ස්වාමිපුරුෂයන් තම ‘භාර්යාවන්ට වංචා කරන හේතු මෙන්න

එක්සත් ජනපදයේ සිදු කරන ලද අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ පිරිමින් කාන්තාවන්ට වඩා වංචා කිරීමට වැඩි ඉඩක් ඇති බවයි. මෙම අධ්‍යයනයේ පිරිමින්ගෙන් 20% ක් අවිවාහක සම්බන්ධතාවයක් වාර්තා කර ඇති අතර කාන්තාවන්ගෙන් 13% ක් තමන් වංචා කළ බව පිළිගනිති.

 පරතරය යථාර්ථයේ දී එතරම් විශාල නොවූවත්, මෙම ලිපියෙන් රසවත් ප්‍රශ්න රාශියක් මතු කරයි. එසේම ස්වාමිපුරුෂයන් තම භාර්යාවන්ට වංචා කරන්නේ මන්ද යන මාතෘකාව දෙස බලයි.

     අවධානය භුක්ති විඳීම

ස්වාමිපුරුෂයෙක් වංචා කිරීමට ලොකුම හේතුව වන්නේ ඔවුන් ලබන අවධානය ඔවුන් භුක්ති විඳීමයි. ඔවුන් මෙම අවධානයට ආශා කිරීමට හේතුව පුද්ගලයාගෙන් පුද්ගලයාට වෙනස් වේ. සමහර පිරිමින්ට එය සිදුවන්නේ තම සහකරු හෝ සහකාරියගෙන් නිවසේදී ප්‍රමාණවත් අවධානයක් නොලැබීම නිසා ඔවුන්ට තනිකමක් හා හුදෙකලා බවක් දැනෙන නිසා වෙනත් පුද්ගලයෙකුගේ සුළු අවධානයකට පහසුවෙන්ම ගොදුරු විය හැකිය.

අනෙක් පුද්ගලයින්ට ඔවුන් කෙතරම් අවධානයක් ලැබුවද, එය කිසි විටෙකත් ඔවුන්ට ප්‍රමාණවත් නොවනු ඇත. නමුත් මෙම තත්වය කුමක් වුවත් එය තවමත් සමාව දිය නොහැකි අතර ඔබ ඔබේම සම්බන්ධතාවයෙන් නෙරපා හරින ලද අයෙකු යැයි ඔබට කවදා හෝ හැඟේ නම් ඔබ ඔබ පසුතැවිලි වන දේවල් කරනවාට වඩා ඔබේ වැදගත්කම සමඟ මෙම ප්‍රශ්නය මතු කළ යුතුය.

     ආත්ම දමනය නොමැතිකම

ආත්ම දමනය නොමැතිකම පිරිමින් වංචා කිරීමට හේතු වන තවත් ප්‍රධාන සාධකයකි. සමහර අය ජීවිතයේ බොහෝ දේ කිරීමට ඇති කැමැත්ත නැතිකම නිසා දැඩි ලෙස පීඩා විඳින අතර ඒ වෙනුවට වඩාත් ආවේගශීලී ජීවිතයක් ගත කිරීමට තීරණය කරති.

ස්වාමිපුරුෂයා සහ භාර්යාව එකිනෙකාට වංචා කරන බවට චෝදනා කරති

බොහෝ විට, මේ ආකාරයේ පුද්ගලයින් හසු නොවී අවසන් වනු ඇත. ඔවුන් මෙම හැසිරීමේ දැඩි ස්වරූපයෙන් පීඩා විඳින්නේ නම් සහ ඔවුන් එවැනි ක්‍රියා විශාල සංඛ්‍යාවක් සිදු කරන්නේ නම්, සැකයකින් තොරව, ඔවුන් කළ සෑම දෙයක්ම අවසානයේ අනාවරණය වනු ඇත අතිමහත් බහුතරයකගේ මෙම ස්වයං පාලනයේ ඌනතාවයට හේතුව ඔවුන්ට ශාරීරිකව වෙහෙසීමට නොහැකි වීමට වඩා ආත්ම දමනය සහිත ජීවිතයක් ඔවුන්ට අවශ්‍ය නොවන බැවිනි.

