ඩිස්නිලන්තයේ කුමාරියන් – කුමාරයන් සැබෑ ලෝකයේ ජීවත් වෙනවාලු !

ඩිස්නි චරිත කෙතරම් යථාර්ථවාදීද යන්න පිළිබඳ පැමිණිලි අප සැවොම අසා ඇත්තෙමු. ඔවුන්ගේ මුහුණේ ලක්ෂණ සහ ශරීර අනුපාතය සියල්ලම වැරදිය. එය සුන්දරත්වයේ යථාර්ථවාදී නොවන ප්‍රමිතීන්ට අනුකූල බව අපි දනිමු. නමුත් අපි තවමත් ඩිස්නි කුමාරවරුන්ට හා කුමරියන්ට ආදරය කරන්නේ අප ඔවුන් සමඟ හැදී වැඩුණු බැවිනි. නමුත් ඔවුන් සැබෑ මිනිසුන් නම් ඔවුන් කෙබඳු වනු ඇත්ද?

ඩිස්නි එම ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු දීමට උත්සාහ කරන බවක් පෙනේ. මෑතකදී එළිදැක්වෙන සජීවී ක්‍රියාදාම ඩිස්නි චිත්‍රපට හරහා ඔබේ ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු ලැබිය හැකිය. 

නමුත් ටොයිබොයිෆාන් (Toyboyfan) නමින් ඉන්ස්ටග්‍රෑම් හි සිටින කලාකරුවෙකුට ඩිස්නිට නැති අපූරු විකල්ප විසඳුමක් තිබේ.

ඔහු ෆොටෝෂොප් සහ AI තාක්ෂණය (AI technology) භාවිතා කරමින් ඩිස්නි චරිතවල යථාර්ථවාදී ඡායාරූප නිර්මාණය කරයි. ඔහු ආරම්භ කරන්නේ ඔහුට නිර්මාණය කිරීමට අවශ්‍ය චරිතයේ පින්තූරයක් සහ චරිතයට වඩාත්ම සමාන චරිතයක ඡායාරූපයක් සමඟිනි. ඉන්පසු ඔහු ඒවා ඒකාබද්ධ කිරීම සඳහා AI මෘදුකාංගය (AI software) භාවිතා කරයි.

ප්‍රතිඵලය සෑම විටම පරිපූර්ණ නොවේ. මෙම අවස්ථාවේ දී, කලාකරුවා එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ගත් ඡායාරූපය ගෙන එය වෙනත් මිනිස් ඡායාරූපයක් සමඟ සංයෝජනය කර වැඩි හෝ අඩු හොඳ පෙනුමක් ලබා ගන්නා තෙක් තවත් ඡායාරූප එක් කරයි. 

ඊට පසු, ඔහු පින්තූරය ෆොටෝෂොප් වෙත උඩුගත කරන අතර අමුතු පෙනුමක් ඇති සියල්ල නිවැරදි කරයි, චරිතය හඳුනාගත හැකි තොරතුරු එක් කරයි.

සමහර විට එය නැවත ලබා ගැනීම හෝ සමහර වර්ණ වෙනස් කිරීම අවශ්‍ය වේ. වෙනත් වේලාවක එය යථාර්ථයක් බවට පත් කිරීම සඳහා බොහෝ Photoshop අවශ්‍ය වේ, නමුත් ඔබට පෙනෙන පරිදි ප්‍රතිඵල දර්ශනීය ය. 

මෙම චරිත නිරූපණයන් ඒවායේ සජීවිකරණ මුල් වලට වඩා සැබෑ ලෙස පෙනේ. ඇත්ත වශයෙන්ම, මේවායින් සමහරක් ජීවමාන මිනිසුන් මෙන් පෙනේ.

ටොයිබෝයිෆාන් මෙම ව්‍යාපෘතිය “ රියල් ලයිෆ් “In Real Life”  ලෙස හැඳින්වූ අතර ඔහු සුප්‍රසිද්ධ ඩිස්නි චරිතවල නව ඡායාරූප නිර්මාණය කර ඉන්ස්ටග්‍රෑම් වෙත උඩුගත කරයි. 

ඔහුගේ ඉන්ස්ටග්‍රෑම් හි නව අධි-යථාර්ථවාදී ඩිස්නි චරිත නිරූපණයක් ඇති සෑම අවස්ථාවකම ඔහුට වෙනත් චරිත ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීමට වැඩි ඉල්ලීම් ලැබේ. සෑම කෙනෙකුටම ඔවුන්ගේ ප්‍රියතම දේ ඇත, එබැවින් ඔහු ඉක්මනින් නතර වේ යැයි අපි නොසිතමු. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔවුන්ගේ ළමා වීරයන් එබඳු නිර්මාණාත්මක ආකාරයකින් ජීවත්වීම දැකීමට මිනිසුන් ප්‍රිය කරයි. අපට කියන්නට ඇත්තේ මෙම ඡායාරූප කොතරම් ලස්සනද කියනවා නම් මේ අය හොලිවුඩ් තරු ලෙස අවසන් වනු ඇතැයි අපි සිතමු.

සැබෑ ජීවිතයේ ඩිස්නි චරිත කෙබඳු වනු ඇත්ද යන ප්‍රශ්නයට ටොයිබෝයිෆාන් පිළිතුර සොයාගෙන ඇති නමුත් මෙය යථාර්ථවාදී නොවන අපේක්ෂාවන් සහ රූපලාවණ්‍ය ප්‍රමිතීන්ගේ චක්‍රය අවසන් කළේද ? නැතහොත් එය නව එකක් ආරම්භ කළේද? නැතහොත් එය කිසිදා නිම නොවන කතාවක් විය හැකිය.

Zestradar ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තුෂාධවි

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.