දරුවන්ගේ විහිළු සහ දඟකාරකම් වලට දෙමාපියන් කළ යුත්තේ කුමක්ද ?

වැඩිහිටියාගේ ගුරුවරයා දරුවාය‘ කියා කතාවක් තිබෙනවා. ඒ වගේම තමයි ළමයින් වැඩිහිටියන්ට වඩා වෙනස් වීම. ඔවුන් තවම මේ ලෝකය ගැන ඉගෙන ගනිමිනුයි ඉන්නේ. ඒ නිසා ඔවුන් අතින් විවිධාකාර වැරදි සහ අතපසු වීම් සිදුවිය හැකියි. ඒ වගේම ඔවුන්ගෙන් බහුතරයකට තමන් කරන කියන දේ ගැන නිවැරදි, නිරවුල් අවබෝධයක් ද නැහැ.

ළමුන් සම්බන්ධ විශේෂඥ වෛද්‍යවරුන් කියන ආකාරයට ඔවුන්ගේ ක්‍රියාවන්හි ප්‍රතිවිපාක දරුවන්ට සම්පූර්ණයෙන් නොතේරෙන අතර, ඔවුන්ගේ ක්‍රියාවන් පිළිබඳ දරුවන්ගේ අවබෝධය අඩුයි.

ඉතිං ඉහත සදහන් කරුණු ගැනත් මතකයේ තබා ගෙන මෙම ලිපියෙන් අපි ළමයින්ගේ විහිළු / දගකාරකම් සහ ඒවා නිවැරදිව ප්‍රතිචාර දක්වන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව සොයා බලමු.

දරුවන් කියන්නේ දරුවන්ට බව පිළිගන්න.

ඔවුන් දරුවන් වන අතර ඒ පිළිබඳව ඔබට කළ හැකි කිසිවක් නැහැ. එ බැවින් ඔවුන් පරිණත වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කිරීම ඔබට සහ ඔබේ දරුවන්ගේ අන්‍යෝන්‍ය සම්බන්ධතාවයට යථාර්ථවාදී නොවන අතර යහපත් ද නොවේ. වැඩිහිටියන් වන ඔබට ද ඔබේ ජීවිතයේ යහපත් හා අයහපත් දේ පිළිබඳ දැනුමක් නොමැති බැවින් සියලු මිනිසුන් නොමේරූ ආකාරයෙන් හැසිරීම ස්වාභාවික ක්‍රියාවලියකි. එය ළමුන්ට ද අදාළ බව යළි සිහිපත් කරන්න.

ඒ කෙසේ වෙතත්, ඔබට තවමත් ඔබේ දරුවන් හික්මවීමට අවශ්‍ය වුවද, ඔවුන්ට අවශ්‍ය ඕනෑම දෙයක් කිරීමට ඉඩ නොදිය යුතුයි. ඔබ එසේ කළහොත් එය අවුල් ජාලයකට හේතු වනු ඇති අතර එය ඔබේ දරුවන් වයස්ගත වන විට නරක අතට හැරෙනු ඇත.

ඔහුගේ පෙළපොත්, පෑන් සහ සටහන් පොත් විසුරුවා හරින ලද පිරිමි ළමයෙකුගේ ළමා විහිළුව

ළමයි මෝඩ සහ අහිංසක යනු විහිළු දෙවර්ගයම කරනු දැකිය හැකිය.  බොහෝ විට ඔබ දෙමව්පියෙකු ලෙස හෝ පවුලේ වැඩිහිටියෙකු ලෙස විහිළුවට ඍජුව සම්බන්ධ නොවනු ඇත. උදාහරණයක් ලෙස ළමුන්ගේ විහිළු නිසා නිවසේ ගෘහ භාණ්ඩ හෝ ජනේල කැඩී යා හැකි අතර එවිට එහි ප්‍රතිවිපාකවලට ඔබට මුහුණ දීමට සිදුවනු ඇත.

     මායිම් සකසන්න.

ඔබේ පවුල ඵලදායී විය හැකි බවට වග බලා ගැනීම සඳහා, ඔබේ දරුවන්ගේ සෞඛ්‍යය හා ආරක්ෂාව මෙන්ම ඔබේ දරුවන් සූදානම් කිරීම සඳහා ඔබේ දරුවන් තුළ නිදහස සහ අවශ්‍ය නීතියේ ආධිපත්‍යය අතර නිවැරදි සමතුලිතතාවය සොයා ගැනීම සඳහා මායිම් විශේෂයෙන් වැදගත් වේ. සැබෑ ලෝකයේදී ඔවුන් විවිධ ප්‍රමිතීන් සපුරාලිය යුතු අතර ඇතැම් නීති රීති අනුගමනය කළ යුතුය.

