදමින්, හුවාන් නගරය හුදකලා කරමින් වෛරසය පැතිර යාම පාලනය කිරීමට දැඩි පියවර ගත්ත ද නොබෝ දිනකින් වෛරසයේ පුපුරා යාම සිදුවිය. හුවාන්හි සංචාරය කළ සිංගප්පූරු සහ හොංකොං ජාතික සංචාරකයින් මෙහිදී ගොදුරු බවට පත්විය.

චීනයේ මිලියන සිය ගණනක් ජනයා චීන අලුත් අවුරුද්ද සඳහා රට පුරා සංචාරය කිරීමට සූදානම් වීමත් සමඟ වෛරසය වේගයෙන් පැතිර යා හැකි බවට ද බිය විය. නමුත් රෝගය සම්ප්‍රේෂණය වූයේ කෙසේද යන්න තවමත් පැහැදිලි නැත. සෞඛ්‍ය නිලධාරීන් කියා සිටියේ මිනිසාගෙන් මිනිසාට සම්ප්‍රේෂණය වූ අවස්ථා කිසිවක් තහවුරු වී නොමැති බවයි.

එම අවස්ථාවේදී, ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය (WHO) කියා සිටියේ එය පුපුරා යාම පිළිබඳව දැනුවත්ව සිටින බවත්, තමන් චීන රජය සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති බවත් එය සිද්ධිය සමීපව නිරීක්ෂණය කරන බවත්ය.

2020 ජනවාරි 28 – මරණ 100 ක්

ජනවාරී මාසය අවසන් වන විට සංඛ්‍යාව 100 ඉක්මවා ගොස් ඇති අතර ආසාදන වේගයෙන් ඉහළ ගියේය. එය වුහාන් වලින් ඔබ්බට චීනයේ අනෙකුත් ප්‍රදේශවලට සහ අවම වශයෙන් ලොව රටවල් 16 කට ව්‍යාප්ත විය.

සමහර ජාතීන් පුරවැසියන් ඉවත් කිරීම සඳහා වුහාන් වෙත ගුවන් යානා යැවීමට පටන් ගත්හ. මේ අතර, එක්සත් ජනපදය තම ජාතිකයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේ චීනය වෙත “සංචාරය නැවත සලකා බලන” ලෙසයි.

වුහාන් සහ එහි පළාතක් වන හුබේ මේ වන විටත් ඵලදායී ලෙස අගුලු දමා තිබුණි. ප්‍රසිද්ධියේ මුහුණු ආවරණ පැළඳීම ද මේ වන විට සමහර චීන නගරවල අනිවාර්ය වී තිබේ. වුහාන් වෙත ගිය 50 හැවිරිදි පුද්ගලයෙක් බීජිං අගනුවර වෛරසය සමඟ මිය ගිය පළමු පුද්ගලයා බවට පත්විය.

වුහාන් හි මුහුදු ආහාර වෙළඳපොළක නීතිවිරෝධී ලෙස වෙළඳාම් කරන ලද වන සතුන්ගෙන් මෙම වෛරසය හටගෙන ඇති බව සෞඛ්‍ය නිලධාරීන් තීරණය කළ අතර එය ඇත්ත වශයෙන්ම මිනිසුන් අතර පැතිර යා හැකි බව පැවසීය. 

චීන බලධාරීන් පැවසුවේ වෛරසය එහි පුර්ව ලියාපදිංචි තක්සේරු කාලය තුළ පැතිර යා හැකි බවත් සාමාන්‍ය රෝගයක් සාමාන්‍ය උණක් මෙන් පෙනෙන්නට පෙර එය පාලනය කිරීමට අපහසු බවත්ය.

මේ අතර ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය විසින් ජනවාරි 30 වැනි දින වෛරසයේ පුපුරා යාම ගෝලීය හදිසි අවස්ථාවක් ලෙස ප්‍රකාශයට පත් කළේය.