     ඔවුන්ගේ විවාහය තුළ සතුටින් නොසිටීම

එය හුදෙක් ස්වයං පාලනයේ ඌනතාවය පමණක් නොව, ඔවුන්ට මෙය කිරීමට ඉඩ සලසන ස්වාධීන කැමැත්ත සහ තර්කනය ද වේ. මෙය සාමාන්‍යයෙන් විවාහයේ සාධක නිසා ඇති වන යම් ආකාරයක අවාසනාවකට සම්බන්ධ වේ.

මෙම සාධක සාමාන්‍යයෙන් හවුල්කරුවන් දෙදෙනා අතර යම් ආකාරයක එකඟ නොවීම් වේ. නමුත් එය පවුලේ සාමාජිකයන් විසින් ඇති කරන ගැටළු වැනි හවුල්කරු සමඟ ඍජුව සම්බන්ධ නොවන බාහිර සාධක නිසා ද විය හැකිය. උදාහරණයක් ලෙස රැකියාවෙන් ඇති වන ආතතිය නිසා ද විය හැකිය. එමඟින් විවාහය තුළ අභිප්‍රේරණයක් නොලැබේ. මෙම යථාර්ථය තිබියදීත්, ඔබේ සහකරුට වංචා කිරීම කිසි විටෙකත් යුක්තිසහගත නොකරනු ඇත. ඔබේ සහකරුට වංචා කිරීම විසඳුම නොවේ.

     අනෙක් පුද්ගලයා වෙත ආපසු යාම

ස්වාමිපුරුෂයන් තම භාර්යාවන්ට වංචා කරන්නේ ඇයිද යන විමසීමට තවත් හේතුවක් නම්, එය සම්බන්ධතාවයේ අනෙක් වැදගත් පුද්ගලයාගෙන් යම් ආකාරයක පළිගැනීමක් ලෙස භාවිතා කිරීමයි. මෙයට එක් හේතුවක් නම්, අනෙක් සහකරු හෝ සහකාරිය ස්වාමිපුරුෂයා කෝපයට පත් කිරීම සඳහා යම් දෙයක් වංචා කර හෝ කර ඇති අතර, එමඟින් එම පුද්ගලයා ඔවුන් වෙත ආපසු යාම සඳහා වංචා කරනු ඇත.

මිනිසෙක් ගැහැණු ළමයෙකුව බදාගෙන ඇයට රෝස මලක් දෙයි

 එවැනි අවස්ථාවන්හිදී, වංචාවට සහභාගී වන පුද්ගලයා ඇත්ත වශයෙන්ම අහුවීම ගැන තැකීමක් නොකරන අතර, ඔවුන්ගේ සහකරු හෝ සහකාරිය සොයා ගැනීම අවසන් වන අයුරින් එය සිදු කිරීමට ඉඩ ඇත.

     විවාහය තුළ සුළු මුදු මොළොක් බවක් නැතිකම

විවාහය යනු දරුවන් ලැබීම, පවුලේ වැඩිහිටියන් රැකබලා ගැනීම, හොඳ ජීවිතයක් ගත කිරීම සඳහා රැකියාවට යාම සහ සෑම කෙනෙකුටම ඇති බව සහතික කර ගැනීම වැනි විවාහයේ විභව සාධක සියල්ලම එකතු කරන විට මිනිසුන් බොහෝ යුවළයන් සිතූ දෙයක් නොවේ. යහපත් ජීවන තත්ත්වයක් විවාහයේ මුදු මොළොක් අවස්ථාවන් සඳහා වැඩි කාලයක් ඉතිරි නොවන අතර බොහෝ දෙනෙකුට එය ඉතා දුෂ්කර යථාර්ථයකි.