මෙම සීමාවන් ඔබ සහ පවුල භාරව සිටින අනෙකුත් වැඩිහිටියන් විසින් පැහැදිලිව දැක්විය යුතුය. එබැවින් ඔබේ දරුවන් ඔවුන් කවුරුන්ද යන්න තේරුම් ගෙන ඒ අනුව නොකළ යුතු දේ සහ ඔවුන්ට කළ හැකි දේ නිවැරදිව පෙන්වා දිය යුතුය.

මීට අමතරව, විනයෙහි වැදගත් අංගයක් වන්නේ යම් නීති රීති උල්ලංඝනය වන විට ක්‍රියාත්මක වන දඩුවම් නියම කිරීමයි. ළමයින්ට යම් යම් ක්‍රියා නරක යැයි වටහා ගැනීමට මෙන්ම ජීවිතයේ නරක ක්‍රියා තේරුම් ගැනීමට ද දඩුවම් වැදගත් වේ.

 ඔබ කියන හා කරන දෙයට අනුකූල වන්න.

රීති ඔබේ දරුවන්ට පමණක් අදාළ නොවේ. නමුත් සෑම කෙනෙකුටම හෝ අවම වශයෙන් එකම වයස් කාණ්ඩයේ සිටින සියලුම දරුවන්ට අදාළ වේ. නිදසුනක් වශයෙන්, ඔබේ දරුවන්ගෙන් එක් අයෙකුට පමණක් ඔවුන්ගේ කාමරය පිරිසිදු නොකිරීමට ඉඩ දිය නොහැකි අතර ඔබ එසේ කළහොත් අනෙක් ළමයින් එසේ කිරීමට පෙළඹේ. කෙසේ වෙතත්, නීතිරීතිවල යම් අපගමනයකට ඉඩ දී ඇත. හොඳ උදාහරණයක් නම්, ඔබේ යෞවන දරුවා ඔබේ කුඩා දරුවන් මෙන් රාත්‍රී 8 ට නින්දට යාමේ අවශ්‍යතාවයක් නොමැති වීමයි.

අනුකූලතාවද ඔබට අවශ්‍ය වේ. උදාහරණයක් ලෙස ‘පැණිරස නොකන ලෙස ඔබ දරුවන්ට අවවාද කරන්නේ නම් ඔබ ද පැණිරස නොකා සිටිය යුතුය. එසේ නැතිව දරුවන්ට නීති-රීති පනවමින්, සීමා පනවමින් ඔබට ‘එපා‘ කියන දේ ඔබ ‘පුළුවන්‘ වන්නේ නම් ගැටුමක් ඇතිවේ. එසෙත් කණස්සල්ලට කරුණ නම් මෙය බොහෝ විට මේ ආකාරයෙන්ම සිදුවීමයි.

 කිසි විටෙකත් භෞතික නොවන්න.

ළමයින්ගේ විහිළු / දගකාරකම් පිළිබද ප්‍රශ්නය සහ ඒවාට නිවැරදිව ප්‍රතිචාර දැක්විය යුතු ආකාරය දෙස බැලීමේදී අවධානය යොමු කළ යුතු වැදගත්ම කරුණ නම් ඔබේ ‘දරුවන්ට ශාරීරික දඩුවම් නොකිරීම‘යි.

ලොව පුරා බොහෝ රටවල දෙමාපියන්ට පවා දරුවන්ට ශාරීරික බලය යෙදවීම තහනම් කර ඇතිවාට අමතරව, ඔබට සාපරාධී නඩු පැවරීමටත්, ඔබේ දරුවන් ඔබෙන් ඉවත් කිරීමටත් හැකිය. මේ නීති ඔබ ජීවත් වන රටෙහි බලාත්මක නොවූවත් දරුවන්ට ශාරීරික දඩුවම් දීම කිසිසේත් අනුමත කළ නොහැකිය. එය සිදු නොකිරීමට වගබලා ගන්න.

කුඩා ගැහැණු ළමයෙක් ළමා ස්ලයිඩයක් දිගේ ගමන් කරයි

 දෙමව්පියන්ට බිය වීමට වඩා ඔවුන් කරන්නේ කුමක්ද යන්න නරක යැයි ඔබේ දරුවන් දැන සිටිය යුතුය, ඊට අමතරව, එය ඔබේ දරුවන් සමඟ ඇති සම්බන්ධතාවයට හානි කරයි, මන්ද ඔවුන් කරදරයකදී හෝ කාංසාවෙන් පෙළෙන විට ඔවුන් සමඟ ඔබ සමඟ කතා කිරීමට ඇති ඉඩකඩ අඩු වනු ඇත. අහිතකර විය හැකි දෙයක් ගැන.

සෑම දෙයක්ම එතරම් බරපතල නොවේ

දෙමව්පියන් වශයෙන් ඔබ සෑම දෙයක්ම බැරෑරුම් ලෙස නොගත යුතුය. ඔබ විහිලු යමක් සොයා ගන්නේ නම් ඊට සිනාසීම කමක් නැත. ඔබේ සාමාන්‍ය බුද්ධිය භාවිතා කර එය ඇත්ත වශයෙන්ම එතරම් විශාල ගනුදෙනුවක් නොවන බව තීරණය කළ යුතුය.