2020 පෙබරවාරි 10 – මරණ 1,000 ක්

සති දෙකකට පසුව මරණ සංඛ්‍යාව 1,000 දක්වා ඉහළ ගියේය. වැඩි වැඩියෙන් රටවල් ඔවුන්ගේ පළමු සිද්ධීන් දැකීමට පටන් ගත් නමුත් ලෝකයේ බොහෝ අවධානය තවමත් චීනය කෙරෙහි යොමු විය.

වෛරසය එක් දිනක් තුළ පුද්ගලයින් 97 දෙනකු බිලිගත් බව මේ අතර ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය වාර්තා කළ අතර අප එවකට දිනකට වැඩිම මරණ සංඛ්‍යාව එයයි. ඊට පසුව  අපේ‍්‍රල් මාසයේ එක් දිනකදී එක්සත් ජනපදය මරණ 2,000 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් වාර්තා කළේය.

එවකට ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය කියා සිටියේ චීනයේ නව රෝගීන් සංඛ්‍යාව “ස්ථාවර” වන බවයි. (නමුත් වෛරසය උච්ච වී ඇත්දැයි කීමට ඉක්මන් බව අනතුරු ඇඟවීය) එය පුපුරා යෑමට ප්‍රතිචාරයක් සම්බන්ධීකරණය කිරීම සඳහා චීනයට ජාත්‍යන්තර මෙහෙයුමක් යවා ඇති බව ද ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය කියා සිටියේය.

චීනයෙන් පිටත කොරෝනා වයිරස් රෝගීන්ගේ ග්‍රැෆික් පෙන්වයි

මේ වන විට වෛරසය අවම වශයෙන් වෙනත් රටවල් හා ප්‍රදේශ 27 ක් දක්වා වෛරසය ව්‍යාප්ත වී ඇති නමුත් මේ වන විට චීනයෙන් පිටත පිලිපීනයේ හා හොංකොං හි මරණ දෙකක් සිදුවිය.

මේ අතර, පෙබරවාරි අග වන විට ජපානයේ නිරෝධායනය කරන ලද ඩයමන්ඩ් ප්‍රින්සස් නෞකාවේ මගීන් සිය ගණනක් වෛරසය සඳහා ධනාත්මක බව පරීක්‍ෂා කර ඇති අතර එය කොවිඩ් ‘හොට්ස්පොට්‘ බවට පත් වූ බොහෝ නෞකාවලින් එකකි. මෙම නෞකාවේ සිටි බ්‍රිතාන්‍ය ජාතිකයෙක් වෛරසය ආසාදනයෙන් මියගිය අතර ඔහු කොවිඩ් ආසාදනය වී මිය ගිය පළමු බ්‍රිතාන්‍ය ජාතිකයා බවට පත්විය. 

ඒ සමගම කොරොන වයිරසයට නිල නමක් ලබා දෙන ලදි, ‘කොවිඩ් -19‘

මාර්තු 20 – මරණ 10,000 ක්

ලොව පුරා කොවිඩ්ය-19 වෛරසයෙන් මිය ගිය සංඛ්‍යාව මාර්තු 20 වැනිදා 10,000ක් බවට පත්විය. ඒ සමග කොවිඩ් වසංගයේ ගොදුරු බිම බවට යුරෝපය පත්වූ අතර කොවිඩ් මරණවලින් 50%ක් යුරෝපා රටවලින් වාර්තා විය.

යකොරෝනා වයිරස්: චිත්ත ධෛර්යය ඉහළ නැංවීම සඳහා ඉතාලියානුවන් ඔවුන්ගේ ජනේල වලින් ගීති ගායනා කරති

වාර්තා වූ මාරාන්තික සංඛ්‍යාව අනුව එකල දරුණුතම බලපෑමට ලක්වූ රට වූ ඉතාලියේ මරණ සංඛ්‍යාව 4,032 ක් විය. ඒ සමග ඉතාලිය අගුළු දැමීමට පියවර ගත්තේය.