මෙම මුදු මොළොක් බව සෙවීමේදී, එම පුද්ගලයින් තම සහකරු සමඟ ගැටළුවට මුහුණ දීමට වඩා වංචා කිරීම අවසන් කළ හැකිය. මෙයට හේතුව ඔවුන් වංචා කරන පුද්ගලයා සමඟ ඔවුන්ගේ විවාහ ගැටලු සාකච්ඡා කිරීම පහසු වන අතර මේ පැත්තෙන්ද -පාර්ට්නර් හැඟීම් වීමට වැඩි කැමැත්තක් දක්වනු ඇත.

     අභියෝගයක් සොයමින්

බොහෝ අය තම නව යොවුන් වියේ පසු වූ වැඩිහිටි වියට පා තබන ලද ජීවන රටාව අතපසු කරනු ඇත. එහිදී ඔවුන් සතිය අවසානයේදී සාද පවත්වනු ඇත. නව පුද්ගලයින් සමඟ පෙම් සබඳතාවක් ඇති කර ගැනීමේ සතුට අත්විඳිනු ඇති අතර සාමාන්‍යයෙන් ඔවුන්ගේ ජීවිතයේ වැඩි නිදහසක් ඇත.

පුරුෂයා සහ ස්ත්‍රිය සතුටින් නටති

මේ හේතුව නිසා, සමහර පුද්ගලයින්ට විවාහ වී ටික කලකට පසු මේ ආකාරයෙන් දැනෙනු ඇත‍. ඔවුන්ගේ මතය අනුව ඔවුන්ගේ ජීවිතය නීරස වන අතර ඔවුන්ට නව අභියෝගයක් අවශ්‍ය වන අතර එය ඔවුන්ට උද්දීපනයක් ගෙන දෙන අතර ඔවුන් එසේ නොවුවද නැවත තරුණ බවක් ඇති කරයි.

හැඩගැස්වීම, විනෝදාංශ ගවේෂණය කිරීම හෝ ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කිරීම වැනි ඵලදායී ක්‍රියාකාරකම් වලට සහභාගී වීමට වඩා සමහර අය තම ජීවිතය රසවත් කර ගැනීම සඳහා වංචා කිරීමට තෝරා ගැනීමට හේතුව, වංචාවට එතරම් උත්සාහයක් හා කැපවීමක් අවශ්‍ය නොවීමයි.

   ප්‍රධාන අනාරක්‍ෂිතතා.

ස්වාමිපුරුෂයන් තම භාර්යාවන්ට වංචා කරන්නේ ඇයි දැයි ඇසූ විට පෙන්වා දීම වැදගත් ය. ස්වාමිපුරුෂයන්ට විශාල අනාරක්‍ෂිතභාවයක් ඇති විය හැකි අතර, ඔවුන් ලැජ්ජාශීලී බවක් අවශ්‍ය නොවිය හැකි නමුත්, එයින් අදහස් වන්නේ ඔවුන් නිරන්තරයෙන් එම පිළිගැනීම හා අවධානය සොයන බවයි.

ඔවුන් විවාහ වී සිටින පුද්ගලයාගෙන් මෙම අවධානය ලබාගත්තද, ඔවුන් සමඟ වංචාවට සහභාගී වන පුද්ගලයාගෙන් ඔවුන් ලබා ගන්නා මෙම අමතර අවධානය ඉතා වටිනා දෙයක් බව ඔවුන්ට හැඟෙන්නට පුළුවන.

පිටත ඇති බොහෝ සබඳතා සඳහා, වංචාව යනු ඔවුන්ගේ අවසානය දක්වා ඇති දෙයයි, එබැවින් ඔබ කරන්නේ කුමක්ද සහ එම ක්‍රියාවන්ට සම්බන්ධ ප්‍රතිවිපාක සලකා බැලීම වැදගත් වේ.

ඔබ වංචා කර ඇති හවුල්කරුවෙකු වීමට සිදුවුවහොත් ඔබේ කෙටිකාලීන හැඟීම් ඔබට වඩා හොඳ කර ගැනීමට ඉඩ නොදිය යුතු අතර ඒ වෙනුවට ඔබේ දිගුකාලීන සතුට ගැන සිතන්න.

සැකසුම – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.