නිදසුනක් වශයෙන්, ඔබේ දරුවන් විසිත්ත කාමරය සෙල්ලම් බලකොටුවක් බවට පත් කිරීමට තීරණය කරන්නේ නම්, එමගින් ඔබටකිසිදු හානියක් සිදු නොවන්නේ නම් එය එතරම් ගණන් ගත යුතු නැත. දරුවන් මෙවැනි දේ කිරීම එතරම් බරපතළ දෙයක් නොවේ.

සාමාන්‍යයෙන්, යම් සිදුවීමක් සිදුවිය හැකි පළමු අවස්ථාව වන විට ඔබ වඩාත් සැහැල්ලු විය යුතුය. එවැනි අවස්ථාවන්හිදී ඔබ සන්සුන්ව ප්‍රතිචාර දැක්විය යුතු අතර ගැටලුව කුමක්දැයි ඔබේ දරුවන්ට පැවසිය යුතුය.

ඔබ නොසතුටින් සිටින්නේ මන්දැයි ඔවුන්ට පැහැදිලි කරන්න.

ඔබේ දරුවන් කෙතරම් තරුණ වුවත්, අනෙක් පුද්ගලයින්ට විහිළු කිරීමේ හැකියාවක් ඇති තාක් කල් ඔවුන්ට කතා කළ හැකි අතර, ඔවුන්ගේ විහිළු සහ වෙනත් හැසිරීම් වල ඇති ගැටළු මොනවාදැයි තේරුම් ගත හැකිය.

ඔබ වැඩිහිටියෙකු සමඟ කතා කරන ආකාරයටම ළමුන් සමග ද අවංකව කතා කළ යුතු අතර ඔවුන්ට තේරුම් ගැනීමට අපහසු යම් දෙයක් තිබේ නම් ඔබ වඩාත් සරල වචන වලින් ඔවුන්ට එය පැහැදිලි කර දිය යුතුය.

සතුටු සිතින් හා සිනාසෙන දරුවන්ගේ රූපය

මෙය ඉතා වැදගත් පියවරක් බැවින් ඔබේ දරුවන් ඔබ ප්‍රතික්ෂේප කරන ක්‍රියාවන් බිය හෝ දඩුවම් සමඟ සම්බන්ධ නොකළ යුතු අතර, ඒ වෙනුවට ඔවුන් ඒවා නොකළ යුත්තේ මන්දැයි සම්පූර්ණයෙන් තේරුම් කර දිය යුතුය. එමෙන්ම දරුවන්ට තම වැහිටියන් නීරස – කම්මැලි පුද්ගලයින් වනු දැකීමට අවශ්‍ය නැත. ඔබ සෑම විටම ප්‍රීතිමක්, උණුසුම් පුද්ගලයෙකු ලෙස ඔවුන් සමග කටයුතු කරන්න.

ළමයින් ප්‍රතික්‍රියාවක් සොයයි.

ළමයින්ගේ දගකාරකම් / විහිළු වලදී ඔවුන්ට නිවැරදිව ප්‍රතිචාර දැක්විය යුතු ආකාරය හඳුනා ගැනීම වැදගත්ය. විශේෂයෙන්ම දරුවන් තම දෙමව්පියන්ගෙන්, වැඩිහිටි සහෝදර සහෝදරියන් සහ ආච්චිලා සීයලා වැනි පවුලේ සිටින වැඩිහිටියන්ගෙන් ප්‍රතිචාරයක් අපේක්ෂා කරන බව හඳුනා ගැනීම වැදගත්ය.

ඔබේ කුඩා දරුවන්ට ඔවුන්ගේ කුඩා සහෝදර සහෝදරියන්ගෙන් සහ වෙනත් දරුවන්ගෙන් නිරන්තරයෙන් ප්‍රතික්‍රියා ලැබෙනු ඇත. මන්ද ඔවුන් නොමේරූ අය වන අතර නිරන්තරයෙන් අනෙකා ගැන අවධානයෙන් සහ උන්නදුවෙන් පසුවේ. වැඩිහිටියන් මෙන් සැගවුණු න්‍යායපත්‍ර දරුවන්ට නැත.

දරුවන්ගේ දගකාරකම් සහ විහිළු හමුවේ ඔබට ඔබේ ළමාවියට යා හැකි නම් තත්ත්වය කිසිසේත් අයහපත් හෝ දුෂ්කර නොවනු ඇති අතර ඒවා කිසිවක් ‘එතරම් ගණන් ගත යුතු දේ‘ නොවන බව ද ඔබට මොහොතකින් පසක්වනු ඇත.

බී.බී.සී. වාර්තාවක් ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාර වල්ගම

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.