පියයුරු පිළිකා: ලෝ ප්‍රකට ‘මිත්‍යාවන් 10ක්’ ගැන ඇත්ත දැනගනිමු !

පියයුරු පිළිකා යනු කාන්තාවන් අතර බහුලව දක්නට ලැබෙන පිළිකාවක් වන අතර කාන්තාවන් අට දෙනෙකුගෙන් එක් අයෙකු තම ජීවිතයේ යම් අවස්ථාවක දී පියයුරු පිළිකා වැළඳීමේ හැකියාව ඇත. වයස අවුරුදු 30 සහ 40 අතර කාන්තාවන් අතර පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ ප්‍රවණතාව වැඩිය. 

කෙසේ වෙතත්, කාන්තාවන් කිහිප දෙනෙකු පියයුරු පිළිකා පිළිබඳ මිථ්‍යාවන් නිසා අවශ්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා නොගන්නා අතර පූර්වාරක්ෂාවන් අනුගමනය කරති. පියයුරු පිළිකා පිළිබඳ දැනුවත් කිරීමේ මාසය වන ඔක්තෝබර්, අපි මෙම මිථ්‍යාවන් කරුණු සමඟ ප්‍රතිස්ථාපනය කර අවශ්‍ය ජීවන රටාවේ වෙනස්කම් ගෙන එන කාලයක් බවට පත්වෙමු.

මිථ්‍යාවන්

1 වන මිථ්‍යාව: පියයුරු පිළිකා ඇතිවිය හැක්කේ වැඩිහිටි කාන්තාවන් තුළ පමණි: වයෝවෘද්ධ කාන්තාවකගේ පියයුරු ගැටිත්ත පිළිකාවක් බවට පත්වීමේ සම්භාවිතාව වැඩි වුවද, ඕනෑම වයසක කාන්තාවකට පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ අවධානමක් ඇත. එනිසා තම පියයුරෙහි ගැටිත්තක් හෝ යම් වෙනසක් දකින තරුණ ගැහැණු ළමයෙක් පවා විශේෂඥ වෛද්‍යවරයකු හමුවී පරීක්ෂාවකට ලක්කර ගත යුතුය.

2 වන මිථ්‍යාව: ගර්භණී සමයේදී සහ මව්කිරි දීමේදී පියයුරු පිළිකා ඇතිවිය නොහැකිය

පියයුරු පිළිකා

සත්‍යය: බොහෝ කාන්තාවන් ගර්භණී සමයේදී හෝ මව්කිරි දෙන විට සියුම් පියයුරු රෝග ලක්ෂණ නොසලකා හැරීමට පෙළඹේ. මෙය බොහෝ විට අනතුරුදායක බව ඔප්පු වන අතර රෝග විනිශ්චය ප්‍රමාද විය හැකිය. මව්කිරි දීම සහ මුල් ගැබ් ගැනීම කාන්තාවකගේ ජීවිත අවදානම අඩු කළද, මෙම අවස්ථා වලදීද පිළිකා ඇතිවිය හැකිය.

3 වන මිථ්‍යාව: තද, යට ඇඳුම් හෝ කළු බ්‍රා ඇඳීම පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමට හේතු විය හැකිය: 
මෙය බොහෝ විට එක් කාන්තාවකගේ සිට තවත් කාන්තාවකට සම්ප්‍රේෂණය වන පියයුරු පිළිකා පිළිබඳ වඩාත් පොදු ව්‍යාජ සුළු කාරණයක් විය හැකිය. ඔබ යට ඇඳුම් තෝරා ගැනීම ඔබේ සුවපහසුව සඳහා ඉතා වැදගත් වන නමුත් පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම සමඟ එයට කිසිදු සම්බන්ධයක් නැත.

4 වන මිථ්‍යාව: සුවද විලවුන් භාවිතය පියයුරු පිළිකා ඇති කරයි : පැරබීන් අඩංගු සුවද විලවුන් භාවිතය පිළිකා කාරක විය හැකි බවට යෝජනා වී ඇතත්, පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ වැඩි අවදානමක් ඇති ඩියෝඩ්‍රන්ට් සහ විෂබීජ නාශක භාවිතය සම්බන්ධ නිශ්චිත විද්‍යාත්මක සාක්ෂි නොමැත.