මේ අතර, චීනය අඛණ්ඩව දෙවන දිනටත් නව දේශීය ආසාදිතයින් කිසිවක් වාර්තා කර නැත.

මේ වන විට ලොව පුරා තහවුරු වී ඇති රෝගීන් සංඛ්‍යාව 250,000 ක් පමණ වූ අතර 80,000කට වැඩි පිරිසක් සුවය ලබා ඇති බව පැවසේ.

මාර්තු 19 වන දින එක්සත් රාජධානියේ අගමැති බොරිස් ජොන්සන් කියා සිටියේ ඉදිරි සති 12 තුළ එක්සත් රාජධානියට පුපුරා යාමෙන් අර්බුදයක් නිර්මාණය විය හැකි බවයි.

මාර්තු 24 වන දින එක්සත් රාජධානියේ මරණ සංඛ්‍යාව 335 දක්වා ඉහළ ගිය අතර ඒ සමග රට අගුළු දැමීමට ආණ්ඩුව පියවර ගත්තේය.

අප්‍රේල් 9 – 100,000 මරණ

මේ වන විට ලෝකය මාස තුනකට පෙර කළ දෙයට වඩා බෙහෙවින් වෙනස් ස්ථානයක් සේ පෙනෙන අතර ගෝලීය මරණ සංඛ්‍යාව 100,000 දක්වා වර්ධනය විය. ඒ සමග ඇමෙරිකානු ජනාධිපතිවරයා එක්සත් ජනපදයේ මරණ සංඛ්‍යාව 100,000ක් පමණ වනු ඇතැයි අනාවැකි පළ කළ අතර වසංගතයට එරෙහිව කඩිනම් පියවර ගැනීම ප්‍රතික්ෂේප කළේය.

මෙහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස අප්‍රේල් 10 වැනි දා වන නිව් යෝර්ක් නගරයේ ආසාදිතයින් සංඛ්‍යාව ලෝකයේ ඉහළම ආසාදිතයින් සංඛ්‍යාව බවට පත් වූ අතර සැප්තැම්බර් වන විට මරණ සංඛ්‍යාව 200,000 ඉක්මවනු ඇතැයි අනාවැකි පළ විය.

බ්‍රිතාන්‍ය ජනතාව මහජන සෞඛ්‍ය සේවකයින්ට සිය ස්තූතිය පළ කරමින් අත්පොළසන් දුන් අයුරු

ජුනි 29 – මරණ 500,000 ක්

ජූනි 29 වැනි දින වන විට ගෝලීය මරණ සංඛ්‍යාව 5000,000 ඉක්මවා ගියේය. මේ අතර ලෝකයේ සමහර ප්‍රදේශවල අගුලු දැමීමේ සීමාවන් ලිහිල් කරන ලද අතර, උතුරු අර්ධගෝලයේ ජනයා ඔවුන්ගේ ගිම්හානය ගත කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව අවධානය යොමු කළහ.

මේ අතර යුරෝපා සංගමය කියා සිටියේ ඕස්ට්‍රේලියව සහ කැනඩාව ඇතුළු විවිධ රටවල පුරවැසියන් සදහා සිය දේශසීමා නැවත විවෘත කරන බවයි. එහෙත් එක්සත් ජනපදයට එම අවස්ථාව හිමි නොවීය.

සයිප්‍රසයේ ලාර්නාකා ගුවන්තොටුපලේ ගමන් බලපත්‍ර පාලනය
සයිප්‍රසයේ ලාර්නාකා ගුවන්තොටුපලේ ගමන් බලපත්‍ර පාලනය

එම අවස්ථාවෙහිදී, ලෝකයේ රෝගීන්ගෙන් අඩක් එක්සත් ජනපදයේ සහ යුරෝපයේ වාර්තා වී ඇති නමුත් කොවිඩ් -19 ඇමරිකාවේ වේගයෙන් වර්ධනය විය. මෙම වෛරසය දකුණු ආසියාවට සහ අප්‍රිකාවට ද බලපා ඇති අතර එය ජූලි මස අවසානය දක්වා ඉහළ යනු ඇතැයි අපේක්ෂා නොකළේය.

මේ අතර ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය අනතුරු ඇගවූයේ ‘නරකම දේ තවම නොපැමිණි බවයි‘ වහාම නිවැරදි ප්‍රතිපත්ති ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස ඔවුන් රාජ්‍යයන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

සැප්තැම්බර් 28 – මිලියනයක මරණ

සඳුදා, (28) ගෝලීය වශයෙන් කොවිඩ්-19 මරණ සංඛ්‍යාව මිලියනයක් බවට පත්විය. ජෝන්ස් හොප්කින්ස් විශ්ව විද්‍යාලයට අනුව එක්සත් ජනපදය, බ්‍රසීලය සහ ඉන්දියාව දැන් මුළු ප්‍රමාණයෙන් අඩකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් වේ.

කෙසේ වෙතත්, බොහෝ සිද්ධීන් නිල වශයෙන් වාර්තා නොවීම නිසා මරණ සංඛ්‍යාව බෙහෙවින් වැඩි යැයි සැලකේ. ජුනි මාසයේදී බී.බී.සී විසින් රටවල් 27ක මරණ වාර්තා විශේෂණය කිරීමෙන් තවත් මරණ 130,000ක් දෛනික වාර්තාවල නොමැති බව හදුනා ගත්තේය.

ඉතින් අනාගතයේදී අපට අපේක්ෂා කළ හැක්කේ කුමක්ද? 

මේ වන විට ලොව පුරා දිනකට වාර්තා වී ඇති කොරෝනා වයිරස් මරණ 5000 ක් පමණ අපට දැකගත හැකි බව බීබීසී සංඛ්‍යාලේඛන ප්‍රධානී රොබට් කෆ් පවසයි. එම වේගය දිගටම පැවතුනහොත්, මාස හයක් වැනි කෙටි කාලයක් තුළ දෛනික ගණන මිලියන දෙකක් ඉක්මවා යනු ඇතැයි අපේක්ෂා කළ හැකිය.

වසංගතයේ ආරම්භයේ සිටම සෞඛ්‍ය බලධාරීන් වෛරසය පිළිබඳව බොහෝ දේ ඉගෙන ගෙන ඇති නමුත් නිලධාරීන් පවසන්නේ මරණ සංඛ්‍යාව ඉහළ යාම අඛණ්ඩව සිදුවන බවයි.

වසංගත රෝග විද්‍යාඥයෙකු හා මෙල්බර්න්හි ජනගහන හා ගෝලීය සෞඛ්‍ය පාසලේ ප්‍රධානී නැන්සි බැක්ස්ටර් බීබීසීයට පැවසුවේ “මරණ අනුපාතය මන්දගාමී වන බවට කිසිදු සලකුණක් අපට නොපෙනේ. මාර්තු 18 සිට ලොව පුරා දිනකට මරණ දහසකට අධික සංඛ්‍යාවක් සිදුවී ඇති අතර, පෙනෙන ආකාරයට සිදුවන්නේ කොවිඩ් -19 එක් අධිකරණ බල ප්‍රදේශයක් තුළ පාලනය වන විට එය වෙනත් තැනක පාලනයෙන් තොර වීමයි. ඉතින් මම හිතන්නේ අවාසනාවකට අපි ඇත්ත වශයෙන්ම එන්නතක් සොයාගෙන බෙදා හැරීමට පෙර ඒ හා සමාන මරණ සංඛ්‍යාවක් දෙස බලමින් සිටිනවා.” යනුවෙනි.

බී.බී.සී. වාර්තාකි – සැකසුම තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.