5 වන මිථ්‍යාව: ශාරීරික කම්පනය පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමට හේතු විය හැක: බොහෝ විට පියයුරු ගැටිත්ත ශාරීරික තුවාලයකට හේතු වේ. බොහෝ විට, තුවාලය පියයුරු ගැටිත්තට වඩා පියයුරු ගැටිත්තක් ඔබේ අවධානයට යොමු කරයි. ශාරීරික කම්පනය මගින් රක්තපාතයක් ඇතිවිය හැකි නමුත් කිසි විටෙකත් පියයුරු පිළිකාවක් ඇති නොවේ.

මිථ්‍යාව 6: කිරි සහ සීනි අධික ආහාරයට ගැනීම පියයුරු පිළිකාවට හේතු වේ

කිරි සහ සීනි පරිභෝජනය

සත්‍යය: හෝමෝන අන්තර්ගතය නිසා කිරි පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ වැඩි අවදානමක් සමඟ සම්බන්ධ විය හැකි බව ඇතැම් අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී තිබේ. කෙසේ වෙතත්, සීනි හෝ කිරි පරිභෝජනය බිංදුවට අඩු කිරීම වෛද්‍යවරු නිර්දේශ නොකරයි. ‘මධ්‍යස්ථභාවය‘ යනු නිරෝගීභාවයේ යතුර බව වටහා ගැනීම වැදගත්ය. බර වැඩිවීමට හේතු විය හැකි ඕනෑම අසමතුලිත ආහාර වේලක් ප්‍රධාන වශයෙන් ඔබ වයස්ගත වන විට පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි කරයි.

මිථ්‍යාව 7: පියයුරු වල ඇති වන වේදනාව පියයුරු පිළිකා රෝග ලක්ෂණයකි: කාන්තාවන් බොහෝ විට පියයුරු වල ගැටිත්තක් හෝ තනපුඩු ශ්‍රාවය නොසලකා හරින බව දැකිය හැකිය. අපට අපහසුතාවයක් නොදක්වන දෙයක් නොසලකා හැරීම මිනිස් ස්වභාවය විය හැකි නමුත් පිළිකා ගැටිති බොහෝ දුරට වේදනා රහිත බව දැන ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ.

8 වන මිථ්‍යාව: ඔබට පවුල් ඉතිහාසයක් නොමැති නම්, ඔබ පියයුරු පිළිකා වලින් ආරක්ෂා වේ.
සත්‍යය –  මෙය යම් ප්‍රමාණයකින් සත්‍යයකි. පියයුරු පිළිකා වලින් 5-10% ක් පමණක් පාරම්පරික හෝ පවුල් ඉතිහාසය මත තීරණය වේ. එහෙත් අලුතෙන් හඳුනාගත් බොහෝ රෝගීන් පියයුරු, ඩිම්බකෝෂ හෝ වෙනත් පිළිකා පිළිබඳ කිසිදු පවුල් ඉතිහාසයක් වාර්තා නොකරයි.

9 වන මිථ්‍යාව: මැමෝග්‍රෑම් පියයුරු පිළිකා වළක්වයි

මැමෝග්‍රෑම් පියයුරු පිළිකා වළක්වයි

සත්‍යය: මැමෝග්‍රෑම් යනු මූලික වශයෙන් පියයුරු පටක වල එක්ස් කිරණ වේ. මුල් අවධියේදී පියයුරු පිළිකා හඳුනා ගැනීම ප්‍රයෝජනවත් වන අතර බොහෝ විට වයස අවුරුදු 40 ට වැඩි කාන්තාවන් සඳහා නිර්දේශ කරනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත්, එය පිළිකා වළක්වන අතර ඇත්ත වශයෙන්ම තරුණ කාන්තාවන්ගේ ඇතැම් පිළිකා මග හැරිය හැකිය.

මිථ්‍යාව 10: පිරිමින්ට පියයුරු පිළිකා නැත –
සත්‍යය: අවසාන වශයෙන් පුරුෂයින්ට ද පියයුරු පිළිකා වැළදිය හැකිය. පිරිමින් තුළ පියයුරු පිළිකා ඇතිවීමේ ප්‍රවණතාව බෙහෙවින් අඩු වුවද, පියයුරු පිළිකා පිරිමින්ට ද ඇති බව දන්නා අතර ඔවුන්ගේ පපුවේ ගැටිත්තක් හෝ තුවාලයක් ඇතිවිය හැකිය. මෙවැනි අවස්ථාව වෛද්‍යවරයෙකු හමුවීම වඩාත් වැදගත්ය.

Femina ඇසුරිණි – සකස් කළේ – තීක්ෂණ වෙළෙන්එගොඩ

Ad Widget

Recommended For You

About the Author: Editor(T)

Leave a Reply

Your email address will not be published.